17 haftalık hamilelik, bir kadının uğraşması gereken bir sonraki aşamadır. Deneyim yenidir ve vücut da tüm yeni değişiklikleri gösterme eğilimindedir. Vücudunuz hamile olduğunuz gerçeğiyle ilgilenir ve buna göre ayarlamanıza yardımcı olur. Sabah bulantınız azalacak ve kendinizi biraz daha aktif görmeye başlayacaktınız. Güne başlamak için meditasyon ve yogaya güvenebilirsiniz..

17 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 • Ne bekleyebileceğinizi & Düşünün || İşaretler ve Belirtiler || Fetal Gelişim ||
 • Aktiviteler || Diyet ve Egzersiz || Bebeğinizin ve Karnınızın Boyutu ||
 • Bebek Pozisyonu || Ultrason || Stres Nasıl Yenilir ||
 • Tıbbi Testler ve Tarama || İpuçları ve Önlemler || Kontrol Listesi ||

Ne bekleyebileceğinizi & Hamileliğinizin Bu 17. Haftasını Düşünün?

17 haftalık bebek, üçüncü ayda, yaklaşık 3 haftalık hamile olduğunuz anlamına gelir. Bu senin ikinci üç aylık dönemin.

Vücudunuzun nihayet nasıl sakinleştiğini fark edeceksiniz, aksi takdirde yorgunluk ve hastalık nedeniyle çok zor olan daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamanıza izin vereceksiniz. Gebeliğin 17. haftası, bebeğinizin yaşam alanını planlamaya başlamanız veya henüz almadıysanız bebeğinizin kıyafetlerini almaya başlamanız için iyi bir zamandır, çünkü şimdi bebeğinizin tam gelişmiş cinsel organlarının yardımıyla gerçekten belirleyebiliyorsunuz. bebeğinizin cinsiyeti, ilk kez bir hevesle hareket etmeyi içermeyen bir tür gelecek planlamasına izin veriyor.

17 Hafta Gebelikte Bebek: Belirtiler ve Belirtiler:

İşte 17 haftalık hamileyken yaşayacağınız bazı belirtiler. Bebeğin fiziksel şeklindeki değişikliklerle birlikte bir dizi vücut değişikliği meydana gelir. İşte vücudunuzda bilmeniz gereken bazı değişiklikler.

1. Artan Bel Çizgisi:

Bebek bu hafta içinde büyüyeceği için beliniz daha da genişleyecektir. Daha önce sahip olduğunuz küçük yumru daha da genişleyecek ve bu da bebeğinizin ne kadar hızlı büyüdüğünü bilmenizi sağlayacak şekilde önemli hale gelecektir. Bebeğin büyümesine destek vermek için bel kısmı büyüyecektir. Genelde kemik büyümesi nedeniyle huzursuzluk hissedilir ve bu nedenle bebeğin bacağı uzamaya başladıkça bebek tekme atmaya başlar..

Bu noktada bebeğin kolu, vücudunun büyüklüğü ile orantılı olacak şekilde büyüyecektir. Bu dönemlerde elbiseniz artık size uymayabilir ve bu nedenle yeni hamile elbisesi için yatırım yapmanız gerekir ki bu iyi bir fikir olacaktır. Buna yatırım yapmak, önümüzdeki birkaç ay için tüm temel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır, ancak daha fazla kilo almanızı önleyecek sağlıklı bir diyet izlemelisiniz..

2. Meme Boyutunda Artış:

Bebeğinizin de büyümesi nedeniyle meme boyutunuz daha da büyüyecektir. Bebek ne kadar büyük ve sağlıklı olursa, o kadar fazla beslenmeye ihtiyaç duyar; bu nedenle, bebeğiniz rahminizde olduğu sürece göğüsleriniz büyümeye devam edecektir. Göğüs boyutunun artması göğüs uçlarının etrafında çatlamalara neden olabilir ve bu da acıtabilir, ancak basit bir nemlendirme bu sorunu halledecektir..

Her şeyin sizin için iyi çalıştığından emin olmak ve doğum sırasında oluşan çatlakların üstesinden gelmek için, göğüs ölçünüze uyan rahat bir sutyen giyerek rahat nefes almanız gerekir. Daha iyi sonuçlar için zeytinyağı veya E Vitamini ile masaja gitmelisiniz. Varsayılan olarak; Göğüs damarınız hamileliğinizi belirgin hale getirerek iyi olduğunu gösterecek ve bu da stresten kurtulmanızı sağlayacaktır. Doğum sırasında oluşan semptomlar doğal olarak ortadan kalkacak ve ağrının üstesinden gelmenin tek yolu buz paketleri ve soğutma torbaları uygulanarak elde edilecektir. Daha fazla su içerek ağrı iyileşir. En iyi fikir, nefes almak için daha fazla alan sağlayarak göğüs dokularını gevşetmenize yardımcı olan bol bir sutyen giymektir..

3. Uykusuzluk:

Bu aşamada kolayca yorulacak ve uykuya dalmakta zorlanacaksınız. Bu saatlerde, gece saatlerinde tavana bakarak ve gelecekteki yaşam sorunları hakkında endişelenerek garip görüneceksiniz. Buna ek olarak, doğru uyku pozisyonunu almak için mücadele edebileceğiniz ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Tüm bu sorunları aşmanın en iyi yolu sağlığınıza dikkat etmek ve bunu daha önce yaşamış kişilerden fikir almaktır..

4. Yorgunluk:

Vaktiniz olduğunda, rahatlamaya çalışın ve işi azaltın. İş yapmak ve başkalarıyla ilgilenmek artık sizin ayrıcalığınız olmayacak ve bu nedenle yatmak önümüzdeki birkaç ay boyunca sizi sağlıklı tutan en iyi seçenek olacak. Çalışan bir kişiyseniz, gerekli olan yaklaşık altı ay doğum izni alın..

5. Çatlaklar:

Gebeliğin 17. haftasında rahim duvarlarınız kapasitesinin ötesinde esnemeye başlayacak ve bu nedenle bebeğiniz gün geçtikçe büyümesine uyum sağlaması gerektiğinden tolerans sınırının üzerinde büyüyecektir. Vücudunuz bu ayara uymuyorsa alt karnınızda çatlaklar oluşacaktır. Tüm bu izlerin etkili bir şekilde üstesinden gelmenin yolu, cildiniz iç katmanlardan çekilse bile cildinizi nemlendiren kremler ve yağlar ile mümkün olacaktır. Yağları kullanmak size çok yardımcı olacaktır ve aynı faydaları elde etmek için Aloe Vera veya E Vitamini uygulayabilirsiniz..

17 Haftalık Gebelikte Bebeğin Fetal Gelişimi:

1. Bebek Boyutu:

Fetüsünüzün boyutu bu hafta daha da arttı; Bu hafta, bebeğiniz yarım inçlik bir büyümüş ve bebeğin boyutunu, gelişimi için mükemmel olan 5 inçlik bir hassaslıkta bırakmıştır. Bebeğin büyümesi bu noktada biraz duracak ve bebeğin iç organlarının daha da gelişmesine yol açacaktır. Bu hafta bebeğin büyümesi nedeniyle mide boyutunuz da önemli ölçüde artacaktır..

Bebeğin bu hafta yaşadığı birkaç gelişme daha var, ancak 16. haftaya benziyor. Genel olarak bu hafta pek bir sonuç yok, bebek daha da büyüyor ve iç organlar daha da gelişiyor. Bu gelişmelerden bazıları şunlardır:

2. Akciğerler:

Bu aşamada bebek kendi kendine nefes alabilir ve çevresinde bulunan amniyotik sıvıyı soluyabilir. Gebeliğin 16. haftasında akciğerler, vücudun kalp ve beyinle ilişkili en önemli parçası olan tüm gelişimi tamamlayacaktır. Akciğerler, hamileliğin 16. haftasında gelişen temel organlardır. Bu haftanın sonunda, akciğerler eskisinden daha fazla genişledi ve bebeğiniz artık tüm nefes alma ve verme sürecini nihayet anladı..

3. Yağ:

Bu hafta boyunca bebeğinizin cildi, bebeğin rahat ve sıcak hissetmesini sağlayan yalıtım gibi yağlanmaya başlar. Bu aşamada geliştirilen yağlar, uzadıkça bir beslenme ve güç kaynağı görevi görecektir. Yağ, bu noktada hala biraz yumuşak olan bebeğin kemikleri için de koruma sağlar. Yağ, bebeği güvenli ve sağlıklı tutar. Bununla birlikte, çok fazla yağ, bebeğinizin hala kırılgan olan kalbi için de kötüdür. Bu yüzden ne yediğinize dikkat edin çünkü ne yerseniz yiyin bebeğinizi büyük ölçüde etkiler..

4. Görsel Sensörler:

Bebeğin görsel sensörleri de bu hafta gelişiyor ve bebeği ışığa karşı son derece hassas hale getiriyor. 16. haftada, ultrason yoluyla parlak ışıkla tanıştırılırsa bebeğin gözlerini kapattığını görebilirsiniz. Görsel sensörler geliştirilmeye devam edeceği için bebek ışıktan rahatsız olur. Bebek gözleri görme için gelişmeye başlayacağı için bu önemli bir aşama olarak kabul edilir. Görsel sensörler, bebeğin tamamen geliştiği ve bir ay içinde dünyaya gelmeye hazır olduğu hamileliğin 8. ayına kadar daha da gelişecektir..

5. Burun:

Burun gelişimi, bebeğinizin bu hafta boyunca yaşadığı eşsiz gelişim olabilir. Burun, vücudunuzun hayati bir duyu organıdır ve bebeğinizin etrafındaki çeşitli kokuları algılamaya başlamasına yardımcı olur. Burundaki sinüsler açılır, böylece bebek artık burnundan nefes alabilir ve nefes verebilir ve ayrıca daha önce küçük bebeğiniz için mümkün olmayan çeşitli kokuları soluyabilir. Rahminizdeki en küçük gelişmeler bile, çocuğunuzun dünyaya geldiğinde dünyayla yüzleşmesi için önemli basamak taşlarıdır..

6. Hareket:

Normalde, bu aşamada bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz, çünkü bu, bebeğin hamileliğin 16. ila 20. haftasında hareket etmeye başladığı aşamadır. Bebeğinizin hareketlerini hissederek şanslı olacaksınız ve bu, onları çevreleyen alanı zorlamaya çalıştıklarında ortaya çıkacaktır..

17 Haftalık Hamile Aktiviteleri:

Bu haftada, karın şişkinliği nedeniyle aktivitenin çoğu kısıtlanacak ve idrara çıkmadaki artış nedeniyle zamanınızın çoğunu tuvalete gitmek zorunda kalacağınız başka bir durum olabilir. Yemek yeme isteği ile daha fazla açlık hissedebilirsiniz ve bu nedenle çoğu zaman mutfakta yiyecek aramakla geçirmek zorunda kalırsınız. Bu aşamada kontroller ve testler şiddetle tavsiye edilir. Kendinizi iyi bir uyku ve sağlıklı bir diyet sağlayan egzersizlerle meşgul etmeye çalışın.

17 Haftalık Hamileler İçin Diyet ve Egzersiz:

Diyet:

1. Meyve ve Sebzeler:

Annelik günlerinizde size uzun bir yol kat eden temel besinleri içerdikleri için meyve almak sizi sağlıklı kılacaktır. Sulu kalmanızı ve bağırsak hareketlerinizi rahat tutmanızı sağlayacak kadar su için. Muz, portakal, elma, fasulye ve diğer bazı yeşil sebzeler gibi sebze ve meyveleri tüketmelisiniz..

2. Çiğ Gıda Maddeleri:

Çiğ gıda almak, kaynatma işlemi sırasında kaybolan besin maddelerini korumanıza yardımcı olacaktır. Vitamin almak, tüm yiyecek isteklerinizi frenlemenize yardımcı olur, böylece sağlıklı meyve ve yiyecekler yemenin keyfini çıkarabilirsiniz..

3. Su:

Bu aşamada ister ikiz ister üçüz olsun, içinizde başka bir hayat olduğu için hidrasyonu gözden kaçırmamalısınız. Su, sağlıklı kalarak zararı uzak tutmanıza yardımcı olan ve böylece aşırı kilo almanızı engelleyen temel bir sıvıdır..

4. Kalsiyum:

Kalsiyum, çocuğunuzun gelişimi için çok önemli bir üründür. Zengin bir kalsiyum kaynağı dişlerin ve kemiklerin sağlıklı gelişimini sağlar. Kalsiyum gerçekten de zamanın başlangıcından beri doktorlar tarafından reçete edilen mega bir besindir. Yoğurt, peynir ve krema gibi tüm süt ürünleri kalsiyum açısından zengindir ve haftada iki kez tüketilmesi güvenlidir, ancak artık yok.

5. Tavuk:

Yağsız et, sadece protein sağlamakla kalmayıp aynı zamanda metabolizmayı ve enerji hızını artırmanıza yardımcı olacağından hamilelik döneminde yemek yemeniz için çok iyidir. Bebeğin sağlığını etkilediği için deniz ürünleri ve domuz etinden kesinlikle uzak durmalısınız, ancak tavuk yemek gerçekten sağlıklı olacaktır..

Egzersizler:

Bu süre zarfında yapılacak en iyi egzersiz karın ve pelvise odaklanmak ve daha iyi bir duruş kazanmaktır. Bazı alıştırmalar referansınız için aşağıda listelenmiştir..

1. Göbek Genişlemesi:

Bacaklarınızı katlayın ve sırtınızı duvara yaslayın. Ellerinizi diz kıvrımlarına koyun ve göbeği vücuda yaklaştırarak burnunuzdan nefes almaya başlayın. Sürekli tutun ve 5 saniye sonra nefes verin. Bunu beş kez tekrarlayın. 5 tur için tekrarlayın.

2. Uyku Germe:

Ellerinizi yattığınız karşı taraftaki tavana doğru yerleştirerek sırt üstü yatın. Sadece yerleri değiştirerek bu işlemi beş kez tekrarlayın..

3. Yüzme:

Gebeliğin 17. haftası için hızlı kilo alımı, söylendiği gibi çatlakların oluşmasına neden olabilir. Kilo verme rejiminiz olarak yüzmeyi seçerek ve eşit kilo alımını sürdürerek bunu kolayca önleyebilirsiniz..

4. Yürüyüş:

Gebeliğin tüm aylarında yürüyüş, seçilecek en güvenilir egzersiz olacaktır. Sadece sizi esnek kılmakla kalmayacak, aynı zamanda vücudunuzu her zaman aktif tutacaktır..

5. Mide Ayarı:

Burnunuzu kullanarak nefes alın ve nefesinizi birkaç saniye tutun. Tümsek arttıkça önümüzdeki birkaç ay boyunca çalışmayı kolaylaştıran ağırlık merkezini ayarlamaya çalışın..

Bebeğinizin ve Göbeğinizin Boyutu Nedir??

17 haftalık hamile bebek büyüklüğü avucunuzunki kadardır. 5 veya daha fazla ons ağırlığında ve yaklaşık 5 inç uzunluğunda olurdu. Bebeğiniz artık emme ve yutma alıştırması yapacaktır. Artık rastgele kalp atışları olmayacaktı ve beyni kalbi düzenler. Hayatta kalma reflekslerinin çoğu artık öğrenilmiştir ve bebek hiç olmadığı kadar gelişmiştir. Karnınız artık herkesin farkedebileceği kadar büyük olacak..

17 Hafta Gebelikte Bebek Pozisyonu:

Bebeğiniz artık dik bir boyun ve baş duruşuna sahip olacaktır. Parmakları gelişecekti ve muhtemelen emme ve yutma konusunda ustalaşıyordu. 140-150 civarında düzenli bir kalp atışı olacak ve şimdiye kadar bebeğinizin hareketini hissedebileceksiniz..

17 Hafta Hamile Seks Sırasında:

Yakınlık tam olarak şu anda tabağınızdaki şey olmayabilir, ancak eşinizle konuşmak sizin için harikalar yaratabilir. Ayrıca, aklını seni aşağı çeken tüm stresten uzaklaştırmak, hiçbir şey daha iyi sonuç vermez, değil mi? Tabii ki çocuğunuz için endişeleniyorsunuz ama buna gerek yok çünkü kese onu her zaman iyi koruyor..

17 Haftalık Hamile Ultrason:

Artık bebeğinizin kauçuk kıkırdağı kemiğe dönüşüyor. Ultrasonunuz size bebeğin nasıl yağ yaktığını gösterecektir. Eklemlerini hareket ettirecek ve ter bezleri bile gelişmeye başlayacak. Bu ultrason, daha önce görülen bebek bitlerinin artık tamamen gelişmiş parçalar olduğu inanılmaz bir deneyim olacak. Bu aşamada bebekte herhangi bir anormallik de tespit edilir..

Hamilelikte Stres Nasıl Yenilir:

 • Gelişmekte olan bebeğiniz hormonlarınızı değiştirmeye devam edeceğinden, bu noktada olabildiğince rahatlamanız gerekir. Stres uyku düzeninizi etkilememeli.
 • Doğum öncesi derslerinden istediğiniz tüm desteği alabilirsiniz, bu nedenle çevrenizdekilere göz atmayı unutmayın..
 • Yoga, her şeyi bırakmanın, sizi endişelendirmenin ve zihninizi güçlendirmenin iyi bir yoludur. Stres atmak için bir deneyin.
 • Evde doğum planlıyorsanız, şimdi başlamak için iyi bir zaman olacaktır. Sizin için bir ebe ayarlayabilecek biriyle konuşun.

On Yedi Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Tarama:

Bu aşamada, bebeğinizin risksiz olduğundan veya herhangi bir anormallik bulunmadığından emin olmak için bir kan testi yapılacaktır. Dörtlü Marker Tarama Testi ile Down sendromu olasılıkları belirlenecek ve amniyotik sıvınızı test etmek için amniyosentez yapılacaktır. Trimester 2, vücudunuzda tam dönüşümün gerçekleştiği aşamadır. İşte yanınızda bulundurmanız gereken birkaç ilaç ve bunlar:

 1. Ağrılar ve ağrılar için asetaminofen
 2. Alerji sorunları için antihistaminikler ve loratadin, ancak psödoefedrin ve fenilefrin gibi dekonjestanlardan kaçınmaya çalışın
 3.  Öksürük için dekstrometorfan ve guaifenesin alın
 4.  Kabızlıkla ilgili problemler için Metamucil ve Colace alımı
 5. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçınmaya çalışın.
 6. Mide ekşimesi sorunları için antasitler ve famotidin kullanın.

İpuçları ve Önlemler:

 • Komik duygular yaşayacaksın. Bunun nedeni çocuğunuzun hızla gelişmeye başlamasıdır. Normaldir, ancak olağandışı bir şey olursa doktorunuzu bilgilendiriniz..
 • Güneş kremi senin arkadaşın, şimdi her zamankinden daha fazla. Küçük çocuğunuzun buna çok ihtiyacı var.
 • Akşam yemeğini yatmadan iki saat önce bitirmeye çalışmalısın..
 • Bebeğe zarar veren kayma düşmenize neden olacağından ağırlık merkezinizi dengede tutmalısınız..
 • En az 10 saat uyumak şiddetle tavsiye edilir.

Kontrol listesi:

 1. Bir çocuk bakıcısı arıyorsanız, şimdi araştırma yapmaya başlamanın zamanı geldi..
 2. Bol su içmek zorunlu hale gelir. Hemoroidi önlemek için yiyeceğiniz bol miktarda lif içermelidir.
 3. Başınıza gelen her şeyi anlamak ve netlik kazanmak için hamilelik kitaplarını da okumaya başlayabilirsiniz..

17 haftalık hamilelikte ikizlere hamile olmak, çok sağlıklı içmeniz ve yemeniz gerektiği anlamına gelir. Vücudunuza bir besin kaynağı sağlayın ve nemli kalın.

Bu bazen gerçek randevunuza daha yakındır. Bu sizi korkutmamalı. Bunun yerine, yaşayabileceğiniz çeşitli şeylere hazırlıklı olun. İlerlemeyi izlemek için karnınızın fotoğraflarını çekmeye başlayın. Deneyim kesinlikle buna değecek.