Hamile misin? O zaman, öncelikle Tebrikler! Kadınların çoğu, hamilelikleri konusunda çok endişeli ve şu anda herkes size doğru beslenme, iyi müzik dinleme, egzersiz yapma, düzenli gülümseme, doğum ve doğum hakkında kendinizi eğitme gibi en iyi tavsiyeleri veriyor. Bununla birlikte, hamilelik boyunca uyku pozisyonlarının önemini size söylemeyi gözden kaçırırlar. Bu nedenle bugün bu yazımızda sizlere hamilelikte nasıl uyumanız gerektiğini ve farklı pozisyonları anlatıyoruz..

Hamilelik Uykusu2

Uyku, hamilelikte hem fetüsün hem de annenin konforu için etkili bir rol oynar. Uyku, sadece hamilelik endişeleriyle başa çıkmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dokuz tam ayı çekmek, canlandırmak, fetal büyümede fayda sağlamak ve gelişmek ve azaltmak için güçlü yönler oluşturur. Bazı araştırmalarda, hamilelikte depresyonla birleşen uyku eksikliğinin annede plasentanın yan tarafına fetüse kabul edilebilecek stres hormonlarının seviyelerini yükselttiği, fetüs ağrısına neden olduğu ve yenidoğanda doğum kusurlarını arttırdığı gözlemlenmiştir..

Hamileyken vücudunuz çeşitli değişikliklerden geçer. Bu değişiklikler, her zamanki huzurlu uykunuzu rahatsız etme eğilimindedir. Nedenler şunları içerebilir:

  • Nefes darlığı
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Sırt ağrısı
  • Artan karın boyutu
  • Uykusuzluk hastalığı

Farklı uyku pozisyonları bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Karnınız araya girerken iyi uyumak rahat değil. Daha önce midede uyuyan biriyseniz, şimdi yükselen genişliğinize boşluk sağlamak için uyku pozisyonlarını değiştirmeniz gerekecektir..

Gebelikte En İyi Uyku Pozisyonları:

Hamilelik sırasında, kendinizi yatakta uykuya dalmadan önce rahatlamak için rahatsız edici bir şekilde mücadele ederken bulabilirsiniz. Ne yazık ki, sabit uyku pozisyonlarınız hamilelik süresince artık sizin için çalışmayabilir. Bu yeni sıkıntıya neden olan birçok neden var, ancak çok arzu ettiğiniz dinlenmeyi yakalamak için size fayda sağlayabilecek deneyebileceğiniz bazı uyku pozisyonları var..

Şimdi, burada size hamilelik sırasında en iyi uyku pozisyonlarının bir listesini veriyoruz. Pozisyonlar aşağıdaki gibidir;

1. Sol En İyisidir:

Hamilelik boyunca yan yatma bebeğiniz için en güvenli olanıdır. Ayrıca mideniz geliştikçe sizin için daha rahat olur. Uzmanların çoğu, dolaşımı geri kazandırdığı için hamilelikte sol tarafın uyumasını öneriyor; Bebeğinizi desteklemek için besleyici kanla kalbinizden plasentaya rahat bir yol sağlayın. Sol tarafa yatmak, artan vücut ağırlığınızı karaciğerinizi aşırı derecede zorlamaktan da korur. Bununla birlikte, herhangi bir taraf tatmin edicidir, ancak sol en iyisidir. Ayrıca böbreklerinizi, atık ürünleri ve sıvıları vücudunuzdan güçlü bir şekilde atması için destekler, bu da ayak bilekleri, elleri ve ayaklarınızdaki şişmeyi azaltır..

Mümkün olduğunda sol tarafınıza yatmak için önce hamilelikte kendinizi eğitmeye başlamak iyi bir fikirdir. Tabii ki, bütün gece tek bir pozisyonda oturmak rahatlamak mümkün değil, bu yüzden yan yana dönerek sol tarafınızı seçmek muhtemelen en iyi yaklaşımdır..

2. Sırtüstü Uyumaktan Kaçının:

Sırt üstü uyumak kan basıncını düşürerek bazı annelerin bayılma yaşamasına neden olabilir. Sırt üstü uyuyorsanız, rahminizin büyük kısmı omurgada, bağırsaklarda, sırt kaslarında ve ana kan damarlarında aldatır. Bu, sizin için ağrılı olan ve bebeğinize giden dolaşımı azaltabilen kas ağrıları ve ağrılarına, hemoroidlere ve dolaşımın azalmasına neden olabilir. Son olarak, sırt üstü uyumak horlamaya ve artan ağırlıkla birlikte uyku apnesine neden olabilir..

3. Karnınızda Uyumaktan Kaçının:

Bu harika bir fikir değil çünkü yüzüstü yatarken mideniz genişleyen rahminize baskı yapıyor – şişmiş göğüslerinize atıfta bulunmak için değil. Karnınızda uyumaya gelince, hamilelik boyunca bu pozisyondan kaçının..

4. Tek veya Çift Gebelik Kaması:

Bu, yan yatarken karnınızı umursayan kama şeklinde bir yastık. Sırt üstü yatarken kendinizi desteklemek için de kullanabilirsiniz. Çift hamilelik kaması, karnınızın yanı sıra sırtınıza da anında bakım sunan iki yastıktır (ayarlanabilir Velcro™ tırnaklarla birlikte)..

5. Daha Fazla Göbek ve Sırt Bakımı İçin:

Karnınızın altında veya dizlerinizin ortasında bir yastık destekleyin. Evde özel olarak ihtiyacınız olan farklı bir ekstra uzun hamilelik yastığı veya adil alışkanlık satın alın. Vücudunuzun altına bir yastık koymak sizi yanınızda tutmanıza yardımcı olabilir, ayrıca karnınıza veya sırtınıza yuvarlanmanızı da önler..

6. Uyku Pozisyonu Sırt Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olur:

Yanınızda uyuyun ve karnınızın altına bir yastık koyun. Bu, sarkık midenizin ağırlığını desteklemeye ve sırt kaslarınızdaki gerginliği gidermeye yardımcı olacaktır..

7. Uyku Duruşu Nefes Darlığında Yardımcı Olur:

Yan yatmaya özen gösterin ve sol tarafınız daha iyi, sırt üstü değil. Yan yer, kanın kalbe dönmesini ve yeterli hava alamama hissini engellememenizi sağlayacaktır. Bu nedenle, nefes darlığından kurtulmak istiyorsanız göğsünüzü artırmak için yanınızın altına bir yastık koyun..

8. Yatağın Başını Kaldırın:  

Yatağın başını kitaplarla veya takozlarla birkaç santim destekleyin. Bu faydalar midenizdeki asidi düşük tutar ve ardından kalp yanmasına da yardımcı olur. Bazı hamile kadınlar, yatağın başının altına bir veya iki yastık ya da yatağın ayaklarının altına bir makara koyarak mide ekşimesinden kurtulabilir..

9. Uyku Pozu Bacak Kramplarını Azaltmaya Yardımcı Olur:

Geceleri bacak krampları ile uyanırsanız, hemen bacağınızı düzleştirin ve ayak parmaklarınızı başınızın üst kısmına doğru çevirin. Bu krampı azaltacak ve tekrar uyumanıza izin verecektir..

10. Bazen Yatar Sandalyelerde Uyuyun:

Yatar koltuklar iyi yastıklı ve rahat olma eğilimindedir. Bunlar, mide yanmasını önleyecek bir açıyla eğimli kalmanıza yardımcı olacaktır..

11. Tam Boy ve Sert Bir Yastık Kullanın:

Bu yastıklar en az 1,5 m uzunluğunda olup, sırta bakım yapması ve mideyi desteklemesi planlanmıştır. Dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Daha fazla konfor ve bakım için diğer yastıkları karnınızın altına ve sırtınızın arkasına yerleştirin. Boynunuzu omurganızla aynı hizada tutmak ve omuzlarınız için destek sağlamak için başınızın altında eksiksiz, güvenli bir yastık kullanın..

Bunlar hamilelikte en iyi uyku pozisyonlarından bazıları, umarım bu makaleyi ilginç ve faydalı bulursunuz. Dikkatli ol!