Hamileyseniz, herhangi bir sağlık sorunu veya hastalık, doğmamış bebeğinizi de eşit derecede etkileyebilir. Benzer bir durum, hamilelik sırasında ateşten muzdarip olma durumudur. Ateş, birçokları için oldukça yaygın bir hastalıktır, ancak bu değerli aşamada göründüğü kadar basit olmayabilir. Birkaç ilgili endişe ve hastalık vücuda girebilir ve kişi bağışıklığı ve genel zindeliği kaybedebilir. Durum oldukça bebeğe komplikasyonlara neden olabilir. Bu her zaman böyle olmasa da neden riske girelim? Kontrol altında tutmak ve nasıl tedavi edileceğini bilmek, bu tür hastalıkları zamanında tedavi etmek her zaman önemlidir..

Hamilelikte Ateş

Bugün size hamilelik döneminde ateşle nasıl başa çıkılacağına dair bir fikir vereceğiz. Pek çok kadının taşıma döneminde şikayet ettiği yaygın endişeler arasında yer alır ve işte etkili bir şekilde nasıl üstesinden gelinebileceği!

Hamilelikte Güvenli ve Güvensiz Vücut Sıcaklıkları Nedir??

Hamilelikte ateşin şiddetini incelemek ve öğrenmek de bundan farklı değildir. Başparmak kuralı aynı kalır. 100 veya 101 derecenin üzerindeki herhangi bir sıcaklık, ateşten muzdarip olarak kabul edilir. Bu yüzden 101 derecenin üzerinde vücut ısınız varsa hemen doktora gidin ve ilaç için başvurun..

Ateş 101 derecenin altındaysa düşük ve güvenli bölgededir. Ev ilaçları ile devam edebilir ve kişisel yardımla düşük ateşin üstesinden gelebilirsiniz. Herhangi bir şiddetli vücut ısısı, zamanında tedavi edilmezse, bebeğin fetal büyüme ve gelişimini olumsuz etkileyebilir..

Hamile Bayanlarda Ateş Nedenleri:

Ateşten hamile kadına acı çekmenin birkaç nedeni olabilir. Hamilelik döneminde ateşten muzdarip olmanın nedenleri birkaç olabilir, ancak ilgili enfeksiyonlar nedeniyle kişinin bağışıklık sisteminin ve bağışıklık düzeylerinin düşmediğinden emin olmak çok önemlidir. İşte birkaç yaygın neden.

 • Viral enfeksiyon.
 • Gastrointestinal Sistem Enfeksiyonu.
 • Grip virüsü.
 • Zarların Bakteriyel Enfeksiyonu.
 • Kontamine Gıda ve Suya Bağlı Viral Enfeksiyon.
 • Üst sistem enfeksiyonu.
 • İdrar Yolunda Bakteriyel Enfeksiyon.

Bunlar ateşten muzdarip olmanın yaygın nedenleri arasında olsa da, her zaman böyle olmayabilirler. Aşağıda belirtildiği gibi herhangi bir semptom yaşanıyorsa, daha fazla girdi ve tedavi için derhal sağlık uzmanına danışılmalıdır..

Hamilelikte Ateş Belirtileri:

Sadece yüksek sıcaklıklardan muzdarip olmanın ateşle bağlantılı olabileceği her zaman böyle olmayabilir. Hamilelik döneminde, aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin doktora bildirilmesi gerektiği gerçeğini not etmek ve vurgulamak önemlidir..

1. Titreme:

Herhangi bir durumda vücut, vücudun içinden üşür ve titrer. Başkalarıyla birlikte böyle bir durum yaşıyorsanız, ateş olabilir.

2. Yüksek Sıcaklık:

Bu sırada termometreniz yükseliyor olmalı. Sıcaklık 101 dereceyi geçmiyorsa çok endişelenmenize gerek yok..

3. Vücut Ağrıları ve Kramplar:

Her zaman olmasa da çoğu kadın ateş sırasında hafif ila şiddetli vücut ağrıları yaşar. Şiddetli ağrılarınız ve spazmlarınız varsa hemen aile hekiminize başvurmanız önerilir..

4. İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE):

Ateşten muzdarip olduğunuzda İYE her zaman yaygın bir semptom değildir. Ancak idrar yaparken sık sık idrara çıkma ihtiyacı veya ağrı/yanma hissi yaşayabilirsiniz. Çok az kadın ayrıca bel veya karın bölgesindeki ağrıdan da şikayet eder..

5. Grip ve Soğuk:

Hamilelik sırasında yüksek ateşten muzdarip olduğunuzda soğuk algınlığı, ateş ve grip yaygın semptomlar olabilir. Grip belirtileriniz varsa (bulantı ve kusma dahil), tedavi için doktorunuzu ziyaret edin..

6. Baş dönmesi:

Kendinizi sürekli zayıf ve baş dönmesi hissediyorsanız bu şaka değil. Ateş, bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiliyor olabilir ve bu aşamada kişi her zaman sulu kalmalıdır. Baş dönmesi hissederseniz, doktora acele etmelisiniz..

7. İshal:

Günde dört defadan fazla gevşek dışkı çekiyorsanız, ishal de yaşıyor olabilirsiniz. Sık görülen semptomlar arasında olsa da, bu noktada dehidrasyondan muzdarip olabilir. Uygun su alımı tavsiye edilir.

Bu birkaç olası semptom göz önüne alındığında, kadınlarda hamilelik döneminde fark edilen en yaygın semptomlar titreme, baş ağrısı ve vücut ağrısı ile birlikte ateştir..

Hamilelikte Ateş Nasıl Tedavi Edilir:

Hamilelik sırasında yüksek ateş vakasını asla şaka olarak almayın. Bir tıp uzmanı tarafından tedavi edilmek çok önemlidir. Daha hızlı sonuçlar için hem yüksek hem de düşük ateş hakkında nasıl gidileceğine dair bazı öneriler.

1. Soğuk El Bezi kullanın:

Soğuk kompres, hamile bir kadının vücut ısısını düşürmesinin en iyi yollarından biridir. Bir bez soğuk suya batırılabilir ve alnın yanı sıra boyuna da uygulanabilir. Bu işlem tekrar soğuk suya daldırılarak ve önerilen bölgelere tekrar sürülerek tekrarlanmalıdır. Bu, ateşi düşürmenin en etkili yollarından biridir ve oldukça güvenli ve zahmetsizdir..

2. Ilık Su Banyosu:

Yine, hamilelik sırasında ateşi düşürmenin doğru yollarından biri de ılık bir duş almaktır. Suyun cilt üzerinde buharlaşması, mükemmel bir şekilde hedeflere ulaşılmasına yol açar. Bu, problemler tamamen azalıncaya kadar 5-7 dakika boyunca günde 1-2 kez yapılmalıdır..

3. Bol Sağlıklı Sıvılar Alın:

Su ve bitki çayları, çorbalar ve et suları gibi diğer sağlıklı sıvılar ve daha fazlası, çok fazla soruna neden olan ve yüksek vücut sıcaklıklarına yol açan toksinlerin, bakterilerin ve virüslerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Tedavisi için sadece ateş sırasında değil, aynı zamanda rahatsızlıkları uzak tutmak için hamileliğin erken döneminde her gün yaklaşık 10 bardak su tavsiye edilir. Hidratlı kalmak aynı zamanda elektrolitleri dengede tutar ve ciddi dehidrasyon sorunlarına yol açmaz. Limonatalar da denenebilir!

4. Taraftarın Dolaşımının Altında Kalın:

Hamilelik sırasında ateşi düşürmenin basit bir yolu, ayakta duran bir vantilatör kullanmak ve vantilatörün dolaşımının sınırları içinde kalmaktır. Profesyonellere göre, ateşin herhangi bir yan etkisi olmadan tedavi edilebileceği etkili yollardan biridir. Bu noktada size hak ettiğiniz rahatlığı da verecektir..

5. İyi Dinlenme:

Vücudun enerjiyi biriktirmek ve böylece bağışıklık sisteminin ateş dahil problemlerle savaşmasına yardımcı olmak için zamana ihtiyacı vardır. Bu, ancak gün boyunca uygun bir şekilde uyur ve dinlenirseniz mümkündür. Ateş tedavisi söz konusu olduğunda, geceleri yaklaşık 9 saat kesintisiz uyku ve gün boyunca düzenli şekerlemeler şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca tedavi edilecek herhangi bir rahatsızlığın olmadığı sağlıklı gebeliklerde de yardımcı olur. Bu, hamilelik sırasında ateşin nasıl kontrol edileceğine dair en iyi ipuçlarından biridir..

6. Sağlıklı Beslenme:

Bir meyveli smoothie, yalnızca ateşle savaşmak için vücudu gerekli vitamin ve minerallerle doldurmakla kalmaz, aynı zamanda tat alma tomurcuklarınızı geliştirir ve zihinsel olarak tazelenmenizi sağlar. Smoothie, tadından ödün vermeden sağlığı geri kazanmanın heyecan verici yollarından biridir. Benzer şekilde, uygun besleyici alım için salatalar ve meyveler de yapabilirsiniz..

7. Ağır Giysiler Giymeyin:

Mükemmel vücut ısısını sağlamak için hamilelik sırasında tek katmanlı bir bez giymek çok önemlidir. Çok katmanlı giysiler giyiyorsanız, bu vücut ısınızı yükseltir ve vücudunuzu aşırı ısıtır. Üşüdüğünüzde, sadece gerektiğinde üzerinizi örtmek için ince bir battaniye kullanmalı ve yeterince ısındığında onu çıkarmalısınız. Tek katlı veya tek katlı bir bez uygun hava sirkülasyonu sağlar. Kumaşın malzemesi de bir meseledir. Daima hafif, giymesi rahat ve vücut ısınızı koruyan pamuklu kumaş kullanın. Aşırı giyinme, artan vücut ısısı nedeniyle erken doğuma neden olabilir.

8. Vitamin Alımı:

Hamile aylarda ateşi düşürmek için uygun ilaçların alınması gerekir. Ateş düşürücü ilaç almak güvenlidir, ancak doktor bunu reçete etmelidir. Parasetamol, kendinizi rahat hissetmenizi sağlar ve ortaya çıkan ateş eğilimini azaltır. Hamilelerin yan etkileri çok olan aspirin veya iltihap giderici ilaçları hamileyken kullanmaktan kaçınmalısınız. Hamilelik oldukça hassas bir durum olduğundan, bebeğin gelişimi için uygun ilaçlara ihtiyaç vardır. Hamileyken bileşenlerinden biri olarak kafein içeren ilaçlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca ebeveyn vitaminlerini tam zamanında almak vücudunuzun vitamin ve mineral seviyesini korur. Bu uygun vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve bu nedenle özellikle bu aylarda ateşi düşürmeye yardımcı olacaktır..

9. Bir Doktora Danışın:

Hamilelik sırasında, ilaçların çoğunun hamilelik sırasında yan etkileri olduğundan veya ilacın içeriği sağlık durumunuz için mükemmel olmadığından, almanız gereken ateşiniz varsa bir doktora danışmanız önemlidir. Soğuk algınlığı ateşe, nezleye, vücutta herhangi bir enfeksiyona ve ayrıca gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle bu nedenlere karşı önleyici tedbirler almanız gerekir. Uygun ilaç alınmazsa tahrişe, kızarıklıklara, karın ağrısına ve mide bulantısına neden olur. Ayrıca, hamilelik sırasında normal veya viral ateş veya spesifik dang tifosu vakası olup olmadığını kişi asla kendi kendine teşhis edemez. İlacın alınmasından 24 ila 36 saat sonra ateş devam ederse, mutlaka bir doktora danışın..

10. Homeopatiye Hayır Deyin:

Hamilelik sırasında ateş için uygun ilaçları almak son derece önemlidir. Hamile aylarda ateşiniz varsa, homeopatik ilaçlar sizin üzerinizde uygun bir etki göstermeyebilir. Bazı ilaçları ve ayrıca homeopatik ilaçları alırken bir doktora veya bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız. Bu bebeğin sağlığını etkileyebilir, bu nedenle homeopatik ilaçlardan kaçınmalıyız. Aynısı hamilelik sırasında düşük ateş durumunda bile geçerlidir, homeopatiden kaçının!

11. Serin Yerlerde ve İç Mekanlarda Kalın:

Kendinizin ve bebeğinizin sağlığını etkilemeyen kolay etkilenmemek için evde kalmanız gerekir. Dışarıdaysanız, sıcaklığın sağlık durumunuzu etkilememesi için gölgede ve serin yerlerde kalmaya çalışın. Serin yerlerde kalarak uygun vücut ısısı korunur ve ateş riskini de azaltır. Metabolizmanız için tam vücut ısısı sağlanarak aşırı ısınma önlenebilir.

12. Abur cubur ve İşlenmiş Gıdalardan Kaçının:

Ateşliyken yağlı gıda ve fast food tüketiminden kaçınılmalıdır. Sık soğuk algınlığı ateş olasılığını artırır. Bu nedenle soğuk algınlığı olasılığını artıran bazı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ateş olasılığını artıran salatalık, lor ve diğer yiyeceklerin tüketilmemesi tavsiye edilir..

Ayrıca, abur cubur ve işlenmiş paket gıdaları atın, her zaman sağlıklı ve besleyici bir diyet tercih edin. Acıkmaktan asla vazgeçmeyin ve sadece ev yemeklerini tercih edin. Bu, her üç aşamada da geçerlidir, hamilelik sırasında birinci, ikinci veya üçüncü trimesterde ateş.

Ateşi Azaltmak İçin Evde Kullanılan Çözümler:

Tedavi seçeneklerinin yanı sıra, bunları doğal ev ilaçları ve yüksek ila düşük ateşi azaltmanın yolları ile eklemek her zaman iyidir. Zarar vermezler, aksine daha hızlı iyileşmeye yardımcı olurlar. İşte birkaç ipucu!

1. Elma Sirkesi:

Elma Sirkesi, enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olan alkali bir sıvıdır. Bakteriyel enfeksiyonlar, alkali bir ortamda gelişmeyi zor bulur ve bu, bakterilerin neden olduğu ateşten hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Antibiyotiklere başvurmadan önce bu çareyi denemek en iyisidir..

Yöntem:

 • 2 yemek kaşığı ACV’yi ılık suda karıştırın.
 • Günde 2-3 kez iç.
 • Boğaz ağrısından kurtulmak için de bu su ile gargara yapabilirsiniz..
2. Limon:

Limon, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan bir başka en iyi alkali diyettir. Ayrıca bu C vitamini zengini meyveyi hamilelik döneminde her gün tüketmeniz tavsiye edilir. Limon kullanarak bakteriyel enfeksiyonlar kontrol altına alınabilir.

Yöntem:

 • Bir kavanoz suya 2 limon sıkın..
 • Biraz bal ve deniz tuzu ekleyin.
 • İyice karıştırın, gün boyunca tüketin.
3. Fesleğen:

Fesleğen yaprakları, ateş semptomlarını azaltmak için mükemmel bir çözümdür. Enfeksiyonları engellemeye yardımcı olabilecek son derece güçlü antibiyotikler ve mantar önleyici ilaçlardır. Bu yapraklar, rahatlatıcı bir rahatlama için ılık çay şeklinde alınarak kolayca tüketilebilir..

Yöntem:

 • Bir bardak kaynar suda 1 yemek kaşığı fesleğen karıştırın.
 • 1/4 yemek kaşığı biber ekleyin.
 • Çayı süzün ve sıcak olarak tüketin..
4. Tuzlu Su ile Gargara:

Bu noktada boğaz ağrısı ve ağrı/huzursuzluk da yaşıyor olabilirsiniz. Bu basit ev çözümü ile bu sorundan hızla kurtulabilirsiniz. Tuzlu su, bakterileri temizlemeye ve kuru öksürük sorunundan kurtulmaya yardımcı olur..

Yöntem:

 • Bir bardak kaynar su alın.
 • Üzerine bir kaşık tuz ekleyin.
 • İyice karıştırın, sıvıyı tüketmeden iyice gargara yapın.
5. Bitki Çayı:

Sıcak bitki çayından biraz rahatlama aramaktan daha iyi ne olabilir? Bitki çayı sadece soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için tıbbi özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda mukusu eriterek ve ondan kurtularak da büyük faydalar sağlar..

Yöntem:

 • Bir bardak suyu kaynatmak için bir tencerede tutun.
 • Üzerine bitki çayı yapraklarını ve gerekli miktarda şekeri ekleyin..
 • Kaynatın, çayı süzün ve sıcak olarak tüketin..

Hamilelikte Ateş İçin İlaçlar:

İlk olarak ateşin daima doğal ilaçlar ve yöntemlerle tedavi edilmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklardan muzdarip olmanız durumunda, reçetesiz ilaçları kendiniz almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Oral ilaçlar söz konusu olduğunda, tüketmeden önce tam bilgi ile alınması gereken hem güvenli hem de güvenli olmayan haplar vardır. Bu nedenle, sağlık uzmanınızın tavsiyesi olmadan ateşi ilaçlarla tüketmeyin ve tedavi etmeyin..

1. Güvenli İlaçlar:

Doktor genellikle, gerektiğinde ateşi tedavi etmek için mümkün olan en düşük seviyeli dozu önerecektir. Parasetamol, tıp uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilen standart bir tablettir. Alternatifler, herhangi bir eczanede bulunan Tylenol’dür (Asetaminofen içerir). Sık ateşiniz varsa, hamilelik sırasında vakayı asla kolayca almayın. Derhal doktora gitmenizi tavsiye ederiz..

2. Güvenli Olmayan İlaçlar:

Hamilelik sırasında kaçınmak için ağızdan alınan ilaçları da not almak önemlidir. Durumu tedavi etmek için ilaç dışı önlemler kullanmak en iyisi olsa da, bu aşamada ağrı kesicilerden, kombinasyon ürünlerinden (birkaç durumu tedavi etmek için), aspirin ve fenilefrin ilaçlarından her zaman kaçınılması önerilir..

Hamileyken Ateşi Önleme:

Dedikleri gibi, ‘önlemek her zaman tedaviden daha iyidir’. Doğmamış çocuk üzerinde bile bırakabileceği etki göz önüne alındığında, hamilelik sırasında sağlık sorunları ve hastalıklardan kaçınılması her zaman daha iyidir. En iyi şekilde sağlıklı ve bağışık kalmak için bizden bazı ipuçları!

 1. İyi miktarda C vitamini alın. Bu her zaman bağışık kalmaya yardımcı olur..
 2. Hijyenik kalın. Ellerinizi sabunla yıkayın ve asla dağınık bir ortamda hiçbir şey yemeyin..
 3. Enjeksiyonlarınızı ve varsa aşılarınızı zamanında yaptırdığınızdan emin olun. Gripten korunmak için çekim yapılması tercih edilir..
 4. Alerjiye neden olabilecek yiyecekleri tüketmeyin.
 5. Gıda zehirlenmesine neden olabilecek işlenmiş ve abur cuburlardan kaçının.

Hamilelik Sırasındaki Ciddi Koşullar:

Bu sadece ateşten muzdarip olmakla ilgili değil, daha çok devlet zaman zaman birçok karmaşık duruma da yol açabilir. Bu koşullar komplikasyonlara neden olabilir ve tehlikeli olabilir. İşte hamilelik sırasında ateşin bazı yaygın tehlikeleri ve bebeği nasıl etkileyebileceği.

1. Septik Kürtaj:

Rahim enfekte olduğunda septik kürtaj vakası gerçekleşebilir. Bu, kürtaj veya düşük nedeniyle olabilir. Hamilelik sırasındaki enfeksiyonların yanı sıra, düşük tansiyon ve idrar yapma zorluğu ile birlikte vücut ısısı ile birlikte şiddetli ateş, septik düşüklere neden olabilir..

2. Koryoamniyonit:

Koryoamniyonit, rahimdeki zarları ve amniyotik sıvıyı etkileyebilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Bunlar, fetüsün sağlığının iyi olduğundan emin olmak için hayati önem taşır. Durum oldukça karmaşık hale gelebilir ve kan pıhtılarına ve pelvik enfeksiyonlara yol açabilir. Doğumla ilgili komplikasyonlar olabilir ve doğmamış çocuk da solunum yolu hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilir..

3. Listeria:

Listeria vakası çoğunlukla işlenmiş ve kötü yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerinin veya vücuda uymayan sağlıksız gıdaların herhangi bir şekilde tüketilmesi, hormonal dengesizliklere yol açarak listeriaya yol açabilir. Bu, fetal enfeksiyona yol açabilir ve ölü doğum veya erken doğum ile sonuçlanabilir. Boyun tutulması, ishal, baş ağrısı, mide bulantısı bu durumun yaygın belirtileridir..

Hamilelik sırasında yüksek ateşin ortaya çıkmasıyla ilişkili olabilecek çeşitli koşullar ve karmaşıklıklar göz önüne alındığında, dikkatli ve sağlıklı kalmak her zaman daha iyidir. Ev ilaçlarını ve ipuçlarını takip edin ve oldukça faydalı olabilirler.!

Herhangi bir kendi kendine tedaviye başlamadan önce sağlık uzmanından öneri ve tedavi almanız tavsiye edilir. Bu kılavuz, yalnızca hamilelik sırasında ateşin çıkmasıyla ilişkili olası durumların ve hastalıkların göstergesidir. En iyi sonuçlar için kişiselleştirilmiş öneriler ve tedavi için doktorunuza danışın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Ateş düşüğe neden olabilir mi?

Cevap: Ateş, daha fazla komplikasyon ve ilgili hastalık ile ilişkiliyse, düşük yapma olasılığı vardır. Tüm ateşler bu duruma yol açmaz, ancak doğmamış çocuğa zorluk çıkarma fırsatları vardır..

S2. Ateşin bebeğe etkileri nelerdir??

Cevap: Düşük ateş kolayca tedavi edilebilir ve genellikle bebeğe komplikasyon oluşturmaz. Bununla birlikte, baş dönmesi, düşük tansiyon, titreme, mide bulantısı vb. ile birlikte yüksek sıcaklıkların düşük doğum ağırlığı, düşük veya doğum kusurları gibi yan etkileri olabilir..

S3. Erken gebelikte ateş normal midir??

Cevap: Erken veya geç gebelikte ateş olması durumunda; durum her zaman yaygın değildir. Kişi, durumu ve sağlığı asla içeriden bilemeyebileceğinden, her zaman doktorla bir kontrol yapılması önerilir. Sadece viral kaynaklıysa şanslısınız ve standart doz ile kolayca tedavi edilebilir..

S4. ateş hamilelik belirtisi mi?

Cevap: Ateşin tek belirtisi her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bununla birlikte, titreme, sıcaklık hissi, mide bulantısı ve vücutta değişiklikler hissederseniz, doktora başvurmanız önerilir..