Hamilelik mide bulantısı ve kusma anlamına gelir. Ama bu zamanlarda midenizde yanma hissi yaşadınız mı? Sorunuzun cevabı evet ise, hamilelik sırasında yaygın olan Peptik ülser hastalığından muzdarip olabileceğiniz için doktorunuzu ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Mide ülseri, bilimsel olarak mide duvarınızın mukus astarının aşınması olarak tanımlanabilir. Bu erozyon mide asitlerini etkiler ve mide duvarlarına zarar verir. Hamilelikte mide ülseri çok yaygın.

Hamilelikte Mide Ülserleri

Hamilelikte Mide Ülserlerinin Nedenleri:

Mide ülserinin asıl nedeni henüz bilim adamları tarafından bilinmiyor. Bununla birlikte, mide ve oniki parmak bağırsağındaki belirli sindirim sularının dengesizliği nedeniyle bir ülser oluşur. Ayrıca bazı bakteriyel enfeksiyonların bir sonucu olarak ülser oluşabilir..

Mide ülserinin çeşitli tanınabilir semptomları arasında bazıları şunlar olabilir:

  1. Mide bulantısı ve kusma
  2. Göğüste ağrılı yanma hissi
  3. Kanama
  4. şişkinlik
  5. Koku ile koyu veya siyah renkli dışkı
  6. Karın ağrısı
  7. şiddetli kilo kaybı

Bununla birlikte, hamilelik sırasında mide ülserinin nasıl teşhis edileceği sorusu hala devam etmektedir. Özofagogastroduodenoskopi ile yapılabilir. Bu terim mide ülseri teşhisi için kullanılır. Ancak bu yöntemin eksileri, bu yöntemle ülser tespitinin ancak yukarıda belirtilen semptomlar şiddetli olduğunda yapılabilmesidir..

Hamilelikte Mide Ülserlerinin Tedavisi:

Mide ülserini tedavi etmek için en çok önerilen yöntem antasitler. Antasitlerin ülser tedavisinde tıbbi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bunlar farmasötiklerde kolayca bulunur. Ancak bu antasit bikarbonat içerir. genellikle hamilelik sırasında tüketilmesi tercih edilmez. Hem anne hem de fetus için zararlı oldukları için bu bikarbonatlar genellikle doktorlar tarafından önerilmez. Bu nedenle, küresel ölçekte doktorlar, fetüsün sağlığına müdahale edilmemesi için ekstra önlem olarak Magnezyum, alüminyum veya kalsiyum içeren Antasit’i oldukça küçük miktarlarda reçete eder..

Hamilelikte Mide Ülserinden korunmanın birden fazla yolu vardır. En önemlilerinden bazıları.

1. Zararlı Gıdalardan Kaçının:

Güvenli ve sağlıklı bir diyete sahip olmak, özellikle şu anda iki kişilik beslediğiniz için çok önemlidir. Hamileyken Ülseriniz varsa, ağırlaştıran yiyeceklerden kaçınmalısınız. Buradaki bozukluk, mide ülseri kurbanıysanız kaçınmanız gereken yiyeceklerden bazılarıdır. kaçınmaya çalışın.

  • çikolatalar
  • Yağlı gıdalar
  • narenciye suyu

Ve kafeinle ilgili herhangi bir gıda maddesi.

2. Alkolden Kaçının:

Alkol fetüsünüze gerçekten zarar verebilir ve bu nedenle büyüyen bebeğiniz için zararlıdır. Ve özellikle Ülser Hastalıklarından muzdarip olduğunuzda, sindirim sisteminizi daha da bozacağı için alkolden kaçınılmalıdır.

3. İlaç Almak:

Bazı ilaçların hamile kadınlar üzerinde ters etkisi vardır ve onlara yardım etmekten çok onlara zarar verir. Peptik Ülser Hastalığınız varsa, hamile kadınlar üzerinde bilinen yan etkileri olduğu için nonsteroid antiinflamatuar ilaçlardan veya NSAIDS’ten kaçınmalısınız..

4. Sigaraya Hayır Deyin:

Sigara içmek akciğerler için zararlıdır ve büyüyen fetüsünüzden bahsetmiyorum bile. Ve artık Peptik Ülser Hastalığından muzdarip olduğunuz doğrulandığına göre, sigarayı bırakmalısınız çünkü sigara bazı istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir ve ayrıca bebeğinize zarar verebilir..

Umarım bu makale Mide ülseri hamileliği hakkındaki tüm şüphelerinizi gidermiştir. Artık Ülser hastası olduğunuzu bildiğinize göre, sahip olabileceğiniz diğer şüpheleri gidermek için derhal en yakın doktorunuza danışmalısınız..