32 haftalık hamilelik ne beklenir? Pekala, çok. Geriye dönüp bakarsanız, siz ve bebeğiniz çok iyi ilerleme kaydettiniz, doğuma bir adım daha yaklaştınız. İlk duygusal engeller sizin için sıradan bir şey haline gelirdi. Biraz rahatlamanın ve vücudunuzu anlamak için biraz zaman ayırmanın zamanı geldi..

32 Haftalık Gebelik

32 Haftalık Gebelikte Hangi Ay ve Trimesterdesiniz??

Yedinci ayınızda ve hamileliğinizin son üç aylık dönemindesiniz. Bu, kendinizi güne zihinsel olarak hazırlamak için hala biraz zamanınız olduğu anlamına gelir..

32 Haftalık Hamile: Belirtileri & Gelişmeler

1. Pozisyonunu Ayarlayın:

Her şey başladığında, bebeğin amniyotik sıvıda başı yukarı ve bacakları aşağı doğru yüzdüğü görülecektir, ancak 32. haftada izin günlerini algılar ve bu nedenle bir sabah karnınızda çok fazla guruldama ve yuvarlanma hissedebilirsiniz. ve tahmin edin ultrason bebeğinizi nasıl bulacak? Şimdiye kadar bebeğiniz baş aşağı döndü ve kendini girişte konumlandırdı. Her zamanki tekme ve yumruklar, artık kutulu hayatı yaşayamayacağını bilmenizi sağlar. Ama endişelenmeyin, kafası armut şeklindeki rahminize bu şekilde daha iyi oturduğu için rahatsız değil..

2. Cilt İşleri:

Fetüsün ilk aşaması iskelet yapısında bir deri parçasından başka bir şey olmayacaktı ama mükemmel insanı nasıl yaratacağını en iyi Allah bilir, bu yüzden iç işlerini mükemmelleştirmek için bunca ay bekler. Artık 30. haftadan itibaren iç yağ katmanları gelişir. Şimdi 32. haftada, bebeğin bir zamanlar sarkık kırışık cildi şimdi bebek yağ katmanlarıyla doluyor. Yanakları şişiyor ve midesi de daha fazla yemek yerken şişiyor. Bir zamanlar cildini kaplayan vernixcaseosa adı verilen beyaz mumsu bir madde, artık amniyotik sıvıya açık süt rengi vererek aşınmıştır. Vücudunu kaplayan lanugo veya yumuşak bebek kılı da geri çekiliyor.

3. Cinsiyet Tespiti:

Cinsiyet 32. haftaya kadar beklemekten çok daha erken bilinebilse de, artık cinsiyetler neredeyse olgunlaşmış ve kendilerini mükemmelleştirmiştir. Bir erkek çocuk için testisleri düşmeye başlamadan önce testis torbasının gelişmesi gerekir. Bu süreç, bebeğin testislerinin başarıyla aşağıdaki skrotuma indiği bu ayda tamamlanır. Bir kız için, labia majör dudakları artık labia minör dudaklarını örtmeye hazırdır. Daha iyisini bilmiyorsanız, ufacık yumurtalığında zaten 7 milyarlık bir ilkel yumurta birikintisi var. Bu sayı sonradan 2 milyara düşüyor.

4. Rötuşlar:

Yaptığınız son dakika rötuşları gibi, bebeğin ayak ve parmak tırnakları, saç kökleri ile birlikte belki de içinde bir miktar saç var, şimdi ayrılmaya hazırlanırken kendilerini mükemmelleştiriyorlar. Bu, optik sinirlerle birlikte sinir sistemini veya kendilerini mükemmelleştiren koku ve işitme sinirlerini de içerir..

5. Ölçüm:

Bu süre zarfında bebek yaklaşık 107 kilo ağırlığında ve tepeden tırnağa 42 cm uzunluğunda olacak. İlk birkaç ay (32’ye kadar), bebeğin hayatta kalma ve gelişme şansı oldukça yüksektir..

6. Akciğerler:

Akciğerler bebeğin en önemli parçalarından biri olacak, ancak bu zamana kadar tam olarak gelişmeyecekler. Bu doğumdan biraz önce düzgün bir şekilde büyüyecek ve o zaman için bebek akciğerleri uygun bir durumda tutmak için amniyotik sıvıyı teneffüs edecek..

Dokuz ayın tamamı 40 haftaya bölünmüştür ve bu da üç bölüme ayrılmıştır. İlk üç aylık dönem hem bebek hem de anne için zordur, çünkü ikisi de rahatlık için mücadele eder. İkinci üç aylık dönemde, uğruna savaştıkları kolaylığa kavuşurlar ve nihayet üçüncü üç aylık dönemde yeniden rahatlık için savaşmaya başlarlar. Anne de bebekle birlikte bir takım değişikliklerden geçer..

7. Kasılmalar:

Bu saatlerde, yumuşak bir kasılmanın meydana geldiğini ve zaman zaman tekrarlandığını hissedeceksiniz. Tıp dünyasında buna, vücudunuzun veya yumurtalıklarınızın son güne hazırlanmaktan başka bir şey olmayan Braxton Hicks kasılması denir. Bu, size kolay doğum için rahat bir yol öğrettikleri işçi sınıflarına kaydolmak için en iyi zamandır. Ancak bu kasılmalar ağrılı değildir ancak biraz rahatsızlık verebilir..

8. Dökülme ve Ağrı:

Şimdiye kadar, vücut bezlerinizin ve kaslarınızın avantajlarını kaybettiğini yaşayabilirsiniz. Kalça kuşaklarınız artık hafif bir ağrıya neden olacak şekilde genişleyebilir. Bu aynı zamanda şimdi genişleyebilen göğüsleriniz için de geçerli olabilir ve vücut giderek daha fazla kadın hormonu ürettiği için meme bezlerinde hafif ağrı oluşabilir. Yumurtalıkların gerilmesi ile karın bölgesinde hafif bir ağrı da olabilir, bu tamamen normaldir..

9. Teslim Alma Tavsiyesi:

Şimdiye kadar, sizi vurmak üzere olan sorunlara ve ipuçlarına ve püf noktalarına karşı daha dikkatli olmalısınız. Bu yüzden doktorlara ve ebelere danışmak en iyisidir. Doktor tarafından formüle edilen katı yapılacaklar çizelgesi, şimdi haftanızın mantrası olmalıdır..

10. Yardımcı Sorunlar:

İkincil sorunların tümü bebeğin büyümesiyle ilgilidir. Şimdiye kadar bebeğiniz yaklaşık 19 inç boyunda ve 4 kilo ağırlığındadır, bu yüzden bebeğiniz midenizdeki içeriği yukarı doğru itmeye devam eder. Bu, mide bileşenlerinin yukarı doğru itilmesine neden olarak boş alanı sıkıştırarak akciğerlerin daha az genişlemesine neden olur. Bu nefes darlığına neden olur. Diğer problemler arasında hazımsızlık, mide ekşimesi ve sık idrara çıkma sayılabilir. Bedensel sorunlar da bu noktada ortaya çıkacaktır..

11. Yorgunluk:

Bu, bu süre zarfında oldukça yaygın olarak görülen en önemli semptomlardan biridir. Yorgunluk muhtemelen geçmeniz gerekenlerden biridir. Yorgunlukla birlikte, sürdürmeniz gereken bir şey daha var, o da uykusuz geceler. Bebekle sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız, gündüzleri biraz uyumayı deneyin. Bu, gece boyunca uyanık kalmanızı sağlayacak ve gerisi yorgunluğu da ortadan kaldıracaktır. Birçok kadın, gündüz uyku sürecini ilk başta zor bulur. Ama daha sonra, hepsi bunu yaşıyor ve bu şekilde ona uyum sağlıyorlar..

12. Nagging Belirtileri:

Gebeliğin 32. haftasında sık görülen semptomlardan bazıları mide ekşimesi, diz şişmesi, asitlik vb. ve kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilecek diğer benzer tıbbi durumlardır. Belirtilere ciddi bir çözüm arıyorsanız, zamanınız varken bu sorunları azaltın. Ya da daha sonra, bunun üzerinden geçmeniz gerekecek ve bu ciddi bir sorun olacak. Uygun ilaçlar alınarak mide ekşimesi ve asitlik azaltılabilir ve ayrıca dizlerin şişme etkisini azaltmak için bazı teknikler, egzersizler, ilaçlar vb. vardır. Bu semptomları aldıktan sonra bir doktora danışmak uygun olacaktır..

32 Haftalık Hamile Bebek Boyu ve Kilosu:

Bebeğinizin 32 haftalık hamile bebek ağırlığı 3,8 pound ve 16.7 inç olacaktır. Bebeğiniz artık kabak büyüklüğünde olacak! Evet, geçen haftadan biraz daha büyüdü.

32 Haftalık Hamile Karın ve Bebek:

Karnınız, rahmin tepesinden pelvik kemiğe kadar yaklaşık 30 ila 34 santimetre ölçecektir. 32 haftalık hamilelikte bebeğin nasıl konumlandırıldığını merak ediyor musunuz? Eh, büyük ihtimalle baş aşağı pozisyonda olacaktır. Şimdi daha da sıkışık hissedecek.

32 haftalık ikizlere hamileyken, doğal olarak çok ağır hissedebileceğiniz anlamına gelir. Ortalama ikiz gebelik 37 hafta olarak kabul edildiğinden, doğuma daha yakın olma şansınız da vardır..

Otuz İki Haftalık Hamile Aktivitesi:

Hafta boyunca pek çok şey olacak ve bunların çoğu sizin için yeni olacak. Bebeğiniz ağırlaşacak ve siz de kilo alacaksınız. Vücut her zaman olması gereken ağırlığı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır ve bazı kadınlar çok endişelenir. Uygun bir diyet sürdürülmediği sürece bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Doğru beslenme sayesinde vücut, annenin vücudunu güçlendirecek ve bu süre zarfında zinde kalmasını sağlayacak doğru besine sahip olacaktır..

Uzuvların ana kısımlarındaki ağrıdan kurtulmak için birçok yoga pozu ve ağız kavgası gibi bacak egzersizleri yapılmalıdır. Bu birçok insana yardımcı oldu ve kesinlikle size de yardımcı olacaktır. Fetus, nefes alma hareketlerini uygulayacak ve aynı zamanda doğum için de hazırlanacaktır. Mutlaka depresyon, ruh hali değişimleri vb. duygular olacaktır ve pozitifliği yayan doğru insanlarla takılarak duygularınıza gereken özeni göstermek istersiniz. Bir sonraki haftaya hüzünle gitmek istemezsin

yüz ama yüksek beklentiler ve heyecanla.

Daha fazla gör: 34 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamilelik Diyeti ve Egzersizi:

Bu tür durumlardan kurtulmak için her zaman doğru beslenme gereklidir. Diyet programında bazı değişiklikler yapmaya istekli değilseniz, o zaman kolayca hastalanacağınız ve ardından iyileşmenin gerçek bir sorun olacağı zamanlar olacaktır. Bu muhtemelen son üç aylık dönemdir ve bundan geçmek için ciddi tıbbi bakıma ihtiyacınız olacak. Bebeğin büyümesini desteklemek için gereken enerji ihtiyacı bu dönemde artar..

1. Kalori:

Bu, bu hafta boyunca önemli bir şey. Kalori gereksinimi karşılanmalıdır. Hamile bir anne, son üç aylık dönemde yalnızca yaklaşık 200 kaloriye ihtiyaç duyar ve bu gereksinim kolayca karşılanabilir. Yine de, yaklaşık 300 kalori tüketilmesini öneren bazı uzmanlar var. Uygun sebze, ekmek, meyve vb. yemek, bu gereksinimi karşılamanıza yardımcı olabilir..

2. Sulu Kalmak:

Tropik ülkelerde yaşıyorsanız, hamilelik sırasında bile terleme süreci durmayacağından ve içinizde büyüyen bu ekstra yaşamla, vücuttaki tuzları kesinlikle kaybetmek istemediğiniz için uygun hidrasyon her zaman gereklidir. Bu oldukça ciddi bir sorundur ve doğru besinleri yemenin bebeğe doğru besinleri de sağlayacağı unutulmamalıdır. Dışarı çıkarken yanınızda filtrelenmiş veya kaynamış su bulundurun..

3. Aşırı Isı:

Hazımsızlık gibi mide sorunlarınız varsa ve bunun nedeni ısıdan kaynaklanıyorsa, yiyeceklerle birlikte soğuk garnitürler yemekten zarar gelmez. Bu süre zarfında daha fazla su içmek vücudunuzu nemli ve taze tutacak ve ananas, havuç vb. gibi yiyecekleri uygun miktarda ve sebze köri, raita vb. Hint yan yemekleri gibi yiyeceklerle bu süre boyunca yardımcı olacaktır. Stresi azaltmak için biraz hindistancevizi suyu için.

Zindeliğin sonu olmadığı için hamileyken egzersiz her zaman önemli bir konudur. Zinde kalmaya istekliyseniz, uzuvların farklı bölgelerindeki ağrıları azaltmak her zaman yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında ağrıyı azaltmak istiyorsanız, biraz yoga, yürüyüş vb. deneyin. Trimesterin bu haftasında koşu yapmayın. Trimester döneminde olduğunuz için, karın üzerinde ciddi stres yaratacak egzersizleri yapmaktan kaçının..

4. Bu Hafta Boyunca Seks:

Bu süre zarfında seks aklınızdaki son şey olacak gibi değil. Birçok kadın üç aylık döneme girdiğinde cinsel aktivitelerden kaçınsa da, cinsel ilişkiye girmek tamamen iyidir. Bazen, emeği teşvik etme söz konusu olduğunda, oyunun kurallarını tamamen değiştirebilir. Seks aynı zamanda bir zihin değiştiricidir. Stresten, aşırı bebek kilolarından, fiziksel hasardan bıktığınızda, günlük eğlence rutininizde bazı ciddi değişiklikler yapmaya istekli olacaksınız ve seks bunlardan biri olabilir. Kesinlikle zihninizi stresten uzaklaştırabilir ve eşinizle biraz eğlenmenize izin verebilir. Artı, tatlı aşk ne zaman herhangi bir soruna neden oldu? Bazen seks tek seçenek gibi gelir. Ancak, seks yaparken yoğunluk faktörünü denklemin dışında tutmaya çalışın..

32 Haftalık Gebelikte Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları:

Stresin üstesinden gelmek, hamilelik sırasında yeterince kazanılmışken bir savaşı kazanmak gibidir. Birçok kadının hamilelik sırasında stresli dönemlerinin farklı nedenleri vardır. Hamilelik sırasında stresin üstesinden gelmek istiyorsanız, bu konuda bir uzmanla konuşun veya arkadaşlarınıza danışın. Eşinizle birlikte kalmak, ruh hali değişimlerinin arttığı zamanlarda stresin arkasındaki nedenlerden biri olabilir. Bazen aşırı stres uyku bozukluklarına, depresyona, iştahsızlığa vb. ve sizi fiziksel ve zihinsel olarak gerçekten hasta edebilecek daha birçok şeye yol açabilir. Sizi düzeltebilecek tüm sorunlarla başa çıkmak için zihinsel olarak daha güçlü olmalısınız. Stresi kolayca azaltmak istiyorsanız, o zaman biraz uzman yardımı alın ve umursayan ve gerçekten anlayan kişilerle konuşun..

Karşılaşılacak Riskler Nelerdir??

 • Daha fazla Braxton Hicks kasılmaları yaşayacaksınız. Şimdi daha güçlü ve sık olma eğilimindedirler..
 • Daha koyu meme uçlarını gözlemleyeceksiniz ve bunun neden olduğunu kimse bilmiyor..
 • Nefes darlığı yaygın bir semptomdur.
 •  Sızdıran göğüsler artık yaygındır. Göğüsleriniz büyür ve kalın sarı bir sıvı olan kolostrum üretmeye başlardı..
 • Vajinal akıntı da artık yaygın olacak. Vücudunuzun enfeksiyonu uzak tutarak doğum için kendini hazırlama şeklidir..

Tıbbi Tedavi ve Düzenli Kontrol:

Hamileliğin bu döneminde ele alınması gereken birçok tıbbi durum vardır. Aşırı stres, öksürük, mide sorunları, bacak krampları vb. tıbbi durumlar en yaygın olanlardır. Burada, olası tüm tıbbi durumlarda size yardımcı olacağını umduğumuz bazı ilaçları tartışacağız..

 1. Aşırı fiziksel ağrılar için asetaminofen, piyasadaki en iyi ilaçlardan biridir..
 2. Mide sorunları ve kabızlık gibi bağırsak sorunları, Dulcolax kolayca yararlanılabilen oldukça iyi bir ilaçtır..
 3. Maya enfeksiyonu için Gyne-Lotrimin’in en iyisi olduğu iddia edilebilir..
 4. Bazı kadınlar soğuk algınlığı yaşar ve Vicks Formula 44 bu kategorideki en iyilerden biridir. Ayrıca, ciddi bir ilaç arıyorsanız, herhangi bir güçlü soğuk algınlığı hapı almadan önce bir doktora danışın..
 5. Bebeğin takibi, hareketi ve büyümesi için düzenli kontroller yapılmalıdır..

32 Haftalık Hamile Haftası İpuçları ve Önlemler:

Akılda tutulması gereken bazı şeyler var. Hamilelik sırasındaki fiziksel sorunların çoğu önceden belirlenemez..

 • Bazı ciddi fiziksel problemlerle uğraşıyorsanız, bunları önceden tespit edebilecek bilgi ve yeteneğe sahip olmalısınız. Örneğin, servikste kasılmaya bağlı değişikliklerden membranlar sorumlu olabilir..
 • Zarlarda enfeksiyon veya zarların erken erken yırtılması varsa, doğum gecikmeleri ana sonuçlardan biri olabilir. Bu muhtemelen hamileliğin bu belirli zaman diliminde herhangi birinin size verebileceği en iyi ve nadir ipuçlarından biridir..
 • Önlemler için, kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunlar yüksek yoğunluklu egzersizler, sigara, alkol, aşırı yağlı yiyecekler vb..

32 Haftalık Gebelik Bakımı için Kontrol Listeleri:

 1. Gelecek haftanın doğum öncesi ziyaretinizi planlamanın zamanı geldi..
 2. Alışverişe başlayın ve arabanıza bir bebek koltuğu takın.
 3. Ayrıca sigortanızı aramanın zamanı geldi.

Makale, 32 haftalık hamilelikte size ve bebeğinize olan her şeye dair bir fikirdir. 32 haftalık hamile ultrasonu heyecan verici hale gelir ve aslında minyatür bir insan görebilirsiniz. Pekala, kaygı bazen sizi çıkmaza sokabilir ve bu nedenle, şimdi biraz rahatlamak çok önemlidir. sağlıklı yolculuklar!

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. 32 Haftalık Gebelikte Seyahat Etmek Güvenli mi??

Evet öyle! 32 haftada seyahat edebilirsiniz. Sadece güvenli bir yolculuk geçirdiğinizden emin olmak için ihtiyaç duyabileceğiniz temel şeyleri taşımanız gerekir..

2. 32 Haftalık Gebelikte Nasıl Uyuyabilirsiniz??

32 haftalık hamilelikte, uyumanın sizin için rahatsız edici hale geldiği bir deneyim yaşamanız yaygındır. Bebek ve göbek büyüktür ve uyumak için doğru pozisyonu bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Daha iyi kan akışı için sol tarafınıza yatmanızı tavsiye ederiz ve plasentanın beslenmesini sağlarız..

3. Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız??

Kramplarınızın ve ağrılarınızın dayanılmaz hale geldiğini düşünüyorsanız bir doktora danışmalısınız. Bunun için gerçek bir kasılma ile sahte olanı ayırt etmeyi öğrenmeye başlayın..