Göğüs ağrısı/hassasiyeti genel olarak hamileliğin en erken belirtisidir. Bir kadın hamile kaldığında vücutta hem dış hem de iç birçok değişiklik olur. Mide dışında herhangi bir vücut organının karşılaştığı ilk hamilelik belirtileri memedir. Hamilelik sırasında, meme dokularında değişikliklere neden olan kan akışı ve hormonal değişiklikler artar. Bu değişiklikler genellikle gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde gözlenir. Meme dokularında gözle görülür ve önemli değişiklikler olur. Boyutta artış, hassas meme uçları, sızıntı olabilir. Ama bunda paniğe veya endişeye mahal yok. Hamilelik sırasında çok normaldir. Bu değişiklikler memeleri emzirmeye hazırlamaktan başka bir şey değildir..

Hamilelikte Göğüs Ağrısı

Hamilelikte Meme Ağrısının Nedenleri ve Belirtileri:

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Çeşitli Nedenleri ve Belirtileri:

Ağrılı/Ultra Hassas Göğüsler:

Göğüsler ilk birkaç hafta çok ağrılı ve hassas olma eğilimindedir. Sutyen giyerken çok hassas hale geldiği için ağrı hissedilir. Karıncalanma büyük ölçüde hissedilebilir.

Meme Ucu ve Areolas Değişiklikleri:

Meme uçları, hamileliğin erken döneminde ilerledikçe daha koyu ve daha büyük hale gelir. Ayrıca meme uçlarında (areola adı verilen) küçük tüyler veya beyaz lekeler fark edilebilir ve bu tamamen normaldir ve endişelenecek bir şey değildir. Areola zaman geçtikçe büyür.

Daha Büyük Göğüsler:

İlk üç aydan sonra meme büyüklüğünde değişiklikler fark edilebilir. Dokunulduğunda büyürler ve aşırı derecede acı verirler. Göğüs büyüdükçe kaşıntı da hissedilebilir. Vücut meme dokusunu emzirme ve beslenme amacıyla hazırladığı için çok normaldir. Önemli besinleri ve sıvıları taşıyan göğüste karmaşık mavi damarlar görünür hale gelir..

kolostrum:

“Vücudun saldığı ilk süt” olarak tanımlanabilir. Altın renkli bir sıvıdır. Bir bebeğin doğduktan sonra ihtiyaç duyduğu bağışıklık ve koruma ile birlikte tüm besinleri içerir. Anne sütünün bir bebeğin düzgün ve sağlıklı büyümesinde en önemli bileşen olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Renkli bir sıvı veya kekleşmiş madde şeklinde olabilir..

Memede Değişiklik Yok:

Bu, bir kadının göğüslerinde çok az değişiklik olması veya hiç değişiklik olmaması durumunda biraz tuhaf bir durumdur. Panik yapmamalı ve iyi bir doktora gitmeli. Tereddüt etmeden sorunları tartışın ve yoğun bir meme muayenesine gidin.

Hamilelikte Göğüs Ağrısını Gidermek İçin İpuçları:

Tartışıldığı gibi, bu değişiklikler çok normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Ancak, göğsünüze biraz rahatlama sağlayabilmeniz için birkaç ipucu izlenmelidir ve önlem alınmalıdır. Az özen ve bilgiyle ağrıyla büyük ölçüde mücadele edilebilir..

ben. İyi markalı destekleyici sütyenler/hamile sütyenleri satın alınmalıdır. Bu bir zorunluluktur. Ağrıyı bir nebze olsun hafifletir ve memelerin ileride sarkmasını engeller. Bilgili bir satış danışmanından veya doğumevi uzmanlarından tavsiye alınmalıdır. Balenli sütyenler ihmal edilmelidir. Meme uçlarına yakın dikişsiz yumuşak pamuklu malzeme idealdir. Sentetik yerine pamuk tercih edilmeli.

Genellikle bir ya da iki fincan büyükken, rahatlık seviyesini korumak için biraz bol sutyen seçilmelidir..

ii. Partnerinizle her şey konuşulmalıdır. Partneriniz, yaşadığınız vücut değişikliklerinin çok iyi farkında olmalıdır. Sarılırken veya sevişirken tartışmak dikkatli olmaya yol açar.

iii. Çoğu zaman yukarıdaki semptomları kırmızı döküntüler, dokunulamayacak kadar sıcak ve diğer ciddi sorunlar takip eder. Bu durumda tavsiye almak için derhal bir doktora başvurulmalıdır..