Mide ekşimesi, göğsün ortasında hissettiğiniz yanma hissidir. Buna asit hazımsızlık ve gastroözofageal reflü de denir. Bu yanma hissi midedeki hazımsızlık nedeniyle oluşur. Midede bulunan asitler yemek borusuna geri döner (reflü), yanma hissi ve tahrişe neden olur. Asitler bazen boğazı bile doldurarak tahrişe neden olur. Bu tür yanma hissinin neredeyse tüm vakalarda kalbin işleyişiyle hiçbir ilgisi yoktur ve daha çok karın genişlemesi ve bunun sonucunda hamilelik sırasında organlarda meydana gelen kayma nedeniyledir..

hamilelik sırasında mide ekşimesi

Mide ekşimesi hamilelik sırasında sık görülen bir şikayettir ve hazımsızlık ve göğsün ortasındaki yanma hissi nedeniyle oluşur. Kadınların çoğu hamilelikleri sırasında mide ekşimesi yaşar. Bir araştırmaya göre, hamile kadınların yüzde 45’i mide ekşimesi yaşıyor. Bu mide ekşimesi ikinci ve üçüncü trimesterlerde çok yaygındır. Hamilelikte mide ekşimesi zararsız olmasına rağmen son derece rahatsız edici olabilir ve sorunlara neden olabilir. Uzmanlar, mide ekşimesine vücuttaki hormonal ve fiziksel değişikliklerin neden olduğunu söylüyor. Bu sorun hamilelik sırasında ortaya çıkar ve çoğu zaman doğumdan sonra çözülür..

Mide ekşimesi nedenleri:

Normal sindirim sırasında, yiyecekler yemek borusundan (ağzınızı ve midenizi birbirine bağlayan tüp) aşağı yemek borusu sfinkteri (LES) adı verilen kaslı bir kapaktan geçerek mideye doğru ilerler. Bu LES, yemek borunuz ve mideniz arasındaki kapının bir parçasıdır. Yiyeceklerin geçmesine izin vermek için açılır ve mide asitlerinin çıkmasını durdurmak için kapanır. Mide ekşimesi veya asit reflü olduğunda, LES mide asidinin yemek borusuna yükselmesine izin verecek kadar gevşer. Bu göğüs bölgesinde ağrı ve yanıklara neden olur..

Hamilelik sırasında, hamilelik hormonu olarak da adlandırılan progesteron adlı önemli bir hormon bol miktarda salınır. Bu hormon hamile kadının rahmini ve içindeki bebeği besler. Bunun dışında, bu hormon bir kas gevşetici görevi görür. Bu nedenle, LES daha sık gevşer, sonuç olarak daha fazla asit geri sızabilir. Bu nedenle mideden gelen asit yemek borusuna girer ve göğüs bölgesinde yanma hissine neden olur..

Mide ekşimesi, büyüyen uterus nedeniyle hamile kadınlarda ikinci ve üçüncü trimesterde çok yaygındır. Mide ve bağırsaklara baskı yapar. Bu basınç, gıda içeriğinin yemek borusuna geri itilmesine, mide ekşimesine ve hazımsızlığa neden olur. Diyetinize baharatlı veya yağlı yiyecekleri dahil etmek ve uygun sindirimi sağlamak ve mide ekşimesinden kurtulmak için gerekli fiziksel egzersizleri yapmamak gibi mide ekşimesinin başka nedenleri olabilir..

Hamilelikte Mide Yanması Tedavisi:

Hamilelik sırasında mide ekşimesi hamile kadın için büyük bir rahatsızlık olabilir ve başka sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında mide yanmasını önlemek için çeşitli önlemler alınmalıdır..

 • Daha iyi sindirim için büyük öğünler yemekten kaçının ve bunun yerine düzenli aralıklarla küçük öğünler yiyin. Yemek yerken düzgün bir şekilde çiğneyin, böylece yiyecekler düzgün bir şekilde sindirilir.
 • Yemekleriniz sakız çiğnedikten sonra, sakız tükürük üreten tükürük bezlerini uyarır. Bu tükürük, yemek borusundaki asidi nötralize etmeye yardımcı olur..
 • Gastrointestinal rahatsızlığa neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçının. Bu tür içecekler arasında alkol, gazlı içecekler, kafein, çikolata veya sitrik asit bakımından zengin diğer meyveler ve yağlı gıdalar gibi diğerleri bulunur..
 • Akşam yemeğini yatmadan 2-3 saat önce yemeniz önerilir. Bunun nedeni, yiyeceklerin iyi sindirilmesi ve sağlıklı bir uyku çekebilmenizdir..
 • Yemekler sırasında çok miktarda su veya sıvı içmekten kaçının, bunun yerine öğün aralarında bol miktarda sıvı ve su bulundurun..
 • Vücudun üst kısmında birkaç yastık veya kama ile uyuyun. Vücudunuzun üst kısmını yükseltmek, üretilen asidin doğru yerde tutulmasına yardımcı olur ve ayrıca gıdaların sindirilmesine yardımcı olur..
 • Asit reflü yemek borusuna gelmemesi için daima vücudunuzun sol tarafında uyumaya çalışın..
 • Belinizin ve göbek bölgenizin etrafına dar giysiler giymekten kaçının. Hamilelik sırasında her zaman bol giysiler giyin.
 • Sigara midedeki asiditeyi artırır ve asitlik de mide ekşimesine neden olur. Bu nedenle sigaradan kaçının.
 • Antasitler mide ekşimesinin giderilmesine yardımcı olur. Herhangi bir antasit hapı almadan önce doktorunuza danışın.
 • Yemekten sonra kısa bir yürüyüş, uygun sindirime yardımcı olur..

İzlenecek Ev İlaçlarından bazıları şunlardır:

 1. Çiğ soğan, sarımsaktan kaçının.
 2. Gazlı içecek tüketiminizi sınırlayın.
 3. Çok fazla narenciye suyu içmeyin.
 4. Daha az çikolata yemeyi düşünün.
 5. Daima sol tarafa yatmaya çalışın.

Hamilelikte Kalp Yanığını Gidermek için Yemek Planı:

 • 1 su bardağı yulaf ezmesi, yağsız süt ve 1 elma.
 • 1 kase yoğurt ve meyve.
 • ½ fıstık ezmeli jöleli sandviç ve 1 kase sebze çorbası.
 • 1 avuç tam tahıllı kraker ve 1 ons en sevdiğiniz sert peynir.
 • 2 ons tavuk, ½ fincan tatlı patates püresi ve ½ fincan meyveli süzme peynir.

Hamilelik sırasında mide ekşimesi sık görülür, ancak her kadında olmaz ve yanma hissinin şiddeti kadından kadına değişir. Mide ekşimesi sorununu tedavi etmek için yukarıda belirtilen ilaçları izleyin, ancak sorun hala devam ederse, uygun ilacı aramak için hemen jinekoloğunuza danışın..

Sonuç olarak, hamilelik sırasında mide ekşimesi yaygın bir fenomendir ve fazla endişe edilmemelidir. Bazı temel yaşam tarzı değişiklikleri ve yukarıda belirtilen ev ilaçları ile hamilelik sırasında mide ekşimesi hafifletilebilir. Bununla birlikte, sorun hala devam ediyorsa, son araştırmalar GÖRH semptomlarının gebelikle ilişkili bulantı ve kusma şiddetinin artmasıyla ilişkili olduğunu bildirdiğinden, hamilelik sırasında mide ekşimesi ve asit reflüsü tedavi edilmelidir. Antasitler, H2RA’lar ve ÜFE’ler hamilelikte kullanım için güvenlidir, bu nedenle yaşam tarzı değişiklikleri GÖRH semptomlarını yönetemezse, bu ilaçlar antiemetik tedavi rejimine eklenebilir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında mide ekşimesi için ilaç kullanmak güvenli midir??

Cevap: Her şey kullandığınız ilacın türüne bağlıdır. Doktorunuz hamilelik sırasında mide ekşimesi için alınması gereken ilaçlar hakkında daha iyi tavsiyede bulunabilir. Kesin olan bir şey, kendi kendine ilaç vermemektir. Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

S2. mide ekşimesi erken gebelik belirtisi mi?

Cevap: Hayır, mide ekşimesi kesinlikle hamilelik belirtisi değildir. Mide bulantısı, kusma, yorgunluk hamileliğin ilk belirtilerinden bazılarıdır..

S3. Hamilelikte mide yanması bebeğe zarar verir mi??

Cevap: Hayır, mide ekşimesi bebeğe zarar vermez. Mide ekşimesi hamilelik sırasında meydana gelen yaygın şeylerden biridir.

S4. Hamilelikte mide yanması kalp krizine neden olur mu??

Cevap: Hamilelik sırasında mide ekşimesinin kalbin işleyişi ile hiçbir ilgisi yoktur. Mide yanmasına mideden yemek borusuna asit geri akışı neden olur ve yanma hissine neden olur..

Sorumluluk Reddi: Bu makaledeki bilgiler yalnızca bilgi amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır ve söz konusu ev yapımı ilaçlar tıbbi teşhis ve tedavi yerine kullanılmamalıdır. Ayrıca, kendi kendine ilaç değil mi? Hamilelik sırasında mide ekşimesi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın ve bilinçli bir karar verin..