Yakında anne olacaksın! İçinizde büyüyen bir bebek var ve ona zarar verecek şeyleri yemek istemiyorsunuz diye ne yemeniz gerektiği konusundaki umursamazlıktan sıyrılmanız ve midenize giden her lokma için endişelenmeniz çok doğal. . Köşeyi dönünce, birçok hamile kadın barbekü ikramlarının ve eski güzel Hot Dogs’un tadını çıkarıp çıkaramayacaklarını merak ediyor. Hamilelik sırasında sosisli sandviç tüketimine karşı birçok uyarı duydunuz ve bu konuda biraz şüphecisiniz, değil mi? Bu yüzden bazı şeyleri açıklığa kavuşturmama izin verin.

Hamile Kadınlar Sosisli Sandviç Yiyebilir mi

Sosisli sandviçler neden bebeğinizin gelişimine zararlı olarak kabul edilir??

Sosisli sandviç veya sosis olarak da bilinen sosisli sandviçler, domuz veya kümes hayvanlarının kürlenmiş etidir ve her hamile kadın bir noktada sosisli sandviç, salam ve diğer şeyler gibi tütsülenmiş etleri tüketmeye karşı uyarılmıştır çünkü bunlar çok fazla bakteri toplama eğilimindedir. paketleme aşamasında.

Genellikle bu bakteri karın için gerçekten zararlı değildir, ancak hamilelik sırasında bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere birçok şey değişir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi zayıflar ve çocuğunuzu da etkilemesi en muhtemel enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale gelirsiniz. Her türlü gıdanın neden olduğu hastalık özellikle çok zararlıdır..

E.coli, listeria, toksoplazma ve diğerleri gibi tehlikeli bakteriler yemeğinizde bir yol bulur. Bu bakteri grupları o kadar güçlüdür ki, bağışıklık sisteminizi kırabilir ve plasentanızdan geçebilir ve sizi hasta hissettirmeden bebeğinizi etkileyebilir. Bu nedenle, hamilelik kesinlikle orta derecede nadir burgerler ve çiğ yumurtalı sezar salataları sipariş etmeyi tekrar düşünmenizi sağlayacaktır..

Sosisli Sandviçler Hamilelikte Ne Zaman Yemek Güvenlidir??

Bu yazıda daha çok hamileyken sosisli sandviç yiyen kadınlardan bahsedeceğim. Sosisli sandviçler sodyum, nitratlar ve yağlar bakımından yüksektir. Sodyum nitratlar etin lezzetini, rengini iyileştirdiği ve raftaki ömrünü uzattığı için etin kürlenmesinde kullanılır. Nitratların insan vücudu üzerindeki etkisi konusunda çok fazla tartışma olsa da nitratların gelişmekte olan bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir olumlu gösterge bulunmamaktadır. FDA tarafından belirtilen standartlar dahilinde oldukları sürece güvenli görünüyorlar..

Hamilelik sırasında sosisli sandviçler, yüz altmış derece Fahrenheit’te pişirildiklerinde yemek için güvenlidir. Eti bu kadar yüksek sıcaklıkta pişirmek mevcut bakterileri öldürür ve hamile kadının tüketmesi için güvenli hale getirir. Izgaradan sıcak tüketmek ya da sıcak buharda pişirmek sorun teşkil etmez. Ancak et düzgün pişirilmezse Listeriosis adı verilen gıda zehirlenmesine yakalanma olasılığı vardır. Bu gıda zehirlenmesine Listeria monocytogenes olarak bilinen bir grup bakteri neden olur. Listeriosis

grip benzeri semptomlara neden olur ve daha sonra hayatı tehdit eden menenjit ve kan enfeksiyonu haline gelir (hayatı tehdit eden hastalık menenjiti, baş ağrısı gibi semptomları içerir ve esas olarak beyni kaplayan zarı etkiler) ayrıca annenin enfeksiyon kapma olasılığı da vardır. çocuğa geçti. Böylece eti yüksek sıcaklıklara ulaşana kadar ısıtmak mevcut bakterileri öldürür..

Sadece işlenmiş et suyunun yiyeceklerin geri kalanıyla temas etmemesine dikkat edin ve hamile bayanlar meyve suları ile temas ettikten sonra ellerini iyice yıkamalıdır. Çeşitli türlerdeki şarküteri etleri de hamile kadınların tüketmesi için güvenli hale getirmek için yüksek sıcaklıkta pişirilmelidir. Hamile bir bayana servis etmeden önce eti buharlaşana kadar tekrar ısıtın. Son zamanlarda çok fazla sosisli sandviç ve şarküteri eti yediyseniz, kendinizi muayene ettirmeniz ve böylece korkunç hastalığı taşıma şansınızı ortadan kaldırmanız en iyisidir..

Yine de, İkinci Düşüncelere Sahip Olmak?

Hala iki kat emin olmak isteyen kadınlar için hamileyken sosisli sandviç yer misiniz? Evet yapabilirsin. Sosisli sandviçler yüksek sıcaklıkta pişirildiğinde güvenlidir çünkü ısı size ve çocuğunuza zararlı olan bakterileri öldürür, ancak bunlar düzenli olarak en iyi seçim değildir..

Arada bir sosisli sandviç yemek iyi görünüyor. Ancak günlük olarak tüketilirse sizin ve bebeğiniz için hiç sağlıklı değildir. Vücudunuza girecek olan aşırı sodyum nitrat. Düzenli olarak sosisli sandviç tüketimi çocuğunuz için her zaman zararlıdır. Ara sıra hamileyken sosisli sandviç yediğinizde bile. Bol miktarda taze meyve ve sebze ile servis yapın. Bu, vücudunuzu detoksifiye eder ve kan dolaşımınızı bu zararlı bakterilerden arındırır..

Umarım bu makale, hamile kadınların sosisli sandviç yiyebilir mi konusundaki anlayışınızı netleştirmiştir. Tabii, yapabilirler. Ancak, sadece ara sıra. Bebeğinizi olası her tehditten korumak istiyorsanız. Ancak hiç tüketmemeniz tavsiye edilir..

Hamilelikte Sosisli Sandviç Alternatifleri:

Hamile bayan, tehlikeli bakterilerin vücudunuza girmesi riskinden kaçınmak ister. Ve yine de öğle yemeği için cızırtılı bir barbekü sosisli sandviç istiyorum. Bu alternatiflerden bazılarını tercih edebilirsiniz. Piyasada bulunan etsiz alternatifleri tercih edin. Kendi sosislinizi yapıyorsanız, et parçasını soya eti, taze sebzeler veya tahıllarla değiştirin. Bu hem senin hem de bebeğin için iyi. Vejetaryen sosisleri azaltır, aslında enfekte olma şansınızı azaltır. Geleneksel sosisli sandviçlere kıyasla sodyum nitrat ve yağları düşüktür..

Madalyonun her iki tarafı hakkında bir fikriniz olması önemlidir. Bebeğiniz için en iyisinin ne olduğuna karar vermeden önce. Çünkü hamilelik, demir mideli kişilerin bile zayıflamaya meyilli olduğu bir dönemdir. Zayıf bağışıklık sistemleri sayesinde. Bu nedenle, doktorunuza danışın ve bir diyet çizelgesi hazırlayın. Ve özellikle tütsülenmiş ve paketlenmiş etler hakkında soru sormayı unutmayın. Hiçbir şey çocuğunuzun sağlığından ve iyiliğinden daha önemli değildir.

Devam edin, yazın tadını çıkarın ve bir sürü meyve ve sebze ile sosisli sandviç servis edin..