Hamilelik sırasında, bazı gıdalar tüketim için güvenli ve güvensiz olarak işaretlenir. Yeşiller her zaman sağlıklı bir diyetin parçası olarak kabul edilirken, hamileyken maydanoz yiyebileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Hamilelikte yemek tabağınıza baharat olarak maydanoz yaprağı eklemek, doğmamış bebeğinize ciddi bir zarar vermez. Bununla birlikte, ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden hamileyken büyük miktarlarda maydanozdan tamamen kaçınılmalıdır. Maydanozun hamilelikte güvenli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı okuyun.?

hamilelikte maydanoz

Maydanozun Hamilelikte Faydaları:

Maydanoz, dünya çapında gıda müstahzarlarında kullanılan çok yaygın bir bitkidir. Tüm yıl boyunca kolayca kullanılabilir. Maydanoz, antioksidanlar ve vitaminlerle dolu besleyici bir bitki olarak bilinir. Küçük miktarlarda alındığında hamile kadınlara bile birçok sağlık yararı sağlar. Maydanoz yapraklarının öne çıkan faydalarından bazıları şunlardır:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Maydanoz, mükemmel bir antioksidan bileşik olarak işlev gören yüksek bir cephane içeriğine sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve ayrıca hamileliğiniz sırasında enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur..

Anti-inflamatuar Özelliklere Sahiptir:

Maydanoz, hamile annelerde eklem ağrıları ve şişlik gibi sorunları hafifleten mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir..

Anemiyi Önler:

Maydanozdan alacağınız yüksek doz demir, hamilelikte kansızlık oluşumunu önlemeye yardımcı olur..

Serbest Radikallerle Savaşır:

Maydanoz, serbest radikallerin atılmasına yardımcı olan ve ayrıca anne adayında oksidatif stresi önleyen C vitamini ve A vitamininin güç merkezidir..

İyi Bir Folat Kaynağıdır:

Folat veya folik asit hamilelik sırasında önemli bir besin maddesi olarak kabul edilir. maydanoz yemek, bebeğinizi herhangi bir nöral tüp kusurundan koruyan optimum dozda folat verir..

Sindirime Yardımcı Olur:

Maydanozun, şişkinlik ve gaz gibi sorunlardan kurtulmaya yardımcı olan mükemmel sindirim özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir..

Hayati Besinlerle Paketlenmiştir:

Hamilelik sırasında maydanoz yemek, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi sağlıklı bir dozda hayati mineraller sağlar. Bu mineraller bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için gereklidir. Ayrıca maydanozda bulunan K vitamini hamilelikte kemikleri güçlendirerek katkıda bulunur..

Yan Etkiler ve Önlemler:

Çok miktarda maydanoz tüketmek bebeğinize yarardan çok zarar verebilir. Yüksek dozda maydanoz rahminizi uyarabilir ve erken rahim kasılmalarına yol açabilir. Maydanozda bulunan iki ana etken madde olan miristisin ve apiolün hamilelikte zararlı olduğu bulunmuştur. Hamilelikte maydanoz kullanımından kantitatif olarak kaçınılmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Maydanozda bulunan aktif maddeler, kürtaja (1) ve düşüklere bile yol açabilen rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Bu bileşenler ayrıca erken doğumu tetikleyebilir ve anne ve bebeğin sağlığı için daha büyük bir risk oluşturabilir..
  • Maydanoz yağında bulunan miristisin, bebeğe plasenta yoluyla ulaştığında, doğmamış bebeğinizin kalp atış hızını değiştirebilir..
  • Yüksek dozda maydanoz yağı, gelişmekte olan çocuğunuzda hemoglobin sorunlarına bile yol açabilir..
  • Hamilelik sırasında maydanoz yemek de anne adayında bazı alerjik reaksiyonları tetikleyebilir..

Bu nedenle, maydanozu sadece tatlandırıcı bir bileşen olarak kullanmak istiyorsanız, hamilelik sırasında güvenle kullanılabilir. Bu konuda hamilelik sırasında izin verilebilecek tam maydanoz miktarını belirlemek için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Hamilelik aylarınızda maydanoz yemenin riskleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman daha iyidir..