Hamilelik hayatınızın en zorlu dönemlerinden biri olabilir, ancak bunun sonucu tüm acılara değer! Vücut kırılgan ve dinamiktir. Bugünlerde kadınların çoğu çalışıyor ve ofislerine seyahat etmek zorunda kalacaklar. Ancak hamilelik sırasında seyahat etmek güvenli midir? Bu, her kadının aklında ortaya çıkan önemli bir sorudur. Hava, deniz veya trenle seyahat etmeniz gerektiğinde acil durumlar olacaktır. Bu ulaşım yöntemleri hamilelik sırasında kadınlar için güvenli midir? Bu yazıda tüm bunlar hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

hamilelikte yolculuk

Hamilelikte seyahat etmek güvenli midir??

Bu, hamile bir kadın için ortaya çıkan ilk ve en önemli sorudur. Evet, doğumun son günlerinde değilseniz, hamilelik sırasında seyahat etmek güvenlidir. Ancak, seyahatinizi mümkün olduğunca hamileliğinizin 30-32 haftasıyla sınırlayın. 32 haftadan sonra seyahat etmek bile güvenlidir, ancak doktorlar erken doğum ve hatta bazen düşük yapma olasılığı olabileceğinden seyahat etmemenizi önerir. İlk veya son üç aylık döneminizdeyseniz, seyahat nedeniyle düşük yapma olasılığı yüksek olduğundan, mümkün olduğunca seyahat etmekten kaçının..

Farklı Trimesterlerde Seyahat:

1. Birinci Trimesterde:

Bu, başlangıçta hamile olduğunuzu bile bilmediğiniz üç aylık dönemdir. Erken gebelik belirtileri arasında sık idrara çıkma, mide bulantısı, baş ağrısı ve yorgunluk bulunur. Erken hamilelik, kadınların mide bulantısı ve yorgunluk gibi seyahati rahatsız edebilecek hamilelikle ilgili sorunları yaşama olasılığının en yüksek olduğu zamandır. Genel olarak, hamileliğin ilk üç ayında düşük veya ektopik gebelik riski de artar. İlk 3 ay organogenez yani bebeğin tüm organlarının gelişme dönemidir. Bu önemli sürece dışarıdan veya içeriden herhangi bir rahatsızlık verilmesi doğum kusurlarına yol açabilir. Doktorların hamile kadınlara bu üç aylık dönemde herhangi bir ulaşım aracıyla uzun mesafeler kat etmemelerini önermesinin nedeni budur..

2. İkinci Trimester Sırasında:

Genel olarak, bazı gerekli önlemleri almanız koşuluyla, hamile kadınların seyahat etmeleri için tüm üç trimesterin en iyi zamanının ikinci üç aylık dönem olduğu söylenir. 13 ila 28 hafta, ikinci üç aylık dönemdir, muhtemelen kendinizi en iyi hissedeceksiniz ve düşük veya dış gebelik ve erken doğum yapma tehlikesiyle en az karşılaşacaksınız. Doğmamış bebeğinizin evini fazla rahatsız etmemeniz koşuluyla, bu üç aylık dönemde seyahat etmenin en güvenli olduğu zamandır. Çok zaman alan uzun turlara çıkmadan önce doktorunuza danışarak gerekli önlemleri almanızda fayda var..

3. Üçüncü Trimester Sırasında:

Bu, yumruğunuzun boyutunun kademeli olarak arttığı zamandır. Bu artıştan dolayı çok fazla kilo alırsınız ve vücudunuz ağırlaşır ve halsizleşir. Bu üç aylık dönemde seyahatten kaçınmak, verilen en iyi öneridir. Ancak doktorlar, yolculuğunuz sırasında yeterince dikkatli olursanız hamileliğinizin 34. haftasına kadar seyahat etmenin güvenli olduğunu söylüyorlar. Bu, bebeğin hizalanmasının rahminizin içinde sabitlendiği üç aylık dönemdir. Bu üç aylık dönemde seyahat etmek, bebeğin tepesi aşağı kayabileceğinden veya sürekli seyahat nedeniyle anne karnında su kesintisi olabileceğinden erken doğuma neden olabilir. Yolculuk sırasında (karayolu, demiryolu, deniz veya hava yolu ile) böyle bir şey olursa hem anne hem de bebek için çok tehlikelidir. Bu nedenle, bu üç aylık dönemde seyahatten mümkün olduğunca kaçınılması tavsiye edilir..

Farklı Ulaşım Araçlarıyla Seyahat Etmek:

A). Arabayla:

Arabayla seyahat eden hamile kadınlar, araba kullanmıyorsanız daha güvenlidir. Temel olarak, bir araba gezisi, ruh hali değişimlerinizi kontrol etmek için hamileyken harika bir tatil olabilir. Hamile bir kadın için keyifli bir yolculuk, zihnini tazeler ve vücudunu rahatlatır. Ancak bunu yapmadan önce bazı önlemleri almanız gerekir. Burada izlenecek bazı önlemleri ve ipuçlarını listeledik:

 1. Arabayla seyahat etmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.
 2. Seyahatinizi 2. trimesterde planladığınızdan emin olun..
 3. Çok sık susuz kalmamak için bol su içmelisiniz..
 4. Yolculuğunuz başlangıçta tahmin edilenden daha uzun olabileceğinden fazladan ilaç ve takviye alın.
 5. Hamile olup olmamanız önemli bir şey. Emniyet kemerinizi takınız.
 6. Derin Ven Trombozu (DVT) gibi komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olmak için kanın vücudunuzun alt kısmına akması için en az iki saatte bir dışarı çıkın ve sık sık gerin..

B). Trenle:

Tren yolculuğu, hamile kadınlar için tüm ulaşım sistemlerinin en güvenlisi olarak kabul edilir. Çünkü hafif sallanan trenler hem anne hem de içindeki bebek için en iyisidir. Ancak, yolculuğa çıkmadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir. Tren yolculuğu, seyahat etmek güvenli olsa da bazen yanıltıcı olabilir; bu nedenle seyahate çıkmadan önce gerekli önlemleri almalıyız. İşte birkaç ipucu ve önlem.

 1. Yolculuğa çıkmadan önce doktorunuzun tavsiyesine uyunuz..
 2. Her zaman en uygun kompartımanları/seyahat sınıfını seçin, tercihen AC3 veya AC2 kademeli vagonlar ve alt yataklar. Bunun nedeni, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sarsılma ve ani hareketlerin anne ve içindeki çocuğun sağlığı için iyi olmamasıdır..
 3. Yalnız seyahat etmediğinizden emin olun. Yolculuğunuz sırasında yanınızda bir refakatçiniz olduğundan emin olun. Bu, bagajınızı taşımaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır..
 4. Son dakika telaşından kaçınmak için istasyona vaktinden önce ulaştığınızdan emin olun..
 5. İstasyon kaldırımlarından veya seyyar satıcılardan yemek yemekten kaçının; ancak, çekici görünebilirler. Kendinizi nemli tutmak için paketlenmiş su şişeleri taşıyın ve satın alın.
 6. Koltuğunuzun rahat bir duruşta olduğundan emin olun. Kompartıman içinde bir gezintiye çıkın. Bu kan dolaşımını iyileştirecek.
 7. Tren gecikmelerini bilmeyebileceğiniz için fazladan ilaç ve takviyeleri yanınızda bulundurun..

C). Otobüs ile:

Otobüsle seyahat etmek hemen hemen herkes için standart ulaşım şeklidir. Hamile kadınların ofise otobüsle seyahat etmeleri pratikte kaçınılmazdır. Uzun yolculuklar için otobüslerde tuvalet olmaması nedeniyle otobüs yolculuklarından kaçının. Demiryollarından farklı olarak, karayolları tek tip eğimleri ve düz çizgileri takip etmez. Yollardaki tümsekler anne ve doğmamış bebek için çok tehlikelidir. Yeterli koridor boşluğu olmaması da hamileler için otobüs yolculuklarının dezavantajlarından biridir. Ancak otobüsle seyahat etmek kaçınılmazsa bazı önlemlere uyulmalıdır..

 1. Kendinizi kalabalık otobüslerde itilmekten kurtarmak için her zaman otobüs kondüktörüne veya yolcularınıza hamile olduğunuzu bildirin..
 2. Uzun yolculuklar durumunda, seyahatinizi daha az yorucu ve riskli hale getirmek için iyi bir koltuk ve ekstra destek ayarlayabilmeleri için otobüs sağlayıcınıza hamileliğiniz hakkında bilgi verin..
 3. Oturma pozisyonu için, çok fazla efor sarf etmeden yerinden çıkabilmeniz için koridor koltuğunu seçmek daha iyidir..
 4. Otobüsler genellikle rastgele yerlerde durmadığından, kağıt torbaları taşıt tutması için el altında bulundurun.
 5. Otobüs mola için her durduğunda, uygun kan dolaşımı için tuvaletleri kullanma ve bacaklarınızı esnetme ve biraz dolaşma fırsatını kullanın..

NS). Havayla:

Hamile kadınlar için ikinci en iyi ulaşım şekli hava yolculuğudur. Bunun nedeni, zamanımızın çoğunu kurtarmasıdır. Hedefinize diğer ulaşım araçlarına göre çok daha erken ulaşabilirsiniz. Ancak, hava yoluyla seyahat etmenin bazı sınırlamaları vardır. Havayollarının çoğu, 35. haftanızdan sonra seyahat etmenize izin vermez ve yalnızca seyahat etmek için bir doktor sertifikanız ve uygun tıbbi belgeleri doldurmanız durumunda size izin verir. Uçmanın ana dezavantajları:

 • Uçak kabinleri genellikle düşük nem seviyelerine sahiptir ve bu da susuz kalmanıza neden olur..
 • Orta havadaki basınç seviyeleri yüksektir, bu da anne sağlıklı değilse anneyi ve bebeği etkileyebilir..
 • Havaalanları, farklı ülkelerden birçok yolcunun seyahat etmesi nedeniyle yeni hastalıkların bulaşması için birincil kaynaklardır. Hamile kadınlar kolayca yeni enfeksiyonlara eğilimlidir.
Zorunlu Durumda Seyahat Etmenin Önlemleri:

Ancak, hamile kadınlar için hava yoluyla seyahatin zorunlu olduğu bazı durumlar olacaktır. Havayolu ile seyahat ederken uyulması gereken bazı önlemler ve ipuçları.

 1. Maksimum alan ve konfor için birinci sınıfı otobüs veya çıkış koridorundan ayıran duvarın yanında bir koridor koltuğu bulmaya çalışın. Yumuşak bir sürüş için orta kanat alanında kanat yerine koltuk tercih edebilirsiniz..
 2. Düzgün uçuşlar sırasında her yarım saatte bir yürümeye çalışın. Bacaklarınızı sık sık esnetmek ve germek de şişmeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Destek çorapları giymek de yardımcı olabilir.
 3. Emniyet kemerini, tercihen koltuğunuzdayken her zaman yardım alarak karnınızın altına takın..
 4. Uygun katmanlı giysiler giyin, çünkü kabindeki sıcaklık uçuş sırasında değişmeye devam edebilir..
 5. Bol sıvı tüketin. Uçaktaki hava kurak olabilir.
 6. Hava hastalığını önlemeye yardımcı olmak için küçük porsiyonlu yemekler yiyin. İşlenmiş gıdalardan ve gazlı içeceklerden kaçının. Uçakta yemek yemek istiyorsanız, genellikle önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz..
 7. Sadece paketlenmiş içme suyu için.
 8. Varis çorapları yeni en iyi arkadaşınız olabilir. Dolaşımınız hamilelik sırasında değişmeye devam eder ve bu, şişlik ve baş ağrısı gibi şeylere yol açabilir. Sıkıştırma çorapları veya “destek hortumu”, kanın akmasını sağlamanın yanı sıra huzursuz bacak sendromu gibi hamilelikle ilgili diğer rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur..

E). Gemiyle:

Deniz yoluyla seyahat etmek genellikle hamileler için tercih edilmez. İnsanların çoğu, gemi veya tekne ile seyahat ederken deniz tutmasına yakalanır. Bunun nedeni denizin dalgalarıdır. Dalgalar gemiyi veya tekneyi sallar, bu da mide bulantısı ve yorgunluğa neden olur. Bununla birlikte, hamileyken deniz yolculuğuna çıkmak rahatlamak için son nokta gibi görünebilir, ancak daha önce hiç gitmediyseniz, hamilelik denemek için ideal zamandır. Hamile kadınlar genellikle mide bulantısı hisseder ve deniz tutması bu rahatsızlığı daha da kötüleştirebilir. Deniz tutması için mide bulantısı için ilaçlar var, ancak doğmamış bebeğinize zarar verebilirler. Çok tehlikeli olan gemilerde mide virüsünün yayıldığına dair sık ​​sık raporlar vardır. Ancak, deniz yoluyla seyahat etmek kaçınılmazsa, burada uyulması gereken bazı önlemler var..

 1. Daha az dalga hareketi olan bir seyir için rezervasyon yaptığınızdan emin olun..
 2. Her zaman içme suyunuzu taşıyın.
 3. İlaçlarınız ve takviyeleriniz için yeterli malzemeye sahip olduğunuzdan emin olun..
 4. Araç tutmasını önlemek için akupresür bilekliklerini deneyin..
 5. Gemideki tıbbi hizmetler asgari düzeydedir. Yolculukta mevcut olan tıbbi tesisler hakkında kruvaziyer hattına önceden danışın..

Hamilelikte Uluslararası Seyahat:

Uluslararası seyahate çıkmadan önce, sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanınızla bu konuda konuşun. Ziyaret etmeyi düşündüğünüz ülkeler için ihtiyacınız olan tüm çekimleri yaptığınızdan emin olmanız önemlidir. Anne adaylarına bazı aşılar ve aşılar yapılamaz..

Sağlık sigortanızın yurt dışında geçerli olup olmadığını sağlık sigortanıza danışın. Seyahatleriniz sırasında doğum yapacaksanız, poliçenin yeni doğmuş bir bebeği kapsadığını kontrol edin..

Gezginler için ishalin sorun olabileceği ülkelerde özellikle yediklerinize dikkat edin. İshal dehidrasyona neden olabilir ve plasentaya ve bebeğinize giden kan akışını azaltabilir..

 • Arıtılmamış su içmekten kaçının.
 • Sokak satıcılarından içecek ve yiyecek almayın.
 • Ceviche gibi yemekler de dahil olmak üzere çiğ veya kısmen pişmiş balık yemekten kaçının..
 • Buzsuz şişelenmiş su ve gazlı alkolsüz içecekler ve su genellikle güvenlidir.
 • Pastörize süt içtiğinizden emin olun. Pişmemiş süt ürünlerinden kaçının.
 • Sağlık uzmanınıza, hamileyken ishal olmanız durumunda hangi ilaçların güvenli olduğunu sorun..

Hamilelikte Seyahatten Ne Zaman Kaçının:

 • Doktorlar mümkün olduğunca uzun yolculuklardan kaçınılması gerektiğini söylüyor..
 • Ayrıca hamileliğin 1. ve 3. trimesterlerinde seyahat etmekten kaçının..
 • Otobüslerde tuvalet bulunmadığından, uzun yolculuklarda otobüslerde seyahat etmekten kaçının..
 • Yeterli tıbbi tesisin bulunmaması nedeniyle bir gemi yolculuğuna çıkmaktan kaçının.
 • Lütfen yalnız seyahat etmekten kaçının. Bu çok kolay korkmanıza neden olur.
 • Çok tehlikeli olan kalabalık otobüs veya trenlerde seyahat etmekten kaçının.

Gebelikte Seyahatin Etkileri ve Riskleri:

 1. Seyahat sırasında uzun süre hareket etmemek, Derin Ven Trombozu (DVT) olarak bilinen bacağın derin damarlarında pıhtılaşma riskini artırır..
 2. Seyahat etmek, yetersiz serviks gibi servikal sorunlara neden olabilir..
 3. Tümsekleri olan aşırı karayolu seyahati, önceki ektopik gebeliğe neden olabilir.
 4. 1. veya 3. trimesterde seyahat edilirse düşük yapma riski olacaktır..
 5. Uluslararası seyahatlerde bebeğe zararlı olan grip, sıtma vb. yeni bulaşıcı hastalık riski olacaktır..
 6. Doktorlar, uluslararası seyahatten önce belirli aşıları önermektedir. Bu aşılardan bazıları içeride bulunan çocuğa zararlıdır..

Hamilelikte Seyahat İçin Güvenlik İpuçları:

 1. Kaçınılmazsa, seyahatinizi 2. trimesterde planladığınızdan emin olun..
 2. Çok sık susuz kalmamak için bol su içmelisiniz..
 3. Yolculuğunuz başlangıçta tahmin edilenden daha uzun olabileceğinden fazladan ilaç ve takviye alın.
 4. Derin Ven Trombozu (DVT) gibi komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olmak için kanın vücudunuzun alt kısmına akması için en az iki saatte bir dışarı çıkın ve sık sık gerin..
 5. Dışarıdaki kaldırımlardan veya seyyar satıcılardan yemek yemekten kaçının; ancak, çekici görünebilirler. Kendinizi nemli tutmak için paketlenmiş su şişeleri taşıyın ve satın alın.
 6. Yalnız seyahat etmediğinizden emin olun. Yolculuğunuz boyunca her zaman yanınızda bir arkadaşınız olsun.
 7. Acil durumlarda size yardımcı olacak doktor ve aile üyelerinizin iletişim bilgilerini daima elinizin altında bulundurun..

Hamile olmak, evde tıkılıp kalacağınız anlamına gelmez. Bir iş gezisine veya tatile gidiyorsanız, bazı temel önlemleri alarak hamilelik sırasında seyahat ederken sağlıklı ve güvende kalmanın yolları vardır. Seyahat tutkunuysanız ve seyahat arzularınızı yakmak istemiyorsanız, hamilelik sırasında bunu tekrar düşünün ve yolculuğa çıkmadan önce daima doktorunuzun tavsiyesini alın. Sonuçta, güvende olmak sadece siz değilsiniz; içinizde bu dünyayı görmeyi bekleyen biri var.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında seyahat etmek için en iyi zaman nedir?

Cevap: İkinci üç aylık dönem hamilelik sırasında seyahat etmek için en iyi zamandır.

S2. Hamilelik sırasında ne kadar süre seyahat edebilirsiniz??

Cevap: Gebeliğin 35. haftasına kadar seyahat edilebilir.

S3. Hamilelikte nereye seyahat edilmez?

Cevap: Çok sıcak olan yerlerden kaçının çünkü hamile kadın çok daha hızlı susuz kalır. Ayrıca, herhangi bir virüsün çıktığı yerlerden kaçının..

S4. Seyahatte doğum sancıları için ne yapılmalı??

Cevap: Hamilelik sırasında doğum sancıları yaşarsanız hemen en yakın hastaneye gidin. Bu sırada sakinleştirici müzikler dinleyerek kendinizi sakinleştirmeye çalışın..