Bir değişim kasırgası olan bir zaman varsa, o da hamileliktir. Vücudunuz tek seferde çok çeşitli hormonal iniş çıkışlardan geçer. Dünyaya yeni birini getirmek kolay bir iş değil ve herkesin sizin için orada olmasına rağmen, hala değişikliğinizi memnuniyetle karşılamaya hazır olmadığınızı hissedebilirsiniz. Bu strese yol açabilir. Endişelenecek çok şey var ve aklınızı yarı yolda bırakmamayı tercih edeceksiniz. Stres hamilelik sırasında nadir görülen bir fenomen değildir. Zorluklara yol açan sıkıntılardır.

Hamilelikte Stres Nedenleri ve Nasıl Azaltılır?

Stresin yol açabileceği sorunlar uykusuzluk, yüksek tansiyon, kalp hastalığıdır. Sadece siz değil, stres çocuğunuz için de zararlı olabilir. Ve stres, çocuğunuzda erken doğum ve kilo sorunlarına yol açabilir. Bunu istemezdin. O halde özellikle stresin neden kaynaklandığını ve hamilelikte nasıl azaltılabileceğini konuşalım..

Hamilelikte Stres Neden Olur??

Farklı kadınlar için farklı olsa da, stresin uykusuzluk, nefes almada zorluk ve mide bulantısı, kabızlık, sırt ağrısı vb. gibi yaygın rahatsızlıkları olabilir. Oldukça yüksek düzeyde hormonlarla uğraşıyorsunuz, bu da ruh halinizin değişmesine neden oluyor ve tüm bu stresle başa çıkmanızı daha da zorlaştırıyor. Muhtemelen bebeğinize daha iyi bakmak için neler yapabileceğiniz ve doğum yapacaksanız ne beklemeniz gerektiği konusunda endişelisinizdir. Bunun yanı sıra, stresinizin diğer nedenleri arasında işiniz ve şirketinizi daha ileriye götürme sorumluluğunuz olabilir. Tabii ki hayat sadece hamile olduğun için durmuyor. Sadece rahatlamak ve üstesinden gelmek zorundasın.

Hangi Stres Türleri Hamilelik Sorunlarına Neden Olabilir??

Stresle başa çıkmak çok zor değildir ve bazen stresle başa çıkma yeteneğiniz sizi daha iyi bir annelik deneyimine götürür. Farklı stres türleri vardır. Bazıları, son teslim tarihleriniz veya trafikte rastgele oturma ve bekleme nedeniyle normal olanlardır..

Siz ve çocuğunuz için tehdit ve sorun oluşturan ciddi olanlardır. Kadınlar sağlıklı bebek sahibi olabilirler ancak stresli alanlara dikkat edin ve bunlardan bir bütün olarak kaçının..

1) Hayattaki Olumsuz Olaylar:

İşvereniniz sizden evde kalmanızı ve dinlenmenizi isteyebileceğinden hamilelik zor bir dönem olabilir. Değişikliklere uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz. Buna ek olarak, ailede hastalık, boşanma veya ölüm gibi başka olumsuzluklar da olabilir. Bunun nasıl sadece bir aşama olduğunu kendinize açıklamayı deneyin.

2) Felaket Olayları:

Bu stres türü genellikle deprem, kasırga vb. gibi kontrolünüz altında olmayan sorunları içerir. Sağlığınıza çok az dikkat ederek hayatta kalma konusunda yorulursunuz..

3) Uzun Süreli Stres:

Bu bir süredir var ve bununla başa çıkmanın bir yoluna henüz karar vermediniz. Yaygın nedenler arasında finansal sıkıntılar, zihinsel veya fiziksel istismar veya depresyon yer alır..

4) Irkçılık:

Oldukça garip bir tür olmasına rağmen, oldukça nedenidir. Kendinize diğerlerinden farklı davranıldığını hayal edin. Çocuğunuza karşı aynı davranıştan elbette endişe duyacaksınız..

5) Diğerleri:

Bu, geçmiş sorunları, kabusları, TSSB’yi, alkolü ve sigarayı bırakmakta sorun yaşamayı içerebilir. Çocuğunuzu çok yanlış yönde etkileyebileceği için bu konuda profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz..

Hamileliğin kesin etkilerini anlamak zordur. Ciddi ve uzun süreli stres, bağışıklık sisteminizi bile etkileyerek komplikasyonlara yol açabilir. Bununla başa çıkmayı deneyebilir ve uçan renklerle ortaya çıkabilirseniz çok daha iyi olur..

Hamilelik Sırasındaki Stresin Gelecekteki Çocuğunuz Üzerindeki Etkisi:

Henüz hiçbir şey kanıtlanmadı, ancak araştırmalar, çocukta duygusal sıkıntılar gibi sorunlara yol açan yüksek düzeyde stres olduğunu gösteriyor. Ayrıca konsantrasyon kaybı ve zayıf bir bağışıklık sisteminden muzdarip olabilir..

Hamilelikte Stresi Nasıl Azaltabilirsiniz??

  • Stresle nasıl savaşılacağını bulmak, “Stresliyim” pankartını tuttuğunuzda yapmanız gereken çok önemli bir şeydir. Bir arkadaşınızla veya eşinizle veya sağlık uzmanınızla konuşmak, yapılacak en ideal şeydir, çünkü hiçbir şey sizinle ilgilenen insanlardan destek istemekten daha iyi olamaz..
  • Stres rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa, en iyi bahsiniz olan ve muhtemelen her şeyi çözecek olan doktorunuzla konuşun..
  • Sağlıklı kalmak anahtardır. Gün boyunca iyi beslenmeye ve bol bol uyumaya çalışın.
  • Spor yapmanın faydalarını herkes bilir. Hamilelik sırasında hafif egzersiz, ağrınızı azaltmanıza yardımcı olacak ve böylece hayatı sizin için yeniden daha iyi hale getirecektir..
  • İhtiyacınız olmayan faaliyetler, en azından daha iyi bir zihin çerçevesine gelene kadar kesilmelidir..
  • Biraz doğum öncesi yoga ve sessiz meditasyonla rahatlama sanatını deneyin.
  • Sağlık hizmeti sağlayıcınız, aynı ikilemden geçen diğer anneleri bilmelidir. Onlarla konuşun ve birbirinize stresle başa çıkmanın yollarını önerin. Bir grup tartışmasında yeni fikirler bulmak o kadar da kötü değil.

Stresinizi olabildiğince kontrol etmeye çalışın ve hamilelik sonuçlarınızın ne olacağı konusunda asla daha fazla stres eklemek zorunda kalmayacaksınız. Önemli bir faktör, stresinizi aile sorunları, kronik stres, finansal sorunlar veya belki de tamamen başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığına göre sınıflandırmak olacaktır. Bu, uzun vadede bununla başa çıkmanızı kolaylaştıracak, böylece size veya çocuğunuza çok az zarar verecektir..

Hamileyken biraz strese tabii ki izin verilir, çünkü tüm annelerin yaşadığı budur. Bununla birlikte, sürekli bir stres kaynağı gerçekten arzu edilmez ve hamileliğinizi sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek için gereken her şeyi yapmaya istekli olmalısınız..