Hamilelik, bir kadının hayatının önemli aşamalarından biridir. Çünkü o sadece yeni bir canlıya hayat verme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle hamileliği boyunca her kadın hamilelik döneminde yedikleri konusunda titiz ve dikkatli olacaktır. Hamileliğinden önce tatmayacağı pek çok şeye karşı istek duymasına şaşmamalı. Pepperoni, hamile bayanın böyle bir lokantası. Baharatlı tadı ve yemeğe kattığı farklı lezzet nedeniyle hamileliği sırasında can atabilir. Pepperoni genellikle pizzanın yanında tüketilir. Pizza yemek oldukça güvenli iken; biberin hamilelik sırasında ne kadar güvenli olduğuna bakacağız.

hamilelikte biber

Pepperoni Nedir?

Pepperoni, kürlenmiş domuz ve sığır etinden hazırlanan, acı biber veya kırmızı biberle tatlandırılmış bir İtalyan-Amerikan salamıdır. Bu parlak kırmızı renkli salam, yiyeceklerinize mükemmel bir tat ve farklı bir lezzet katan yumuşak ve dumanlıdır. Güney İtalya’da sığır ve domuz etinden yapılan otantik pepperoni mevcuttur. Alternatif olarak, Amerika’nın bazı bölgelerinde domuz eti ve sığır eti yerine hindi kullanılıyor. Nitratlar veya nitritler, pepperoni’de kullanılan geleneksel kürleme veya koruyuculardır..

Hamilelikte Pepperoni Yemek Tamam mı:

Hamilelik sırasında pizza yemek oldukça güvenli olsa da. Hamilelik sırasında biberli yemeyi planlıyorsanız, yeniden düşünmeniz gerekir. Doktorlar hamilelik sırasında pepperoni yemeyi önermezler. Her ne kadar iştahı tatmin edebilecek lezzetli ve baharatlı olsa da. Ancak, çok güçlü arzularınız varsa, gebelik döneminde bir veya iki kez tüketebilirsiniz. Bunun ana nedeni, muhafaza için kullanılan nitrat ve nitritlerdir. Bu bileşikler, bazı kanserojen maddeler üreten et ile reaksiyona girer..

Hamilelikte Pepperoni Yemenin Sağlığa Faydaları:

Pepperoni, büyük mineral, vitamin ve protein kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Faydalarından bazıları şunlardır:.

 • Pepperoni, içinde önemli miktarda yağ içeriğine sahiptir. Hamile kadın çok zayıfsa, doktor yüksek yağ içeriğine sahip yiyecekler yemeyi önerir. Bu gibi durumlarda, biberli yemeyi düşünün..
 • Bu salam, içinde önemli bir mineral selenyum içerir. Bu, serbest radikallerle savaşarak hamile kadının bağışıklık sistemini güçlü tutan temel bir antioksidandır. Metabolizmanın yan ürünleri olarak üretilenler.
 • Hamilelik sırasında, hamile kadın, içinde tüm vitamin ve mineralleri içeren yiyecekleri yemelidir. Pepperoni, doğru miktarda B12 Vitamini, Tiamin, Riboflavin, Vitamin B6, Niasin, Vitamin D’ye sahiptir. &K.

Hamilelikte Pepperoni Yemenin Yan Etkileri:

Hamilelik sırasında diyetinize pepperoni eklemek o kadar da yardımcı olmayabilir. Bunun yerine hamile bayana ve doğmamış bebeğe bazı komplikasyonlar katacaktır..

 1. Pepperoni’nin yağ içeriği yüksektir. Bir ons pepperoni’de yaklaşık 141 kalori ve 13 gr yağ bulunur. Bu yağlar çoğunlukla kilo alımı, gebelik diyabeti, preeklampsi ve hatta bazen kalp hastalığına neden olabilen doymuş yağlardır..
 2. Biberde bulunan baharatlı içerik mide ekşimesine ve hazımsızlığa neden olur..
 3. Daha önce görüldüğü gibi, biberli domuz eti ve sığır etinden yapılır. Bunlar nitrit ve nitrat kullanılarak korunur veya kürlenir. Nitrozaminler üretmek için ette bulunan bileşikler ikincil aminlerle reaksiyona girer. Nitrozaminler, kanser riskini artırabilecek kanserojenler olarak kabul edilir. Ayrıca, çalışmalar bu nitratların ve nitritlerin plasentayı geçtiğini ve bebekte beyin tümörü riskini artırdığını gösterdi..
 4. Biber tüketmek vücuttaki sodyum içeriğini arttırır. Bir ons pepperoni, yaklaşık 443 mg sodyum içerir. Vücuttaki sodyum içeriğinin artması kan basıncını arttırır ve ayrıca fetal böbrek fonksiyonlarını etkiler..

Hamilelikte Pepperoni Nasıl Yenir:

Birçoğu pepperoni’nin sadece pizzanın üzerine ek olarak kullanıldığını düşünüyor. Ancak, biber yemenin birçok çeşidi vardır. Onlardan bazıları

 • Bu lezzetli salamı yediğiniz en sevdiğiniz sandviçte kullanın. En sevdiğiniz sandviçi kızartın ve bu salamla doldurun.
 • Siyah zeytinli ve peynirli pepperoni yemek de güzel bir kombinasyon..
 • Biber yemenin bir başka yolu da biber çorbası yapmaktır. Çorbalara küçük parçalar halinde pepperoni ekleyip haşlayın ve afiyetle yiyin..
 • Bazı insanlar da pepperoni’den ekmek yapar. Biberli ekmek, sandviç için mükemmel bir alternatiftir..
 • Doğranmış pepperoni, en sevdiğiniz makarnanın üzerine sos olarak kullanılabilir..

Hamilelikte Biberli Pizza:

Hamilelik sırasında pizza yemek, düzgün şekilde pişirilmedikçe oldukça güvenlidir. Pizzalar farklı türlerde, tatlarda ve soslarda gelir. Bu tür bir pizza biberli pizzadır. Yiyebileceğiniz en lezzetli pizzalardan biridir. Ama bu pizza hamilelik sırasında güvenli midir, soru bu mu? Çoğu, biberin hamilelik sırasında güvensiz olduğunu söylüyor. Kürlenmiş domuz ve sığır eti nedeniyle, bu pizzayı gebelik döneminde bir veya iki kez yemek hamile kadına zarar vermeyebilir..

Biberli Pizza Nasıl Yapılır:

İçindekiler:

 1. Bir yuvarlak pizza hamuru.
 2. Üç somun pepperoni.
 3. Bir kase peynir.
 4. dilimlenmiş domates.
 5. Biber gevreği.
 6. Dilimlenmiş biber ve soğan.

Prosedür:

 • İlk kez kullanıyorsanız, pizza hamurunu pizza dükkanından satın almak daha iyidir..
 • Biberleri ince ince doğrayın veya yuvarlak şekilde kesin..
 • İlk olarak pizza hamurunu 300 derece sıcaklıkta 15 dakika fırına koyun..
 • Sıcak pizzanın üzerine peyniri ekleyin, peynirin erimesini sağlayın ve hamurun içine çekmesini sağlayın..
 • Peynirli pizzayı biberli, dilimlenmiş soğan, domates ve kırmızı biberle doldurun. Hamuru birkaç dakika soğumaya bırakın.
 • Bu biberli peynirli pizzayı 20 dakika fırına koyun..
 • Pizzanın üzerine pul biber, karabiber ve tuz (gerekirse) serpin ve lezzetli yemeklerin tadını çıkarın..

Pepperoni hamilelik sırasında yemek için güvenli değildir. Yüksek yağ içeriği nedeniyle koruyucu olarak kullanılan nitratlar ve nitritler ve ayrıca içinde kullanılan et. Biberin bazı sağlık yararları olmasına rağmen. Hamilelik sırasında bunu yemekten kaçınmak daha iyidir. Ancak, biberli pizza yemek için çok güçlü bir özleminiz varsa. O zaman hamileliğiniz sırasında bir kez için. Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamileler çiğ biberli yiyebilir mi?

Cevap: Hamilelik sırasında biberli yemek tavsiye edilmez. Çiğ biberli, uygun şekilde pişirilmiş olanlardan daha zararlıdır. Çiğ et bakteri içerebilir ve biberde bulunan nitratlar hamile kadın ve doğmamış bebek için zararlıdır..

S2. Kürlenmemiş pepperoni hamilelik sırasında yemek güvenli midir??

Cevap: Biberlerin kürlenmesi bozulmaması için yapılır. Genellikle sadece taze et tüketilmelidir. Bu nedenle, kürlenmemiş pepperoni yemek için güvenli değildir. Ancak, sığır eti ve domuz etinin çok taze olduğundan eminseniz. O zaman hamilelik sırasında yeme şansınız olabilir..

S3. Hindi pepperoni hamilelik sırasında ne kadar güvenlidir??

Cevap: Hindiden yapılan pepperoni, hamilelik sırasında yemek için oldukça güvenlidir. Hindi biberini korumak için nitrat ve nitrit gibi koruyucu maddeler eklenmediği sürece. Hindi eti taze ise, hamilelik sırasında bir kez yemeyi deneyebilirsiniz..

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda ifade edilen görüşler sadece öneridir. Ve web sitesi, neden olabileceği yan etkilerden hiçbir şekilde sorumlu değildir. Özellikle hamileyken herhangi bir şey yemeden önce bir doktora danışmak daha iyidir..