Hamile kaldığınızda saçlarınızın daha kalın ve dolgun olduğunu düşünüyor musunuz? Ancak, gerçek öyle değil. Aslında daha fazla saç uzatmıyorsunuz ama normalden daha yavaş kaybediyorsunuz. Normal şartlar altında, yüzde seksen beş ila doksan saç aslında düzenli olarak büyür ve kalan yüzde beş ila on beş, dinlenme evresini korur. Dinlenme aşamasından sonra, saçlar doğal olarak dökülür (şampuanlama veya fırçalama sırasında) ve daha yeni büyüme ile değiştirilir. Ortalama olarak, bir kadın günde yaklaşık 100 saç teli döker. Hamilelik sırasında meydana gelen tuhaf saç değişikliklerinden bazıları şunlardır:

Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Saç Bakımı:

1. Daha Kalın Buklelerin Görünüşü:

Hamileyken östrojen seviyesi yükselir ve ipliklerin büyüme evresini uzatır. Böylece, daha kalın gerilmeler ve daha az kilit dökülmesi ile sonuçlanır..

2. Daha Parlak Saç:

Bazı kadınlarda saçlar da daha parlak hale gelir. Bazen saç dokusunu da değiştirir. Kıvırcık saçlarınız varsa, düz olabilir. Kuru saçlarınız varsa, daha az kırılgan ve daha bakımlı hale gelir. Doğal bir parlaklık bulduğunuzda şaşıracaksınız. Düz saçlarınız varsa, bukleler görünümü olacaktır. Bazı kadınlarda saçlar daha koyu veya daha açık hale gelir..

3. Vücut ve Yüz Kıllarının Artan Büyümesi:

Tıpkı kafadaki çekici bukleler gibi vücuttaki ve yüzdeki tüyler de daha hızlı uzar. Bu, artan hormon, androjen seviyesi nedeniyle olur. Ancak bu tüyler güvenle traş edilebilir, ağdalanabilir veya cımbızlanabilir. Bununla birlikte, tüy dökücüler veya ağartıcılar gibi kana karışan kimyasalları kullanmaktan kaçınmalısınız. Yüz veya vücut kıllarının artmasıyla paniğe kapılmanıza gerek yok. Doğumdan sonra büyüme normale dönecek.

Doğumdan Sonra Saç Bakımı:

Ancak doğumdan sonra saçlar hamilelik dönemindeki kadar lüks kalmaz. Büyüme döngüsü üç ila altı ay içinde normal düzenine döner ve daha uzun telli kadınlarda açıkça görülebilir. Bununla birlikte, her kadın hamilelik döneminde bu çarpıcı saç değişikliklerine uğramaz..

Doğumdan sonra östrojen seviyesi dramatik bir şekilde düştüğünde saç dökülme hızının arttığını gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle, bu kadar hızlı saç dökülmesini önlemek için uygun bir diyet sürdürmeniz gerekir. Sağlıklı yiyecekler yemek hem sizi hem de yeni doğan bebeğinizi güçlendirir. Diyetiniz çok sayıda sebze, mineral, meyve ve antioksidan (enginar, yaban mersini, kızılcık, ıspanak ve biber) içermelidir..

Bu antioksidanlar, otoimmün bozukluklar nedeniyle hasara meyilli olabilecek saç köklerini korumak için gereklidir. Ayrıca bazı sağlıklı takviyeler de alabilirsiniz. Ancak, bu tür takviyeleri tüketmeden önce bir doktora danışmalısınız. Ayrıca saçınızı dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir. Sıcak su ile yıkamaktan kaçının. Teller ıslakken taramayın. At kuyruğu gibi tellere baskı uygulayan modellerden kaçının. Kilitlere çok fazla baskı yapılması kırılmaya neden olur.

İpuçlarını takip ederek, küçük sevinç demetinin doğumundan sonra bile parlak, sağlıklı ve kalın buklelere sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz..