23 haftalık hamileyim ve ne yapmalıyım? Bu, birçok kişinin karşılaştığı ortak bir sorudur. Öncelikle bu aşama için sizi tebrik edelim. Bu aşamada, kusma, baş dönmesi, kabızlık, mide bulantısı vb. dahil olmak üzere çeşitli genel sorunların yaşanması yaygındır. Bu aşamadaki çoğu kişi ne anlama geldiklerinden ve ne zaman endişelenmeleri ve ne zaman endişelenmemeleri gerektiğinden tam olarak emin değildir. Buradaki endişe şimdi endişelerinizin sonu.

Zamanla yavaş yavaş artacak olan bebeğinizin hareketlerinin başlamasıyla birlikte vücudunuzda birçok fiziksel ve duygusal değişiklik fark etmişsinizdir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için heyecanlı mısınız? 23 haftalık hamileliğinizin aşağıda belirtilen bölümüne bir göz atın!!

23 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 1. ay &23 haftalık hamileliği gösteren üç aylık dönem
 2. Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler (belirtiler)
 3. 23 Hafta Hamile bebek boyutu & ağırlık
 4. Bebek & Göbek 23 Haftalık Gebelikte Görünüyor
 5. 23 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu
 6. 23 haftalık hamilelikte hamilelik diyeti ve egzersizleri
 7. Tıbbi testler & 23 Haftalık Gebelikte Tarama
 8. 23 haftalık hamilelikte alınması gereken önlemler
 9. 23. Gebelik Haftası İçin İpuçları
 10. 23 Haftalık Gebelikte Karşılaşılacak Riskler
 11. Kontrol Listeleri 23 Hafta Hamile

ay &23 Haftalık Hamileliği gösteren üç aylık dönem:

23 haftalık hamilelik aşamam burada. Hamilelik genellikle haftalık olarak izlenir. Her ay doğurganlığı takip etmeye gelince, bebeğin büyüme hızını takip eden yanlış ve uygunsuz verilerle sonuçlanıyor. Bundan böyle, doktorlar veya tıp pratisyenleri cenin gelişimini zayıf bir temelde inceler. Ayrıca, birçok kadın genellikle tam hamilelik ayı ile karıştırılmaktadır. 23. hafta hamileliğine girdiyseniz, hamileliğinizin 27. haftasına kadar sürecek bu güzel yolculuğun altıncı ayına başlamak üzeresiniz demektir..

TOK

23. Hafta Hamile Kadında Fiziksel ve Psikolojik Değişiklikler (belirtiler):

Hamileliğinizin 23. haftasıyla baş etmek kolaydır, çünkü vücudunuz hamileliğe alışır ve adapte olur. Bununla birlikte, yine de 23 haftalık hamilelik belirtilerine tanık olacaksınız ve aşağıda bu hafta boyunca en yaygın fiziksel ve psikolojik değişiklikler listelenmiştir. bir bak!!!

1. Ödem:

Bu zamanlarda, özellikle ayak bölgesinde olmak üzere uzuvlarınızda şişme olabilir. Vücutta su tutulmasıyla oluşan bu duruma ödem denir. Ancak bu ciddi bir durum değildir ve sizi fazla rahatsız etmeyebilir. Bu durumun olmasını önlemek için fazla endişelenmeyin ve durumu halletmek için soğuk kompres yaptığınızdan emin olun. Normal su yerine meyvelerden sıvıya geçmeye çalışın. Bu da yardımcı olmalı.

2. Sırt Ağrısı:

23 haftalık hamileliğin birçok belirtisinden bir diğeri de sırt ağrısıdır. Bu sıralarda anne, sırtını veya alt karnını sert ve kırmızı hale getiren ezici bir sırt ağrısı hissedecektir. Bebeğin büyümesi geçen haftalardan kaynaklanıyor olabilir. Bu haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 9 ila 10 cm ölçüleriyle tam bir kilo olacak. Bu değişiklik rahimde ekstra alan gerektirir ve bebek daha fazla yer isterken sırt omurgasını ve kuşakları iterek ağrıya neden olur. Bundan kurtulmak için sırt üstü yatmak yerine yan yatın. Sırt ağrınızdan kurtulmak ve rahatsızlığı hafifletmek için her zaman destek için bir yastık kullanın..

3. Kilo Alımı:

Bu, bebeğinizin derisinin altında bir yağ tabakası büyüteceği zamandır, bu da annenin de biraz kilo almasına neden olur. Artık bebeğinizin yumruğunun yükünü hissedeceksiniz. Hamilelik sırasında kilo alımını önlemek imkansızdır, ancak bunu bir diyet bükümüyle değiştirebilirsiniz. Atıştırmalık için peynirli sandviç yerine salatalara geçerek başlayın. Karbonhidratı azalt ve bam! Senin gitmen iyidir. Ancak unutmayın, sağlıklı kilo alımı hamilelik haftasına göre ilişkilendirilmelidir..

4. İdrar Sıklığı:

23 haftalık hamilelik belirtileri ve semptomları idrar sıklığıdır. Rahminizin boyutu her geçen gün genişlemektedir. Bu dönemde en sık görülen semptomlardan biri sık aralıklarla idrara çıkma baskısını hissetmektir. Bu, birçok banyo molası vereceğiniz zamandır. Ancak aynı zamanda, brunch ve öğle yemeğinden hemen sonra iştahınız etkilendiğinden küçük bir atıştırmalık için buzdolabını da arayacaksınız. Böyle olması normal olacak ve endişelenecek bir şey yok. Bu durumun üstesinden gelmenin daha iyi bir yolu, su alımını sınırlamaktır ve bu, su içmeyi bırakmak anlamına gelmez. Hidrasyon için meyvelere ve diğer bazı doğal kaynaklara güvenmelisiniz. Meyve almak, her seferinde banyoya gitme telaşınızı engelleyen boşaltım sistemini parçalamanıza yardımcı olacaktır..

5. Rüya Dokumacısı:

İkinci üç aylık dönemde, 23. haftada birçok kadın uyku merkezlerinin onlar için ördüğü tuhaf rüyaların parçası olmaya başlar. Düşünceler gerçeğe zar zor yakındır ve genellikle stresin tezahürleridir. Elbette zararsız olsalar da sizi zihinsel olarak etkileyebilirler. Bebeğiniz henüz rüyalarınızın bir parçası değil, ama yakında olabilir, bu yüzden olumlu bir şey düşünerek uyumaya çalışın. Kötü düşüncelerin üstesinden gelmek için, rüyaları yorumlamayın veya onları gerçekle ilişkilendirmeye çalışmayın çünkü bu korkunç bir karardır ve sonunda pişman olursunuz..

TOK

23 Hafta Hamile bebek boyutu & ağırlık:

Fetüsün gelişmesiyle birlikte yumru boyutunun büyümesi tamamen normaldir. Ve bebeğin ortalama boyunu ve ortalama ağırlığını hesaba katan birkaç ölçümle incelenebilir ve doğrulanabilir. 23 haftalık hamile bebeğin ağırlığının tepeden topuğa kadar yaklaşık 28.9 santimetre olması bekleniyor. Oysa ortalama ağırlığı 500 gram civarında olacaktır. 23 haftalık hamile bebek boyutunu bir meyve veya sebze ile karşılaştırırsak, büyük boy bir patlıcana eşdeğer olacaktır..

TOK

Bebek & Göbek 23 Haftalık Gebelikte olduğu gibi görünüyor:

Kilo alma süreci bu haftaya kadar değişen sağlıklı bir vücuttur. Ortalama olarak, bu haftaya kadar kilo alımı, 12 ila 15 lira arasında değişmektedir. Ancak, ikizlere 23 haftalık hamile bekliyorsanız, bebeklerin düzgün bir şekilde büyümesini sağlamak için ortalama kilo alımı en az 23 pound olmalıdır. Ek olarak, bu hafta göbek büyüklüğündeki değişikliği de fark edebilirsiniz. Ortalama olarak, 23 haftalık hamile karnının tam ölçüsü, kasık kemiğinden rahmin tepesine kadar yaklaşık 21 ila 25 santimetredir..

TOK

23 Haftalık Gebelikte Bebek Pozisyonu:

23 haftalık hamile bebek hareketi konusunda eminim herkes heyecanlıdır. Buradaki gelişme, bebeğin göğsünde minik meme uçlarının oluşumu ile birlikte fetüsün yüzünün tam gelişimi ile ilişkilendirilebilir. Yapılan araştırmalar, bebeğin artık köpek havlaması, araba kornası gibi diğer seslerle birlikte annesinin kalp atışlarını da dinleyebilecek kapasitede olduğunu ortaya koydu. 23 haftalık hamile bebek pozisyonu da değişmeye başlıyor. 23 haftalık hamileyken ne beklenir? 23 haftalık fetüste diğer değişiklikler şunları içerir:

1. İşitme yeteneği:

Bebeğin işitme yetenekleri bu haftaya kadar geliştiğinden, annenin kitap okuma ve fetüsle konuşma alışkanlığı kazanması önerilir. Bu zamana kadar, bebeğin kulak kemiklerinin belirgin bir şekle sahip olması ve sesleri algılamasının zorlaşması beklenir. Ayrıca bebeğiniz için tekerlemeler veya yumuşak müzik çalabilirsiniz. Doğumdan sonra bu benzer seslerin bebeğinizi sakinleştirmede ya da uyutmada faydalı olacağı bildirilmektedir..

2. Cilt oluşumu:

Gebeliğin bu aşaması bebeğin cilt oluşum süreci için de uygundur. Bu zamana kadar bebeğinizin cildinde damarlar ve hassas cildinin altında akan kan nedeniyle hafif kırmızımsı bir cilt oluşacaktır. Bununla birlikte, erken oluşum yaşı nedeniyle yüzey hala gerçek renkten yoksundur. Ayrıca, hava ve vücut yağının olmaması, cildin biraz daha soguk olmasına neden olur, bu da bu hafta sonuna kadar doldurulacaktır..

3. Keratin oluşumu:

Keratin, cildin sıkılaşma sürecine yardımcı olan ve herhangi bir komplikasyon olmadan saç büyümesini sağlayan vücudun pürüzsüz tabakasını ifade eder. Bu temel protein doğal olarak bebeklere dahil olur..

4. Derin nefesler önemlidir:

Hamileliğin bu döneminde, bebeğinizin kalp atışı, akciğerlerin düzgün çalışmasıyla birlikte güçlenecektir. Bundan böyle, annenin akciğer fonksiyonlarını sağlamak ve geliştirmek için iyi nefes alması şarttır. Pneumocystis, esansiyel akciğer hücreleri hamileliğin bu aşamasında oluşur. Ancak hamileliğin ilerleyen haftalarında bebek kendi kendine nefes alabilecek kapasitede olacaktır. Yirmi üç haftalık hamile fetal hareketler de bu aşamada bebeğin sık sık hareket etmesi ve tekmelemesi ile ilişkilendirilir..

5. Amniyotik sıvı:

Bebeğiniz için şölen amacından sorumlu olan amniyotik sıvılarda da istikrarlı bir büyüme fark edilir. Ancak, bebeğinizin ağzına girmesi endişe konusu değildir. Amniyotik sıvının günde yaklaşık 6 ila 7 kez kendini temizlemeye devam ettiğini öğrenince şaşıracaksınız..

TOK

23 haftalık gebelikte Gebelik Diyeti ve Egzersizleri:

Hamile bir bayan, proteinler, karbonhidratlar ve liflerle dolu sağlıklı ve eksiksiz bir diyete odaklanmalıdır. 23 haftalık hamilelikte hafif doğada tekmelere bağlı ağrılar normal olabilir ve bu nedenle diyetle birlikte egzersiz yapmak oldukça gereklidir. Ayrıca, 23 haftalık hamile kilo alımı sağlıklıdır. Bu temel besinler, sağlıklı sağlığınızı koruyacak ve fetüsü de besleyecektir. Benzer şekilde hamile bayan da hamileliği boyunca stressiz, ağrısız ve kaygısız olmak için her gün yoga yapmalı veya egzersiz yapmalıdır..

Diyet:

23 haftalık hamilelik diyetinin neler içermesi gerektiğini bize bildirin. Hamileliğin 23. haftasında, fetüsün uygun sağlığını korumak için diyetiniz çinko, kalsiyum ve demir gibi mikro besinlerin alım içeriği ile değiştirilmelidir. Vejetaryen olmayan hamile bayanlarda, protein alımını karşılamak için yağsız et ve beyaz balık tüketimi ile beslenmeleri önerilir. Ancak çiğ deniz ürünleri, sığır eti ürünleri ve domuz eti kullanımından tamamen kaçınılmalıdır..

Aksine, vejetaryen anneler temel besin gereksinimlerini karşılamak için tofu, soya ürünleri ve ıspanağa güvenebilirler. Ayrıca, diyetisyenler ayrıca hamile bir bayan için çinko içeriğinin diyete dahil edilmesine odaklanır; fetüsün hücre gelişiminde faydalı olduğu için.

Yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgillerin yanı sıra, anne karnındaki bebeğinizin diş ve kemiklerinin gelişmesine neden olduğu için vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt ürünleri de hamile bayanlar tarafından tüketilmelidir. Ancak annede laktoz intoleransı varsa, doktorun veya doktorun diğer kalsiyum takviyelerini reçete edebilmesi için bu konuda doktora danışması önemlidir..

Hamile bir bayan, yukarıda belirtilen yiyeceklerin yanı sıra taze meyve suları, sağlıklı atıştırmalıklar ve sınırlı miktarda alkolsüz içeceklere de güvenebilir..

Egzersiz yapmak:

23 haftalık hamile egzersizi nelerden oluşur? İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

 • Squat, esneklik sundukları için bu ay daha akıllıca bir seçimdir. Uyluk ve pelvik bölge için görevleri yaparak rahatlayabilirsiniz..
 • Yoga, vücudunuzun esnekliğini ve dayanıklılık gücünü arttırmanın en iyi yoludur. Bu yoga uygulaması doğum için daha iyi bir zihin sağlar.
 • Ağır egzersizler yapıyorsanız, parkta yavaş tempoda yürüyün..
 • Bu aşamada Kegal egzersizini yapmak, doğum zorlamalarına karşı daha fazla esneklik kazanan vajina ve rektum çevresindeki kaslarınızı tutacak en iyi seçenek olacaktır..
 • Herhangi bir etkiye neden olmayacak bu aylarda çok güvenli olacağı için normal germe egzersizlerini yapabilirsiniz..

TOK

Tıbbi testler & 23 Haftalık Gebelikte Tarama:

Tıbbi muayenelerin çoğu çok rutin olacak ve bunları son altı aydır yaptığınız göz önüne alındığında; prosedüre alışacaksınız. Bu aşamada bebeğin doğru pozisyonunu belirlemek için bazı son testler yapılacaktır. 23 haftalık hamile ultrasonu da önerilebilir. Bebeğinize zarar vermeyecek reçeteli ilaçların çoğu doktor tavsiyesi ile alınabilir. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 1. Ateş- Parasetamol veya Asiklovir
 2. Mide ekşimesi-Antasitler
 3. Kabızlık – Müshillerden ve Mineral Yağlardan kaçının. Metamucil gibi ilaçlar alabilirsin
 4. Öksürük- Dekstrometorfan

TOK

23 haftalık hamilelikte alınması gereken önlemler:

Hamileliğinize yarım kaldığı için aynı anda hem gergin hem de heyecanlı olabilirsiniz. Bununla birlikte, vücudunuzdaki değişiklikler ve endişe bazen derin nefes alma, hafif egzersiz yapma, sakin kalma ve kendinize iyi bakma ile başa çıkmanız gereken strese neden olabilir..

Hamileliğin bu aşamasında en güvenli tarafta olmak için, 23 haftalık hamilelik önlemleri ve daha iyi bakım için birkaç ipucu bilinmelidir:

 • Besinlerle zenginleştirilmiş sağlıklı bir diyet tüketin.
 • Her gün en az 8 ila 10 bardak sıvı ile susuz kalın.
 • Araba yolculuğunuzu uygun bir oturma pozisyonu ve rahat bir emniyet kemeri ile emniyete alın.
 • Rutin ve düzenli bir sağlık kontrolü yaptırdığınızdan emin olun..
 • Gece saatlerinde iyi uyuyun. Ancak, gündüz saatlerinde de güç şekerlemelerinin tadını çıkarabilirsiniz..
 • Mutlu ol ve hamileliğinin tadını çıkar.
 • Annelik alışverişiyle kendinizi şımartın.
 • Stresi azaltmak için eşinizle duygularınızı paylaşın.

TOK

Daha fazla gör: 22 Hafta Hamile Hareketi

23. Gebelik Haftası İçin İpuçları:

Bununla birlikte, hamileliğin 23. haftasında anne adayının bilmesi gereken birkaç önlem vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Uyku pozisyonunuzu değiştirmeye çalıştığınızda bebek etkileneceğinden, ağırlık merkezinin pozisyonundaki değişikliklere dikkat edin. Bu değişim ilk başta zor gibi görünse de zaman geçtikçe kolaylaşacaktır..
 2. Tüm alkolü tamamen kestiğinizden emin olun. Bebeğiniz gelişmeye devam ettiği için ilk ay kolay geçti, ancak bu ay işler değişmeli..
 3. Size ve bebeğinize zarar verebilecek çiğ yiyecekler yemekten kaçının. Et, balık ve yumurta gibi çeşitli besinlerin yanı sıra havuç gibi sebzeleri de yiyebilirsiniz..
 4. Sadece pastörize süt için ve komplikasyonları önlemek için miktar hakkında doktorunuzla önceden konuştuğunuzdan emin olun..

TOK

23 Haftalık Gebelikte Karşılaşılabilecek Riskler:

23. gebelik haftası belki hamileliğinizin yarısına yakın ama yine de bir anne için çok önemli ve önemli bir dönemdir. Fetüsün sağlıklı olması için birkaç riskin dikkate alınması gerekir. Hamilelikten önce hipertansiyon varsa, hamile kadınlar da hipertansiyon (CHTN) riskiyle karşı karşıyadır. Hipertansiyon durumu ayrıca fetal büyüme kısıtlaması, maternal sonuçlar ve olumsuz fetal riskini artırır. Bu durumun dışında diyabet riski, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve gerçek cerrahi problemler 23. gebelik haftasıyla bağlantılı diğer risklerdir..

TOK

23 haftalık gebelikte kontrol listeleri:

Bu haftanın hamileliği için kontrol listeniz şunları içerir:

 1. Vücudunuzu su, meyve suları, çorba vb. dahil olmak üzere farklı sıvılarla nemlendirin ve idrarınızın rengini izleyin. Koyu sarı renkli idrar, vücudunuzun artan gereksinimleri nedeniyle bol su içmeye başlamanız gerektiğini gösterir..
 2. Güne yoga veya hafif egzersizler yaparak başladığınızdan emin olun. Bu yoga seansı, kasların sıkılaşma problemini gevşetecek ve aynı zamanda vücudunuzdaki stresi de azaltacaktır..
 3. Ağır diyet alımından kaçının; bunun yerine gün boyunca birçok küçük öğüne odaklanın.
 4. Bu bir alışveriş dönemi. Hamile kıyafetlerinizin bol olduğundan emin olun. Ya da giymesi rahat olan bol veya büyük beden giysiler de satın alabilirsiniz. Dar giysiler giymeyin.

TOK

Bu değişiklik, öncelikle, ilk kez hamile kalan annelerin her zaman içlerindeki duyguları karıştırıp eşleştirdiği annelik dünyasına atılan ilk yeni adımdır. Tatlı ve ekşi anlarla yapılan bu karışıklıklar arasında anne ve bebeğin sağlığı için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Anneliğin başlangıç ​​çizgisi, ancak anne çocuğunu ilk kez kucağına aldığında geçilir. Her şey zamanla ilgilidir ve anne bebeği kucağına aldığında, bebeğin gelişi bir bakışta tüm acılar ve sıkıntılar unutulur. Umarım bu makale size 23 haftalık hamilelik hakkında bir fikir vermiştir. Herhangi bir sorunuz varsa bize geri dönün.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. 23 haftalık bebek sahibi olabilir miyim?

Cevap: Prematüre bebekler de hamileliğin 23-25. haftaları arasında doğabilirler. Doğumdan sağ çıkabilirler ve doğumun belirli komplikasyonlar veya sağlık sorunları için yapılması gerekebilir. Hayatta kalmak için doktorlardan yaşam desteği ve ilgili yönleri gerektirirler..

S2. 23. haftamda bir kahve aşığı olduğum için her gün ne kadar kahve alabilirim??

Cevap: Kafeini mümkün olduğunca sınırlamaya çalışmalısınız. İki küçük fincan kahve olabilen 200 mg’dan fazla kahve tozu içmeyin. Ama bunu da yavaş yavaş azaltmakta fayda var. Özellikle sağlıkla ilgili endişeleriniz ve sınırlayabileceğiniz bir miktarı nasıl azaltabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun..

S3. İdeal olarak hamileliğin 23. haftasında ne kadar kilo almalıydım??

Cevap: Şimdiye kadar ideal olarak dört ila yedi kilo vermiş olman gerekirdi. Bu, birçok anne adayı için normal kilo alımıdır; ancak rakamlar vakaya ve sağlık durumuna göre büyük farklılıklar gösterir..