Artık resmi olarak hamileliğinizin son aşamasına girdiniz. Her zamankinden daha hamilesin. Koca göbeğin artık o kadar büyük olurdu ki muhtemelen kendi ayaklarını göremeyeceksin. Hamileliğin 31. haftasında ne kadar çok rahatsızlığın başladığını fark edeceksiniz. Bu rahatsızlık bebeğin rahim içinde genişlemesinden kaynaklanır ve genişlediğinde etrafındaki tüm organlara çok fazla baskı uygular..

İşte 31 haftalık hamilelik belirtileri ve bununla ilgili her şey hakkında ilginç bir okuma..

“Bebek dokuz ay içinde, üç yıl kollarında ve öleceğin güne kadar kalbinde taşıdığın bir şeydir.” –Mary Mason

Bir zamanlar seni geceleri ayakta tutan kişi şimdi seninle birlikte horluyor. Eskiden duygularının taştığını hissettiren kişi, şimdi mütevazı yemeğinizden bir lokma paylaşıyor ve sizin aracılığınızla nefes alıyor. Artık içinizde büyümüş ve güçlenmiş fetüs gürleyerek dünyaya hazır olduğunu size bildiriyor..

31 haftalık hamile

İçerik tablosu:

 • Ay ve Trimester || Belirtiler || Fetal Gelişim || Bebek Pozisyonu ||
 • Aktiviteler || Diyet || Egzersiz || Ultrason || Stres Nasıl Yenilir ||
 • Tıbbi Testler ve Tarama || İpuçları ve Önlemler || Kontrol Listesi ||

Otuz Bir Haftalık Hamile: Hangi Ayda ve Trimesterdesiniz?

Gebeliğinizin yedinci ayında ve üçüncü trimesterdesiniz. 31 haftalık hamile bebek ağırlığı yaklaşık 3,3 kilodur. Bu, 31 haftalık hamile bir bebek büyüklüğünün yaklaşık bir kabak başı olduğu anlamına gelir. Ayrıca yüksekliği yaklaşık 16 inç.

31 Haftalık Gebelik Belirtileri:

Bundan önce açıklanan 40 haftanın tamamı ayrıca üç aşamaya ayrılmıştır. İlk üç aylık dönem, annenin vücudunda hızla meydana gelen değişikliklere henüz alışmadığı dönemdir. Bir sonraki üç aylık dönem, bebek ve annenin yeterince iyi bir anlayış oluşturduğu altın üç aylık dönem olarak adlandırılır. Üçüncü üç aylık dönem, içinde düşünülen 31. haftada tekrar ortaya çıkan sorunları görür..

İşte size ve vücudunuza olanlar.

1. Sırt Ağrısı:

Şu anda, gecenin tam ortasında omurganızdan aşağı doğru inen keskin bir acı hissedersiniz. Bir sarsıntıyla uyanır ve saatlerce uzanıp ağrıyı dindirmeye çalışırsınız, ama sırt üstü olduğunuz sürece asla olmaz. Bunun nedeni, bebek içinde büyürken ihtiyaç duyduğu alanın yavaş yavaş üzerine kapanmasıdır. Sonuç olarak, sırt üstü yattığınızda, daha fazla yer açmak için iter ve sonunda ona uyum sağlamak ve ona yer açmak için omurganızı geri iter. Yan yatarak bunu önleyin. Bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için dik oturmayı deneyin, çünkü bu bebeğinizin hareketini kısıtlar. Ancak, bunu her zaman yapmayın, çünkü bu onun rahminizde oynama süresini engeller..

2. Yardımcı Sorunlar:

Hamileliğin ilk haftalarındaki olağan sorunlar şimdi geri dönecek. Sık idrara çıkma, düzensiz bağırsak hareketleriyle birlikte geri döndü. Daha önce hiç tuvalete gitmek için gecenin dördünde uyanmamıştınız ama şimdi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, acıklı iştahınız, diğer vücut hormonlarıyla karışan kadın hormonlarının aşırı üretimi nedeniyle hazımsızlığa veya mide ekşimesine yol açabilir. Bu durumun üstesinden gelmenin bir yolu, kahve, çay ve şekerli içecekler gibi sıvı alımınızı sınırlamaktır..

3. Hamilelik Maskesi:

Bazıları bu aşamada onlar hakkında bir parıltı yaşarken, bazıları için bu parlak hamilelik eşarbı kusursuz olmayabilir. Alakasız vücut parçalarıyla birlikte yüzümüzü de maskeleyen bir hamilelik maskesi deneyimliyorlar. Sırt sivilceleri, çatlak izleri, şimdi yüzünüzdeki kahverengi lekelerin veya çillerin sadece bir yan etkisidir. Bu da 40 hafta sona erdiğinde azalacak olan kadın hormonlarından sorumlu tutulacaktır. Aloe Vera artık sizin arkadaşınız ve cildinizle ilgili olumlu bir deneyim için ona ihtiyacınız var. Elbette notlarınızı çözmüyor ama kesinlikle azaltma yolunda işe yarıyor..

4. Nefes darlığı:

Nefes darlığı, hamilelik sırasında kadınların karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu, esas olarak, kan damarlarına ve beyne oksijen beslemesine baskı yapan ve nefes almada zorluğa yol açan fetüsün büyümesinden kaynaklanmaktadır. Kaburgaların genişlemesi hamilelik sırasında da olur ve doktorlar, kaburgaları sıkıştırarak nefes darlığına yol açabilecekleri için dar giysiler giyilmemesini tavsiye eder..

5. Sakarlık:

Aşırı kilo ve ağır kasılmalar sırasında oluşan ağrı nedeniyle sakarlık hissi gelir. Kadınlar kendilerini hantal hissediyor ve araştırmalar kadınların dörtte birinin hamilelik sırasında düştüğünü gösteriyor. Hormonal değişikliklere ek olarak, düşmenin ana faktörü olan pelvisteki kasları etkiler. Bacaktaki ödem, sıvı tutulmasının sinirlere yaptığı baskı nedeniyle karıncalanma hissine neden olur..

31 Haftalık Gebe Fetal Gelişimi:

1. Hareketlerdeki Değişim:

Belli bir zamana kadar bebeğin karşılık verme duygusu yoktur, ancak günler geçtikçe bebeğin duygusu gelişmeye başlar. Yavaş ve istikrarlı, içinde bulunduğu çevreyi tanır. Onu hayatta tutan faktörleri tanır ve vücudu, normal insan vücudu işlevleri sanatında ustalaşır. Bütün bunlar, kendi başına çalışabileceği noktaya kadar yığılır. Artık kasları stabilize oluyor ve istediği zaman hareket ettirebiliyor. Hareketler o zaman başlar. İlk aşama, bebeğin yuvarlanarak yuvarlandığını kaydeder, ancak 31. haftada hareketler değişir. Bebek artık tekmeler ve yumruklar atmaya başlar ve anneye bu yerde sıkışık hissettiğini bildirir..

2. İşitme Cihazı:

Bebeğin kulağı şimdi tam formda çalışıyor, gürültü alıyor ve beyin uyarıları tam hızda çalışmak için harekete geçtiğinde onu algılayacak şekilde değiştiriyor. Bir insan kulağı, yalnızca kulak elemanları birlikte çalıştığında değil, aynı zamanda duyulan veya alınan dürtü beyin tarafından algılanıp kodu çözülebildiğinde bir sesin kodunu çözebilir. 31. haftaya kadar, beyin zaten uygun bir şekil almaya başladı ve şimdi dürtüleri alıp üzerinde çalışabilir. Bu nedenle bebeğinizin sesinizi ve çevresini sesli olarak algılaması sizin için sürpriz olmayabilir. Artık sesinizi, okuduğunuz herhangi bir müziği veya hikayeyi duyabilir..

3. Kendini İkiye Katla:

Şimdiye kadar bebeğiniz 3,5 pound ağırlığında ve büyüme atağı sona erdiğinde, şimdi 18 inç’e kadar ölçüyor. Bu ağırlığın yarısı, derinin altında büyüyen yağ katmanlarına aittir. Kollar artık bağırsak ve uyluklarla birlikte tombul bir şekil almaya başlar. Bebeğinizin bunca zaman içinde yüzdüğü amniyotik sıvı, büyüyen bebeğe daha fazla yer sağlamak için artık kendisini küçültmeye başlar..

4. İstemsiz Eylemler:

31. haftada bebeğin refleks hareketleri geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Ultrason artık sadece işitme kabiliyetini yüksek ve net bir şekilde ortaya çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda doktorlar, göbek deliğinin tam ortasına parlak bir ışık yaktığınızda, bebeğinizin başını uzağa ya da ışığa doğru hareket ettirerek yanıt verebileceğini söylüyorlar. O cıvıl cıvıl cıvıl cıvıl gözcüler artık ışığın hassasiyetine bir şekilde alışmış durumda. Diğer refleks eylemi ise, eğer şanslıysa, ultrasonda bir anını yakalayarak fark edilebilecek olan esnemeyi içerir. Bu hafta netleşebilecek en sevdiği uyku pozisyonuna bile sahip olabilir. Bu haftaki bu ince hareketler bebeğinizi dış dünyaya hazırlayacak..

5. Nefes Alın:

Zamanla bebeğin ciğerleri giderek daha fazla gelişiyor. bu bir günde olmaz, ancak biraz zaman gerektirir, ancak bu haftanın sonunda, kendisinden başkası tarafından üretilen kırmızı kan hücrelerine genişleyen ve büzülen sağlam bir akciğere sahip olacağından emin olabilirsiniz. Yavaş yavaş olgunlaşan akciğerler ayrıca soluk borusunun veya nefes borusunun açılmasına yardımcı olur, böylece bebek artık oksijen almak ve karbondioksiti solumak için annenin göbek bağına ihtiyaç duymaz..

6. Kalp:

Anneden plasenta yoluyla besin ve oksijen temini, fetüsün kalbinin çalışması için gereken işi yapıyor. Doğumdan sonra iş bebeğin ciğerleri tarafından halledilir. Fetüsün büyümesinin üçüncü haftasında kalp atmaya başlar ve 30. haftada bebek dünyaya gelmeye hazır pelvik tabandadır..

Bebek Pozisyonu:

31 haftalık hamile bir bebek pozisyonu, bir büyüme hamlesinin ortasında bir yerdedir. Ayrıca cilt altında yağ birikmeye başlayacaktır. Bebek de şimdi çok hareketli, bu iyiye işaret. Bebek baş aşağı ve ayaklar yukarı, göğsünüze doğru olacak şekilde dikeydir..

31. Hafta Etkinlikleri:

31. hafta boyunca, fetüsün büyümesi, kaslar üzerinde daha fazla strese neden olan ve kadınların ağırlık merkezini etkileyen, birinci ve ikinci trimesterde yapılanlar gibi tüm aktiviteleri yapmak mümkün değildir, bu da buna yol açacaktır. dengesiz duruş ve omuriliğe baskı uygulamak.

31 Haftalık Gebelikte Diyet ve Egzersizler:

31 Haftalık Hamile Diyeti:

 • Eğer bir vejeteryansanız, tofu ve soya fasulyesi protein seviyenizin korunmasında size yardımcı olacaktır. Öte yandan, vejeteryan değilseniz, normal yağsız et içeriğiniz gayet iyi olmalıdır..
 • Çocuğunuzdaki kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi için diyetinizde demir takviyeleri ve folik asidi unutmayınız. Ispanak ve muz sıcak seçiminiz olmalı.
 • Süt ürünleri de sahnede bulunmalıdır. Doğal diyet ürünlerinin yerine kalsiyum takviyesi alamazsınız..
 • Dengeli beslenmeniz temel sebzeleri de içermelidir. Lahana, balkabağı, domates ve fasulye bizim kişisel seçimlerimizdir..
 • Meyveler harika bir kahvaltı kaynağı ve güne ve diyetinize başlamanın iyi bir yolu olabilir. Ayrıca atıştırma zamanı kaynağınız olarak da hizmet edebilirler..

31 Haftalık Hamile Egzersizi:

 • Asana solumak şiddetle tavsiye edilir; hava yolu geçişinin temizlenmesine ve akciğerlerin saflaştırılmasına yardımcı olur.
 • Mükemmel bir hamilelik squatı için; ayak omuz hizasında açılı ve eller dışarı ve zemine paralel olarak kaldırılmış ve yavaşça çömelme pozisyonuna alçaltılmış, topuklar yerde ve diz ayağın önünden dışarı çıkmamalı ve sırt düz olmalıdır. Kalkarken nefes alma ve çömelme pozisyonuna inerken nefes verme.
 • Garip görünebilir, ancak bu aşamada, bebek yumruğunuz hemen yukarı doğru büyürken, normal pozisyonda uyumak zor olacak ve daha çok ustalaşmanız gereken bir egzersiz gibi olacaktır..
 • Gebeliğin 31. haftası için herhangi bir aparat gerektirmeyen en iyi egzersiz şekli yürüyüştür.
 • Ayaklardaki baskıyı azaltmak için su aerobiği yapılabilir..

31.Hafta Gebelikte Seks:

Son üç aylık dönemde seks veya cinsel ilişki tavsiye edilmez. Duygusal faktörü kontrol etmek, normal doğumun anahtarıdır ve her türlü enfeksiyon olasılığını azaltır..

31 hafta Hamile Ultrason:

Bu hafta ultrasona gittiğinizde, bebeğin aslında nasıl göründüğünü fark edeceksiniz, neredeyse çıkmaya hazır. Tüm doğru organlarla mükemmeldir. Uzuvları açıkça görebileceksiniz ve hareketi takip edebileceksiniz. 31 haftalık bir hamileliğin bebek hareketleri genellikle düzenli tekmelemeyi içerir..

31 haftalık hamile göbeği, sürekli genişleyen bir göbektir. Cilt daha da gerilecek ve çatlakların da oluştuğunu fark edeceksiniz. Sadece rahat hamile kıyafetleri ve bol pantolon giymeyi unutmayın..

Hamilelikte Stres Nasıl Yenilir:

 • Yakında gelmek üzere olan yeni aşamanızı besleyin. Etrafınızdaki insanlarla eğlenin ve çevreyi daha olumlu hale getirin.
 • İş yükünün ve çalışma saatlerinin azaltılması.
 • Partnerinize karşı kendiniz hakkında dürüst olun. Ebeveynlik ikiniz için de doğru. Hiçbir şey paylaşmayarak kendinizi strese sokmayın ve aşırı yüklemeyin..

31 Haftalık Gebelikte Tıbbi Testler ve Tarama:

Aylık kontrol, tarama ve kan muayenesi ile erken dönemlerde ve son trimesterde kromozomal anormalliklerin saptanmasına da yardımcı olabilir ve bu aşamada ultra tarama veya MRI ile doku ile ilgili tarama yardımı ile herhangi bir doğum kusuru teşhis edilebilir.

 •  Ağrı– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve naproksen ile kendinizi şımartmayın.
 • Alerji– Antihistaminikler ve Loratadin. Psödoefedrin ve Fenilefrin gibi dekonjestanları kullanmaktan kaçının.
 •  Öksürük– dekstrometorfan.
 •  Kabızlık- Metamusil. Mineral yağdan kaçının.
 •  Göğüste ağrılı yanma hissi- antasitler.

31 Haftalık Gebelikte Alınacak İpuçları ve Önlemler:

 1. Kendinizi şımartmak bu aşamada iyi bir fikir olabilir çünkü kendinizi daha iyi hissetmeniz ve ruh halinizi yükseltmeniz gerekir..
 2. Örgü işi yapmak veya boyamak stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur.
 3. Sağlığınızı ve risklerinizi tartın ve sizin için en iyisinin ne olduğuna karar verin. Başkalarının kararlarını üzerinize yığmasına ve sizi yormasına izin vermeyin..
 4. Bebeğin sağlığıyla ilgili stresten kaçınmak için düzenli kontrollere gidin. Bu sadece gerekli olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm durum hakkında endişelendiğinizde sağlığınızı mahvetmeyi de durdurur. 31 haftalık hamilelik ağrıları yaygındır. Doktorunuzla ne zaman konuşacağınızı bilin.

Kontrol listesi:

 • Bebeğiniz için kıyafet alışverişine başlayın ve odanızı daha canlı hale getirmek için ona renkli oyuncaklar alın..
 • Bol pantolonlar ve rahat sutyenler de dahil olmak üzere bazı hamile kıyafetleri satın alın.
 • İşçi bayramınızda yanınızda taşıyacağınız şeylerin bir listesini yapın.

Yoga ve pozitif enerjilerle rahatlamak bu hafta iyi bir kurtarıcı olacak. Şimdiye kadar yaptığınız gibi, hamileliğinizle iyi geçineceksiniz. Kendinizi mümkün olduğunca rahat ettirin. 31 haftalık hamilelik sancıları endişelenecek bir şey değil, ancak şiddetli hale gelirse, umursamanız gerekir..