mide bulantısı nedir?

Bulantı, kusma gibi hissetme eğilimi ile birlikte hastalık hissi olarak tanımlanır. Bu, bir tür hastalık ve yeniden yaşamak için kusma dürtüsü hissetmenize neden olur. Mide bulantısı veya bu kusma dürtüsünü hissetmek hamilelik sırasında sık görülen bir semptomdur. Hamileliğiniz boyunca yaşayabileceğiniz ve hamilelik sırasında çeşitli rahatsızlıklara yol açabilecek bir durumdur. Bulantı temel olarak hamilelik sırasında sabah bulantısı ve mide bulantısı ile de bilinir. Genellikle kadınlar tarafından bildirilen en deneyimli semptomlardan biridir. Hamile kadınların %70 kadarı hamilelik sırasında mide bulantısı yaşar. Bu belirti, hamileliğinizin ilk üç ayında daha sık görülür. Ancak hamileliğin sonraki aşamalarına da devam edebilir..

Hamilelikte Bulantı

Mide bulantısı rahatsızlık verirken. Ancak ne size ne de bebeğinize hiçbir şekilde zararlı değildir, bunun yerine sağlıklı bir hamilelik belirtisidir..

Hamilelikte Bulantı Neden Olur??

Mide bulantısının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte şu ana kadar yapılan araştırmalar bunun hormonun üretimi ile ilgili olduğu yönündedir. Hamilelik sırasında insan koryonik gonadotropin (HCG). Bu insan koryonik gonadotropin hormonunun mide bulantısına nasıl neden olduğu konusundaki açık mekanizma bilinmemektedir. Fakat bu iki şeyin aynı anda zirveye ulaşması nedeniyle sonuca varılır. İkisi arasında bir bağlantı olduğu ve birbirleriyle bağlantılı oldukları.

“Hamilelik sırasında mide bulantısına ne sebep olur” sorusuna cevap olabilecek diğer bazı faktörler ise şunlar olabilir:

 • Vücudunuz hamileliğin eşlik ettiği değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken, durumu kötüleştirebilecek hassas bir mideniz olabilir..
 • Stresli veya yorgunsanız, bu vücutta fiziksel bir reaksiyona neden olabilir ve bulantı ve kusmaya neden olabilir..
 • Hamilelik sırasında östrojen, bu mide bulantısı hissine katkıda bulunabilecek en yüksek seviyelerine yükselir..
 • Diğer bir neden, sindirim sistemi kaslarını gevşeterek sindirimi daha az etkili ve verimli hale getiren ve mide bulantısına yol açabilen östrojen ve progesteron seviyelerindeki artış olabilir..
 • Öğün atlarsanız veya baharatlı veya yağlı yiyecekler yerseniz, bu da mide bulantısı hissine katkıda bulunabilir..

Bulantı Ne Zaman Beklenir??

Hamilelik sırasında mide bulantısı tipik olarak hamileliğin dört ila sekiz haftasında başlar ve hamileliğin tüm seyri boyunca da devam edebilir. Her kadının vücudu farklıdır ve bu nedenle her kadın mide bulantısı sorunuyla karşılaşmaz. Bu, bazı kadınlarda hamileliğin başlamasıyla başlayabilir ve daha sonra sadece birkaç hafta sürebilir ve sonra sona erebilir veya hamileliğin ilk birkaç ayı boyunca devam edebilir..

Sabah bulantısının çok önemli bir unsuru olduğu için ancak bu, mide bulantısının yalnızca sabahları hissedileceği anlamına gelmez. Aslında, bu sorun sabahın erken saatlerinden ziyade tüm gün boyunca daha sık ortaya çıkıyor..

Hamilelikte Bulantı Tedavisi:

Bu yaygın bir sorundur ve çoğu zaman hamilelik sırasında büyük bir rahatsızlık olabilir. Bu sorundan kurtulmak ve mide bulantısını tedavi etmek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.-

 • Bu kusmuk tipi hissi veya mide bulantısını tetikleyebilecek gıdaların tüketiminden kaçının.
 • Günde sadece üç kez çok miktarda yemek yemek yerine sık sık küçük öğünler yemek
 • Yemek yerken daha az sıvı veya su içmek ve bu sıvıları ve suyu öğünler arasında tüketmek
 • Yatağının yanında sodalı kraker tutmak ve kalkmadan önce birkaç tane yemek. Hemen kalkmayın, hazmetmelerine izin verin ve kendinizi hazır hissettiğinizde yavaşça kalkın..
 • Yanınızda şeker bulundurmaya çalışın ve ne zaman böyle bir sorunla karşılaşsanız şekerleri emerek bu duygudan kurtulun..
 • Kusmayı tetikleyebilecek kremalı veya daha zengin yiyecekler yerine beyaz pirinç, kuru tost gibi daha kuru, sade yiyecekler yiyin..
 • Boğulma hissinden kaçınmak ve biraz rahatlamak ve rahatlamak için temiz havanın içeri girmesine izin vermek için odanızı havalandırın..
 • İçeceğinizde bir bileşen olarak limon veya zencefil bulundurmak veya onları koklamak mide bulantısından kurtulmanıza yardımcı olabilir..
 • Bol bol dinlenin, fazla iş yapmaya çalışmayın ve kendinizi yorgun hissettiğinizde uzanıp vücudunuzu gevşetmeyi deneyin..
 • Tavsiye edilirse vitamin takviyesi yapın. Ancak doktor reçetesi ile sınırlı miktarda. Çok fazla demir veya diğer takviyeler mide bulantısına neden olabileceğinden.

Birçok kadın bu doğal ilaçların yardımcı olmayabileceğini düşünüyor. Ve böylece rahatlamak için hamilelik için mide bulantısı ilacı arayabilirler. Hamilelikte mide bulantısından kurtulmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için her zaman doktorunuzla konuşabilir ve ilaç alabilirsiniz..

Neden Yaygındır:

Hamilelik döneminde mide bulantısı çok yaygındır ve aynı zamanda sağlıklı bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilir ve bu nedenle bu sorun hakkında endişelenmenize gerek yoktur, ancak size kaldırabileceğinizden daha fazla rahatsızlık veriyorsa, doktorunuza danışın ve arayın. sorunu tedavi etmek için ilaç veya diğer alternatifler. Birkaç kadın hamilelik hormonlarının üretimine rağmen erken hamilelik belirtileri yaşamadığından mide bulantısı olmaması endişe kaynağı değildir..

Ancak bu sorundan her zaman kaçınılmamalıdır, çünkü bazen bu birkaç kez soruna neden olabilir. Örneğin, kusma ile birlikte şiddetli mide bulantısı molar gebeliği gösterebilir. yani plasenta uygun bir hamilelik olmaktan ziyade anormal bir kist kütlesine dönüştüğünde.

Yaygın Fikirlerden Bazıları Hamilelik Sırasında Mide bulantısının Olabileceğini Önerir:
 • Diyetinizdeki potansiyel olarak tehlikeli maddelere fetal maruziyeti azaltın.
 • Hamileliği desteklemek için maternal ve fetal doku büyümesini desteklemek için aktivite seviyenizi uyarlamak ve ayarlamak için vücudunuzu benimser..
 • Karbonhidrat, lif vb. açısından zengin besinler gibi zengin miktarda besin içeren yiyecekleri yemenizi teşvik eder..

Hamilelik sırasında mide bulantısı oldukça sorun olabilir. Ancak bazı önleyici tedbirler ve tedaviler ile dertten kolayca kurtulabilirsiniz..