Mantarlar, yenilebilir olanlar, toprakta bir pim aşamasından düğme aşamasına, biraz daha büyük olana kadar toprakta filizlenen etli mantarlardır. Tamamen vegandır. Bazı mantarlar da kanserojendir. Bazı insanlar ister çorba, ister pizza, ister haşlanmış olsun, düzenli olarak mantar yemeye can atar. Hamile kadınlara hamilelikleri sırasında gelenler, tuhaf bir istek duyarlar. Hayal bile edemeyeceğimiz kadar tuhaf olan istekler. Bu isteklerden biri mantar yemektir. Hamilelik sırasında mantar yemek hiç de zararlı değildir. Aslında hamilelikte mantar yemek hem anne hem de doğmamış bebek için besleyicidir. Dünyada farklı mantar türleri vardır. Sadece yenilebilir, taze ve kanserojen olmayan mantarlar yenmelidir..

hamilelikte mantar

Hamilelikte Mantar Tüketmek Güvenli mi??

Evet, doğru mantar türünü yani taze, haşlanmış ve kanserojen olmayan mantarları tüketmeniz şartıyla hamilelik sırasında mantar yemek çok güvenlidir. Mantarlar, anneye ve doğmamış bebeğe bazı harika besinsel faydalar sağlar. Araştırma, uygun şekilde pişirildiğinde mantarların hamilelik sırasında yemek için çok güvenli olduğunu söylüyor. Ham mantarlar çok tehlikelidir, çünkü mantarların kendisi, ölümcül sorunları tetikleyebilecek toksinler, ağır metaller ve zararlı kimyasallar içerebilen topraktan filizlenen mantarlardır..

Hamilelikte Yiyebileceğimiz Mantar Çeşitleri:

Farklı mantar türleri vardır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

A) Beyaz düğme mantarları:

Bunlar her yerde bulunan yaygın çeşitlerdir. Benekli bir tepe ile soluk beyaz sürgünleriyle tanınabilirler. Üst kısım lezzetlidir ve çorba, pizza vb. gibi lezzetli yemekler yapmak için kullanılabilir..

B) Şitaki mantarı:

Bunlar siyahtır ve yapraklı bir dokuya sahiptir. Çin yemeklerinde popüler olarak bulunurlar..

C) Porçini mantarı:

Bunlar altın rengindedir ve oldukça lezzetlidir. Bunlar en pahalıdır ve İtalyan mutfağında kullanılır..

D) Gerçek morel mantarı (Morchella):

Bunlar yabani mantarlardır ve içi boş bir sapla gelen yenilebilir bir türe sahiptir. Bu mantarların alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı yüksek olduğundan, onları temizlediğinizden ve düzgün şekilde pişirdiğinizden emin olun..

E) Kestane mantarları (Agaricus bisporus):

Beyaz düğme mantarlarına benziyorlar ancak kahverengi bir başlığı ve pembe ila koyu kahverengi solungaçları var..

F) Sihirli Mantarlar:

Beyin aktivitesini değiştiren ve büyüyen fetüsünüzü etkileyen bir kimyasal olan psilosibin içerir. Bunlar tüketilmemeli.

Hamilelik sırasında yenebilecek diğer yenilebilir mantarlar King Oysters/Eringi, Enoki, Buna-Shimeji’dir..

Hamilelikte Mantarın Besin Değerleri:

 • Mantarlar, özellikle niasin ve riboflavin olmak üzere mükemmel bir B vitamini kaynağıdır. Sağlıklı cilt, sinirler ve sindirimi desteklemek ve yediğiniz yiyeceklerden gelen enerjiyi kullanmak için Vitamin –B’ye ihtiyacınız var. Bir fincan mantar size günlük önerilen niasinin %21’ini ve günlük önerilen riboflavinin yaklaşık %8’ini sağlayabilir..
 • D vitamini, fetüsün kemiklerinin gelişimi için kalsiyumu emmeye yardımcı olduğu için hamilelik sırasında eşit derecede önemlidir. Bir fincan mantar, 12.6 Uluslararası D vitamini birimi içerir..
 • Hamilelik sırasında kan hacmi artar, dolayısıyla daha fazla hemoglobine ihtiyacınız vardır, bu da vücudunuzun daha fazla demire ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bunun için günlük olarak 25 mg demir tüketmeniz gerekir. Bir fincan morel mantarı yaklaşık 8 mg demir yapabilir..
 • Mantarlar ayrıca hücrelerinizi serbest radikal hasarından korumak için antioksidanlar sağlar. Selenyum, C vitamini ve klor, mantarlarda bulunan antioksidan maddelerdir..
 • Mantarda bulunan diyet lifi kabızlıkla mücadeleye yardımcı olur.

Hamilelikte Mantarın Sağlığa Faydaları:

 1. Mantarlardaki B vitamini bileşenleri, doğmamış bebeğinizin kemiklerini güçlendiren ve kasları güçlendiren riboflavini içerir..
 2. Mantarlar, hamilelikte çok yaygın olan yorgunluğu azaltır..
 3. Mantarlar, hamile kadınların düzenli olarak karşılaştıkları kabızlık ve sindirim bozukluklarını önleyen patojenik asit bakımından zengindir..
 4. Mantardaki niasin ve tiamin, annenin ve doğmamış bebeğin merkezi sinir sistemini güçlendirir..
 5. Beslenme gerçeklerinde anlatıldığı gibi, mantarlar, doğmamış bebeğin kemiklerinin büyümesini desteklemeye yardımcı olan D vitamini açısından zengindir. Bebeğin gelişimi esas olarak annenin tükettiği yiyeceklere bağlıdır. Kemiklerin gelişimi için uygun şekilde haşlanmış mantar alımı gereklidir..
 6. Mantar, bol miktarda demir içerir ve bu, hamile bir kadın için kandaki hemoglobin yüzdesinin artması için çok önemlidir..
 7. Mantarlar ayrıca bebeğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan çinko, potasyum ve selenyum içerir..

Hamilelikte Mantarın Dezavantajları:

Hamilelikte mantar yemenin faydalarının yanı sıra bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan bazıları.

 • Daha önce de belirtildiği gibi, farklı mantar türleri vardır: yenilebilir mantarlar ve bazıları vahşi. Yabani mantarlar lezzetli olabilir, ancak ölümcül sorunları tetikleyebilecek bazı toksinler ve zararlı kimyasallar içerirler..
 • Sihirli mantarlar, beyin aktivitesini değiştiren ve büyüyen fetüsü etkileyen bir kimyasal olan psilosibin içerir. Bunlar emzirme döneminde bile tüketilmemelidir..
 • Aşırı mantar alımı da metabolizmayı değiştirdiği için sorunludur ve bu da doğmamış bebeği etkiler..

Hamileyken Diyete Dahil Etme:

Mantarları tüketmeden önce, ilk ve en önemli şey, herhangi bir toprak partikülü veya kumu ve varsa herhangi bir pestisitten kurtulmak için dikkatlice yıkayıp temizlemektir. Gerekirse, sapların uçlarını kesin. Bütün dilimlenmiş veya küp doğranmış mantarları kullanabilirsiniz..

 1. Hızlı ve lezzetli bir garnitür için herhangi bir mantarı soğanla soteleyin.
 2. Patates kızartmalarınıza mantar ekleyebilirsiniz..
 3. Salatayı çiğ, dilimlenmiş krema veya beyaz mantarla süslemek.
 4. Portobello mantarlarının doldurulması ve pişirilmesi.
 5. Omletlere dilimlenmiş mantar eklemek, kahvaltıda pizza ve kişler karıştırılıyor.
 6. Sağlıklı bir garnitür için shiitake mantarlarını zeytinyağında veya et suyunda soteleyin.
 7. Portobello mantarlarının sapları ayıklanıp, kapakları zeytinyağı, soğan, sarımsak ve sirke karışımında 1 saat marine edildikten sonra 10 dakika ızgarada pişirilir..
 8. Sandviçlere veya dürümlere Portobello mantarlarının eklenmesi.

Hamileyken Mantar Alırken Alınacak Önlemler:

 • Çürüyen lekeleri ve çürükleri olmayan taze mantarları aldığınızdan emin olun..
 • İşlenmiş mantarların son kullanma tarihine dikkat edin. Hatta mümkün olduğunca işlenmiş mantarlardan uzak durun..
 • Asla çiğ mantar tüketmeyin. Temizleyip kaynatın ve tüketin.
 • Çok fazla mantar tüketmeden önce küçük bir miktar alarak herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek daha iyidir..
 • Ne pahasına olursa olsun sihirli mantarları tüketmekten kaçının.
 • Taze mantar alırken sert, kuru ve zedelenmemiş olanları tercih edin. Sümüksü veya solmuş görünen mantarlardan kaçının.

Mantarlar, içinizdeki doğmamış bebek için besleyici ve harika bir besindir. Maksimum fayda sağlamak için bunları diyetinize eklediğinizden emin olun. Lezzetli ve pişirmesi kolaydır. İnternette ilginç tarifler bulunabilir. Doğmamış bebeğiniz besin değerinden faydalanırken mantarların lezzetinin tadını çıkarın. Herhangi bir sorunuz olması durumunda daima doktorunuza danışmayı unutmayın. Ne de olsa hamilelik, en sevdiğiniz yiyeceklerin (gerekli önlemlerle) tadını çıkarma ve yeme aşamasıdır…. Sürerken tadını çıkarın.!

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler yalnızca bilgi amaçlıdır ve bu tıbbi tavsiye olarak alınmamalıdır. Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce ve özellikle mantarlarla gerçekten ilgileniyorsanız ve can atıyorsanız lütfen doktorunuza veya jinekoloğunuza danışın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelikte konserve mantar yemek güvenli midir??

Cevap: Hayır. Çünkü konserve mantarlar koruyucu içerebilir. Onlardan kaçınmaya çalışın. Alternatif yoksa satın almadan önce son kullanma tarihini kontrol edin..

S2. Emzirme döneminde mantar yemek güvenli veya değil?

Cevap: Evet, emzirme döneminde mantar yemek tamamen güvenli ve çok iyidir. Mantarlarda bulunan temel besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir..

S3. Erken gebelikte mantar yiyebilir miyim?

Cevap: Evet, hamileliğin erken döneminde mantar yiyebilirsiniz. Kabızlık ve hazımsızlık erken gebelik döneminde karşılaşılan en yaygın sorunlardır; mantarlarda bulunan lif içeriği bu tür problemlerle başa çıkmada yardımcı olabilir.

S4. Mantar özleminin bize bebeğin cinsiyetini söylediği doğru mu??

Cevap: YANLIŞ. Bu sadece yaşlı kadın sözlerinin bir efsanesidir. O değil