Hamilelik sırasında düşük tansiyon, çoğu kadının yaşadığı çok yaygın bir semptomdur. Bazı rahatsızlıklara neden olabilir, ancak tipik aralıkta olduğu sürece zararlı değildir. Bebeğin gelişimini desteklemek için vücutta meydana gelen çeşitli değişikliklerden kaynaklanır. Uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları ile düşük tansiyonu kolayca yönetebilirsiniz..

Gebelikte Hipotansiyon

Hamilelik sırasında düşük tansiyon ve onu hafifletmek için bazı ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi edelim..

Gebelikte Düşük BP Nedir??

Tansiyon, kalbinizin vücudunuza kan pompalama gücüdür. Bu kan pompalama, her hücreye besin ve oksijen sağladığı için hayati önem taşır. Basınç düşük olduğunda, düşük tansiyon veya hipotansiyon denir. Düşük tansiyon, hamilelik hormonlarındaki değişiklikler ve kan dolaşımındaki değişikliklerden kaynaklandığı için hamilelik sırasında normal bir durumdur..

Organlara uygun kan akışını sağlamak için vücut tarafından uygun kan basıncına ihtiyaç vardır. Sağlıklı kan basıncının okunması 120 mm hg/80 mm hg’dir. 90 mmhg/60 mmhg’nin altındaki herhangi bir okuma, düşük tansiyon olarak kabul edilir. Düşük tansiyon okumaları kişiden kişiye değişir. Tipik olarak, çoğu kadında sistolik basınçta 5 mm hg ila 10 mm hg ve diyastolik basınçta 15 mm hg’lik bir düşüş görülür..

Gebelikte Düşük BP Nasıl Teşhis Edilir??

Doktorlar, komplikasyonları ve diğer sorunları kontrol etmek için hamileliğin tüm aşamalarında kan basıncını düzenli olarak izler. Tansiyon ölçer kullanılarak basit bir testle ölçülür. Okumaları evde kontrol etmek için daha hafif bir tansiyon ölçüm cihazı da satın alabilirsiniz..

Gebelikte Düşük BP Nedenleri:

Kan basıncı hamileliğin erken döneminde düşmeye başlar ve birinci ve ikinci trimesterde 24 haftaya kadar devam eder. Hamilelik sırasında düşük tansiyonun çeşitli nedenlerine ve faktörlerine bakalım:

 1. Progesteron gibi hamilelik hormonları, kan damarlarının duvarlarının gevşemesine ve kan damarlarının genişlemesine neden olur, bu, hamileliğin ilk aylarında düşük kan basıncının ana nedenlerinden biridir..
 2. Vücuttaki dolaşım sistemi, büyüyen bebeği sağlamak için genişler ve bu da kan basıncını düşürür..
 3. Uzun süreli oturma veya uyku pozisyonundan sonra aniden pozisyonunuzu değiştirdiğinizde, hamilelik sırasında kan basıncında kısa ama ani bir düşüş meydana gelir..
 4. Uzun süre sırt üstü yatmak veya dinlenmek bazı kan damarlarında basınç oluşturarak kan basıncının kısa süreliğine düşmesine neden olur. Bu çoğunlukla uterus genişlediğinde ikinci veya üçüncü trimesterdedir..
 5. Önemli vitaminler, mineraller ve diğer besinlerdeki eksiklik de düşük kan basıncına neden olur..
 6. Anemi, kırmızı kan hücrelerinin sağlıksız veya vücutta oksijen taşımak için yetersiz olduğu bir durumdur. Bu düşük BP’ye yol açar.
 7. Kalp atış hızının aşırı derecede düşük olduğu bradikardi gibi kalp rahatsızlıkları, kalp kapakçıklarındaki bir hastalık vb. de düşük kan basıncına neden olabilir..
 8. Yetersiz su alımı dehidrasyona ve düşük tansiyona neden olabilir.
 9. Stres, kaygı, sinirlilik ve yüksek kalp hızı da düşük tansiyona neden olur.
 10. Hipoglisemi, Addison hastalığı, tiroid sorunları gibi sağlık koşulları da düşük tansiyona neden olabilir..
 11. Yaralanma veya iç kanama nedeniyle kan kaybı kan basıncını düşürür.
 12. Şiddetli alerjik reaksiyonlar ayrıca kan basıncının tehlikeli seviyelere düşmesine neden olur..
 13. Bazı ilaçlar da düşük tansiyona neden olabilir, bu nedenle hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce bir doktora danışmanız önemlidir..

Düşük Tansiyon Türleri Nelerdir??

Hamile bayanlarda yaygın olarak görülen düşük tansiyon türleri, sırtüstü hipotansiyon ve postural hipotansiyondur..

Sırtüstü Hipotansiyon:

Sırtüstü hipotansiyon, büyüyen uterusun basıncı nedeniyle vena cava ven sıkıştırıldığında ortaya çıkar. Bu, anne uyurken veya uzun saatler sırt üstü otururken olur. Baş dönmesi, mide bulantısı ve terleme yaygın semptomlardır.

Postural Hipotansiyon:

Postural Hipotansiyon veya Ortostatik Hipotansiyon, uzun süre oturduktan veya uzandıktan sonra ayağa kalktığınızda kan basıncında ani ve kısa bir düşüştür. Baş dönmesi ve vertigo ortak belirtilerdir.

Gebelikte Düşük BP Belirtileri:

Düşük tansiyonun çeşitli semptomlarına bakalım,

 1. Baş dönmesi ve baş dönmesi.
 2. Şiddetli vakalarda bayılma atakları.
 3. Ayağa kalktıktan veya oturduktan sonra baş dönmesi.
 4. Düşük enerji seviyeleri ve yorgunluk.
 5. Mide bulantısı.
 6. Nefes darlığı veya nefes almada zorluk.
 7. Aşırı susuzluk.
 8. Bulanık görme ve baş ağrısı.
 9. Terli ve soğuk cilt.
 10. Konsantre olamama veya odaklanamama.

Düşük BP’nin Gebelikte Riskleri ve Etkileri:

Düşük tansiyon hamilelik sırasında normal olsa da, bazı riskler taşır.,

 1. Baş dönmesi ve bayılma, anneyi ve doğmamış çocuğu yaralayabilecek kazalara ve düşmelere neden olabilir..
 2. Çok düşük tansiyon, anne için organ hasarına ve şoka neden olabilir.
 3. BP’de büyük bir düşüş, büyüyen bebeğe oksijen tedarikini azaltabilir ve bu da bebeğin kalbine ve beynine zarar verebilir..

Hamilelikte Düşük BP Nasıl Tedavi Edilir??

Şiddetli düşük olmadıkça, hamilelik sırasında düşük BP’yi tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanılması önerilmez. Bu durumda, hamilelikle ilgili herhangi bir komplikasyonu dışlamak için derhal bir doktorun dikkati gerekir. Hamilelik sırasında düşük BP, ev ilaçları ve basit yaşam tarzı değişiklikleri ile kolayca yönetilebilir. BP, üçüncü trimesterde normal seviyelere geri dönmeye başlar.

Hamilelikte Düşük BP için Evde Tedavi Yöntemleri:

Gebeliğe bağlı göğüs ağrısı basit ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Bazı en iyi ev ilaçları ve tedavilerine bakalım.

1. Tuz:

Yeterli miktarda tuz tüketmek, kan basıncını yükseltmek için çok etkili bir çözümdür. Deniz tuzu veya Himalaya kaya tuzu, kan basıncını artırmak için sağlıklı bir seçenektir. Bu tuzlar, sağlıklı kan basıncını korumak için vücudun ihtiyaç duyduğu temel mineralleri içerir. Düşük BP’yi yenmek için vücut tarafından orta düzeyde sodyum da gereklidir. Tuzlu su veya oral rehidrasyon solüsyonları içmek de yardımcı olur.

2. Badem:

Badem, kalbe iyi gelen sağlıklı yağlar açısından zengin olduğu için tansiyonu yükseltmek için çok iyi bir çaredir. Bunlar, kalbi güçlendirmeye ve kan basıncını dengelemeye yardımcı olan sağlıklı bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Islatılmış bademlerden bir macun veya süt yapmak ve her sabah tüketmek, düşük BP’yi tedavi etmenin çok etkili bir yoludur..

3. Kuru üzüm:

Kuru kırmızı üzüm veya munakka çok iyi bir doğal antioksidan kaynağıdır. Bu kuru üzümlerden bir avuç geceden ıslatılıp ıslatılmış su ile birlikte tüketilmesi kanın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırmaya ve sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olur. Kuru kırmızı üzüm, vücudun bağışıklığını ve kan dolaşımını iyileştirmek için çok iyi bir çaredir..

4. Tulsi Çayı:

Tulsi yaprakları çok iyi bir antioksidan ve C vitamini, potasyum ve magnezyum gibi besin kaynağıdır. Bu besinler, kalbi güçlü tutmada ve sağlıklı kan basıncını korumada çok faydalıdır. Laledeki antioksidanlar ayrıca kötü kolesterolü ve kan dolaşımını engelleyebilecek diğer toksinleri temizlemeye yardımcı olur..

5. Pancar:

Pancar çok iyi bir antioksidan ve temel besin kaynağıdır. Pancar ayrıca kan sayımını artırmaya ve kırmızı kan hücrelerinin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Her gün bir bardak pancar suyu sağlıklı kan dolaşımını ve kan basıncını sağlar..

6. Zencefil:

Zencefil, birçok tıbbi özelliği olan çok faydalı bir bitkidir. Kan basıncını nötralize etmede çok etkili olan gingerol, zingerone ve shogoal gibi bileşikler açısından zengindir. Antioksidanlar zencefilde bulunur ve toksinlerin atılmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca daha iyi kan dolaşımına yardımcı olur.

7. Limon Suyu:

Limonlar temel besin maddeleri ve C vitamini gibi antioksidanlar için iyi bir kaynaktır. Bir bardak limon suyu içmek vücuda gerekli mineralleri ve tuzları sağlamada çok faydalıdır. Bu, kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda toksinleri temizlemeye ve gıdaların sindirimini ve emilimini iyileştirmeye yardımcı olur..

Gebelikte Düşük BP Tedavisi İçin İpuçları:

 1. Hamilelik sırasında düşük BP’yi kontrol etmek ve yönetmek için bazı ipuçlarına bakalım..
 2. Hamilelik sırasında bol bol dinlenmek çok önemlidir. Gün boyunca sık sık dinlenmek, organları gevşetmeye yardımcı olur ve iyileşmeye yardımcı olur..
 3. Hafif egzersiz veya doğum öncesi yoga, dolaşımı iyileştirmede ve düşük tansiyonu gidermede çok faydalıdır. Bu doktor tavsiyesine göre alınmalıdır.
 4. Anne ve büyümekte olan bebek için yeterli beslenmeyi sağlamak için diyet açısından zengin, yetersiz besinler esastır..
 5. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi için demir ve folik asitten zengin besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir..
 6. Vücuda yeterli hidrasyon sağlamak için bol su ve sıvı içmek şarttır..
 7. Dar giysilerden kaçının.
 8. Uzun süre ayakta durmaktan veya oturduktan veya yattıktan sonra hızla kalkmaktan kaçının..

Hamilelik sırasında düşük tansiyon endişelenecek bir şey değildir. Hamilelik, anne için huzursuz ve zor bir dönemdir. Ancak basit yaşam tarzı değişiklikleri, sağlıklı beslenme ve ev ilaçları ile hamilelikle ilgili rahatsızlıklardan etkili bir şekilde kaçınılabilir. Yukarıda önerilen ev ilaçlarını deneyin ve hamilelik sorunlarınızı nasıl azalttığını ve hamileliğinizi nasıl kolaylaştırdığını ve keyifli hale getirdiğini bize bildirin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında düşük tansiyon için ne zaman doktora görünmeli?

Cevap: Vücudun bir tarafında ani ve şiddetli düşük tansiyon belirtileri ile birlikte şiddetli pelvis ağrısı, baş dönmesi veya bayılma, bulanık görme, yorgunluk, nefes darlığı, uyuşukluk yaşıyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız..

S2. Hamilelikte düşük tansiyon bebeği nasıl etkiler??

Cevap: Düşük tansiyonla ilişkili sık bayılma nöbetleri, bebek için tehlikeli ve zararlı olabilecek yaralanmalara neden olabilir. Şiddetli düşük BP, gelişimini etkileyen bebeğe giden kan akışını azaltabilir. Ayrıca, beslenme ve oksijen arzının azalması nedeniyle kalp ve beyin gibi hayati organlara zarar verebilir. Düşük doğum ağırlığı ve ölü doğum da çok düşük tansiyondan kaynaklanır..

S3. Hamilelikte kan basıncındaki ani ve şiddetli düşüşün etkileri nelerdir??

Cevap: Ani ve aşırı düşük tansiyon anne için şoka ve organ hasarına neden olabilir. Böbrek yetmezliği, kalp krizi ve felç bazen yetersiz kan akışı ve düşük kan basıncından kaynaklanır. Şiddetli bir düşüş, fetüse kan akışını engellediği için bebeğe de zararlı olabilir..