Hamilelik, “Hamileliğiniz ister planlı ister sürpriz olsun, hayatınızın sonsuza dek değişeceği kesindir.” Yeni duygular, yorgunluk, sabah bulantısı ve rahat bir pozisyon bulmanın zorluğu nedeniyle hamilelik her zaman kolay değildir. Bu nedenle, hamile bir kadın için uygun bir diyetin gerekli olması çok önemlidir. İçerideki bebeğin gelişimi için ek vitaminlere, minerallere ve temel besinlere ihtiyacı var. Düzenli yiyecekler tüm vitamin ve mineralleri içermesine rağmen, hem doğmamış bebeğe hem de anne adayına çeşitli yararları nedeniyle hamilelik sırasında kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar da diyete dahil edilmelidir..

hamilelikte kuru meyve

Neden Kuru Meyveler Hamilelikte En İyi Diyettir??

Düzenli, dengeli bir diyet hamile kadının temel besin ve vitaminlerin günlük gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olacaktır. Yine de kurutulmuş meyveler, ekstra protein ve demir, folat, çinko, iyot, magnezyum ve omega-üç yağ asitleri gibi besinlerin verilmesine yardımcı olur. Ayrıca, bu kuru meyveler sağlıklı bir akşam atıştırması olarak veya ani açlık hissini gidermek için kullanılır. Vejetaryen kadınlar için bu kuru meyveler, vücutlarına et tüketenlere eşdeğer tüm temel besinleri sağlama ihtiyacına hizmet edebilir..

Kuru Meyvelerin Gebelikte Kadınlar İçin Faydaları:

 1. Kuru meyveler lif içeriği bakımından zengindir. Kabızlık, hormonal değişiklikler, hap alımı gibi çeşitli nedenlerle hamile kadınlarda ana şikayettir. Yüksek lifli bir diyet kabızlık sorununu çözebilir ve bu nedenle kuru meyveler hamile kadınların diyetine düzenli olarak eklenmelidir..
 2. Bazı hamile kadınlarda anemiye yol açabilecek demir eksikliği vardır. Hurma ve kuruyemiş gibi kuru meyveler vücuttaki demir içeriğini oluşturma amacına hizmet eder ve kansızlığı önler..
 3. A vitamini, bebeğin kemiklerinin büyümesinden sorumlu olan temel bir besindir. Kuru meyveler A vitamini ile zenginleştirilmiştir..
 4. Kuru meyveler, bebekte sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olan magnezyum içeriği bakımından zengindir..
 5. Hamile kadınlar genellikle dalgalı kan basıncı sorunuyla karşı karşıyadır. Kuru meyvelerdeki potasyum içeriği kan basıncını kontrol etme özelliğine sahiptir..
 6. Kuru erik gibi kuru meyvelerin rahim kaslarını güçlendirdiği söylenir ve bu da sorunsuz bir doğuma yardımcı olur..
 7. Kuru meyveler ayrıca bebeğin vücudundaki akciğerlerin ve hücrelerin gelişimine yardımcı olan E Vitamini açısından da zengindir. Ayrıca bebekte astımı önleyebilir.
 8. Badem gibi kuru meyveler, kemiklerin büyümesini ve bakımını sağlayan ve bağırsak hareketine yardımcı olan magnezyum ile zenginleştirilmiştir..
 9. Araştırmalar, annenin günlük olarak kuru meyve tüketmesinin bebekte astım ve hırıltı gelişme riskini azaltabileceğini ortaya koymaktadır..

Hamilelikte Kuru Meyve Yemenin Yan Etkileri:

Optimum miktarlarda tüketilen herhangi bir gıda, fazla tüketildiğinde vücut için faydalıdır; yan etkileri olacaktır. Kuru meyveler fazla tüketilirse yan etkileri olur. Bunlardan bazıları:

 • Kuru meyveler ve kuruyemişler kalori değeri açısından zengindir ve fazla tüketildiğinde aşırı kilo alımına neden olabilir..
 • Aşırı kuru meyve tüketimi gaz, şişkinlik ve hatta ishale neden olabilir..
 • Kuru meyveler, aşırı tüketildiğinde diş çürümesine neden olabilecek fruktoz gibi doğal şekerler içerir..

Alınacak Önlemler ve İpuçları:

Hamileler için bir takım faydaları olan kuru meyveler makul miktarlarda tüketilmelidir. Hamile kadınlar da bazı önlemlere uymalıdır..

 1. Kuru meyve satın almadan önce her zaman son kullanma tarihlerini kontrol etmeniz önerilir..
 2. Bazı kuru meyveler, doğal şekerlerin yanı sıra ilave şeker içerir. Bu tür kuru meyvelerden mümkün olduğunca uzak durun..
 3. Evdeki kuru meyveleri stoklamaya çalışmayın. Dokunulmadan bırakılırsa bozulabilirler.
 4. Bazı paketlenmiş kuru meyveler, içlerinde kükürt dioksit gibi alerjik reaksiyonlara veya bazen solunum sorunlarına yol açabilen koruyucu maddeler içerir. Yalnızca tanınmış satıcılardan organik, koruyucu içermeyen meyveler almaya çalışın.

Hamilelikte Kuru Meyveler -2

Kuru Meyveleri Gebelik Diyetine Dahil Etmenin Yolları:

Kuru meyveleri diyete dahil etmenin farklı yolları vardır. Bunlardan bazıları:

 • Bunlar salatalara, tatlılara veya dondurmalara dahil edilebilir..
 • Bunları bir milkshake ile dahil etmek, hamile bir kadının denemesi gereken en iyi kombinasyondur..
 • Biraz hurma ve ceviz doğrayın, rendelenmiş hindistan cevizine bulayın, buzdolabında saklayın ve kuru meyve şekeriniz hazır. On gün boyunca tüketebilirsiniz..
 • Bazı kuru meyveleri çiğnemek zordur, bu nedenle onları bir süre suda bekletin ve sonra tüketin..

Farklı Kuru Meyve Çeşitleri:

Kuru meyveler, hemen hemen hepsi, içinde bulunan çeşitli besinler nedeniyle hamile bayanlar için gereklidir. Kuru meyvelerin her birinin kendine has özellikleri vardır. İşte onların listesi.

1. Badem:

 • Ünlü kuru meyvelerden biridir, en bol protein kaynağıdır. Badem ayrıca kalp sağlığına iyi gelen çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar gibi sağlıklı yağlar içerir. Bunlar ayrıca bebeğin büyümesini ve gelişmesini destekler..
 • Bu bademler kalsiyum, magnezyum, E Vitamini, riboflavin ve protein açısından zengindir..
 • Badem, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur, bebeklerin düşük doğum ağırlığını önlemeye yardımcı olur, beyin gelişimini hızlandırır, vb..

2. Ceviz:

 • Ceviz, zeki yağlar olarak adlandırılan zenginleştirilmiş omega-üç yağlardır..
 • Vücut bu esansiyel yağı kendi başına üretemez; bu nedenle ceviz tüketmek gereklidir.
 • Bu yağlar, doğmamış bebeğin beyninin, sinir sisteminin ve ayrıca gözlerinin gelişiminden sorumludur..

3. Kuru Kayısı:

 • Kuru kayısı, kabızlığı tedavi edebilen enerji yoğun meyvelerdir..
 • Bu kuru meyveler hamile kadınlar için gerekli olan demir, lif, Bakır, Vitamin-A ve E içerir..
 • Kuru kayısı yemek bağışıklık sistemini güçlendirir, kabızlığı önler, kansızlığı (demir eksikliği) önler ve preeklampsi riskini azaltır..

4. Kaju:

 • Kaju, vücudun enerji için kullandığı üç makro besinden biri olan mükemmel bir protein kaynağı sağlar..
 • Kaju fıstığı, hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan çinko içerir. Ayrıca çinko, sağlıklı bir hamilelik için temel besindir ve büyüyen bebeklerin çinko ihtiyacı yüksektir..
 • Bu kuru meyve ayrıca hamile kadının kalp atış hızının düzenli olmasını sağlayan fosfor içerir..

5. Tarihler:

 • Hurma, hurma ağacından gelen, çiğnenebilir ve tatlı bir tada sahip meyvelerdir..
 • Tarihler kalori içeriği bakımından zengindir; kalori içeriği karbonhidratlardan gelir. 100 gram hurma yaklaşık 277 kalori içerir..
 • Bu kuru meyveler, kabızlık sorununu yeniden canlandıran, sindirimin düzgün olmasına yardımcı olan lif içeriği bakımından oldukça zengindir..
 • Bunlar ayrıca doğuştan gelen herhangi bir engeli azalttığı söylenen folat içerir..
 • Tarihler demir içeriğiyle yüklenir; hurma yemek vücuttaki demir içeriğini arttırır, bu da demir eksikliği ile savaşmaya yardımcı olur..

6. Kuru İncir:

 • Kuru incir en sağlıklı meyvelerden biri olarak kabul edilir ve ilk üç aylık dönemde sık görülen bir sorun olan sabah bulantıları ile baş etmenize yardımcı olur..
 • Bunlar, doğmamış bebekte kemiklerin gelişiminde önemli bir unsur olan kalsiyum içerir. Bu kalsiyum içeriği ayrıca hamilelik sırasında ve sonrasında annenin kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olur..
 • Kuru incir, bebeğin beyin gelişimi için mükemmel bir besin olan omega-3 ve folat açısından zengin bir kaynak olarak kabul edilir. Ayrıca kuru incir, sindirimi artırmaya yardımcı olan ve bağırsak hareketlerini düzenleyen lif açısından da zengindir..
 • Demir eksikliği, doğmamış bebeğe oksijen kaynağının olmamasına neden olabilir. Kuru incir, kansızlığı veya demir eksikliğini önlediği söylenen demir içerir..

7. Kuru üzüm:

 • Kuru siyah üzüm olan kuru üzüm, kolay sindirime yardımcı olan ve hamilelik sırasında kabızlık sorunlarını azaltan lifle zenginleştirilmiştir..
 • Diğer birçok kuru meyve gibi kuru üzümde de demir bulunur. Demir, kan akışını düzenlemeye yardımcı olur ve fetüse oksijen verilmesini sağlar. Demir eksikliği hamile kadınlarda komplikasyonlara neden olabilir. Kuru üzüm, demir eksikliği ve anemi ile savaşmaya yardımcı olur.
 • Kuru üzüm ayrıca, doğmamış bebeğin kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum içerir. Bu, bebeğin kemik yoğunluğunun normal seviyelerde kalmasını ve uygun şekilde gelişmesini sağlar..

8. Antep Fıstığı (Antep):

 • Antep fıstığı düşük kalorili meyvelerdir ancak zengin bir enerji besin kaynağı ile doludur. Bu kuru meyvelerin bir porsiyonu hamile bir kadının günlük demir, folat ve kalsiyum ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılayabilir..
 • Bu kuru meyveler, bebeğin doku ve kaslarının gelişimi için gerekli olan proteinleri içerir..
 • Antep fıstığının kan lipid seviyelerini koruduğu söylenir, çünkü iyi kolesterol seviyelerini artırmaya ve vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağlar içerirler..
 • Bu kuru meyveler, fetal gelişim için gerekli olan niasin, riboflavin, Vitamin B6 gibi birkaç B kompleksi vitamini içerir..
 • Pista ayrıca hamilelik sırasında RBC’lerin korunmasına yardımcı olan bakır içerir..

9. Kuru Elmalar:

 • Bunlar, içinde bulunan lif ve potasyum içeriği nedeniyle hamilelik sırasında tüketilebilecek bir çeşit kuru meyvedir..
 • Bu kuru meyvelerde bulunan lif içeriği, düzgün sindirime yardımcı olur ve bağırsak hareketini iyileştirir, böylece kabızlığı azaltır..
 • Bu kurutulmuş elmalar ayrıca hamilelik sırasında kan basıncını kontrol ettiği söylenen potasyum içerir..

Kuru meyveler demir, fosfor, bakır, magnezyum, potasyum vb. gibi birçok besin maddesi ve ayrıca anne olmak için gerekli olan vitamin ve minerallerle doludur. Seçici olun ve yalnızca vücudunuzla başa çıkan, mide bulantısı veya yan etkisi olmayan kuru meyveleri yiyin. Bunları sadece makul miktarlarda yiyin ve yukarıdaki kuru meyvelerden herhangi birini tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelikte kuru meyve yemek için en iyi zaman nedir??

Cevap: Kuru meyveler tüm hamilelik boyunca yenebilir. Tüketmek için belirli bir dönem yoktur. Ancak ilk üç aylık dönemde kuru meyve yemek, sabah bulantınızı hafifletebilir..

S2. Emzirme döneminde kuru meyve yemek güvenli midir??

Cevap: Evet, emzirme döneminde kuru meyve yemek güvenlidir. Aslında emzirme döneminde kuru meyve yemek annelerde emzirmeyi artırabilir..

Sorumluluk Reddi: Makalede verilen içerik sadece bilgi amaçlıdır ve tıbbi tavsiye olarak alınmamalıdır. Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Kuru meyve yedikten sonra ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan sorumlu olmayacağız..