En yaygın olarak bulunan taze meyvelerden biri olan muz, yüksek bir besin kaynağıdır. En hayati besinlerden bazılarında yüksek olması, anne ve bebeği için iyi bir enerji kaynağı olarak kabul edilir. Muzun hamilelikte sağlığa faydaları ödüllendirici olabilir ve diyetinizi dengeli hale getirecektir. Bunu söyledikten sonra, günde ne kadar muz tüketmek güvenlidir? Bunu her gün yemeli misin ve güvenli mi? İşte size hamilelik sırasında muzun sağlığa faydaları ve beklenen alım miktarı hakkında bir fikir veren bir makale..

Hamilelik sırasında muz

Muz Meyvesinin Gebelikte Besin Değerleri:

Sadece 100 gram muz vücuda çok fazla besin sağlar. İyi miktarda su, Askorbik asit, retinol, alfa-tokoferol ve K vitamini ile 89 kalori sağlar. Buna ek olarak B1 Vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), vitamin içerir. B6 ve B9 vitamini. Potasyum ve sodyum gibi elektrolitlerle zenginleştirilmiştir. Mineraller arasında kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve çinko bulunur. Doymuş yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi lipidler. Şeker, yağlar ve lif içerdiği bazı besinlerdir..

Hamilelikte Muz Yemek Güvenli mi??

Az önce bahsettiğimiz gibi muzun besin değerleri çok yüksektir. Bu nedenle, anne ve bebek yararına hamilelik sırasında yenmesini uygun hale getirir. C vitamini, B ve diyet lifi bebeğin büyümesi için mükemmel besinlerdir. Ayrıca karbonhidrat içerir, böylece anneye devam etmesi için gereken enerjiyi verir..

Muzun Hamilelikte Faydaları:

Muzun vücuda yapabileceği bazı harikalara bir göz atın.

1. Erken Doğumu Önler:

Anemiyi tedavi etme ve önleme potansiyeline sahiptir. Folik asit, fetal beyin gelişimi ve omuriliğin gelişimi için önemli olduğu için hamilelik sırasında mutlak bir zorunluluktur. Muz folik asit açısından zengindir ve bu nedenle hamilelik sırasında iyi olacaktır..

2. Anemi ile Savaşır:

Hamilelik sırasında bebeğin büyümesini desteklemek için kan akışı artar. Yeterli kan temini olmadığında, anemi oluşur ve bu da onu hamilelik sırasında en yaygın şeylerden biri haline getirir. Muz demir açısından zengindir ve bu nedenle hamilelik sonucu kansızlıkla savaşabilir..

3. Sabah Bulantısını İyileştirir:

Sabah bulantısı için kalıcı bir tedavi olmamasına rağmen, muz sabah bulantısını büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilir. B6 vitamini bakımından yüksektir ve muzun bu özelliği sabah bulantılarınızla savaşabilir..

4. Hazımsızlığa Yardımcı Olur:

Lif içerir, böylece sindirim sürecini daha hızlı ve daha kolay hale getirir. Bu aynı zamanda bağırsak hareketini de kolaylaştırabilir..

5. Bağışıklığı Artırır:

Antioksidan özelliği vardır. Vücudun bağışıklık seviyesini artıracak ve ayrıca enfeksiyonları uzak tutacak C vitamini içerir..

6. Kan Basıncını Düzenler:

Muz, kan basıncını düzenlemek veya korumak için hepsinden daha yararlı olan potasyum içerir..

7. Açlığı Bastırır:

Muz içlerinde karbonhidrat içerir. Hamilelik sırasında çiğ muz yemek, yaşayabileceğiniz düzensiz açlık sancılarını azaltabilir ve sizi daha uzun süre tok tutar..

Hamilelikte Muz Yan Etkileri:

Muz size bir dizi sağlık yararı sağlayabilirken, onlar hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var..

  1. Gestasyonel diyabet kurbanıysanız, muz sizin için kötü bir seçim olabilir. Kandaki şeker seviyesini artırarak hamilelikte muz yan etkileri. Bu nedenle ne kadar yemeniz gerektiğini bilmelisiniz..
  2. Muz, vücutta alerjik reaksiyona neden olacak, kitinaz adı verilen lateks içerir..

muzun hamilelikte faydaları

Hamilelikte Muz Yerken Alınacak Önlemler:

İşte hamileliğin erken döneminde veya hamileliğinizin herhangi bir noktasında muz yemeden önce egzersiz yapmak için bazı önlemler..

  • Yediğiniz muzu izleyin. Çoğu kimyasallarla olgunlaşmıştır ve bu bebeğiniz için zararlı olabilir..
  • Aşırı olgunlaşmış veya eski muzdan kaçınmaya çalışın. Hem anne hem de bebeği için zararlı olabilirler.

Hamilelikte Kırmızı Muz: Yemek Güvenli mi??

Evet, kırmızı muz, sarı muzla aynı besin değerleriyle hamilelik sırasında fayda sağlar. Kırmızı muz karoten, lif ve C vitamini açısından zengindir. Acıktığınızda güvenle tüketebilirsiniz..

Muzu Hamilelik Diyetine Dahil Etmenin Yolları:

Az önce bahsettiğimiz gibi, muzun hamilelikte sağlığa faydalarından bazıları, yenmeyi son derece faydalı hale getirebilir. İşte bunu diyetinize dahil edebileceğiniz bazı yollar. Normal meyve kasesinin yanı sıra, bunları diyetinize dahil etmenin yaratıcı yollarından bazılarına göz atın..

1. Muzlu Kek:

Hamilelik sırasında muzlu ekmek veya muzlu kek, her ikisini de denemek iyidir. Ezilmiş muzla pirinç ununu ve bir tutam kabartma tozunu karıştırın. Balı ekleyin ve 15 dakika boyunca buhara aktarın. pastanız hazır!

2. Muzlu Smoothie:

Hamilelikte muzlu smoothie yapmak gerçekten çok kolay. İki adet doğranmış muzları karıştırın. Üzerine süt ve bir kaşık bal ekleyin. İsteğe bağlı olarak aromayı zenginleştirmek için vanilya özü ekleyebilirsiniz. Muzlu smoothie hazır.

3. Muzlu Milkshake:

Bir başka besleyici varyant ise muzlu milkshake. İki adet küp küp doğranmış muz ekleyin. Buna süt ve bal ekleyin. Karıştırdıktan sonra, o milkshake’i hazırlamak için bir top dondurma ekleyin. Hamilelikte muzlu milkshake de birçok kadın tarafından tercih edilen bir seçimdir..

Hamilelik için muz tarifi çoktur; Yaratıcı olabilir ve doğru malzemelerle kendi imza yemeğinizi yapabilirsiniz. Harika olacağına eminiz.

Muzun hamilelik sırasındaki birçok faydası göz önüne alındığında, artık onu günlük diyetinize dahil etmek için çok fazla motivasyona sahip olduğunuzdan eminiz. Hamilelikte muz cipsi de popüler bir seçimdir. Ancak pişirildiği için ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir. Şef şapkanızı giyin ve bugün kendi yemeğinizi yapmaya devam edin.