Epilepsili kadınların çoğu sağlıklı bebekler doğurur. Ancak, böyle bir durumda çok dikkatli olunmalı ve herhangi bir istenmeyen olayla başa çıkmak için bilgilendirilmelidir. Epilepsiniz varsa ve bebek planlıyorsanız, bilmeniz gereken her şey burada.

Hamilelikte Epilepsi - Bilmeniz Gereken Her Şey!

Epilepsi ve Hamilelik:

Nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar kısırlığa neden olabilir. Bununla birlikte, bazı nöbet önleyici ilaçlar hormonal doğum kontrol yöntemlerinin etkinliğini de azaltabilir..

Hamilelik Sırasında Nöbetler Neden Olabilir:

  • Fetüsün kalp atış hızında azalma
  • Fetüsün yaralanması, plasentanın uterustan erken ayrılması ve hatta düşük
  • erken doğum
  • Erken doğum

Her kadının hamileliğe tepkisi farklıdır. Epilepsisi olan çoğu hamile kadın için nöbetler aynı kalır. Birkaç kişi için nöbetler daha az sıklıkta olur. Diğerleri için, özellikle uykusuz olanlar veya ilaçlarını düzenli kullananlar için, hamilelik nöbet sayısını artırır. Ayrıca, epilepsi hastası annelerden doğan bebeklerin, büyüdüklerinde nöbet geçirme şansları biraz daha yüksektir..

İlaç Alınmalı mı?

Aldığınız ilaçlar bebeğinizi etkileyebilir. Nöbet önleyici ilaçlar, yarık damak, kalp ve idrar yolu rahatsızlıkları, iskelet ve sinir bozuklukları gibi doğum kusurları geliştirebilir ve bu ciddi bir endişe kaynağıdır. Birden fazla nöbet önleyici ilaç alındığında risk daha da artar..

Hamileliğe Hazırlanmak İçin Ne Yapmalıyım??

Hamileliğinize hazırlanmak için yapmanız gereken ilk şey, hamileliğinizle ilgilenecek olan doktora durumunuz hakkında konuşmak ve ilaca devam edilip edilmeyeceğinden emin olmaktır. Nöbet önleyici ilaçlar alıyorsanız, doğumdan sonra bebekte kanama problemlerini önlemek için doktor hamileliğin son ayında K vitamini takviyesi önerebilir. Reçeteye göre size nöbet önleyici ilaç alın; çünkü nöbetler bebeğiniz için herhangi bir ilaçtan daha tehlikeli olabilir.

gibi akıllı seçimler yaparak yaşam tarzınızı deneyin ve geliştirin.-

  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye çalışın
  • Doğum öncesi vitaminleri alınmalı
  • Yeterli uyku şart
  • Sigara içmekten, alkol almaktan ve yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının

Folik asit, nöral tüp defektlerini, beyin ve omurilikteki ciddi sorunları önlediği için son derece önemlidir. Nöbet ilaçları vücuttaki folik asidin etkinliğini etkiler; bu nedenle doktor hamilelik sırasında yüksek dozda folik asit önerebilir..

Ya hamileyken nöbet geçirirsem?

Nöbetler tehlikeli olabilir, ancak çoğu zaman doğum yapan bebek normaldir. Bebeğin durumundan emin olmak için bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Bebeğin büyümesini test etmek için ultrason ve diğer doğum öncesi testler yapılmalıdır..

Epilepsiden muzdarip çoğu hamile kadın, bebeklerini herhangi bir komplikasyon olmadan doğurur. Bu durumdaki kadınlar, doğum sırasında diğer kadınlarla aynı ağrı kontrol yöntemlerini kullanabilirler..

Doğum sırasında nöbetler nadirdir. Doğum sırasında nöbet oluşması durumunda nöbeti durdurmak için intravenöz ilaçlar kullanılır. Nöbetler devam ederse, doktor bebeği doğurmak için bir sezaryen ile gidebilir. Nöbet önleyici ilacın dozu hamilelik nedeniyle değiştiyse, nöbetlerinizi kontrol altında tutmak için doğumdan sonra normal seviyelere döndürme konusunda doktorunuzla konuşmalısınız..

Epilepsi hastası çoğu kadın, hatta ilaç kullananlar için emzirme teşvik edilir. Herhangi bir sorun, herhangi bir veda olmadan doktora danışılmalıdır..

Epilepsi ve hamilelik gerçekten hassas bir durum olabilir ve çok dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey doktorun talimatlarına uymak ve onu bilgilendirmek..