Hamilelikle ilgili ünlü bir söz vardır: “İster ilk kez anne olacak olun, ister ikinci (veya üçüncü veya daha fazla) çocuğunuza hamile olun, bu dokuz ay şüphesiz harika ve yaşamı değiştiren bir deneyimdir.” Bu dokuz ay boyunca, hamile kadın farklı türde ruh hali değişimleri, ne yiyip ne yemeyeceğine dair karışık duygular yaşar. Anne karnındaki bebeğe karşı ani bir koruyucu tutum, izlediği diyet açısından gelişmeye başlar. Bununla birlikte, içindeki bebeğe bu ekstra besinleri ve beslenmeyi sağlamak için hangi yiyecekleri yemesi gerektiği konusunda herhangi bir şüphesi olacaktır. Şüphelerin ortaya çıktığı bu tür yiyeceklerden biri “EKMEK” ile ilgilidir. Uzmanlar, hamilelikte ekmek yemenin tamamen güvenli olduğunu, ancak sınırlı miktarda tüketilmesi ve ekmeğin cinsine göre olması şartıyla söylüyorlar. İşte bu yazımızda hangi ekmek çeşitlerinin hamileler için faydalı olduğunu öğreneceğiz..

Hamilelikte Ekmek

Hamilelikte Ekmek Yemek Güvenli mi??

Piyasada yaygın olarak bulunan beyaz ekmek, içinde un veya Maida içerir. Bu Maida, fazla tüketildiğinde hamile kadına ve doğmamış bebeğe zararlı olan yağ ve glüten içerir. Ancak protein ve vitamin bakımından yüksek buğday ekmeği veya esmer ekmek, hem doğmamış bebek hem de hamile kadın için sağlıklı ve tamamen güvenlidir..

Ekmekte Besin Değerleri:

Her evde tipik bir kahvaltı öğünü olan ekmek, yüksek besin değerine sahiptir. Ekmeğin reçelli ekmek, ekmek ve süt, tereyağlı tost, ekmek omlet gibi farklı şekillerde tüketilmesinin nedeni budur. İşte ekmeğin besin değerlerinden bazıları.

A) Karbonhidratlar:

Bunlar, hamile kadınlar için bir güç merkezi olan ekmeğin birincil bölümünü oluşturur. Ekmeğin içindeki karbonhidratlar ayrıca sağlıklı kabul edilen daha az glisemik indekse sahiptir..

B) Protein:

Protein, buğday ekmeğinde bulunan ikinci temel besindir. Proteinler, doğmamış bebeğin sağlıklı gelişimi için hayati öneme sahiptir..

C) Elyaf:

Buğday ekmeği şaşırtıcı bir şekilde içinde doğru miktarda diyet lifi içerir. Bu, kalbin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve ayrıca hamilelik sırasında sağlıklı bir duruma ulaşan kolesterol seviyelerini korur..

D) Buğday Tohumu:

Tam buğday ekmeği, E vitamini ve omega-üç yağ asitleri ve folat ile zenginleştirilmiş buğday tohumu içerir..

Hamilelikte Ekmek Yemenin Sağlığa Faydaları:

1. Sindirimi Artırır:

Tam buğday ekmeği, sindirimi artırmaya yardımcı olan lif içeriği ile zenginleştirilmiştir. Bu da düzenli bağırsak hareketlerinin korunmasına yardımcı olur ve hamile kadınlarda ishal ve kabızlığı azaltır..

2. Kolesterol Düzeylerini Korur:

Buğday ekmeğinde bulunan diyet lifi, kandaki kolesterol seviyelerini koruyarak kalbi sağlıklı bir durumda tutar..

3. Kan Basıncını Kontrol Eder:

Hamilelik sırasında kadınlar genellikle dalgalı kan basıncından muzdariptir. Hem yüksek hem de düşük tansiyon hamile kadın ve doğmamış bebek için sağlıksızdır. Buğday ve çok tahıllı ekmek, vücutta kolesterol ve trigliserit seviyelerinin korunmasına yardımcı olan lif içerir, böylece hamilelik sırasında kan basıncını kontrol eder..

4. Kan Şekerini Düzenler:

Hamilelik sırasında bazen şeker seviyeleri yükselir ve gestasyonel diyabete neden olur. Bu ekmek, kan şekerini korumaktan sorumlu olan lif bakımından zengin olduğundan, buğday ekmeği yemek kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir..

5. Kalsiyum Açısından Zengin Gıda:

Tam buğday ekmeği, içinde orta miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum hamile kadın ve doğmamış bebek için gereklidir. Bu, anne rahminde bulunan bebeğin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur..

6. C vitamini içeriği:

Tam buğday ekmeğinin de C vitamini içerdiği söyleniyor. C vitamini, herhangi bir eksikliği önleme yeteneğine sahiptir ve hamilelik sırasında gerekli olan bağışıklığı güçlendirmekten sorumludur..

7. Safra Taşlarını Önler:

Buğday ekmeği, sindirim sisteminin işleyişini iyileştirmekten ve safra taşı oluşumunu önlemekten sorumlu olan lifle zenginleştirilmiştir..

8. Metabolizmayı Korur:

Tam buğdaydan yapılan ekmek, B vitamini, niasin, tiamin ve riboflavin açısından zengindir. Tüm bu elementler, süreçleri düzene sokmada ve vücuttaki metabolizmayı sürdürmede önemli bir rol oynayan B-Complex vitamin grubuna aittir..

9. Astım Riskini Azaltır:

Hamilelik sırasında, bazı anne adayları solunum rahatsızlıkları yaşayabilir ve hatta astımdan muzdarip olabilir. Tam buğday ekmeği yemek astım semptomlarını veya herhangi bir solunum rahatsızlığını azaltabilir..

10. Anında Enerji:

Tam buğday ve çok tahıllı ekmek, protein ve vitaminlerle dolu buğday ve tahıllar açısından zengindir. Ekmeğin içinde bulunan buğday, kaslara ve kemiklere güç verir ve hamilelik sırasında anında enerji sağlar. Acil bir durumda bir veya iki dilim ekmek yemek hamile kadınlar için faydalıdır..

11. Preeklampsiyi Önler:

Preeklampsi, son trimesterde ortaya çıkan yüksek tansiyon durumudur. Bu gibi durumlarda bebek erken doğum yapabilir ve bazen annede bile nöbetler olabilir. Günde iki dilim esmer ekmek yemek, hamurda bulunan yüksek lif içeriği nedeniyle kan basıncını koruyarak preeklampsiyi önleyebilir..

Yan etkiler:

Ekmeğin içinde bulunan besin değerleri dışında ancak bu ekmeğin fazla tüketildiğinde kendine has yan etkileri vardır..

  • Ekmek, içinde glüten adı verilen ve sindirimi zor olan bir proteinin bileşik formuna sahiptir. Bu nedenle, fazla ekmek tüketimi kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir..
  • Ekmek, kandaki şeker seviyelerini artırmaktan sorumlu olan Amilopektin A içerir. Fazla tüketilirse şeker hastalığına yakalanma riski vardır..

Piyasada farklı ekmek çeşitleri mevcuttur. Bekleyen anne hangi ekmeği seçeceği konusunda kafası karışabilir. Burada hamilelik sırasında hangi ekmek çeşitlerinin yenileceğini tartışacağız..

  1. Yemek için en önemli ekmek tam buğday ekmeğidir. Bu lif içeriği bakımından zengindir ve bu nedenle çok faydalıdır.
  2. Tahıllı ekmek, içinde bulunan çeşitli tahıllar nedeniyle hamile bayanlar için faydalı olan bir diğer ekmek türüdür..
  3. Mümkün olduğunca, içinde bulunan yağ ve glüten nedeniyle hamilelik sırasında aşırı beyaz ekmek yemekten kaçının..
  4. Sarımsaklı ekmek, muzlu ekmek, çavdar ve ekşi mayalı ekmek gibi diğer ekmek türleri de makul miktarlarda tüketilebilir..

Hamilelikten önce kahvaltıda ekmek yeme alışkanlığınız varsa, içinde bulunan glüten nedeniyle ciddi kabızlık sorunlarına neden olabilecek beyaz ekmek yemeyi sınırlı miktarlarda azaltmak en iyisidir. Beyaz ekmek yemekten kaçınmanın bir yolu, hamilelikte ve uzun vadede daha sağlıklı olan esmer ekmeği tercih etmektir. Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce beslenme uzmanınıza danışmayı unutmayın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelikte yenebilecek en iyi ekmek hangisidir??

Cevap: Esmer ekmek veya Buğday ekmeği veya Tahıllı ekmek, içinde bulunan besin değerleri nedeniyle hamilelik sırasında yemek için en iyisidir..

S2. Emzirirken ekmek yemek güvenli midir??

Cevap: Evet, sınırlı miktarlarda tüketilmesi şartıyla hamilelik sırasında ekmek yemek kesinlikle güvenlidir. Emzirme döneminde buğday ekmeği yemek çok güvenlidir.

S3. Hamile bir kadın ne kadar ekmek yemeli?

Cevap: Hamile bir kadın ekmeği orta miktarda, yani 2-3 dilim ekmek yemelidir. Aşırı ekmek tüketimi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan içerik yalnızca genel bilgi amaçlıdır. Doktorun veya herhangi bir sağlık uzmanının tıbbi tavsiyesinin yerine geçmemelidir. Başınıza gelen herhangi bir hastalıktan sorumlu olmayacağız. Sağlığınızın herhangi bir yönü hakkında herhangi bir endişeniz varsa lütfen her zaman sağlık uzmanınıza danışın..