Dünyada pirinç ve buğdaydan sonra en çok tüketilen tahıllardan biri de Arpadır. Arpa taneleri pirinç tanelerine benzer, ancak kepek nedeniyle kaba bir dokuya sahiptir. Arpa taneleri pişirildiğinde nişastalı ve cevizli bir tada dönüşür. Arpa, ekmek, salata ve malt yapımında yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Tam tahıllı arpa taneleri, diyet lifi açısından zengindir ve beslenme ile doludur. Doktorların hamile kadınlar için bir porsiyon Arpa Suyu önermesinin nedeni budur. Hamilelik sırasında arpa suyu alımına ilişkin birçok çelişkili görüş vardır..

Bu yazımızda, hamilelikte arpanın önemi ve onları almanın en iyi yolu hakkında rehberlik edeceğiz..

Hamilelikte Arpa Suyunun Kullanım Alanları

Hamilelikte Arpa Kanjisinin Faydaları:

Pek çok kadının sorduğu ortak sorulardan biri “Hamilelikte arpa suyu iyi mi?”. Eh, hamilelik için en iyi arpa suyu faydalarına sahibiz:

 • Arpa, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu besinler, bekleyen anne için sağlıklı bir vücut sağlar. İdrar söktürücü özelliği idrara çıkma oranını tetikler. Böylece vücudunuzdaki fazla sıvılardan kurtulabilirsiniz..
 • Arpada lif bulunması, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve kabızlık artı hemoroidlerin önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, hamilelik sırasında gastrointestinal sorunlara da katkıda bulunabilir..
 • Bu tahıldaki Niasin, hamile kadınlarda düzgün bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bebeğin sezaryen veya normal doğum sırasında çok yararlı olan bir pıhtılaşma maddesidir..
 • Bu tahıl ayrıca kan şekeri seviyenizi düzenler ve gestasyonel diyabet oluşumunu engeller..
 • Arpadaki folat, fetüsün spina bifida gibi belirli doğum öncesi hastalık türlerinden etkilenmesini önler..
 • Düzenli arpa suyu alımı sabah bulantısı ve mide bulantısının etkilerini azaltır. Ayrıca mide kramplarının ve tahrişlerin şiddetini de önler. Arpadaki bakır, eklemlerinizin, kemiklerinizin ve kan damarlarınızın esnek olmasını sağlar..
 • Ayrıca arpanın hamilelik sırasında mide iltihabını azalttığına inanılmaktadır..
 • Bu tahıl hücre büyümesini ve onarımını destekler. Bu büyüyen bebeği rahminizde tutmak için çok önemlidir..
 • Arpa, anne sütünün üretimi ve salgılanması için de faydalıdır.
 • Hamilelikte Arpa suyu almak da kolesterol seviyenizi düşürür. Böylece hamile annelerde kalp damar rahatsızlıklarının görülme olasılığı önemli ölçüde azalır..
 • Fazla toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu nedenle mide şişkinliklerinin veya rahatsızlıklarının oluşmasını önler..
 • Ayrıca, araştırmaya göre, kontrolsüz miktarlarda kafein hamile bir anne için iyi değildir. Ancak minimum kafein içeriği konsantrasyonu nedeniyle hamilelik sırasında arpa çayı içilmesi şiddetle tavsiye edilir..

Hamilelikte Arpa Suyu Güvenli midir??

Evet! Aslında, hamile bir bayanın diyet planına dahil edilmesi gereken önemli yiyeceklerden biridir. Kabızlık, mide krampları ve maya enfeksiyonları da dahil olmak üzere bir dizi rahatsızlıkla başa çıkmak için hamilelik sırasında arpa suyu içilebilir. Ancak idrar söktürücü olması anne adaylarında hafif rahatsızlıklara neden olabilir. Geç gebelik evresi taraması sırasında aşırı arpa suyu tüketimi, rahimdeki su içeriğini azaltabilecek çok fazla sıvı boşaltır..

Hamilelikte Arpa Suyu Yan Etkileri:

 • Alerjiniz varsa arpadan kaçınmalısınız. Bu tahılın alımı hamile kadınlarda döküntü ve kaşıntıya neden olabilir..
 • Filizlenmiş arpa, bazen düşüklere veya doğum kusurlarına neden olabilir..
 • Maya veya mantarla kontamine olmuş arpa, Kashin Beck hastalığı gibi kemikle ilgili rahatsızlıklara neden olabilir..

Hamilelikte Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır??

Arpa Suyu hamilelik sırasında inci arpa ile evde hazırlamak kolaydır. Bu sıvıdan bir bardak yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • Arpa Taneleri – ¼ Bardak
 • Su (3 su bardağı
 • Pembe Tuz veya Kaya Şekeri – Opsiyonel

Prosedür:

 • Arpayı iyice yıkayın ve suyunu süzün.
 • Şimdi bir tencereye 3 su bardağı suyu ekleyin ve taneleri ekleyin..
 • Tahıllar iyice pişene ve su yarı saydam hale gelene kadar kaynatın..
 • Sıvıyı süzün ve istediğiniz kadar şeker veya tuz ekleyin.
 • sıcak servis yapın.

Uç: Pişmiş arpayı atmayın. Bunun yerine güzel bir doku ve lif için salatalarınıza ekleyin..

Arpa suyu Hintli haneler için yeni değil. Hamile bayanlara bir dizi sağlık sorunuyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için arpa suyu sunmak yaygın bir uygulamadır. Özellikle hamilelikte oldukça sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarında arpa suyu, doktorlara yapılan birçok seyahati kurtarabilir ve sizi gereksiz ilaçlardan kurtarabilir. Doğumdan sonra bile arpa sütünüzü artırabilir ve 8 aydan büyük bebeğiniz için mükemmel bir besin olabilir. Umarız bu mütevazı mutfak malzemesinden faydalanır ve mutlu bir hamilelik geçirirsiniz.!

SSS:

1. Arpa otu hamilelik sırasında güvenli midir??

Arpa, çim ailesine aittir ve çim, tahıllarla birlikte oldukça yenilebilir. B-Kompleksi vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve bakır, Kalsiyum, magnezyumda bol miktarda bulunur. Hamilelik sırasında arpa otunu tüketmenin güvenli yolu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve ayrıca toksinleri temizlemeye yardımcı olmak için toz halindedir. Doğal, organik bir ürün için gittiğinizden emin olun..

2. Hamileler arpa yiyebilir mi??

Arpa taneleri pişirildiğinde hamile kadınların yemeklerine dahil edilebilir. Bununla birlikte, tahıllardaki aşırı lif, sindirimi zorlaştırabilir. Pişirilmeden ve yenmeden önce en az 8 saat ıslatılması tavsiye edilir..

3. Hamilelik sırasında Arpa çayı içebilir miyim?

Arpa çayı, hamile kadınlar ve hatta küçük bebekler için en güvenli içeceklerden biri olarak kabul edilir. Sıcak yazlarda bile vücudunuzu soğutmaya yardımcı olabilir ve dehidrasyonu önleyebilir. Arpa çayı daha iyi sindirime yardımcı olur ve aynı zamanda oldukça besleyicidir. Metabolizmanızı iyileştirdiği ve kabızlığı önlediği bilinmektedir..