Sivilce ve akne birçok kişinin ortak nedenleri arasında yer alırken, hamilelik sırasındaki sivilceler oldukça önemli bir endişe kaynağıdır. Hamilelik evresi, birçok kadında sivilcelere ve ağır sivilcelere yol açan, içeriden birçok hormonal vücut değişikliği içerir. Çok az kişi hafif sivilcelerden muzdarip olsa da, bunu çoğu kadın için de önemli bir endişe olarak görebiliriz..

Bu hamilelik yolculuğunda sivilcelerinizden şikayetçiyseniz, onları doğru ve hızlı bir şekilde kendi başınıza tedavi etmek için bilmeniz gereken bir şey var. Hamilelik sırasında sivilce ile ilgili bu kılavuz, tüm sorularınızı yanıtlayacak ve kısa sürede onlardan kurtulmanız için çözümler sunar.!

Hamilelikte Sivilce

Hamilelik Akne Yaygın mı?

Akne oldukça yaygın olan taşıma döneminde fark edilebilir. Bu, hem erken hem de orta gebelikte geçerli olabilir. Her iki kadından birinin veya hamile kadınların %40’ından fazlasının dermatologlara akne bildirdiği bildirilmektedir. Birçoğu, bu süre zarfında ciltte büyük miktarda doğal yağ üretimi konusunda endişe duyuyor ve 2. ve 3. trimesterlerde kopmaların başladığını fark edebilir..

Hamilelikte Sivilce Nedenleri:

Bu evredeki sivilce ve sivilcelerin önemli ve yaygın nedeni hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik dönemi, androjen adı verilen hormonun daha yüksek miktarlarda salgılanmasına yol açar. Bu hormonlar, cildimizin altında bulunan yağ bezlerini tetikler ve yağ benzeri madde sebumunu üretir. Artık sebum yapışkandır ve yüzeyimizdeki ölü hücrelerin birbirine yapışmasına neden olur. Bu, bir grup ölü, kuru hücreyi birbirine yapıştırarak gözeneklerimizi tıkar ve sivilce veya akneye neden olur..

Bu nedenle, hamilelik kesintileri standart bir özelliktir ve panik yapmanıza gerek yoktur. Bu sadece hafif bir tahriş kaynağı ve görünüşünüze bir engel, başka bir şey değil. Şiddeti hafif ila korkunç arasında değişebilir. Ancak bunların kapsamını kontrol etmenin yöntemleri var..

Hamilelik Akne için Ev Çareleri:

Mağazalarda bulunan tıbbi tedavilere ve jellere girmeden önce, sivilcelerden kurtulmak ve akneyi azaltmak için doğal ve güvenli yöntemleri denemek her zaman iyidir. İşte hamilelik sivilcelerinizi veya sivilcelerinizi kontrol altına almak için yapabileceğiniz birkaç doğal ev yapımı çözümün bir listesi..

1. Patlatma Yok:

haşhaş yok

Sivilcelerinizi sıkmak, kazımak veya patlatmak size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Sadece bakterilerin yayılmasını sağlar ve enfeksiyon kötüleşir. Bu yüzden sivilcelerinizi patlatma veya kaşıma ihtimalinden kaçınmalısınız. Kalış süresi sona erdiğinde, ne kadar uzun görünse de ortadan kalkacaktır..

2. Sivilceler İçin Aloe Vera:

Aloe Vera

Aloe Vera sağlıklı bir ürün olarak her zaman çok faydalıdır. Sivilceleriniz varsa mutlaka bu ürünü kullanın. Erken hamilelik sırasında sivilce için ürün çok güvenlidir. Aloe Vera jeli kullanarak cildinizi bu tür alerjilerden kesinlikle koruyabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir üründür. Böylece sorundan kurtulmuş hissedeceksiniz..

3. Kabartma tozu:

Karbonat

Yağlı olması oldukça doğaldır. Ciltteki fazla yağın sivilceyi doğurduğu da doğrudur. Aslında yağlı ciltler için iyileşme muzdarip. Hamilelik sırasında sivilceler için ev ilaçları taraması kabartma tozu olabilir. Sivilceleri çıkarmak için kabartma tozu kullanın. Kullanmadan önce sodayı suyla karıştırın ve cilde nazikçe uygulayın. Cildinizi temizlemek birkaç gün sürecektir..

4. Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağı

Sivilceler şu anda birçok sorun nedeniyle ortaya çıkabilir. Böyle özel biri yok. Bu nedenle doğru yöntemin hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. Çoğu zaman bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar nedeniyle sivilceler olabilir. Ciltten elma çay ağacı yağını bölgeye uygulayın. Özellikle bu nedenle tıbbi mağazalarda mevcuttur. Böylece tereddüt etmeden kullanabilirsiniz..

5. Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistancevizi yağı

Cilt vücudun çok hassas bir parçasıdır. Bu yüzden etkilendiğinde çok gergin oluyorsun. Hamilelik sırasında yüzünüzdeki sivilcelerden şikayetçiyseniz, kurtulmak için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı herhangi bir kirlilik olmadan saftır. Bu nedenle, ondan tahriş kapsamı yoktur. Yumuşak pamukla, hastalığınız iyileşene kadar uygulayın..

6. Bal:

Bal

Bal, birçokları arasında oldukça bilinen bir ilaçtır. Hamilelik döneminde yüzdeki sivilcelerin yüksek oranda arttığı göz önüne alındığında, sivilce ve sivilcelerin üzerine bal sürmek onları büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Bu oldukça sürdürülebilir bir yöntem ve kendi başınıza sivilceleri azaltmanın doğal bir yolu! Özellikle hamilelikte birinci ve ikinci trimesterde sivilceleri bu yöntemle çıkarmak oldukça kolaydır..

7. Tezgah Üstü Ürünler:

Hamilelik sırasında sivilce tedavisi kendi başınıza yapmak kolay ve basit bir iş değildir. Hamileliğinizi olumsuz etkilemeden hangi reçetesiz ilaçları veya kremleri kullanabileceğinizi doktorunuza sorun. Bunlar çok yardımcı olabilir. Ancak bu antibiyotiklerin kullandığı bazı bileşenler hamileliğiniz için zararlı olabilir, bu nedenle dermatoloğunuzdan tavsiye isterken hamile olduğunuzu mutlaka belirtin. Özellikle Accutane, tetrasiklin, doksisiklin ve minosiklin ilacının kullanımından kaçınmalısınız. Bunların hepsi akne problemlerini tedavi etmek için yaygın olarak reçete edilen ilaçlardır. Ancak bunların hepsinin bebeğiniz üzerinde zararlı etkileri olabilir ve eminim siz sivilcelerinizi tedavi etmeye çocuğunuzun hayatını tehlikeye atacak kadar hevesli değilsinizdir..

Cilt Bakımı İpuçları:

Hamileyken sivilceleri azaltmak için ev ilaçları göz önüne alındığında, en iyi sonuçlar için takip edebileceğiniz birkaç cilt bakımı ipucu ve değişiklik daha var..

Güneş Işığından Uzak Durun:

Şu anda, güneş ışığı sivilcelerin önemli bir nedeni olabilir. Doğrudan güneş ışınları genellikle sivilcelere neden olur. Yüzünüzü değiştirmez ama aynı zamanda tahriş eder. Ultraviyole ışını için güneş ışığı sağlık için çok kötüdür. Isısı cildi çok kötü yakar. Bu nedenle, herhangi bir iş için dışarı çıktığınızda, bir şemsiye ve diğer gerekli korumaları taşıyın..

Çocuğunuzu Taşırken Fırçalamaktan Kaçının:

Anne olurken farklı bir sorun ortaya çıkar. Bu, birçok komplikasyonun ortaya çıktığı çok kritik bir zamandır. Bu nedenle sağlığınıza iyi bakmaktan korkun. Bunların arasında hamilelikte sivilce de bunlardan biridir. Bu sırada yüzünüzü çok fazla ovalamayın. Zamanlama için ürünleri ovmaktan kaçınmaya çalışın. Yüzünüzü sade su ve pamukla yıkayın.

Kirliliği önlemek:

Sivilceler toz ve kirlilikten oluşabilir. Çocuğunuzu taşırken kendinizi çok temiz tutmanız gerekir. Alışveriş, ofis veya marketten geldikten sonra sanitasyon gereklidir. Kuşkusuz dışarıdaki kirlilik sizin için hiç sağlıklı değil. Cildinizi kirli tutarsanız, bakterilerin tekrar sivilce oluşturma alanı olur..

İyi Hijyeni Korumak:

Yüzünüzü her zaman yağsız tutun. Bu, yüzünüzü düzenli aralıklarla yıkamayı gerektirir. Bu görevde titizlik göstermeniz gerekse de, çok kaba olmadığınızdan da emin olmalısınız. Sivilceleri kazımak veya sert bir şekilde ovmak enfeksiyonu daha da kötüleştirir ve bakterilerin yayılmasına izin verir. Hafif bir temizleyici veya sabun kullanın, çok sert bir şey değil. Sonrasında nemlendirirken komedojenik olmayan ürünler kullanın..

Cildin Nazik Temizlenmesi:

Cildinizi kuruturken yine nazik olmanız şart. Ovarak kurutmak yerine yumuşak bir bez kullanarak kurulayın. Aynı el bezini veya havluyu iki kez kullanmayın. Kullandığınız havlunun iyi yıkanmış ve temiz olduğundan emin olun..

Çevrenizdeki Genel Temizlik:

Temiz bir ortamda kalmaya çalışın. Sivilcelerinizin kötüleşmesini istemiyorsanız yüzünüzü tozdan ve yağdan arındırmalısınız. Bu yüzden kullandığınız yastık kılıfının temiz ve yumuşak olmasına dikkat edin. Her gün yıkayın. Aynı havluyu iki kez kullanmayın, hatta başkalarının kullanmasına izin vermeyin. Sivilcenize neden olan bakteriler bu şekilde yayılır..

Hamilelikte Akne Tedavisi:

Unutmayın, ilaç ve terapi için ne kullanırsanız kullanın, doğmamış çocuğunuz üzerinde eşit etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, bu aşamada akne ve sivilceler için güvenli ve güvenli olmayan yöntemleri ve tedavileri ayırt etmek çok önemlidir. İşte birkaç ipucu.

Güvenli Olmayan Tedavi Yöntemleri:

Hamilelik sırasında neyin uygun ve güvenli olmadığını bilmek önemlidir. Burada vurgulanması gerekenlerden biri de İzotretinoin kullanımıdır. Bu oral ilaçların kullanımı akne tedavisi için tamamen faydalı olabilir, ancak hamilelik sırasında tehlikelidir. İlaç fetüsü olumsuz etkileyebilir ve doğum kusurlarına neden olabilir. Ayrıca hormon tedavisi, topikal retinoidler gibi diğer tedavi seçenekleri de hamilelik döneminde kullanılmak üzere reçete edilmemektedir..

Diğer Tedavi Seçenekleri:

Genel olarak eritromisin, klindamisin gibi tedaviler bu aşamada kullanım için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir kendi kendine tedaviden önce bir doktor tavsiyesi almak önemlidir. Ayrıca bazı durumlarda topikal benzoil peroksit, azelaik asit ve glikolik asit gibi reçetesiz satılan ilaçlar da kullanılabilir..

Hamilelikte Akne Yoluyla Cilt Yaralanması:

Sivilce izleri ve çatlaklar, cilt yaralanmaları, lekeler ve yüzdeki lekeler gibi diğer ilgili endişelere yol açabilir. Bunlar genel görünüşümüzü ve güzelliğimizi etkilediği için çok tatsız. İşte hamilelik döneminde sivilcelerden kaynaklanan birkaç yaygın cilt durumu türü:.

  • Kistler, hamilelik sırasında aşırı akne ve sivilcelerin ortaya çıkması durumudur. Bunlar ağrılı sivilcelerdir ve içlerinde irin vardır ve içeriden gelen hoş olmayan sıvı ile kırılabilirler. Kistleri tedavi etmek için temiz çevre ve hidrasyon çok önemlidir..
  • Papüller ve püstüller, bu aşamadaki sivilcelerden muzdarip olduğunuzda yüzdeki yaygın görülenler arasındadır. Hamilelik sırasında oluşan bu sivilceler ev ilaçları ile kolayca tedavi edilebilir. Karanlık noktalar bırakabileceğinden onları açmamaya dikkat edin..
  • Kırmızı ve kaşıntılı sivilceler hamilelik sırasında yolunuza çıkabilir ve onları asla ovalamayın veya çizmeyin. Bu sivilcelerin tipik alanları hamilelik döneminde alın, yanaklar ve boyundur..
  • Komedonlar ve beyaz noktalar da hamilelik sırasında sivilcelerden etkilendiğinde oldukça sık görülen bir durumdur. Genellikle daha az rahatsız edicidirler ve diğerlerinden daha az çirkin görünürler. Bu sivilce genellikle erken gebelik döneminde çene ve burun bölgelerinin yakınında fark edilebilir..

Hamilelikte sivilce ve sivilce nedeniyle kalan her türlü iz doktor konsültasyonu ile tedavi edilebilir. Bu sivilce ve cilt yaralanmalarının çoğu erken veya geç hamilelik döneminde yaygın olsa da, bu sivilcelerin çoğunun doğumdan sonra da meydana gelebileceğini unutmayın. Bunlar sağlık hizmeti sağlayıcılarının yardımıyla tedavi edilebilir..

Ciltteki hormonal değişiklikler ve aşırı yağ üretimi, oldukça yaygın olan hamilelik döneminde sivilce ve sivilcelere neden olur. Başa çıkmak zor olsa da, yapılması en zor olanlar değiller. En iyi ev ilaçlarımız ve tedavi seçeneklerimizle, umarız onlardan en iyi nasıl kurtulacağınıza dair cevabı bulmuşsunuzdur. Düşüncelerinizi bize bildirin!

Akne ve sivilce fazlalığı durumunda asla kendi kendine tedavi ile gitmeyin. Ağızdan alınan ilaçları asla kendi başınıza kullanmayın. En iyi ilaçlar ve dozaj için daima sağlık uzmanınıza danışın. Tüm ilaçlar herkes için eşit derecede uygun değildir ve tıbbi gözetim altında alınması gerekir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sivilce için en iyi yüz maskesi nedir?

Cevap: Hamilelik sivilce ile başa çıkmak oldukça zor olabilir. Ev yapımı maskeler veya piyasada bulunan yüz maskeleri ile hamileyken küçük sivilce ve sivilcelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Aloe vera ve ballı yüz maskesini veya bugün piyasada bulunan yepyeni kil maskesini kullanabilirsiniz..

S2. Sivilce kremi ve jelleri hamilelik sivilcelerinde kullanmak güvenli midir??

Cevap: Ağızdan alınan ilaçlar da dahil olmak üzere herhangi bir jel veya kremin ancak doktorunuza danıştıktan sonra alınmasını öneririz. Hamilelik döneminde, basit ev ilaçları olmadıkça, asla kendi başınıza krem ​​veya jel almayın..

S3. sivilce hamilelik belirtisi mi?

Cevap: Sivilceler ve sivilceler hem erkek hem de kadınlar için çeşitli yaş gruplarında ortaya çıkabilir. Hormonal değişiklikler, kirlilik, temiz olmayan çevre, stres, kepek ve diğer nedenler gibi çeşitli faktörlerin sonucudur. Bu nedenle, sivilcelerin her zaman hamile olduğunun işareti olması asla söz konusu değildir..

S4. Sivilce olabilir ve hamilelikten sonra ortaya çıkabilir mi??

Cevap: Evet, sivilceler doğumdan ve hamilelikten sonra bile oluşabilir. Bunlar ayrıca hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve bir tıp doktorunun yardımıyla tedavi edilebilir..