Hamile kalmak, bir kadının hayatının en çok beklenen ve güzel aşamasıdır. Yeni bir hayat doğurmak, kendinizi farklı bir şekilde harika ve özel hissetmenizi sağlar. Sadece aileye yeni bir üye değil, anne için de yeni bir hayat verir..

Hamilelikte Meme Nasıl Değişir?

İçinizde büyüyen bir şeyin ilk hissinden, bebeğiniz yanınızda olana kadar, bir kadının yaşadığı birçok fiziksel değişiklik vardır. Göbek gözle görülür tek fiziksel değişim olduğundan, gözle görülmeyen ama hissedilebilen başka değişimler de yaşarsınız. Bunlar arasında sadece hamile kadının hissedebileceği meme değişiklikleri vardır. Bu 9 ay boyunca genellikle hissettiğiniz değişiklikleri önceden okuyun..

Gebelikte Meme Değişiklikleri:

Birinci Trimester – 1. Hafta – 13. Hafta:

Erken gebelikte (veya) ilk trimesterde hissedebileceğiniz meme değişiklikleri. Bu, dönemleriniz sırasında hissettiğiniz değişikliklere benzer. Göğüsler ağrılı, ağrılı ve dokunmaya karşı çok hassas hale gelir. Bazıları ayrıca göğüslerin etrafında karıncalanma ve kaşıntı hisseder. Sutyen giymek istemediğiniz zamanlar vardır, ancak bu mükemmel bir çözüm değildir..

Bu aşamayla başa çıkmak için keskin bir kokusu olmayan doğal yağ kullanarak göğüslere yumuşak dairesel hareketlerle masaj yapmayı deneyin. Aroma yağları veya karıncalanmaya neden olan yağları kullanmamaya çalışın. Yumuşak, rahat sütyenler kullanmak da rahatlama sağlayabilir..

İkinci Trimester – 13. Hafta – 26. Hafta:

Hamileliğin ortalarına yaklaştıkça hormonal değişiklikler aktif hale gelir ve genel vücuttaki değişiklikler de görünür hale gelir. Belinizi kaybetmeye ve vücudu içinizdeki bebeğin büyümesine hazırlamaya eğilimlisiniz. Göğüslere gelince, iç çamaşırınızla bir beden büyütme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ağrı devam ederken, memelerin artık bebeği emzirmeye yardımcı olacak süt bezlerini çok fazla rahatsızlık vermeden hazırladığını bilmek önemlidir. Ayrıca meme uçlarının koyulaştığını ve aureolanın büyüdüğünü de görebilirsiniz..

Göğüslerde kuruluk ve pul pul dökülme yaşayanlar için iyi bir nemlendirici kullanılması gereklidir. Çok sıkı olmayan uygun bir sutyen giymeyi düşünün ve rahat olmak için geceleri sutyen giymekten kaçınmayı deneyin..

Üçüncü Trimester – 27. Hafta – 40. Hafta:

Hamileliğin sonlarına doğru göğüslerin büyümesiyle birlikte, sutyeninizin kup ölçüsüne göre hareket etme ve egzersiz sırasında uygun bir sutyen giyme zamanı. Etraftaki cildin gerilmesi devam ettiği için göğüslerde çatlak oluşumunu önlemek için daha fazla yağ ve kakao yağı sürün. Eski sütyenleri takmaya çalışmayın, bu şişliklere ve ağrılara neden olabilir ve kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir..

Birkaçınız da meme uçlarından gelen kaşıntı ve pulları hissedebilirsiniz. Cildin çatlamasını ve kanamasını önlemek için pul pul olan cildi soyma eğilimine karşı koymaya çalışın. Ayrıca göğüslerin altındaki çizginin koyulaştığını ve donuklaştığını fark edebilirsiniz, ancak bu, doğum sonrası uygun bakım ile kısa sürede ortadan kalkacaktır..

Hamilelikte Meme Değişiklikleri sadece hormonların neden olduğu değil, aynı zamanda vücudu bebeğin ihtiyaçlarına hazırlar. Teslimat sonrası sorunları önlemek için neyin güvenli olduğunu ve neler yapılabileceğini bilmek önemlidir. Biraz özen ve dikkatle, uygunsuz emzirmeye neden olan kanser ve meme dokusu bozuklukları gibi sorunları da önleyebilirsiniz. Göğüsler çok hassas bir parçadır ancak bebeğin gelişiminde ve genel sağlığında önemli bir rol oynar. Her annenin bunu bilmesi ve mümkün olan her şekilde kendine bakması önemlidir..