Hamilelikte en rahatsız edici durumlardan biri inatçı öksürüktür. Öksürüğün kendisi zahmetli bir sorun olsa da, onu ağır bir karın üzerinde yaşamak hayal gücünün ötesindedir. Çoğu doktor, fetüsün sağlığı ile bağlantılı oldukları için hamilelik sırasında öksürük kesicilerin veya diğer ilaçların kullanılmasına karşı tavsiyede bulunur. Bu nedenle, hamilelik sırasında öksürük için güvenli ve doğal olan bu harika ev ilaçlarından bazılarını derledik..

Hamilelikte Öksürük Tedavisi İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Öksürüğün Nedenleri:

Hamilelik sırasında hafif bir öksürük normalken, birkaç gün süren şiddetli öksürük istenmeyebilir. Hamile bir kadının sürekli öksürükten muzdarip olmasının ana nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Alerjiler: Çoğu kuru öksürük, hava, yiyecek veya ürünlere karşı alerjik reaksiyonların bir sonucudur..
 • Zayıflamış Bağışıklık Sistemi: Bu, vücudu enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.
 • Astım: Astım öyküsü olan kadınlar, şiddetli öksürük de dahil olmak üzere solunum problemleri açısından yüksek risk altındadır..
 • Yüksek Östrojen Seviyeleri: Artan östrojen seviyeleri, özellikle saman nezlesi veya alerjik rinitiniz olduğunda, hamilelikte öksürüğe katkıda bulunur..
 • Asit Geri Akışları: Mideden gelen asit solunum yollarını etkiler ve astara zarar verir..
 • Viral Enfeksiyonlar: Viral saldırılar size grip ve öksürük verebilir.
 • Hava Kirleticileri: Duman, toz, kurum, duman ve gaz hamile kadınlarda öksürüğe neden olabilir.

Hamilelikte Öksürük Belirtileri:

İşte hamilelik sırasında yaygın olarak görülen öksürük belirtilerinden bazıları:

 • kontrol edilemeyen öksürük.
 • Boğazında bloke et.
 • Boğazda tahriş ve kaşıntı hissi.
 • Mide bulantısı ve hatta kusma.
 • Uykusuzluk.
 • Hışıltı ile Mukus birikmesi (akciğer ile ilgili problemlerde).

Hamilelikte Öksürüğün Önlenmesi:

Hamilelikte öksürüğü tamamen önlemek mümkün değildir. Ancak belirli önlemleri alarak şiddetli öksürük riskini azaltabilirsiniz:

 • Havada kuruluğu önlemek için odanızda bir nemlendirici bulundurun.
 • Öksürüğü tetikleyen alerjenlerden kaçının.
 • Seyahat sırasında hava kirliliğini önleyemiyorsanız maske takın.
 • Nefesinizi kolaylaştırmak için yatar pozisyonda uyuyun.
 • Dengeli beslenerek vücudunuzun bağışıklığını güçlendirin.
 • Öksürüğe neden olabilecek soğuk yiyecek ve içeceklere hayır deyin..

Hamilelikte Öksürük İçin Evde Doğal Çözümler:

1. Gargara:

Hamilelik sırasında öksürük için ev ilaçları ile gargara yapın

Hamilelik sırasında öksürük için yaygın olarak kullanılan doğal ilaçlardan biri ılık su gargarasıdır. Suyun boğazın arkasına götürüldüğü ve orada gargara yapıldığı gargara yöntemi ile boğaz ağrısı veya kaşıntısını tedavi etme fikri. Bunun için bir tutam tuz ile biraz ılık suya ihtiyacınız olacak. Eklenen basınç için zencefil suyu damlaları bile eklenebilir..

2. Tavuk Çorbası:

Tavuk çorbası

Ne zaman hasta olsanız ve rahat yatağınızdan ayrılmak istemezseniz, annenizin muhtemelen uzaktan koklayabileceğiniz dumanı tüten bir kase tavuk çorbası getirdiğini hatırlayın. Aynı şey hamilelik döneminde öksürüğünüz için her seferinde bir ya da iki hap almak yerine ev yapımı ilaçlara bağlı kaldığınızda da geçerlidir; boğazdaki kaşıntıyı hemen yatıştıracak sıcak bir kase tavuk çorbası.

3. Tulsi Yaprakları:

Hamilelik sırasında öksürük için Tulasi ev ilaçları

Tulsi bitkisinin yaprakları, hamilelik sırasında öksürük için popüler Hint ev ilaçlarından biri olduğu için uzun zamandır talep görüyor. Bal ile birlikte bir macun yapın ve anında sonuç alın. Tulsi öksürük üzerinde çalışırken, iltihap veya rahatsızlık durumunda bal boynu yatıştırır..

4. Zerdeçal:

Hamilelik sırasında öksürük için zerdeçal ev ilaçları

Genellikle grip, boğaz enfeksiyonu veya iltihaplanma gibi herhangi bir nedenden dolayı öksürürüz. Nasıl giderse gitsin, zerdeçal uzman bir iltihap önleyici ajan olarak öksürük üreten mikropları hemen öldürebilir. Zerdeçal içeren meyve suyundan bir macun yapın ve aralıklarla için. Zerdeçal aynı zamanda üçüncü trimester hamilelik sırasında öksürük için önerilen ev ilaçlarından biridir..

5. Bal:

Bal

Hamilelik sırasında kuru öksürük için kanıtlanmış ve etkili ev ilaçlarından biri baldır. Bu harika bileşen, her zaman ve sonra baştankaralar için Hint ev ilaçlarına dahil edilmiştir ve her zaman olağanüstü sonuçlar göstermiştir. Bu nedenle bal, belirli meyve suları veya yaprakları ile ılık su gibi farklı şekillerde kullanılabilir. Boğaz duvarlarını dikenli enfeksiyonlarla yatıştırır, böylece öksürüğü öldürür..

6. Okaliptüs Yağı:

Okaliptüs yağı

Hepimiz bir okaliptüs bitkisinin sahip olduğu harikaların farkındayız ve işte bu yüzden okaliptüsün muhtemelen öksürüğünüzü ve soğuk algınlığınızı ortadan kaldırabileceğini artık biliyorsunuz. Hindistan cevizi yağı ile ısıtılmış ılık okaliptüs yağı kullanın ve göğsünüze sürün. Buhar ovma görevi görür. Ayrıca okaliptüs yağı damlalarını ısıtılmış bir ılık su kabına bırakıp buharını içinize çekebilirsiniz..

7. Kireç veya Limon:

Limon

İşte ortak tedaviler için hemen hemen her evde çare bulunmasıyla tanınan iki kız kardeş. Limon veya misket limonu iltihap önleyici özellikler içerir, bu nedenle tüketmeden önce limonu bal suyunuza sıkmaktan çekinmeyin. Bu bileşenler, hamilelik sırasında öksürük ve soğuk algınlığı için doğal ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir..

8. Uyku Tekniği:

Hamilelik sırasında öksürük için ev ilaçları

Hamile bir kadının iyi bir gece uykusuna ne kadar ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz ve gece boyunca histerik bir öksürük nöbeti oldukça cesaret kırıcı olabilir. Bu yüzden hile, uyurken başınızı hafifletmektir. İki yumuşak yastık kullanın ve yan tarafınızda uyuyun. lale ve balı yakınınızda tutun. Bu, hamileyken öksürüğü tedavi etmenin doğal yollarından biridir..

9. Sarımsak:

Sarımsak

Sarımsak, hamilelikte göğüs nezlesi için en iyi ev ilaçlarından biridir. Antimikrobiyal ve antibakteriyel elementlerin en iyi özellikleri sarımsakta bulunur, bu nedenle bu, hamilelik sırasında boğaz kuruluğunun tedavisinden biri olarak da listelenir. Anne adayına gelince, sarımsaktan bir meyve suyu yapın ve daha iyi etki için onu diyetinize ekleyin..

10. Acı Biber:

kırmızı biber

Acı biber, hamile kadınlar için öksürük ve soğuk algınlığı için başka bir önemli ev ilacıdır. Öksürük kontrolden çıktığında, hafif göğüs ağrısı veya tahriş meydana gelmesi kaçınılmazdır. Acı biberin olay yerine gelmesinin nedeni. İğrenç öksürük sizi dışarı atarken, acı biber çareniz olabilir.

11. Badem:

Badem

Öksürmekten çıldırıyorsanız, durumunuza bir fındık çözüm olabilir. Badem, öksürüğü hafifletme semptomlarıyla bilinir ve bu nedenle bu, hamileyken öksürük sırasında sürdürebileceğiniz listenin bir parçası olur. Bu, hamilelik sırasında öksürük için güvenli ev ilaçlarından biridir..

12. Meyan Kökleri:

meyan kökü

Hamile kadınlar için öksürük için başka bir doğal çare Meyan kökü çayıdır. Soğuk algınlığı ve öksürük söz konusu olduğunda kökler ve şifalı bitkiler en iyi çarelerdir. Bu nedenle meyan kökünden yapılmış bir fincan buharlı çay çok yardımcı olabilir. Ancak çay konusunda aşırıya kaçmayın çünkü bu noktada çok fazla tanen sizin için iyi olmayabilir..

Artık hamilelik sırasında öksürük için bu ev ilaçlarını öğrendiğinize göre, doktora gitmeden önce bunları denemenizi öneririz. Bu yöntemlerin çoğu, bu aşamada zararsız olduğu düşünülen doğal maddeler kullanır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında bunları kullanma konusunda şüpheniz varsa, her zaman doktorunuza danışabilirsiniz. Bu doğanın harikalarının sorunsuz bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacağını umuyoruz..

SSS:

1. Çok Öksürmek Bebeğimin Sağlığını Etkileyebilir mi??

İnsan vücudu, ince mühendisliğin en iyi örneklerinden biridir. Anne rahmi bebek için güvenli bir haremdir. Çok öksürseniz bile, fetüs için büyük bir tehdit oluşturamaz. Ancak bu dönemde bağlar gerilir ve öksürük nedeniyle daha da zorlanabilir. Bu sorundan dolayı karnınızda çekim ağrısı yaşayabilirsiniz..

2. Hamilelikte Öksürük Aşısı Var mı??

Çoğu sağlık pratisyeni hamilelik sırasında grip ve boğmaca için aşı yapılmasını önermektedir. Bu aşılar güvenlidir ve üçüncü trimesterde sunulur. Bu aşıların yapılması, annede bebeği etkileyebilecek olan Boğmaca öksürüğünün tehlikelerini hafifletebilir. Bu çekimlere Tdap denir ve tüm kliniklerde yapılır..

3. Hamilelikte Öksürük Bastırıcı Kullanabilir miyim??

Hamilelik döneminde tükettiğiniz ilaçlar konusunda çok dikkatli olmalısınız. Genellikle yetişkinler için güvenli olarak etiketlenen nedir? Bu dönemde sizin için tehlikeli olabilir. Hamilelik sırasında gereksiz ilaç alımından kaçınılması önerilir. Ancak öksürük ilacı almanız gerekiyorsa, dozaj limiti 24 saatte 120 mg’ı geçmemelidir..