Bebeğinizin sadece bir dokudan tamamen yeni bir insana nasıl yavaş yavaş ilerlediğini görmek harika değil mi? İlerlemeyi izlemek tamamen sihirlidir. 25 haftalık hamilelikte, vücudunuz eskisinden daha değişmiş olurdu. Bebeğiniz mükemmelliğe bir adım daha yaklaştı. 25 haftalık hamile bebek artık her geçen gün hızla gelişiyor. Peki ya belirtiler ve semptomlar? Şimdi ne beklemelisiniz? İşte bu aşamada olabilecek her şeye ayrıntılı bir bakış.

25 haftalık hamile

Bu uzun dokuz aylık hamilelik, bebeğin haftalık sıkı doktor ziyaretleri ve yapılacaklar ve yapılmayacaklar çizelgeleri ile sık sık izlenmesini gerektirir. Bunun için tıbbi görevliler hamileliği aylar değil haftalar olarak sayarlar. Bu şekilde haftalık ve sık izleme kolay ve kullanılabilir. Böylece dokuz ay 40 haftalık bir anlaşmaya dönüşüyor. Bu ayrıca üç trimestere veya aşamaya ayrılmıştır. İlk üç aylık dönem, bebeğin blastosistten embriyoya ve ardından fetüse oluşumu ile ilgilenir..

İçerik tablosu:

 • Ay ve Trimester || Ne bekleyebileceğinizi? || Belirtiler || Bebeğin Gelişimi ||
 • göbek || Aktiviteler || Diyet || Alıştırmalar || Tıbbi Testler ve Tarama ||
 • Stres Nasıl Yenilir || İpuçları ve Önlemler || Riskler || Kontrol Listesi ||

25 Haftalık Gebeliği Gösteren Ay ve Trimester:

İkinci üç aylık döneminizdesiniz, ikinci üç aylık döneminizi tamamlamanıza ve üçüncü üç aylık döneme girmenize iki hafta daha var. şimdi 5 ay 2 haftalık hamilesin.

25 Haftalık Hamile: Ne Beklemeli??

İlk zamanlar zor olabilir. Kendinizi sık sık her sabah idrar yapmak için tuvalete koşarken görürsünüz. Sık idrara çıkma artık düzenli bir ilişki haline geldi. Bundan önce, anneler uykusuzlukla güçlü bir savaş verirlerdi ve uykusuzluk her seferinde kazanırdı. Vücutta meydana gelen değişikliklerle anne, artık bir cumartesi gecesi arkadaşlarına katılamayacağını ya da bu hafta sonu kocasıyla yürüyüşe çıkamayacağını fark eder. Bu onu üzer ve gelişigüzel duygularının yanı sıra, arzu edilen belirli bir tür yemek için iştahının arttığını fark eder. Ancak bu sadece ilk aylar içindir, anne yavaş yavaş yeni hayatına alışana kadar içinde büyüyen ve gelişen bebekle bir bağ kurar ve yolculuğun büyüsü geri gelir..

25 Haftalık Hamile Belirtileri:

İşte bilmeniz gereken bazı belirtiler.

1. Saç Bakımı:

Genellikle, hamilelik yüzde çirkin olabilir, çünkü bu zamanlarda yüzde yamalar oluşur. Ancak hamileliğin iyi yanı uzun, parlak saçlardır. Anneler genellikle saçlarının eskisinden daha kalın ve ipeksi bir şekilde beslendiğini ve evcilleştiğini hissetmiştir. İşin püf noktası, normal bir günde döktüğünüz saçların başınıza yapışması ve bırakmayı reddetmesi nedeniyle hormonal değişikliklerdir. Saçınız dağınık olabilir, ancak bunu aşmanın en kolay yolu saçınızı olabildiğince sık topuz yapmaktır. Onları açık bırakmak daha fazla saç dökülmesi anlamına gelir. Harikalar yarattığı için kurtarma iksirinize Badem yağı ekleyin.

2. Nefes darlığı:

Bebek sürekli büyüdüğü ve iç organlarınızı ayarlamanız için size daha az zaman ayırdığı için nefes darlığı bu dönemde bir sorun olabilir. Daha fazla alana ihtiyaç duyarak iç organlarınızı yana doğru iter. Mide içeriği yukarı itildiğinde, akciğerlerin artık düzgün bir şekilde genişlemek için daha az yeri vardır ve bu da size boğucu bir his verebilir. Merak etme; burun spreyi almayı ve burun tıkanıklığını dinlendirmeyi deneyin, kendi kendine geçecektir. Rahatsız edici duygunuz azalmazsa, doktorunuzla bunun hakkında konuşun..

3. Hazımsızlık:

Mide içeriği artık daha fazla yukarı itildiğinden, mide artık yemek borusuna yaklaşır, böylece aşağı inen yiyecekler mideye düşmeden önce işlemek için çok az zaman alır. Bu, mide ekşimesine veya hazımsızlığa neden olabilir. Hazımsızlık artık oldukça yaygın, ekşi ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak daha iyidir. Aşırı tükürük, her zaman normalden daha fazla tükürmek için sizi sinirlendirecektir. Diyetinizi kontrol edin ve mide asitlerini indükleyen yiyecekleri en aza indirmeye çalışın..

4. Depresyon:

Şimdi her şeyin batacağı zaman. Yakında anne olacaksın. Kadınların %33’ünün klinik depresyon veya anksiyete bozukluğundan etkilendiği bulunmuştur. Belirtileri teşhis etmek zordur ve bu nedenle iştah, enerji düzeyi, konsantrasyon ve uyku gibi hamilelik belirtileriyle örtüşebilir. Kalıcı depresyon belirtileri yaşıyorsanız ve normal şekilde çalışamıyorsanız yardım almanız önerilir. Sınıflar ayrıca doğumdan önce ve sonra bebek bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır..

5. Uykusuzluk:

Bu aşamada kolayca yorulacaksınız ama uykuya dalmakta zorlanacaksınız. Sadece uyumak zor değil, uyku kalitesi de iyi değil. Sebep ne olursa olsun, uykusuzluğun bebeğe zarar vermeyeceğini bilmek önemlidir. Çok normaldir ve hamilelik sırasında kadınların yaklaşık %78’ini etkiler. Karın boyutunun artması, uykusuzluğun en önemli nedenlerinden biridir ve bunun dışında sırt ağrısı, mide ekşimesi, gece sık idrara çıkma, hormonal değişiklikler vb. gibi birçok neden vardır..

25 Haftalık Gebe Fetüs: 25 Haftada Bebeğin Gelişimleri Nelerdir??

Bu oluşumlar, ikinci üç aylık dönemde gelişmeye başlar ve üçüncü üç aylık dönem, mükemmelliğin mükemmelleştiğini ve dış dünyaya hoş geldiniz için hazır olduğunu gösterir. Bu süreler içinde, anne tarafından da görülebilen ve hissedilebilen bir ultrason bebeğin büyümesini ve gelişimini izler. 25. haftada, 40 hafta işaret olduğundan, devre eşiğini çoktan geçtiniz. Bebeğiniz hala değişikliklerden geçerken, devre arasında 5 hafta öndesiniz. Bu hafta olası değişiklikler ve gelişmeler şöyle olacaktır:

1. Yanıt:

25. haftasındaki bebek, işitme sanatında neredeyse kusursuz bir ustalık kazanmıştır. Artık kulak kemikleri güçlü ve dayanıklıdır ve beyindeki sinirleri, kendisini çevreleyen seslere alışması için yeterince gelişmiştir. Bebek artık benzer seslere veya belki bir melodi gibi ritimlere karşı güçlü bir tanıma geliştirmiştir..

2. Hareket:

Doktorlar, bebeğin yeni hareketler öğrenmesiyle sesinize bir tekme veya yumrukla bile yanıt verebileceğini söylüyor. Yakında kendi özgür iradesiyle kesenizin etrafında yüzebilir. Endişelenme, tamamen güvenli.

3. Saç Rengi:

Bu haftanın başından itibaren hücrelere entegre edilen keratin proteini ile bebeğinizin saç kökleri saçlı veya saçsız olabilir, artık ihtiyaç duyduğu uygun pigmentleri alır. Artık ultrason yoluyla bebeğin saç rengini yargılayabilirsiniz..

4. Bebek Yağı:

Oluşum devam ederken bebeğinizin iç organları yapılıyor ve mükemmelleşiyordu. Bu koşuşturmada, bebek hala sıskaydı ve sadece kaslarının ve damarlarının üzerinde deri vardı. Şimdi, sözde derinin ince örtülmesinin bu hafta belirgin hale gelmesiyle birlikte, sarkan cilt, alttaki bir yağ tabakası tarafından yavaş yavaş dolduruluyor..

5. Solunum:

Bunca zaman solunum sürecinin bir parçası olarak akciğerlerin işlevlerinden bahsettik ve bebeğin düzgün nefes alması için mükemmeldir, ancak ağızdan nefes alması yeterlidir! Bu hafta bebek, tüm bu süre boyunca tıkalı olan kendi yeni oluşan burun delikleriyle başlayacak. Burun delikleri yavaşça açılırken bebek artık burnundan da nefes alabilir..

6. Kilo Alımı:

Bebeğin sabit bir hızda büyümesiyle, bebeğinizin karnının giderek ağırlaştığını hissettiğiniz için bebeğin ağırlığı da giderek artar. Şimdi biraz 1-1 / 2 pound ağırlığında.

25 haftalık hamile bebek ağırlığı, meşe palamudu kabağı kadardır. Bebek yaklaşık 1,7 pound ağırlığında olacak ve bu da 785 gram ve 13,1 inç ölçüsünde olacak. 25 haftalık hamile bebek pozisyonu belirsizdir. Bebek başını aşağıda tutmaya karar vermedi. Başı göğsünüze yakın ve ayakları aşağı bakıyor.

25 Haftalık Hamile Karın:

Rahminiz artık bir futbol topu büyüklüğünde. Şimdiye kadar yaklaşık 7-8 kg kilo almış olurdunuz. 25 haftalık hamilelikte kilo alımı doğaldır, çünkü bu süre zarfında çoğunlukla su kilo alımı olur. Karnınız artık bebeğiniz için sadece bir duyusal duvardır. Artık müziğe tepki verecek ve ara sıra tekme ve takla gibi gösteriler yapmaya başlayacak..

25. Hafta Etkinlikleri:

25. haftada mideniz futbol topu büyüklüğünde olacaktır. Mide çarpması çalışmayı çok zorlaştıracağından aktiviteler sınırlıdır. Sık idrara çıkacaksınız ve çoğu zaman tuvalete gideceksiniz. Bu dönemde daha fazla yorgunluk ve aşerme olacaktır. Daha fazla egzersiz ile daha fazla kontrol ve test yapılmalıdır. Hamileliğin bu aşaması düzenli ve dengeli beslenme ve egzersizlerle daha fazla uyku ve dinlenmeyi içermelidir..

25. Hafta Diyet ve Egzersiz:

25 Hafta Gebelik Diyeti:

1. Meyve ve Sebzeler:

Hafta boyunca, bebek oldukça büyük olacak ve gelişmesi için daha fazla besin ve vitamine ihtiyacı olacak. Özellikle kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin taze meyve ve sebzeleri çok daha fazla tüketmelisiniz. Meyve diyeti muz, portakal, elma, brokoli vb. içermelidir. Fasulye, ıspanak gibi sebzeler alınmalıdır..

2. Çiğ Gıda Maddeleri:

Besinler genellikle çiğ gıdalarda kaynatılan gıdalardan daha fazla korunur. Yiyecek istekleri, daha fazla meyve ve çiğ tüketilebilecek yiyecekler alınarak yerine getirilir..

3. Su:

Su bu dönemde alınması gereken önemli bir sıvıdır çünkü bebek için de her şeyi tüketmeniz gerekir. Aynı zamanda formda kalmanıza ve aşırı kilo vermenize yardımcı olur..

4. C Vitamini:

Besinler ayrıca C vitamini yardımıyla vücut tarafından emilir. Turunçgiller C vitamini açısından zengindir Limon ve portakal gibi turunçgillerin tüketimi iyi olacaktır. Aşırı C vitamini tüketiminin erken doğuma neden olduğu belirtilmelidir..

5. Tavuk:

Hamilelik sırasında daha fazla protein ihtiyacı elde etmek için yağsız et alınabilir ve metabolizmamızı ve enerji hızımızı iyileştirmemize yardımcı olur. Domuz eti ve deniz ürünleri bebeğe zararlıdır, bu nedenle kaçınılmalıdır..

25 Haftalık Hamile Egzersizleri:

1. Mide Çekme:

Mideyi içeri çekerken ve vücudu esnetirken nefes almak iyi ve kolay bir egzersiz olacaktır. Günde 5 defa tekrarlanmalıdır..

2. Tam Bacak Germe:

Bacaklar için yapılan egzersizler hem annenin hem de içindeki bebeğin ağırlığını taşıması gerektiğinden çok önemlidir. Sağ dizinizi ve sağ ayağınızı geriye ve kalçaya doğru bükün. 10-30 saniye basılı tutun. Diğer bacakla tekrarlayın.

3. Uyku:

Hamilelik sırasında, uyumak için rahat bir pozisyon bulmakta zorlanacağınız zamanlar olacaktır. Düzenli uyku pozisyonu hamilelik döneminde yardımcı olmayacaktır. İyi bir uyku için en iyi duruş, dizlerinizi ve bacaklarınızı bükmek ve bacaklarınızın arasına bir yastık koymaktır..

4. Bisiklete binme:

Hamileliğin 25. haftasında, ağırlık hızla artmaya başlayacak ve bu da çatlaklara neden olacaktır. Kilo verme rejiminin bir parçası olarak bisiklet sürmek, çatlakları gidermeye yardımcı olacaktır..

5. Yürüyüş:

Hamilelik sırasında en güvenilir egzersizler yürümektir. Bütün gün aktif kalmanıza yardımcı olacaktır..

25. Haftada Gebelikte Seks:

Annesi ve eşi sevişirken hiçbir bebek incinmez. Bebeğin rahmi, rahim ağzını kapatan ve bebeği koruyan güçlü rahim kasları tarafından korunur. Rahatsız olabileceği ve vajinal enfeksiyonlara yol açabileceği için cinsel aktivitelere katılmak tercih edilmez..

Tıbbi Testler ve Tarama: Ultrason Neye benziyor?

Bu hafta bir glikoz testi tarama testiniz olacak. Bu, gestasyonel diyabet olasılığını dışlamaya veya tespit etmeye yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, bu hafta planlanmış bir ultrasonunuz olmazdı. Ancak doktorunuz planlar ve yakın izlemeye ihtiyaç duyarsa, bu hafta ultrasona ihtiyaç olur mu??

Hamilelikte Stres Nasıl Yenilir:

 • Bu hafta birçok şey hakkında stresli olabilirsiniz. Duygularınızı kontrol altında tutmak için her zaman doktorunuzla konuşmaya devam edin. Ek stres ve güçlükler, raporun belgelenmesiyle sınırlandırılır.
 • Stres ve yaşadığınız şeyler hakkında tartışmak ve danışmakla yükümlü bir topluluğa sahip olun..
 • Hamile kadınların stresini atmanın en iyi yolu bu olduğundan egzersizden ayrı dinlenin.
 • Bir partnerle tartışmak, stresinizi atmanıza ve kendinizi iyi ve iyi hissetmenize yardımcı olacaktır..
 • Stresin üstesinden gelmek için sizi keyifli hissettiren daha olumlu şeyler düşünün.
 • Tıbbi tedaviler ve muayene

25. hafta olduğu için daha fazla tıbbi tedavi ve muayene olmaya hazır olun ve unutmayın. Fetustaki anormallikler spinal ve HCG sıvıları ile kontrol edilir..

1. Ağrılar ve Ağrılar– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve naproksenden uzak durun.

2. Alerji- Antihistaminikler ve loratadin. Fenilefrin gibi psödoefedrin ve dekonjestanlardan kaçının.

3. öksürük– Dekstrometorfan ve Guaifenesin.

4. Kabızlık- Metamucil ve Colace. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.

5. Mide ekşimesi- Antasitler ve famotidin.

Yirmi Beş Haftalık Hamileler İçin İpuçları ve Önlemler:

 • Bebeğinizi cilt problemlerinden uzak tutmak için güneş kremi kullanmaya devam edin.
 • Diş etlerinizdeki, yiyeceklerden geçebilecek ve küçük çocuğunuza zarar verebilecek kötü enfeksiyon nöbetlerini önlemek için şimdi çok fazla ağız hijyeni kullanın..
 • Hamile kıyafetleri giyilmelidir
 • Ağrıları önlemek için uyku pozisyonu, yürüme ve oturma pozisyonu dikkatli bir şekilde korunmalıdır.
 • Normalden daha fazla su içerek kendinizi iyi nemlendirin.

25 Haftada Hamileliğimde Karşılaşacağım Riskler Nelerdir??

1. Karpal Tünel Sendromu: Semptomlardan bazıları sıvı tutulması, ödeme yol açma eğilimi olan hormonal dalgalanmaları içerir. Ayrıca sinir aşırı duyarlılığı olabilir ve glikoz seviyeniz dalgalanabilir. Çoğu durumda tedavi gerçekten gerekli değildir.

2. Hemoroid: Karın büyüdüğünde pelvik damarlara baskı yapar ve hemoroide neden olur..

3. Şişkinlik: Hamileliğinizde hormonal değişiklikler sindiriminizi etkileyebilir ve yavaşlatarak şişkinliğe neden olabilir..

4. Mide ekşimesi: Mide ekşimesi, bebeğin sindirim sistemine baskı yapması ve böylece asidi yemek borusundan yukarı itmesi nedeniyle oluşur..

25 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi:

 • Bebek ürünleri için alışverişe başlayın. Bunu şimdi yapın çünkü bebek darbeleri arttığında, alışveriş yapmaktan veya herhangi bir şey yapmaktan rahatsızlık duyabilirsiniz..
 • İlk kez anne olacaksanız, yeni doğan bebekleri okumak yardımcı olur. Bu sizi yüzleşmek zorunda kalabileceğiniz tüm zorluklara hazırlayacaktır..
 • Teslimatınız çok uzak değil. Stresinizi ve kaygınızı yönetmenize yardımcı olacaktır..

Hamilelik zamanla ilerledikçe birçok değişiklik meydana gelir. Bununla birlikte, rahatsızlığa neden olabilecek şey, doğum endişesidir. Kendinizi çoğu zaman stresli ve endişeli bulabilirsiniz. Bu yaygındır. Aynı zamanda stres seviyenizi yönettiğiniz ve kontrol altında tuttuğunuz zamandır. Stresi biraz azaltmak için müzik dinleyebilir veya en sevdiğiniz programı izleyebilirsiniz..