güneş kremi vs güneş kremi

Bu günlerde piyasada losyonlardan kremlere, jellere, talk pudrasına ve çok daha fazlasına kadar çeşitli cilt bakım ürünleri bulunmaktadır. Cilt bakım ürünleri mevsimsel değişikliklere göre bile değişiklik göstermektedir. Yaz aylarında en popüler ve yaygın olarak kullanılan cilt bakım ürünlerinden ikisi Güneş Koruyucu losyon ve Güneş Koruyucu losyondur. Güneş kremi ve güneş kreminin aynı şeyin iki adı olduğu insanlar arasında yaygın bir efsanedir. Eh, gerçekte, benzer gibi görünen kesinlikle iki farklı şeydir. İki ürün arasındaki farkı detaylarıyla öğrenelim.

Güneş kremi:

Güneş koruyucu losyonlar, cildinizi güneşin zararlı UVA ışınlarına karşı korumak için formüle edilmiştir. Zararlı UV radyasyonlarını emmeye ve cilde ulaşan miktarı en aza indirmeye yardımcı olur. Güneşin UVA ışınları genellikle cildin dış tabakasına zarar vererek cildin yaşlanmasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur..

Güneşten koruyucular genellikle oktinoksat, oksibenzon, oktisalat, benzofenon ve metil antranilat gibi bileşenler içerir. Her zaman güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce güneş koruyucu uygulanması tavsiye edilir, çünkü losyonun düzgün çalışması için cilde emilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Ayrıca yüzdükten veya aşırı terledikten sonra bile tekrar uygulanması gerekir. Uzmanların tavsiyelerine göre, her zaman Güneş Koruma Faktörü 15 olan bir güneş kremi kullanılması tavsiye edilir. Güneşten koruyucular normal cilt tipine sahip olanlar için harika bir seçenektir..

Güneş kremi:

güneş kremi

Güneş kremleri, güneş koruyucu losyonlara benzer ancak daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Güneş kremleri, UVA ışınlarına kalkan olmanın yanı sıra güneşin UVB ışınlarının cildimize zarar vermesini önlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Güneş kremleri radyasyonun cilde ulaşmasına izin vermez ve cilde uygulandığında güneş koruyucu losyonlara kıyasla yıkanması zor olan kalın bir tabaka görünür kalır. Güneşin UVB ışınları, UVA ışınlarından çok daha zararlıdır ve radyasyonlar cildin katmanlarının derinliklerine ulaştığı için potansiyel olarak cilt kanserine neden olabilir..

Güneş kremi bu zararlı radyasyonları uzak tutmaya yardımcı olur. Güneş kreminde kullanılan bileşenler genellikle titanyum dioksit, çinko oksit ve demir oksit gibi metalik bileşenlerdir. Güneş kremi sürdükten sonra beklemeye gerek yok çünkü ekrana sürülür sürülmez etkili oluyor. Böylece güneşe çıkmadan hemen önce güneş kremi sürülebilir ve cilt yüzeyinde kaldığı ve kolayca yıkanmadığı için tekrar uygulanmasına gerek yoktur. Güneş koruyucuları hassas cilde sahip kişilere ve fiziksel olarak aktif kişilere daha çok tavsiye edilir..

Sporcular, inşaat işçileri ve daha fazlası gibi çoğu zaman güneşe maruz kalan kişiler, güneşin hem UVA hem de UVB ışınlarından koruduğu için güneş kremi tercih etmelidir..

Ne seçeceksin?

Bir ikilem içindeyseniz ve güneş kremi ve güneş kreminin farklı olduğunu bildiğiniz için ikisi arasında hangisini seçeceğinizden emin değilseniz, birkaç ipucu kafa karışıklığını gidermenize yardımcı olabilir. Cilt tipini bilmek önemlidir. Güneşten koruyucular normal cilt tipi için iyi çalışır ancak hassas cilde sahip olanlar için güneş kremi şarttır. Ayrıca mesleğiniz ve güneşte geçirdiğiniz saatlerin sayısı da seçiminizi belirlemelidir..

Sporcular, inşaat işçileri ve daha fazlası gibi uzun süre güneşe maruz kalan kişiler güneş kremi sürmeli ve çoğunlukla içeride kalanlar için güneş kremi iyi olacaktır. Yüzme, koşma gibi egzersizler sırasında bile fiziksel aktiviteler terlemeyi içerdiğinden ve güneş kremleri kolayca yıkanmadığından güneş kremi tavsiye edilir, o zaman yardımcı olacaktır. Mevsim ne olursa olsun bir güneş kremi veya güneş kremi sürerek cildinizi daima güneş ışınlarından koruyun. Güneş kremlerinin ve güneş kremlerinin sadece yazlar için kullanıldığı başka bir efsanedir. Kışın bile veya sürekli evde kalıyorsanız güneş koruyucu losyon sürmeyi unutmayın..