Hamile bir kadında özlem herhangi bir biçimde ortaya çıkabilir. Tatlı şeklinde olabilir, baharatlı yiyecekler için olabilir, hatta bazen yemeğin görsel görünümünden bile olabilir. Ejderha meyvesi hepimizin bildiği gibi kırmızımsı şarap renkli bir meyvedir ve pullu bir görünüme sahiptir ve onu çok çekici kılar ve hemen aynı şeyi deneme isteği uyandırabilir. Ama bir dakika bekleyin – Hamilelik sırasında ejder meyvesi tüketmek güvenli midir? Ejderha meyvesi hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye göz atın.

Hamilelikte Ejder Meyvesi

Dragon meyvesi Hindistan pazarlarında çok yaygın olarak satılmaz, ancak egzotik meyvelerin bulunduğu bir mağaza varsa, orada ejderha meyvesini görme şansınız vardır. Dragon meyvesi, pullu bir yüzeye sahip kırmızımsı veya şarap rengine sahiptir. Kabuk kabuğu çıkarıldığında, meyvenin eti kırmızı veya mor görünür. Siyah renkli tohumlar içerir. Meyvenin dokusu Kivi gibi jelatinimsi ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Çin mitolojisinde de bu meyvenin iyi şans getirdiğine inanılıyor..

ejderha meyvesi nedir?

Dragon meyvesi, Güney Amerika, Meksika ve Orta Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bir meyvedir, ancak artık Hindistan alt kıtası da dahil olmak üzere tüm dünyada kolayca bulunabilmektedir. Halk arasında pitaya olarak da bilinir. Bu meyve kırmızımsı şarap renginde gelir ve dışarıdan pulludur. Tatlı ve ekşi karışımı bir tada sahiptir. İç dokusu kiviye benzer ve küçük arka tohumlu beyazdır..

Hamile bayanlar için ejderha meyvesinin faydaları hakkında daha fazla ayrıntı okuyalım..

Hamile Kadınlar Ejder Meyvesi Yiyebilir mi ve Hamilelikte Ejderha Meyvesi Yemek Güvenli mi?

Bazı meyve ve içecekler, ısı ürettikleri düşünüldüğünden tamamen kaçınılmalıdır. Pitaya meyvesi ise herhangi bir kısıtlama olmadan tüketilebilir. İçerdiği besleyici faydaların yanı sıra Dragon meyvesini hamilelik sırasında güvenli ve sahip olunması gereken bir meyve yapar. Başlangıç ​​olarak, tadına alışmak için kırmızımsı Dragon Fruit’i deneyebilirsiniz..

Hamilelikte Dragon Meyvesinin Besin Değerleri:

Ejderha meyvesi, küçük miktarlarda çok sayıda besin içerir. İyi bir demir, magnezyum ve lif kaynağıdır. 100 gr ejder meyvesinin besin değerine bir göz atın.

Besin Bileşeni     Değer

 • Kaloriler                               60
 • Proteinler                               1,2g
 • Yağlar                                   0
 • Karbonhidratlar                    13g
 • Fiber                                 3g
 • C Vitamini                            %3
 • Ütü                                  %4
 • Magnezyum                      %10

Ejder meyvesinin magnezyum ve lif açısından zengin ve düşük kalorili olduğunu görebiliriz, bu da ejderha meyvesini hamile bir bayan için iyi yapar..

Hamilelikte Ejderha Meyvesi Sağlığa Faydaları:

Ejder meyvesinin hamile kadınlar için çeşitli faydaları şunlardır:

1. Antioksidanlar Açısından Zengin:

Ejderha meyvesini hamilelik sırasında yemek, C vitamini açısından zengin olduğu için iyi kabul edilir. C vitamini askorbik asit adıyla da bilinir. Herhangi bir biçimde, çiğ meyve ve sebze şeklinde veya meyve suları şeklinde askorbik asit tüketimi, çok sayıda güçlü antioksidan özellik içerdiğinden hamileyken iyi kabul edilir. Antioksidanlar, hücrelerinizin serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olarak hamilelik sırasında vücudunuza yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, vücudunuzdaki kolajen sentezini düzenlemeye yardımcı olur ve ayrıca eklem ve diş etleriyle ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur..

2. Nöral Doğum Kusurlarını Önler:

Ejderha meyvesi C vitamini dışında B12 vitamini veya folik asit de içerir. Gelişmekte olan bebeğin nöral büyümesinin uygun şekilde gerçekleşebilmesi için hamile kadınlara hamilelik sırasında B 12 vitamini takviyesi almaları tavsiye edilir..

3. Kanseri Önler:

Beta-Karotenler ve likopen gibi B-kompleks ailesine ait diğer vitaminler de Dragon meyvesinde bol miktarda bulunur. İç hasarları onarmak ve serbest radikallerle ilgilenmek için birlikte çalışırlar. Ayrıca herhangi bir tümörün büyümesini önlemek için vücuda anti-kanserojen cisimler sağlarlar..

4. Gestasyonel Diyabeti Önler:

Dragon meyvesi bol miktarda diyet lifi veya kaba yem içerir. Bu, hamilelik sırasında çok önemlidir, çünkü yüksek lifli yiyecekler sizi daha uzun süre tok tutmanıza yardımcı olur ve şeker isteğini ve açlık sancılarını önler. Ayrıca, yüksek lifli gıdalar, gestasyonel diyabeti olanlar veya obezite veya aile öyküsü nedeniyle daha sonraki yaşamlarında diyabet geliştirmeye yatkın olanlar için iyi kabul edilir. Yüksek lifli gıdalar kalbinizin de sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

5. Kabızlığı Gidermeye Yardımcı Olur:

Dragon meyvesi, yüksek kaba yem içeriğinden dolayı, bağırsaktaki nemi emerek ve dışkı hacmini artırarak ve aynı zamanda yumuşatarak kabızlığı uzak tutmaya çalışır. Bu aynı zamanda hamile kadınların çok sık karşılaştığı bir sorun olan hemoroidi önlemeye de yardımcı olur..

6. Enerji Arttıran Karbonhidratlar:

Canavar meyvesi olarak da bilinen ejderha meyvesi, günlük aktiviteleri gerçekleştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlamanıza yardımcı olan sağlıklı karbonhidratlar içerir. Doğal gıdalar, beslenmeye hiçbir katkısı olmayan şekerli içeceklerden çok daha iyi bir kalori kaynağıdır..

7. Diş ve Kemik Gelişimine Yardımcı Olun:

Ejder meyvesi ayrıca kalsiyum içerir. Kalsiyum, kemiklerinizi ve dişlerinizi sağlıklı tutmak ve gelişmekte olan bebeğinizin sağlığını da iyi durumda tutmak için gereklidir. Kalsiyumun kas kasılmalarında da rolü vardır. Bu nedenle, laktoz intoleransınız varsa ve ejderha meyvesinden daha fazla süt ürünleri alamıyorsanız, vücudunuzdaki ek kalsiyum gereksinimini karşılamaya yardımcı olur..

8. Bağışıklığı Artırma:

Dragon meyvesi, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan fitokimyasallara sahiptir..

9. Hemoglobin Yüksekliği:

Dragon meyvesinde bulunan elementer Demir (Fe), kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini iyileştirmesine yardımcı olur, böylece hamile kadınlarda varsa aneminin şiddetini azaltır..

10. Enfeksiyona Karşı Korur:

Mikroplar plasenta yoluyla bebeğe yollarını bulabileceğinden, enfekte olmak anne karnındaki bebeğe risk oluşturabilir. Ejderha meyvesi, enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olan hücresel yenilenmenin faydasını sağlar. Ayrıca, antifungal ve antibakteriyel cisimler, vücutta zaten mevcut olan mikropları işleyebilir..

11. Preeklampsiyi Önler:

Hamilelik sırasında hipertansiyon preeklampsiye neden olabilir. Dragon meyvesi, kan basıncını ve kan şekerini korumaya yardımcı olur ve böylece hamilelikle ilişkili komplikasyonları en aza indirir..

12. Düşük Düşük Riski:

İlk trimesterde düşük yapma riski yüksektir. Dragon Fruit folik asit açısından zengindir ve tüketimi düşük yapma riskini büyük ölçüde azaltır..

Hamilelikte Ejderha Meyvesinin Yan Etkileri:

Şaşırtıcı bir şekilde, hamilelik sırasında pitaya meyvesi tüketmenin neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur, bu da onu herhangi bir kısıtlama olmadan tüketim için en güvenli hale getirir..

Hamilelik Diyetine Dragon Meyvesi Nasıl Dahil Edilir??

Ejder meyvesini hamilelik diyetinize dahil edebileceğiniz çeşitli yollar şunlardır:

 • Normal bir meyve olarak tüketin
 • suyunu çıkarın ve tüketin
 • Meyve salatanıza ekleyin ve lezzetli bir hazırlık yapın.

Umarım hamilelik sırasında ejder meyvesi ile ilgili tüm sorularınızı çözmüşüzdür. Hamileliğiniz sırasında pitaya meyvesini dahil etmek, bebeğinizin anne karnında sağlıklı ve güvenli büyümesini desteklemek için muhtemelen en iyi kararlardan biri olacaktır. Herhangi bir risk olmaksızın sayısız potansiyel faydası vardır ve bu, ejderha meyvesini hamilelik sırasında tüketim için en güvenli meyvelerden biri yapar..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1: Emzirme Döneminde Ejderha Meyvesi Yenir mi??

Cevap: Görünüşü saçma ve tadı tipik olmasına rağmen, ejder meyvesi hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmek için oldukça besleyicidir. Aslında böyle bir meyvedir ve hiçbir yan etkisi yoktur ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın rahatlıkla tüketilebilir. Bu nedenle, emzirme döneminde ejderha meyvesi yemek kesinlikle uygundur..

S2: Çeşitli Ejder Meyveleri Türleri Nelerdir? Hamilelik için Hangisi Daha İyi?

Cevap: Üç ana tür ejderha meyvesi veya Pitaya vardır. Onlar:

 • Bu bir Hylocereus Undatus veya beyaz etli pitaya
 • Hylocereus Costarricense veya kırmızı etli pitaya
 • Hylocereus Megalanthus veya beyaz tenli sarı tenli pitaya

Tüm bu üç tür ejderha meyvesi hamilelik sırasında tüketilmek için en iyisidir..

S3: Hamilelikte Ejderha Meyve Suyu Tüketebilir miyim??

Cevap: Pitaya meyvesinin hamilelikte sağlığa faydaları, herhangi bir biçimde hamilelik diyetine dahil edilmeyi ideal hale getirir. Dragon meyve suyunu hamilelikte güvenle içebilir veya dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz..