Yeme ve içme alışkanlıkları farklı insanlar için farklıdır. Bazı insanlar aşırı enerji içeceği içmeyi sever, bazıları ise sadece meyve suları ile ilgili, bazıları ise aşırı derecede çay veya kahve içmeyi sever. Bazılarının bağımlı olduğu böyle bir içecek Kombucha’dır. Hamile bir kadın hamilelikten önce günlük olarak Kombucha içme alışkanlığına sahipse, o zaman kesinlikle kafasında hamilelik sırasında kombucha tüketmenin güvenli olup olmadığı sorusu ortaya çıkar. Bu şüphe, Kombucha’nın içinde anne adayı ve içinde büyüyen küçük için sağlık riskleri oluşturabilecek alkol ve kafein içermesinden kaynaklanmaktadır..

hamilelik sırasında kombu çayı

Kombu Çayı Nedir??

Çay mantarı veya çay mantarı olarak da bilinen Kombucha, çoğunlukla sağlık yararları için tüketilen fermente edilmiş, hafif alkollü, tatlandırılmış yeşil veya siyah bir çaydır. Bu çayın kökeni hala net değil. Bazıları Mançurya Çin’den geldiğini, bazıları ise Doğu Rusya’dan geldiğini söylüyor. Bu çay, şekerli çayın Simbiyotik Bakteri ve Maya Kültürü (SCOBY) kullanılarak fermente edilmesiyle hazırlanır. SCOBY’deki canlı bakterilerin probiyotik olduğu söyleniyor, bu içeceğin popülaritesinin ana nedenlerinden biri..

Hamilelikte Kombu Çayı Ne Kadar Güvenlidir:

Sağlık uzmanları ve beslenme uzmanları, hamilelik sırasında bu içeceğin güvenliği konusunda size garanti veremez. Çoğu, hamile kadının hamileliğinden önce Kombucha içme alışkanlığı varsa, ancak daha az miktarda tüketilmesi durumunda onun için güvenli olduğunu söylüyor. Bunun ana nedeni, Kombucha’nın içinde anne ve bebeği etkileyebilecek alkol içermesidir ve bu nedenle çoğu doktor hamile kadınlara bu içeceği tüketmelerini önermemektedir..

Hamilelikte Kombu Çayının Sağlığa Faydaları:

Kombucha, içerdiği alkol ve kafein içeriği nedeniyle hamile kadınların en çok kaçındığı bir içecek. Her ne kadar bazı araştırmalar hamilelik sırasında sınırlı miktarlarda kombu çayı tüketmenin bazı olumlu sağlık yararları gösterdiğini kanıtlasa da.

1. Enerji Artırma:

Bu içecek kişinin enerjisini yükseltmesiyle oldukça ünlüdür, onu bir atlet veya hamile bir bayan olarak kabul edin. Kombucha, küçük dozlarda B Vitaminleri ve kafein vererek enerjiyi artırır.

2. Sindirimi İyileştirir:

Kabızlık ve hazımsızlık hamile bir kadının düzenli şikayetleridir. Orta miktarda kombu çayı içmek, sindirimi ve bağırsak hareketlerini artırır. İçecekte bulunan iyi bakteriler, uygun sindirime ve serbest bağırsak hareketine yardımcı olan bir probiyotik görevi görür..

3. Stres Kırıcı:

Stres, uykusuzluk ve uyku sorunu, hamilelik sırasında karşılaşılan yaygın sorunlardan bazılarıdır. Adaptojenler, vücudun strese daha iyi tepki vermesine yardımcı olan maddelerdir. Bu içecek, hamile kadının sinirlerini kontrol altına almaya yardımcı olan ve stresi azaltan doğal bir adaptojen olarak kabul edilir..

4. Bacak Krampları:

Hamilelik sırasında tipik şikayetlerden biri bacak kramplarıdır. Vücutta kalsiyum eksikliği bacak kramplarına neden olur. Kombucha’nın içinde kalsiyum bulunduğuna dair bir kanıt yoktur, ancak bu içeceği kalsiyum ile birlikte tüketmek, kalsiyumun vücuda emilimini arttırır..

5. Böbrek Taşlarını Önler:

Bazı araştırmalar, kombu çayı tüketmenin böbrek taşlarını önleyebileceğini göstermiştir. Yine de, bu yarar hakkında hiçbir bilimsel kanıt mevcut değildir. Bazı hamile kadınlar hamilelikten önce böbrek taşı sorunu yaşıyor olabilir ve böbrek taşları için kullanılan ilaca hamilelik sırasında devam edilemez. Bu zamanlarda doktorlar kombu çayının daha az miktarlarda tüketilmesini tavsiye ediyor..

Hamilelikte Kombu Çayı İçmenin Riskleri:

Doktorlar hamilelik sırasında kombu çayı içmek için büyük bir kırmızı bayrak kullanırlar. Alkol, kafein ve içinde bulunan bakteriler nedeniyle bu içeceği hamilelik sırasında tüketmek genellikle güvenli değildir..

A. Alkol İçerir:

Alkol, fermantasyon işlemi sırasında Kombucha’nın doğal bir yan ürünüdür. Mevcut alkol yüzdesi (% 0,5) çok daha az olmasına ve hamilelik sırasında herhangi bir risk içermemesine rağmen, doktorlar bu dokuz ay boyunca alkolden tamamen uzak durmayı önermektedir..

B. Bakterilerin Varlığı:

Kombucha piyasada genellikle şişelenmiş bir ürün olarak bulunur veya bu içecek evde uygun bir ortamda hazırlanabilir. Şişelenmiş ürünlerde anne ve bebeği etkileyebilecek bakteriyel kontaminasyon olasılığı vardır. Kombucha’da bulunan zararlı bakteriler, uygun steril teknikler kullanılarak veya pastörize edilerek azaltılmalıdır. Çoğu şirket pastörizasyonu izlemez çünkü içeceğin içinde bulunan probiyotiklerin bu işlem sırasında yok edildiğine inanırlar. Pastörize edilmemiş içecek hamile kadına zararlıdır.

C. Koruyucular:

Yapay koruyucular içerebileceğinden piyasadan bir ürün satın almadan önce içindekileri incelemeniz gerekir. Bazı kadınların yan etkileri olabilir ve bazı kişilerin de bazı bileşenlere alerjisi olabilir..

D. Kafein Varlığı:

Hamilelik sırasında kafein miktarı günde 200 mg’ı geçmemelidir. Normal bir fincan kombucha, demlenen çayın türüne bağlı olarak 15-130 mg kafein içerir..

Kombu Çayı Nasıl Tüketilir:

Yeni başlayan biri olarak, önce birkaç ons Kombucha’yı bir bardak suda seyreltin ve içeceğin tadını çıkarın. 1-2 gün bekleyin ve herhangi bir yan etki olup olmadığını gözlemleyin. Herhangi bir yan etki yaşamıyorsanız, bu içeceği tüketmeniz güvenlidir. Hamile bir bayan olarak, hamilelikten önce Kombucha içme alışkanlığınız yoksa hamilelik sırasında içmeniz hiç uygun değildir..

Kombucha İçmenin Önlemleri ve İpuçları:

Şimdi, bu harika içeceği tüketmeden önce, sizi ve bebeğinizi güvende tutmak için bazı önlemleri ve ipuçlarını izleyin..

  • İçlerinde daha fazla alkol bulunan şişeli içeceklerden kaçının..
  • Son kullanma tarihini kontrol edin ve yalnızca bildirilen satıcılardan satın alın.
  • Günlerce veya aylarca korunmuş kombucha’yı tüketmeyin. Koruma, sıvının fermente edilmesine yardımcı olur, bu da içindeki alkol içeriğini arttırır..
  • Bu içeceği her zaman seyrelterek tüketin. Çiğ kombu çayı boğaz yanıklarına, mide ekşimesine ve mide sorunlarına neden olabilir..
  • Mümkünse bu iksirli içeceği evde hazırlayıp tüketin. Şişelenmiş olanlar hamile kadına ve bebeğe zarar verebilecek gereksiz koruyucular içerebilir..

Emzirme Sırasında Kombu Çayı Ne Kadar Güvenlidir:

Sağlık uzmanları ve beslenme uzmanları, emzirme ve emzirme sırasında bu içeceğin güvenliği konusunda size garanti veremez. Bunun nedeni kafein, alkol ve pastörizasyon eksikliğidir. Emzirme sırasında anne kombu çayı tüketirse, anne sütünde bebeğe geçen az miktarda alkol bulunur ve kafein için de benzer bir durum olacaktır. Bu nedenle doktorlar emziren annelere kombu çayı tüketmemelerini tavsiye ediyor..

Son olarak, hamile kadının hamilelikten önce kombucha tüketme alışkanlığı olsa bile hamilelik ve emzirme döneminde içmeyi bırakmasının daha iyi olduğu sonucuna varılabilir. Hamile kadınların tuhaf istekleri olacağını anlıyoruz, ancak hamilelik sırasında kombu çayı güvenli değil. Açlığınızı giderebilecek alternatif bir içecek veya yiyecek bulmaya çalışın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında ne kadar Kombucha içmeniz gerekir??

Cevap: Hamilelik sırasında Kombucha içmek genellikle güvenli değildir. Ama yine de tüketmek istiyorsanız, bir bardaktan fazla içmeyin, yani bir veya iki ons kombuchayı bir bardak su içinde tüketin..

S2. Kombucha’da ne kadar alkol var??

Cevap: Kombucha içeriğinde %0.5 oranında alkol bulunur. Kabul edilen fermantasyon süreci nedeniyle değişir. Şişelenmiş Kombucha, içinde %3’e kadar alkol içerir..

S3. Hamilelik sırasında Kombucha için alternatif içecekler nelerdir??

Cevap: Ev yapımı meyve suları hamilelik sırasında içmenin en iyi alternatifidir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda ifade edilen görüşler sadece tavsiye niteliğindedir ve neden olabileceği yan etkilerden web sitesi sorumlu değildir. Özellikle hamileyken herhangi bir şey tüketmeden önce bir doktora danışmak daha iyidir..