Hamilelik sırasında, sürekli olarak sağlıklı ve besleyici olan ve aynı zamanda damak tadınızı tatmin edebilecek ürünler aranır. Nar, çok sulu ve lezzetli ve aynı zamanda hamileliğiniz için çok sağlıklı bir süper besindir. Hamileliğin ilk üç ayında anar eklemek, hamilelik sırasındaki beslenme ihtiyaçları için bir ölçüt oluşturmanın harika bir yoludur. Hamilelikte nar yemenin faydalarını ve aynısının hamilelik diyetinize nasıl dahil edilebileceğini görelim..

hamilelik sırasında nar

Hamilelik, bir kişinin hayatının en özel aşamasıdır. Ancak aynı zamanda oldukça tehlikelidir. Ne tükettiğiniz ve vücudunuza nasıl davrandığınız konusunda çok dikkatli olmalısınız çünkü artık düşünmeniz gereken kendinizden daha fazlasına sahipsiniz. Tükettiğiniz yiyecekler çok sağlıklı olmalıdır. Meyve, hamileyken tüketmek için mükemmel bir üründür. İşte hamileliğiniz sırasında nar tüketmeniz için 15 neden.

Nar, süper kırmızımsı bir renge sahip harika bir meyvedir. Kalın kabuklu tabakanın içinde çok sayıda çok küçük boyutlu tohumlar bulunur. Faydaları uzun zamandır bilinmektedir ve geleneksel olarak gıda maddelerinde bir sağlık takviyesi olarak kullanılmaktadır. Sıradan insanlar için olduğu kadar hamile kadınlar için de bize gerekli besinleri sağlaması önemli bir meyvedir. Doğal gıdalardaki diğer antioksidanlardan bile daha etkili olan güçlü antioksidanı ile ünlüdür..

Hamilelikte Nar Yemek Güvenli mi?

Nar, birçok besinsel faydası olan harika bir meyvedir. Araştırmalar hamilelikte nar yemenin sadece güvenli değil aynı zamanda faydalı olduğunu da göstermiştir. Hamilelikte nar suyu içmek preeklampsi, erken doğum ve büyüme geriliğini önleyebilir. Yani bir dahaki sefere hamileyken nar yiyip yiyemeyeceğinizi merak ediyorsanız, bunun cevabı büyük bir EVET..

Hamilelikte Narın Besin Değerleri:

Hamilelikte tüketilen 1 kase nar çekirdeğinin besin değerleri aşağıdadır.

Besin Değeri

 • Kalori 144
 • Şeker 24g
 • lifler 7g
 • Proteinler 3g
 • C vitamini %30
 • K vitamini %36
 • Folat %16
 • Potasyum %12

Not: Yüzde değeri RDI’ye dayanmaktadır

Nar Hamileliğe İyi Gelir mi??

Doktorunuza veya diyetisyeninize hamilelikte nar yiyebilir misiniz diye sorduğunuzda, çoğu evet diyecek ve hamilelik diyetinize dahil etmenizi isteyecektir. Narın hamilelik sırasında herhangi bir zararlı etkisi olduğuna dair kanıtlanmış bir kanıt yoktur. Hamilelik sırasında iyi bir seçim olmasını sağlayan tonlarca faydası vardır. Hamilelikte nar yemenin çeşitli avantajları şunlardır:.

Narın Gebelikte Faydaları:

1. Tansiyonu Kontrol Altında Tutar:

Nar, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olan birkaç önemli kimyasal ve element içerir. Nar genel olarak kalbiniz için son derece faydalı bir meyvedir. Bu, hamile kadınlar için geçerlidir çünkü genellikle preeklampsi denilen bir durumdan muzdariptirler. Bu hastalık yüksek tansiyon seviyelerine neden olur. Narı günlük diyetinize dahil etmek, kan basıncını kontrol altında tutmanıza ve preeklampsiyi önlemenize yardımcı olacaktır..

2. Zengin C Vitamini Kaynağı:

Nar, zengin C vitamini kaynaklarıdır. C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirmede büyük yardım sağlar. Narın bu işlevi hamilelik sırasında son derece önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, annenin çocuğuna olduğu kadar kendisine de daha iyi bakmasına yardımcı olur. Ayrıca C vitamini hamilelikte bebeğin kemiklerinin gelişimi için son derece önemlidir..

3. Antioksidanların Varlığı:

Narda bulunan antioksidanlar vücut hücrelerimizi yenileyerek vücudumuzun daha fazla oksijen kullanmasına yardımcı olur ve böylece tüm vücut fonksiyonlarımızı düzenler. Bu bizi daha sağlıklı ve genç yapar. Nar, zengin bir antioksidan kaynağıdır ve bu nedenle hem anne hem de çocuk için mükemmeldir..

4. Çocuğun Kemik Yoğunluğunu İyileştirir:

Narın bebeğin kemik gelişimi üzerinde olumlu etkisi vardır. Bu meyvenin alınması sadece hamile annenin kemik yoğunluğunu değil, aynı zamanda bebeğinin de kemik yoğunluğunu artırır..

5. Cilt Temiz ve Berrak Görünür:

Hamileliğin size o doğal ışıltıyı vermesi gerekiyor, bu da kendinizi şişkin ve iri hissettiğinizde bile güzel görünmenizi sağlıyor. Ancak bu ışıltının yanı sıra hamilelik sivilce, kızarıklık gibi birçok cilt sorununu da beraberinde getiriyor. Nar tüm bunlarla savaşmanıza yardımcı olur.

6. Anti Bakteriyel Özellikler:

Nar, çeşitli türlerdeki enfeksiyonların tedavisinde yardımcıdır. Böylece hamilelik sırasında tüketilmesi hem annenin hem de bebeğin dış mikroplardan korunmasına yardımcı olur! Aslında nar, eski zamanlardan beri enfeksiyonları önlemek için kullanılmıştır. Tıbbi özellikleri Mısırlılar tarafından bile takdir edildi.!

7. Lifler Açısından Zengin:

Nar, içinde bol miktarda lifli içeriğe sahiptir. Hamile kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri kabızlıktır. Nedense içinde başka bir insan taşıyarak bağırsak hareketini bozuyorsun. Yeterli miktarda lif alarak, hamilelik sırasında kabızlık sorunu ile önemli ölçüde başa çıkılabilir ve bu noktada narlar yardımcı olur..

8. Demir:

Bu özel mineralin eksikliği hamile anneler için bir dizi soruna neden olur. İlk olarak, doğum tarihinden önce bebeklerini doğurma şansları artar. İkincisi, bebek doğumdan sonra zayıflar ve çoğu zaman varlığı tehdit altındadır. Bu ve diğer nedenlerle doktorlar genellikle hamile kadınlardan demir takviyesi almalarını ister. Nar zengin bir demir kaynağıdır ve bu nedenle iyi miktarlarda tüketilmelidir..

9. Beyin Dokusunun Korunması:

Nar, bebeğin beyin dokusunun gelişimi için de faydalıdır. Biyologlar tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, nar tüketiminin, oksijen kaynağındaki azalma nedeniyle bebeğin beyin dokusunu herhangi bir hasardan korumaya yardımcı olduğunu gösterdi..

10. Kalp Hastalığı Şansını Azaltın:

Narlarda bulunan antioksidanlar, kalp hastalıklarını düşürmede çok faydalıdır. Kalp krizi riskini azaltır ve kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür, bu da hamile kadınlar için gerçekten faydalıdır ve fetüs için de faydalıdır. Vücuttaki kan akışı korunur, bu da hamile kadınların diğer organlarına da yarar sağlar ve dolayısıyla bebeğin sağlık durumunu da iyileştirir. Nar ayrıca kanın pıhtılaşmasını azaltır ve atardamarları temizler. Kalp vücutta çok önemli bir organdır ve hamile kadınlar için tüm bunlar anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir..

11. Enfeksiyonla Mücadeleye Yardımcı Olur:

Nar, anne ve bebeğin sağlığı için son derece gerekli olan zararlı mikroorganizmalara karşı savaşmaya yardımcı olur. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir. Bunlar, bir kişinin ilgilenmesi gereken çok yaygın sorunlardır. Hamile kadınlarda herhangi bir sağlık sorunu, bebeğin sağlık durumunu doğrudan etkiler. Narın besleyici bileşenleri, yaygın enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olur. Narın antienflamatuar özelliği kanser, kalp hastalıkları ve ayrıca diyabet riskini azaltır..

12. Çeşitli Besinler Açısından Zengin:

Nar, C ve K vitamini gibi vitaminler, demir, potasyum gibi mineraller, lifler ve folat gibi diğer bileşenler açısından zengindir. Tüm bu bileşenler normal insanlarda vücut dengesi için oldukça önemlidir, ancak hamile kadınlar için bunlar bebeğin sağlık durumunu iyileştirmek için çok önemlidir. Çeşitli cilt ürünlerinde de kullanılmaktadır ve bu doğal maddenin bebekler üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu güçlü bitki bileşimi, çeşitli tıbbi kullanımları da olan besinlerden oluşur. Cilt ve saç dokusunu iyileştirmek için son derece faydalı olan ve üzüm ve yeşil çaylardaki antioksidanlardan daha güçlü olan punikalagin adlı güçlü bir antioksidana sahip olan punisik asit adı verilen bir yağ asidi içerir..

13. Bir Hafıza Güçlendiricidir:

Hafızadaki eksiklikler, vücutta besleyici bir ürün tüketerek telafi edilmesi gereken besin maddelerinin eksikliğinden kaynaklanır. Nar, hafızayı geliştirmeye yardımcı olan ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan doğal bir maddedir. Temel olarak beyin hücrelerini güçlendirebilir ve hem görsel hem de sözlü hafıza için olan hafıza durumunu iyileştirebilir..

14. Bağışıklık Sistemini İyileştirir:

Nar, vücudu nominal veya ciddi olabilecek herhangi bir hastalıktan korumaya yardımcı olur. Bu, hamile kadınların hamilelik sırasında bebeğe bakmaları için gereklidir. Annenin bağışıklık sistemi yeterince güçlüyse hiçbirini etkilemez. Bu aylarda vücudun durumu oldukça hassastır, bu nedenle özel bakım gerektirir ve vücut minimum değişime uğrar, bu durumu önlemek için nar tüketimi gereklidir..

15. Kan Şekeri Seviyesini Koruyun:

Düzenli olarak nar suyu alımı şeker hastaları için faydalıdır. Bu nedenle hamile bir annenin bebeğini sağlık sorunlarından korumak için çeşitli sorunlarla uğraşması gerekir. Nar, fruktoz içermesine rağmen kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur..

16. Zengin Potasyum Kaynağı:

Potasyum hamilelik sırasında son derece önemli bir mineraldir. Günlük alımınıza bir bardak nar suyu eklemek, büyük ölçüde potasyum eksikliğinden kaynaklanan hamilelikle ilgili kramplarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir..

Hamilelikte Nar Yeme Riskleri:

Nar, haklı olarak doğurganlığın sembolü olarak kabul edilir ve hamilelikle ilgili enfeksiyonları önler. Ancak bu, onunla ilişkili daha karanlık bir yanı olmadığı anlamına gelmez. Aşağıdakiler hamilelik sırasında nar yemekle ilişkili birkaç risktir:

Halihazırda İlaç Kullanan Hamile Bayanlar İçin Uygun Değildir

 • Hamilelik ilaçsız olmalıdır. Bununla birlikte, bazı kadınlar kanı inceltmek veya hipertansiyonu kontrol altında tutmak ve sağlıklı bir hamileliği desteklemek için ilaç kullanıyor olabilir. Hamilelikte bu tür kadınların nar yemesi işleri zorlaştırabilir.

Daha Yüksek Kaloriler

 • Narın kalori sayısı daha yüksektir. Bu nedenle hamilelik sırasında çok fazla nar tüketmek aşırı kilo alımına neden olabilir..

Nar Özü Zararlıdır

 • Hamile bir bayan her koşulda nar özünden kaçınmalıdır. Bunun nedeni, nar özütünün kabuğunu meyveden ayırmadan yapılması ve hamilelik sırasında nar kabuğu tüketiminin hamilelik için güvenli olmayan erken kasılmalara yol açabilmesidir..

hamilelik sırasında nar

Hamilelik Diyetine Nar Nasıl Eklenir??

Narı hamilelik diyetinize dahil edebileceğiniz çeşitli yollar şunlardır:

 • Nar tanelerini çiğnemek hamilelik sırasında sağlıklı bir kahvaltıyı tamamlayabilir.
 • Et yiyenler için nar taneleri ve nane yaprakları ile süsleyerek yemeğinizin lezzetini artırabilirsiniz..
 • Nar suyu, başlı başına sağlıklı bir ara öğündür..
 • Tadını değiştirmek için milkshake ve smoothie’lere bile birkaç nar tanesi ekleyebilirsiniz..
 • Tatlılara ve meyve salatalarına kıtır kıtır yemek yemeyi sevenler için, yemeğe nar taneleri eklemek tadı oldukça artırabilir..

Hamilelikte Nar Kullanımının İpuçları:

Nar bir süper besindir. Yine de, hamilelik diyetinize eklerken dikkatli olmalısınız. Nar tüketmek için birkaç ipucu:

 • Marketten nar suyu kartonları almak yerine nar meyvesini alın ve suyunu evde hazırlayın. Bu, meyve suyunun kaliteli nar çekirdeklerinden yapılmasını sağlayacak ve ayrıca paketlenmiş kartonda ilave koruyucu tüketmenizi de önleyecektir..
 • Nar satın alırken daha ağır ve dış kaplaması daha ince olanları tercih edin. Bu, ondan maksimum tohum alabilmenizi sağlar..

Hamilelikte Nar Suyu:

Anarkali suyu, hamilelik sırasında en çok tavsiye edilen meyve sularından biridir. Tüketimi kolay ve hızlıdır ve kahvaltınızı veya ara öğün atıştırmalıklarınızı iyi bir şekilde tamamlayabilir. Nar suyu doğal olarak tatlıdır ve içine herhangi bir şeker eklemenize gerek yoktur ve bu sayede fazladan kilo almadan tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Aşağıdakiler, hamilelikte Anarkali suyu içmenin çeşitli faydalarıdır..

Hamilelikte Nar Suyunun Faydaları:

 • Bir bardak nar suyu 150 kalori içerir. Böylece içerisine bir bardak nar suyu ekleyerek günlük kalori ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz..
 • Su ile alternatif nar suyu, sizi hem susuz hem de enerjik tutacaktır..
 • Nar suyu günlük K vitamini ihtiyacının %25’inden fazlasını karşılayabilir..
 • Nar suyu, içerdiği sayısız sağlıklı besin ile hamilelik komplikasyonlarının çoğuyla kolayca başa çıkabilir..

Nar bu nedenle haklı olarak hamilelik için bir süper besin olarak kabul edilebilir. Pek çok faydası vardır ama aynı zamanda hamilelikte narı aşırı tüketmemek gerekir. Sağlıklı bir hamilelik için ılımlılık anahtardır. Nar, ne kadar sağlıklı olursa olsun, maksimum faydayı elde etmek için ölçülü olarak tüketilmelidir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1: Hamilelikte Nar Tüketmek Size Adil Bir Bebek Verebilir mi??

Cevap: Bebeğin ten renginin yediğiniz yiyeceğe bağlı olduğu bir efsanedir. Bebeğin ten rengini genler belirler ve besinin bunda hiçbir rolü yoktur. Yani hamilelikte nar tüketmek size sağlıklı bir bebek vermez ama kesinlikle sağlıklı bir bebek verir..

S2: Hamilelikte Nar Çayı İçmek – Güvenli mi Değil mi?

Cevap: İçine bir miktar nar suyu ekleyerek normal çayınıza lezzet katabilirsiniz. Bu çayın lezzetini artıracak ve aynı zamanda nar suyunun faydalarından yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Hamilelikte nar çayı tüketmek kesinlikle güvenlidir..

S3: Erken Gebelikte Nar Yemek – Güvenli mi Değil mi?

Cevap: Hamileliğin erken döneminde nar yemek, plasental problem riskini azaltabilir. Nar, hamilelikte ikinci trimesterde bebeğin sağlıklı kilo almasına yardımcı olur. Hamilelikte üçüncü trimesterde nar erken doğum riskini önler. Ayrıca, hamilelik sırasında nar tüketmenin sayısız başka faydaları da vardır ve narı hamileliğin erken döneminde tüketmek kesinlikle güvenlidir..