Ebeveynlik dünyasına girmeye karar verdiniz mi? Karar için tebrikler! Bebeğinizi kucağınıza almanın mutluluğu kelimelerle anlatılamaz. Ancak bundan önce, ebeveynlik yolculuğuna başlamak için nasıl hamile kalınacağını bilmeniz gerekir. Bu makale, hamile kalmaya ve doğurganlık şanslarını artırmaya çalışanlar içindir..

Nasıl Hamile Kalınır & Hamile İpuçları

İÇERİK TABLOSU:

 • Hamilelik nedir ve nasıl elde edilir?
 • Adet Döngüsünün Aşamalarını Anlamak
 • Hamilelik için Denemek İçin En İyi Zaman
 • Hamile Kalmak İçin Doğru Yaş
 • Nasıl Hamile Kalacağınıza İlişkin İpuçları
 • Gebe Kalmaya Çalışırken Karşılaşılan Sorunlar
 • Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Sorunlarına Yönelik Tedaviler
 • Düşükten Sonra Gebelik Şansı
 • Bir Doğurganlık Doktoruna Ne Zaman Görünmelisiniz??
 • SSS

Hamilelik nedir ve nasıl elde edilir?

Hamilelik, kadının doğmamış fetüsü vücudunda taşıdığı bir durumdur. Erkek sperm, fallop tüpünde dişi yumurta ile buluştuğunda ve döllendiğinde olur. Şimdi Zigot olarak adlandırılan bu yumurta, fetüs olarak geliştiği rahme doğru hareket eder. Tüp bebek veya tüp bebek gibi cinsel ilişki veya yapay bir süreçle hamile kalabilirsiniz..

İlerleyen bölümlerde, adet ve yumurtlama döngüleriniz, hamile kalmanız için ipuçları ve önlemler hakkında konuşarak hamile kalmanız için “doğru zamanı” anlamanıza yardımcı olacağız..

Adet Döngüsünün Aşamalarını Anlamak:

Bir kız ergenlik döneminden menopoza kadar her ay adet görür. Her adet döngüsü sırasında, vücutta olası bir hamileliğe hazırlanmak için bir dizi değişiklik meydana gelir. Hamileliğinizi kontrol etmek veya planlamak ve doğru zamanda uygun önlemleri almak için bu döngüyü anlamak önemlidir..

Bir kadının tipik bir adet döngüsü dört aşamaya ayrılabilir:

 • Adet.
 • Foliküler Evre.
 • yumurtlama.
 • Luteal faz.

Adet:

Bu, döngünüzün ilk aşamasıdır ve aylık adetlerinizi aldığınızda başlar. Bu aşamada, vücut rahminizdeki istenmeyen kalınlaşmış astardan kurtulur. Bunun nedeni, bir önceki aya ait yumurtanın döllenmemiş kalması ve rahmin artık hamileliği desteklemek için yaptığı bu astara ihtiyaç duymamasıdır..

Bu, genellikle kramplar, göğüslerde hassasiyet, ruh hali değişimleri ve yorgunluk ile birlikte görülen aylık kan dökülmesine yol açar. Aşama yaklaşık 3 ila 7 gün sürer ve zaman çerçevesi zamanla değişebilir.

Foliküler Evre:

Bu aşama, adet dönemlerinizin 1. gününden başlar ve yumurtlama aşamasına kadar sürer. Bu süre zarfında vücut, yumurtalıklarınızı folikül adı verilen yumurtalık keselerinde 5 ila 20 yumurta üretmeye teşvik eden Folikül Uyarıcı Hormonu veya FSH’yi salgılar. Bunların dışında sadece bir sağlıklı folikül olgunlaşır ve olgunlaşır..

Tüm Foliküler faz, ortalama 16 gün olmak üzere 11 ila 27 gün arasında sürer. Bu aşama ile Yumurtlama arasında, Uterusun yumurtayı beslemek için kalın astarı yeniden geliştirdiği Proliferatif faz adı verilen başka bir aşama vardır..

yumurtlama:

Bu aşama, östrojen seviyeleri yükseldiğinde başlar ve Luteinize edici Hormon veya LH adı verilen bir hormonun salgılanmasıyla sonuçlanır. Bu hormon Yumurtlama sürecinin başlamasında kilit rol oynar ve olgun yumurta fallop tüpünde yaklaşık 24 saat spermi bekler..

Bir kadın sadece bu aşamada hamile kalabilir ve genellikle adetinizin orta günü olur. Örneğin, 28 günlük bir döngünün 14. günü veya 30 günlük bir döngünün 15. günüdür. 24 saat sonra yumurta ölür ve vücut tarafından yeniden emilir..

Luteal faz:

Bu aşamada, yırtılan folikül, yüksek düzeyde progesteron üreten yumurtayı serbest bıraktıktan sonra Corpus luteum’a dönüşür. Vücutta bol miktarda östrojen ve progesteron bulunan rahim, döllenme şansını davet etmek için kalın astarı tekrar yapar..

Yumurtayla hiçbir sperm karşılaşmazsa, korpus luteum dejenere olur ve vücut tarafından yeniden emilir ve hormon seviyeleri düşer. Adet dönemlerinizin başlangıcını işaret eden dökülme süreci başlar. Tüm ifade yaklaşık 11 ila 17 gün ve ortalama 14 gün sürer..

Artık adet görme ve yumurtlama kavramını anladığınıza göre, hamile kalmak için en iyi zamanı öğrenmek için daha fazla okuyalım..

Hamilelik için Denemek İçin En İyi Zaman Nedir??

Hamile kalma olasılığını artırmak için, yumurtlama döneminin bir veya iki günü içinde korunmasız cinsel ilişkiye girmelisiniz. Bu, aylık döngüye göre hesaplanabilir. Yumurta sadece 24 saat sürdüğü için spermin yumurtayla doğru zamanda buluşması gerekir..

Bir başka ilginç çalışma da, yumurtlamadan 7 gün önce korunmasız cinsel ilişkiye girmenin de hamile kalmanıza neden olabileceğidir. Bu doğru! Bunun nedeni, spermin vücudunuzda yaklaşık 7 gün kalması ve vücutta yumurta ile fallop tüpünde buluşmasını “bekleyebilmesidir”. yani bu ihtimali de düşünmek lazım.

Hamile Kalmak İçin Doğru Yaş Nedir??

Bu şekilde belirli bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte, araştırmalar kadınların en doğurgan olduklarını 20’li ve 30’lu yaşların başında ortaya koyuyor. Bu dönemden sonra bile hamile kalma şansı vardır, ancak doğurganlık oranları daha düşüktür. Bunun nedeni, vücuttaki yumurta sayısının yaşla birlikte düşmeye devam etmesi ve belirli bir süre sonra kalitenin de düşmesidir..

Bir araştırmaya göre, 35 yaşından büyük kadınların üç aylık bir pencerede sadece 12 hamile kalma şansı varken, 40’lı yaşlardaki kadınların sadece yüzde 7’lik bir hamilelik şansı var. Bu yüzde yaşla birlikte düşmeye devam ediyor.

Nasıl Hamile Kalınır & Hamile İpuçları ve Önlemler

Nasıl Hamile Kalacağınıza İlişkin İpuçları:

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu ipuçlarını öğrenmek çocuk doğurma sürecini hızlandırabilir:

 1. Hamile kalmayı planlamadan en az bir ay önce doğum kontrol hapları veya diğer doğum kontrol haplarını almayı bırakın..
 2. Yumurtlama gününü kabaca hesaplamak için adet döngünüzü takip edin ve hamilelik için “en iyi günlerinizi” tahmin edin..
 3.  Adet düzensizliği yaşıyorsanız ve doğru tahminler yapamıyorsanız yumurtlama kiti kullanın. Luteinize edici hormonu test eden hamilelik testine benzer basit bir idrar testidir..
 4. Pencerenizi belirledikten sonra, en az iki günde bir korunmasız seks yapmak, hamilelik şansınızı artırmanın en iyi yoludur. Ayrıca hamile kalmak için sekste en iyi pozisyon diye bir kavram yoktur..
 5. Sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmek için çalışın. Fazla kilolu veya aşırı zayıf olmak hamilelik şansını etkileyebilir. Bu nedenle, BMI’nizi hesaplayın ve eğer daha yüksek yanlardan biriyse, egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi doğal yöntemlerle birkaç kilo vermeyi planlayın. Çok zayıfsanız, diyet ve takviyeler yoluyla vücut ağırlığınızı nasıl artıracağınız konusunda bir doktorla konuşun..

Diyet & Hamile Kalmak için Diğer İpuçları:

 1. Besleyici bir diyetle birlikte, düzenli olarak doğum öncesi vitaminleri de almalısınız. Sağlıklı hamileliği desteklemek ve fetüste doğum kusurları olasılığını azaltmak için günde en az 400 mcg folik asit ve bir C vitamini kapsülü almak önemlidir. Bunların yanı sıra günlük 27 mg demir, 1000 mg Kalsiyum ve 600 IU Vitamin D ihtiyacınız olacak..
 2. Hamileliğinizi ve doğmamış bebeğinizin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilecek sigara veya içki içmekten kaçının..
 3. Kafein alımınızı günde 250 mg ile sınırlayın ki bu kabaca 2-3 bardaktır. Bu sınırı aşmanın kadınlarda doğurganlık şansını azalttığı bilinmektedir. (1)
 4. Yumurtlama döngünüzü olumsuz yönde etkileyebilecek ağır egzersizler gibi stresli egzersizlerden uzak durun..
 5. Önceden bir doktorla konuşun ve hamile kalma konusundaki tüm endişelerinizi giderin. Özellikle 35 yaş üzerindeyseniz başarı oranlarını artırmak için mutlaka bir doktor konsültasyonu gerekir.!

Hamilelik Şansını Artırmak İçin Bazı İpuçları:

 • Birçok insan pürüzsüz seksten zevk almak için kayganlaştırıcı kullanır. Astroglide, Zeytinyağı ve hatta insan tükürüğü gibi ürünlerin kullanılmasının sperm hareketlerini baskılayabildiği bilinmektedir. Bir yağlayıcı istiyorsanız, bunun yerine şu seçenekleri deneyin: Mineral Yağ, Kanola Yağı veya Ön Tohum Yağı.
 • Araştırmalar, çok dar giysiler giyen erkeklerin düşük sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili sorunları olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, dar iç çamaşırların testislerinizdeki ısıyı artırabilmesi ve sperm konsantrasyonunu düşürebilmesidir..
 • Birçok çalışmalar yüksek cep telefonu radyasyon teklifine maruz kalan erkeklerin, zayıf sperm motilitesi, düşük kalite ve DNA hasarı gibi erkek kısırlığı sorunlarından muzdarip olduğunu kanıtladılar..
 • Ayrıca, fitoöstrojenler vücuttaki testosteron seviyelerini düşürebileceğinden, Edamame gibi çok fazla soya gıdası yiyen erkeklerin kısırlık sorunları yaşama şansının daha yüksek olduğu bilinmektedir..

Gebe Kalmaya Çalışırken Karşılaşılan Sık Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir??

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ancak başarılı olamadıysanız, bunun arkasında birkaç faktör olabilir. Henüz hamile kalamamanızın yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1. Sonuçları Çok Yakında Beklemek:

Evet! Birçok çift, iyi haberi duymak için bir kez seks yapmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Ama değil! Kadınların yaklaşık %80’i 6 aylık sürekli denemeden sonra hamile kalır ve yaklaşık %90’ı 12 ay sonra gebe kalır. (2) Bu yüzden birkaç ay daha bekleyin ve denemeye devam edin.

2. Anovülasyon:

Kadının yumurtlamadığı bir durumdur. PCOS gibi tıbbi durumlar, kilo sorunları, tiroid sorunları ve aşırı egzersizler dahil olmak üzere bunun olmasının birçok nedeni vardır..

3. Erkek Kısırlığı:

Erkeğinizin sperm kalitesi ve sayısı da başarısızlık oranlarınızdan sorumlu olabilir. Vakaların yaklaşık yüzde 20 ila 30’u erkek tarafından bulundu ve kapsamlı bir semen analizi ile belirlendi. (3) Bu nedenle, kısırlığın temel nedenini belirlemek için hem erkek hem de kadın test yaptırmalıdır..

4. Yaşla İlgili Sorunlar:

35 yılı geçtiyseniz, doğurganlık sorunları olasılığı da artar. Yaş, kadının vücudunda üretilen yumurtaların kalitesini ve miktarını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca 40 yaş üstü erkeklerin sperm kalitesi ve sayısının düşük olduğu ve bu durumun gebelik şansını etkileyebileceği bilinmektedir..

5. Fallop Tüplerinde Tıkanmalar:

Daha önce de belirtildiği gibi, yumurta ve sperm fallop tüpünde buluşur ve döllenmeden sonra yumurta rahme doğru hareket eder. Yol tıkanırsa veya tüplerde yumurta ve spermin buluşmasını engelleyen yırtıklar olursa hamilelik şansınız neredeyse sıfıra iner..

6. Endometriozis:

Rahim dışında yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi organlarda endometrium dokularının büyüdüğü bir hastalıktır. Bu doku, normal adetleriniz gibi kanamaya başlayan kalın bir tabaka oluşturur. Endometriozisi olan kadınların yaklaşık %50’si hamile kalmakta zorlanır. (4)

7. Diğer Tıbbi Sorunlar:

Yukarıda bahsedilen durumlar dışında depresyon, otoimmün hastalıklar, tiroid dengesizliği, kontrolsüz şeker hastalığı ve hatta tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi faktörler gebelik oranlarınızı etkileyebilir..

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Sorunlarına Yönelik Tedaviler:

Tıp bilimi ve teknolojisindeki gelişmeler sayesinde kısırlık vakalarının çoğu iyi teşhis edilmekte ve tedavi edilmektedir. Hiçbiri %100 garantili bir başarı oranı ile gelmese de, ebeveynliğin mutluluğunun tadını çıkarmaya hevesli çiftlere bir umut ışığı getiriyorlar..

Aşağıda erkek veya kadınla ilgili problemler için yaygın tedavilerden bazıları listelenmiştir:

Kadınlarla İlgili Sorunlar İçin:

 • Yumurtlamayı uyarmak için hormon tabletleri reçete etmek.
 • Lazer veya cerrahi kullanarak endometriozis, miyom veya kist tedavisi.
 • Fallop tüplerinin tıkanıklığını açmak ve iç hasarları onarmak için ameliyatlar yapmak.
 • Erkek sperminin yapay olarak rahim içine yerleştirildiği Rahim İçi Tohumlama veya Suni Tohumlama.
 • Invitro Döllenme – yumurta ve spermin bir laboratuarda buluşması ve ardından döllenmiş yumurtanın kadının rahmine geri yerleştirilmesidir..
 • Bir laboratuvarda doğrudan yumurtaya bir sperm enjekte edilmesini içeren intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu veya ICSI
 • Taşıyıcı annelik, erkeğin sperminin başka bir kadın tarafından taşınması ve bebeği doğurmasıdır. Bu, kadının ürememesi veya çocuk doğurma süreci veya toplumsal baskılarla ilgili sorunları veya korkuları olmaması durumunda seçilir..

Erkeklerle İlgili Sorunlar İçin:

 • Testislerdeki tıkanıklıkları düzeltmek için yapılan ameliyatlar.
 • Boşalmada hiç sperm olmadığında sperm elde etme teknikleri.
 • Spermlerin erkek vücudundan toplandığı ve ardından kadın yoluna yerleştirildiği Yardımcı Üreme Teknikleri veya ART.
 • Donor Conception, üremeyi desteklemek için bir donörden (üçüncü şahıs) spermlerin toplandığı bir durum.

Düşükten Sonra Gebelik Şansı Ne Kadardır??

Düşük, hamileliğin 20. haftasından önce anormal şekilde sonlanması durumudur. Düşüklerin çoğu ilk trimesterde veya gebeliğin ilk üç ayında olur. Ancak bu, annelik hayallerinizin yıkıldığı anlamına gelmez.!

Vücudunuz aşırı luteinize edici hormon (LH) üreterek 16 ila 22 günlük düşükten sonra yeni bir hamileliğe hazırlanmaya başlar. Bir araştırmaya göre, düşük yaptıktan sonraki 3 ay içinde hamile kalmaya çalışan kadınların sağlıklı bir fetüse hamile kalma şansları daha yüksektir. (5) Ancak gerçekte iyi olup olmadığını bilmek için bir doktora danışmalı ve durumunuzu iyice analiz ettirmelisiniz..

Bir Doğurganlık Doktoruna Ne Zaman Görünmelisiniz??

Bir doktora görünmeden önce ne kadar beklemelisiniz? Aşağıdaki durumlarda doğurganlık sorunlarınız hakkında konuşmak için doktorunuzla bir randevu ayarlamanız önemlidir:

 • Uzun zamandır gebe kalmaya çalışıyorsunuz, ancak verimli bir sonuç alamıyorsunuz..
 • 35 yaşın üzerindesiniz ve 6 ay boyunca denediniz ve sonuç alamadınız..
 • Hamile daha önce birden fazla düşük veya kürtaj geçirmişse.
 • Son birkaç aydır düzensiz adet görüyorsanız.
 • Daha önce cinsel yolla bulaşan hastalıklara veya diğer tıbbi problemlere yakalanma geçmişiniz varsa.

Bu makalenin size nasıl hamile kalınacağına ve ilgili konulara genel bir bakış sağladığını umuyoruz. Bu temel bilgiyi anlamak, hamileliğinizi planlamanıza ve ileride sorunsuz bir yolculuğun keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Hepinize en iyi dileklerimle ve “iyi haberi” bizimle paylaşmayı unutmayın.!

Sorumluluk Reddi:

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye olarak değerlendirilmemelidir. Yazar tarafından ifade edilen tüm görüşler kendi araştırmalarının dışındadır ve tıp camiasının görüşlerini yansıtmaz..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Adet Döneminde Hamile Kalabilir misiniz??

Bir kadının adet döneminde hamile kalması pek olası değildir. Ancak, imkansız bir durum değil! Erkek sperm kadın vücudunda yaklaşık 5-7 gün yaşayabilir. Dişi adetinin son gününde cinsel ilişkiye girmişse ve sonraki birkaç gün içinde yumurtlamaya başlarsa (düşük ihtimal ama mümkün), sperm yumurtayla buluşup onu dölleyebilir..

2. Emzirirken Nasıl Hamile Kalabilirim? İlk etapta mümkün mü?

Evet! Çoğu kadın, yeni doğan bebeklerini emzirirken hamilelikten korunduklarını düşünerek hata yapar. Bu gerçeklerden uzak! Sadece emzirme hamilelik şansını azaltırken, tamamen engellemez. Aylık yumurtlama hala olabilir ve korunmasız seks yaptığınızda, ilk ayda tekrar hamile kalabilirsiniz. Adet döngüsüne bağlı olarak, olasılık kadından kadına değişir..

3. Hızlı Hamile Kalmak İçin İlaçlar Var mı??

Piyasada kadınlarda gebelik şansını artırabilecek birçok doğurganlık ilacı bulunmaktadır. Bu ilaçlar kısırlıkla ilgili sorunları tedavi ederek çalışır ve doktor tarafından buna göre reçete edilir. Bazıları hormon uyarıcı ilaçlardır, bazıları ise yumurtlama bozukluklarını tedavi eder. İşte daha hızlı hamilelik için birkaç popüler ilaç:

 • klomifen.
 • Letrozol.
 • metformin.
 • Dopamin Agonistleri.

NOT: Bu tamamen bilgi amaçlıdır ve doktor reçetesi olarak değerlendirilmemelidir. Lütfen kullanmadan önce doktorunuza danışın.

4. İkizlere Nasıl Hamile Kalınır??

Spermin iki ayrı yumurtayla buluşup onları döllemesi ile veya döllenmiş bir yumurtanın iki embriyoya bölünmesiyle ikizlere hamile kalırsınız. İkiz olma şansını artıracak doğal yöntemler bulunmamakla birlikte, aile öyküsü, kadının mevcut yaşı ve doğurganlık için özel tedaviler gibi faktörler fark yaratır. Çoğu ikiz vakası, başarı oranlarını artırmak için birden fazla embriyo yapay olarak rahme yerleştirildiğinde ortaya çıkar..