İlk üç aylık dönemi atlattınız! Bu hafta, bebeğinizde sizden çok daha fazla değişiklik olduğunu göreceksiniz. 14 haftalık hamilelik birçok nedenden dolayı çok önemlidir. Değişikliklerden bazıları çok önemli ve gerçekten küçük bir insanın şekillendiğini görmeye bir adım daha yakın..

İşte hızlı bir bakış. Çocuğunuzun böbrekleri artık, sürekli olarak çevrelerindeki amniyotik sıvıya çişini yapacak kadar şekillenmiştir. Bebeğiniz ayrıca yaklaşık 1 ½ inç kilo almış ve organları büyümeye başlamış olacaktır. Kolları artık vücudun geri kalanıyla orantılı olacaktır. Bu hafta tamamen vücudunun gelişimine adanmıştır..

hamileliğin on dördüncü haftası

İçerik tablosu:

 • Bu Hafta Ne Düşünmeli || Ay ve Trimester || Fetal Gelişim ||
 • İşaretler ve Belirtiler || Diyet ve Egzersiz || Tıbbi Check Up ve Tedavi ||
 • Tıbbi Test ve Tarama || Stres Nasıl Yenilir || Bebeğinizin Pozisyonu ||
 • İpuçları ve Önlemler || Riskler Nelerdir || Kontrol Listesi ||

Bu 14. Gebelik Haftası Hakkında Ne Düşünülmeli:

Şimdi kot pantolonunuzun sığmayacağı ve çevrenizdeki herkesten tebrik bakışları alacağınız bir zaman. Yeni değişen göğüsleriniz, şimdi anneliğinizle gurur duymanızı sağlayabilir. Bu aşamada çevrenizde çok fazla pozitiflik hissedeceksiniz. Özellikle aklınızda ne olacağını söylemek zor, ancak bebeğiniz bu ay bir sıçrama yapacağından, yeni gelişmeler hakkında daha fazla haber duymak için bu hafta planlanan her randevuyu tahmin edecek ve sabırsızlıkla bekleyeceksiniz. Bebek isimleri de sizi meşgul edecek ve her yerden ve herkesten gelen önerileriniz olacak..

14 Haftalık Hamile Göbek Ay ve Trimester:

14. haftanızda kaçıncı aydasınız? İkinci üç aylık dönemdesiniz, üç aylık ve bir haftalık hamilesiniz. Tipik olarak, ikinci üç aylık döneminizin başındasınız..

14 Haftalık Gebelikte Gebelikte Fetal Gelişim:

14. hafta, öncekinden farklı olarak önemli fetal gelişim gösterir; bebeğiniz bu zamana kadar önemli ölçüde büyümüştür. Bu gelişmelerden bazıları aşağıda verilmiştir:

1. Geliştirme:

Bebek artık nörolojik sistemi gelişmeye başladığı için vücudunun işleyişini anlamaya başlar. Bu noktada anne bebeğin tekmelerini içeride hissedemez ama bu 1-1 ½ hafta içinde olacağı kesindir. Hamileliğinizin 14. haftasında ultrasona giderseniz, bebeğinizin parmağını emdiği zaman ve mucizeyle karşılaşabilirsiniz..

2. Büyüme:

Bebeğinizin boyu büyüyor, bebeğinizin vücudu kafasından daha hızlı büyüyor ve elleri önemli bir hızla büyüyor. Ultrasonunuz size bebeğin gerçekte ne kadar büyüdüğünü gösterecek ve muhtemelen siz bilmeden önce bile bebek daha güçlü ve daha büyük olacaktır. Bir ultrason yaptıktan sonra, bebeğinizin bu kadar küçük bir sürede ne kadar büyüdüğüne kendiniz şaşıracaksınız. İçeride bir hareket olacak ve bu bilmeniz gereken bir şey..

3. İşleyen Böbrekler:

Bu haftada böbrekler çalışmaya başlar. Bu haftadaki en önemli değişiklik fonksiyonel böbreklerdir. Bebek şimdi idrar yapıyor ve bu idrar yaparken anne tarafından vücuttan atılacak..

4. Parmaklar ve Ayak Parmakları:

Bebeğin ayak parmakları ve parmakları artık gelişiyor ve yavaş yavaş kıpırdamaya başlıyorlar. Kollar bacaklardan daha hızlı büyüdüğü için parmaklar ayak parmaklarından daha gelişmiştir. El ve ayak parmaklarının gelişimi, bebeğinizin güçlü sağlığının basamak taşları olarak kabul edilir..

5. Kalp:

Bebeklerin kalbi dakikada 60 ila 70 kalp atışı için atacaktır. Bu herkes için normal kalp atışıdır ve bebeğinizin iyi ve güçlü bir hızla büyüdüğünü gösterir. Kalp ayrıca, bebeğinizin uyku durumundan daha aktif bir duruma geçmesine izin vererek kanı daha verimli bir hızda pompalayabilir..

6. Bağışıklık Sistemi:

Güçlü ve sağlıklı bir insanın omurgası olan bağışıklık sistemi artık gelişiyor. Sağlıklı bir çocuğun büyüyen bir bağışıklık sistemi vardır ve gelişimini bir şekilde engelleyebilecek belirli bakterilerle savaşmak için yeterli beyaz kan hücresine sahiptir..

14 Haftalık Hamile: İşaretler ve Belirtiler

İşte bir annenin yaşadığı 14 haftalık hamilelik belirtilerinin bir listesi. Genellikle fiziksel ve fizyolojik.

1. Kusma:

Bu haftada kusma, bebeğin bağışıklık sisteminin geliştiğinin bir belirtisidir. Annenin her yediğini bağışıklık sisteminin onaylamamasından kaynaklanır. Kusma, bebeğinizin sağlıklı olduğunu gösteren bir işarettir. Durum düzelmese de, rahatsızlıktan kurtulmanın bazı yolları vardır. Sulu kalabilir ve sabahları bir kaşık bal ile zencefil çayı içebilirsiniz. Bu önemli bir 14 haftalık hamilelik bakımıdır..

2. Uyku Bozuklukları:

Uyku bozukluğu da oldukça yaygındır. Çoğu zaman, size rahatsızlık verecek olan bebeğin hareketidir. Bu, hamileliğinizin sonuna kadar sürebilir. Başınıza gelebilecek kesin bir şey uyuşukluktur. Bununla mücadele etmenin bir yolu yok, ama yapabileceğin en iyi şey biraz hafif işler yapmak, öyle ki yorgun düşersin ve sonunda uyursun..

3. Kilo Alımı:

Hamileliğiniz sırasında önemli miktarda kilo alırsınız, ancak 14. haftanızda tüm hamilelik süreniz boyunca en önemli kiloyu alırsınız. Bu kaçınılmazdır ve vücudunuzun kesinlikle tüm kalorilere ve besinlere ihtiyacı vardır. Bebeğin tek besin kaynağı sensin.

Hamileliğin 14. haftasında bebek büyümesi, vücudunuzdaki ekstra yağ nedeniyle olur. Bu, mide amino asidi bebeğinizin beslenmesini sağlamak için yağınıza nüfuz ettiği için bebek için önemli besinleri sağlar, bu nedenle yağ ne kadar fazla olursa bebek o kadar sağlıklı olur. Egzersiz yapmak her zaman kilonuzu izlemek için bir çaredir. Bir dizi hamilelik sonrası egzersiz programı vardır. Kilo vermeyen iyi bir diyet yemek de mümkündür. Ancak şu anda bir ritüel gibi 14 haftalık hamilelik diyetine odaklanın..

4. Yiyecek İstekleri:

Yiyecek istekleri, hamileliğin 14. haftasında daha da güçlenecektir. Yemekten kaçınmanın en iyi yolu, lif açısından zengin yiyecekler yemektir. Bu sizi uzun süre tok tutacaktır. Yemek yemeyi seviyorsanız, fındık ve taze kesilmiş meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıklarla kendinizi şımartın..

5. Burun Tıkanıklığı:

Burun tıkanıklığı rahatsız edici olabilir. Ancak bu durum doktor yardımı ile tedavi edilebilir. Daima bir mendil veya mendil taşıyın. Burun tıkanıklığı bazen nefes darlığına neden olabilir ve bu nedenle balgamı sık sık hapşırın. Bunun sinüse yol açmadığından emin olun. Eğer öyleyse, bir doktora danışmak en iyisidir.

14 haftalık hamile

Gebelikte 14. Hafta Etkinlikleri:

Çalışan bir anneyseniz, bu hafta geçen haftanın aynısı olabilir. Çalışıyor ve eve normalden daha yorgun dönüyorsunuz. Bu aşamada sizi rahatsız edebilecek başka bir şey de

14 Hafta Gebelik Diyeti ve Egzersizleri:

Diyet:

1. Demir İhtiyacı:

Bu hafta boyunca bebeğinizin gelişimi için kuru meyve, ıspanak, patates ve soya fasulyesi gibi demir açısından zengin besinler tüketmelisiniz. Demir, hamileliğin 14. haftasında bebek büyümesi için bir zorunluluktur.

2. Folik Asit:

Folik asit bebeğin beyin gelişimi için olmazsa olmazdır. Bunun için sebze, muz, tahıl ve fasulye yiyin.

3. DHA:

DHA, bebeğin gelişimi için gerekli olan ana bileşendir. Yumurta, balık ve et gibi yiyecekleri yiyin.

4. Kalsiyum:

Bebeğinizin güçlü kemikleri için iyi bir besindir. Badem, süt, brokoli gibi kalsiyumdan zengin besinler tüketin..

5. C Vitamini:

Kollajeni duydunuz mu? Bebeğinizin kıkırdağının beslenmesine yardımcı olan maddedir. Bebeğinizin dokularını onarır. C vitamini açısından zengin meyveler arasında mango, portakal, brokoli, biber, çilek ve papaya bulunur..

Egzersiz yapmak:

1. Aşağı Köpek:

Uyluk kaslarınızı desteklemek için bu egzersiz merak uyandırıyor. Bacaklarınızı uzatın ve dört ayaklarınız üzerinde bükün. Bu pozisyonun bir süre korunması gerekiyor. 5 tur tekrarlayın.

2. Ayakkabıcı Pozu:

Pelvik bölgede esneklik için iyi olan bu egzersiz, alt karnınızda bir esneme oluşturmaya yardımcı olarak doğumu kolaylaştırır.

3. Yürüyüş:

Diğer egzersizler konusunda tembel hissettiğinizde, etrafta dolaşmak yardımcı olur. Kan basıncı ve kabızlık gibi sorunlar yürüyerek aşılabilir.

4. Kegal Egzersizleri:

Bu egzersiz, pelvik taban kaslarınızı germeye yardımcı olduğu için önemlidir. Vakit buldukça egzersizi tekrarlayın.

5. Yoga:

Yoganın faydaları üzerinde durulmaya gerek yok. Stresli zihninize nasıl huzur verdiğini zaten biliyorsunuz. Ayrıca dayanıklılık gücünü artırır.

Hamileliğin 14. Haftasında Seks:

Bu haftada bile seks sorun değil. Size gelince, burun tıkanıklıklarınız ve mide bulantısı ile birlikte yeme isteğiniz sizi bu göreve uygun hissettirmeyebilir. Kolay pozisyonları seçin ve gitmeye hazırsınız. Biraz yakınlık sizi uzun bir yol kat edebilir.

Tıbbi Check-Up ve Tedavi:

İhtiyacınız olan ekstra güvence için doktorunuzla kontroller hakkında konuşun. Bulantı, mide ekşimesi, kabızlık ve ağrı hakkında konuşmayı unutmayın. Bununla birlikte, semptomlara yardımcı olduğu bilinen reçetesiz satılan birkaç ilaç şunlardır:

 • Öksürük- Dekstrometorfan.
 • Ağrı – Asetaminofen. İbuprofen ve Naproksen’e kendinizi şımartmayın.
 • Kabızlık- Metamucil. Mineral yağdan kaçının.
 • Alerji- Antihistaminikler ve Loratadin. Psödoefedrin ve Fenilefrin gibi Dekonjestanların kullanımından kaçının.
 • Mide ekşimesi-Antasitler.

14 Haftalık Gebelikte Tıbbi Test ve Tarama:

14 haftalık hamilelik bakımı takip edilmesi gereken önemli bir şeydir. Taramanızı gözden geçirdiğinizde, doktorunuz muhtemelen aşağıdakileri gözlemleyecektir:.

 1. Bebeğiniz artık yumruğunuz büyüklüğünde. 14 haftalık hamile bebek boyutu, kapalı yumruğunuzun veya göbek portakalının boyutuyla karşılaştırılır..
 2. Bebeğiniz dik duruyor. Bu, boynunun uzadığı ve başının daha dik olmasına yardımcı olduğu anlamına gelir..
 3. Saçlar uzamaya başlar ve kaşlar da saçtan nasibini alır. Ancak saç rengini belirlemek için henüz çok erken olabilir..
 4. Ağzının çatısı gelişmeye başlar ve bazı sindirim faaliyetleri başlar; bağırsaklarda.

Hamileliğin 14. Haftasında Stres Nasıl Yenilir:

 • Enerjinizi tüketen her aktiviteyi sonsuza kadar erteleyin. Bu, ezici bir endişe için açık bir davet gibi olabilir..
 • Partnerinizle oturun ve bir ebeveyn planının formülasyonu ile başlayın. Çocuğunuzun adına karar vermekten nasıl doğum yapmak istediğinize kadar her şey için şimdi doğru zaman..
 • Öncelikler yeniden düşünülmeli ve önceden analiz edilmelidir. Tek başınıza kendinize yeterince zaman ayırın, böylece tam olarak nereye gittiğinizi bilebilirsiniz, böylece stresten kaçınabilirsiniz..
 • Teknolojinin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Evet, internet çevrimiçi forumlar için eğlenceli bir yer; Ancak, her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın. Hiçbir şeyin seni strese sokmasına izin verme.
 • Onu uyutmak iyi bir fikir. Artık bebeğinizin kendi uyku rutini olduğuna göre, bunu yönetmeniz zor olabilir, ancak bunun sizi ayakta tutmasına izin vermeyin. Güç şekerlemeleri yapın.

Bebeğinizin Şimdiki Pozisyonu Nedir??

14 haftalık hamile fetal gelişim, bebeğinizin artık daha çok küçük bir insan gibi olduğunu gösterecektir. Gözler yerine hareket eder ve kulaklar yüzün yanında yerini alır. Boyun kemikleri düzleşmeye başladığı için bebek biraz daha uzun görünecektir. Bebeğin ağzı da açılıp kapanmaya başlar. Artık emme ve yutma hareketlerini mükemmel bir şekilde yapabilmektedir. Boyun dikleşirken ses telleri, gırtlak ve nefes borusu hepsi yerine oturur..

14 Hafta Hamile Bebek Boyutu:

Bebeğiniz artık bir göbek portakalı büyüklüğünde. Bu, kabaca bir şeftali büyüklüğünde olduğu anlamına gelir. Bebeğinizin buradan büyümesi olağanüstü olacak. Bebek 1.5 ons ve 3.4 inç ağırlığında olacak. Bebek bundan sonra süper hızda büyüyor.

14 Haftalık Hamile Karın:

Karnın büyüklüğü bir anneden diğerine değişecektir. Bu seni endişelendirmemeli. Rahminiz şimdi büyük bebeğe uyum sağlamak için genişliyor ve bu nedenle karnınızda biraz kaşıntı ve ağrı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni sadece cildinizin gerilmesidir..

İpuçları ve Önlemler: 14 Hafta Gebelik Bakımı

 1. Bebeğinizin şişkinliği büyümeye başladığına göre, her zaman üzerinize oturan rahat giysiler giyin. Lastiklerden Kaçının.
 2. Seyahat ederken, bebeğinizde sorunlara neden olabileceğinden engebeli yollardan kaçının..
 3. Kendinizi her zaman nemli tutmanız gerekir. Sıvı sizi şişiriyorsa, su içeriği yüksek meyveleri deneyin..
 4. Ani kilo alımını önlemek için bu hafta da egzersiz yapmaya devam edin, çünkü bu çatlaklara neden olabilir..
 5. Hamileliğinizi işyerinde duyurun, çünkü bu onların size taviz vermesine neden olabilir. şansını dene.

Riskler Nelerdir??

 • Büyük risk, yalnızca iptal etmek istediğinizde ortaya çıkar. Şimdi kürtaj yaptırmak gerçekten zor olabilir ve bu aynı zamanda vücudunuza ve sağlığına da zarar verebilir..
 • Sızdıran meme uçları yaşayabilirsiniz. Bazen sütyeninizde sarı lekeler fark edebilirsiniz. Panik yapacak veya endişelenecek bir şey yok, çünkü bu sadece ilk sütünüz..
 • Cinsel dürtüler artar. Bunun başlıca nedeni pelvik bölgeye artan kan akışıdır..
 • Ayrıca midenizin her iki tarafında keskin karın ağrıları yaşayabilirsiniz. Bunlar yuvarlak bağ ağrıları olarak bilinir. Bu, bebeğinize uyum sağlamak için midenizin gerilmesi nedeniyle olur..

14 Haftalık Hamile: Kontrol Listesi

İşte korumanız gereken birkaç şey.

 1. Ailenize ve arkadaşlarınıza iyi haberlerinizi söylemenin zamanı geldi.!
 2. Ayrıca bebeğinizin fotoğrafını çekmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde göbek büyümesini takip edebilecek ve anlayabileceksiniz..
 3.  Bahçecilik veya yürüyüş gibi başka şeyler yapmak zorunda olduğunuz bu enerjiyi kullanın..
 4.  Sizin için ideal bir 14 haftalık hamilelik diyeti belirleyin.

İkizlere 14 haftalık hamilelik, ne kadar yediğinize daha fazla dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Muhtemelen enerjinizi çok çabuk kaybedeceksiniz. Başlamak için her gün bir galon su için. Her gün enerjik kalmanız için kendinize bol miktarda fındık ve darı sağlayın. Bir tür fiziksel aktivite de başlamanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuz tarafından hazırlanmış iyi bir diyet çizelgesi ve önerilen bir fiziksel aktivite almayı unutmayın..

14. hafta geldi! İlk üç aylık döneminizi başarıyla geçtiniz. Hamilelik hakkında kitaplar okumaya başlayın ve bunun ne anlama gelebileceğini öğrenin. Her zaman daha sağlıklı tarafta olmayı ve kendinizi çok fazla pozitiflikle kuşatmayı unutmayın. Devam etmek. Yolculuk kesinlikle unutulmaz olacak.