Hamilelik, bir kadının hayatında büyüleyici bir yolculuktur. Bu dönemde doğru beslenmek hem annenin hem de bebeğinin sağlığı için önemlidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında, anne adayı belirli yiyecekler için olağandışı istekler bile duyabilir. Bunlardan biri parmesan peyniri bile olabilir. Aynı arzuya sahipseniz ve hamile kadınların parmesan peyniri yiyip yiyemeyeceğini bilmeniz gerekiyorsa, tatmin edici cevaplar almak için bu yazıyı okumaya devam edin. Parmesan peyniri, diğer peynir türleri gibi son derece besleyicidir ve hamilelik sırasında süper yiyeceklerden biridir. Bununla birlikte, hamile kadınlar için güvensiz olarak işaretlenen bazı peynir çeşitleri vardır. Bu nedenle, hamilelik dönemi boyunca bebeğinizin sağlığının iyi olması için yaptığınız seçimler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir..

Hamilelikte Parmesan Peyniri

Parmesan Peynirinin Gebelikte Faydaları:

Parmesan peyniri, büyüyen bebeğinizin kemik ve diş oluşumu için hayati önem taşıyan bir kalsiyum deposudur. Ayrıca hamile anneler için çok önemli bir besindir. Çünkü fetüs kalsiyum gereksinimi için tamamen anneye bağımlıdır. Vücutta kalsiyum eksikliği kemiklerin demineralizasyonuna yol açarak kırık riskini artırır..

Parmesan peyniri, bebeğin büyümesi için çok önemli olan zengin bir protein kaynağıdır. Ayrıca hamilelik sırasında protein, dolaşım sisteminin düzgün çalışmasına da yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini hızlandırarak.

Hamilelikte Parmesan Peyniri 1

İlişkili Riskler:

Anne adaylarının çoğu hamileyken parmesan peyniri yenir mi sorusunun cevabını arıyor. Bunun nedeni, bakteriyel enfeksiyona karşı artan duyarlılıktır. Listeria, belirli peynir türlerinde bulunan ve anne ve bebeğin sağlığına ciddi zararlar veren çok yaygın bir bakteridir. Hamilelik sırasında, anne adayının bağışıklık sistemi zayıfladığı için listeriosise yakalanma riski nispeten daha yüksektir. Hamilelik sırasında listeriyozun gıda zehirlenmesine ve hatta bazı durumlarda düşüklere yol açabileceği bulundu. Bu nedenle bebeğinizin sağlığının güvenliğini sağlamak için. Hamilelikte parmesan peyniri yerken düzgün piştiğinden emin olun. Pişirme, peynir borularının sadece erimesini değil, sıcak hale getirilmesini de gerektirir. Bu, parmesan peynirinde varsa listeria enfeksiyonu izlerini yok eder ve normal hamilelik diyetinize güvenle ekleyebilirsiniz..

Listeria Enfeksiyonu:

Çeşitli araştırmalar, pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirlerde listeria enfeksiyonunun bulunma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle hamilelik sırasında bunlardan kaçınılmalıdır. Yine de pastörize veya pastörize edilmemiş sütten yapılan sert peynirler hamile kadınlar için güvenli kabul edilir. Çünkü çok yüksek ısıda pişirilirler. Bu, herhangi bir bakteriyi öldürmek için yeterlidir. Hamilelik sırasında kaçınmanız gereken peynir türlerinden bazıları şunlardır:

• Mavi brie, Chaumes, cambozola, chevre, taleggio, pont l’eveque ve vacherin fribourgeois gibi yumuşak peynirler.

• Keçi peyniri, torta del Casar, piramit ve chabichou gibi pastörize edilmemiş ve yumuşak peynirler.

• Blue Wensleydale, dolcelatte, bergader, roncal, tomme, Danish blue ve Roquefort gibi mavi damarlı peynirler.

Hamilelikte Parmesan Peyniri 2

Böylece risk faktörlerinin yanı sıra faydaları da öğrendiniz. Hamilelik sırasında parmesan peyniri yemekle ilişkili. parmesan peyniri son derece iyi bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır. Bebek ve annesi için oldukça faydalıdır. Bu nedenle, lezzetini arttırmak ve sağlığa birden fazla fayda sağlamak için yiyeceklerinize cömertçe parmesan peyniri ekleyin. Hamilelik sırasında ne tür peynir yemeniz gerektiği konusunda hala herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuzla temas kurmaktan çekinmeyin..