Hamileliğin 2. ayı ilk ay kadar önemlidir. Bu, hamileliğin ön aşamasıdır ve anne adaylarının onlara özel bakmaları gerekir. Bu sefer kadınlar da hastalık ve halsizlik çekebilir. Bu nedenle sağlıklı kalmak için hamileliğin 2. ayında uygun bir diyet şarttır. 2. ay hamile kadınlar için tüm yiyeceklere izin verilmez. Bu nedenle, kişi ne yapacağını ve ne yapmayacağını bilmelidir. Hamile bir annenin sorunsuz bir hamilelik sağlamak için alması gereken tüm önlemleri öğrenmek için bu makaleyi okuyun..

2. Ay Gebelik Diyeti Ne Yenir Ne Yenmez

Hamileliğin İkinci Ayında Diyet ve Besinlerin Önemi:

Hamileliğin 2. ayında tüm yiyecekleri yemeniz ve ne yememeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Bu nedenle 2 aylık bir diyet çizelgesi bilmelisiniz hamile bayan. Aylık bir diyet çizelgesi hazırlamalı ve hangi yiyeceklerin yenilmesinin tavsiye edilip edilmediğini not etmelisiniz. Hamileliğin ilk üç ayı olan kir üç aylık dönemin çok önemli olduğunu ve azami özen ve dikkat gerektirdiğini unutmamalısınız..

2. Ay Gebelik Diyet Planı:

Her hamile kadın hamilelik döneminde çok dikkatli olmalıdır. 2. ay hamilelik diyeti ayrıca yemek yemeyi ve o zaman nelerden kaçınması gerektiğini içerir. 2. aydaki hamileler için sağlıklı ve vitamin taşıyan yiyecekler yemek önemlidir. Ancak aynı zamanda sağlıklı bebek doğumu için ne tür yiyecekler yememeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Bu yazıda, 2. aylık hamilelikte ne yemeli ve ne yememeli hakkında eksiksiz bir gıda açıklaması bulduk..

Hamileliğin 2. Ayında Diyet İçin Ne Tür Yiyecekler?

İşte sizin için gerekli olan 2 aylık hamilelik gıdaları.

1. Folik Asit Gıda İçerir:

Folik asit B vitamini amacına hizmet eder. Nöral tüpün gelişmesi için gereklidir. Ispanak, tahıl gevrekleri gibi besinler yüksek folik asit içerir. Hamilelik diyetinin ikinci ayı gereği bu besinler olmazsa olmazdır. Bu yönüyle yeşil sebzeler, yumurtalardan söz edilebilir. Narkotik hapları ve takviyeleri ile karşılaştırın, amaç için çok faydalıdırlar..

2. Demir İçeren Gıdalar:

Demir, uygun bir kan akışı için gereklidir. Bu hamilelik döneminde 2. ay kan temini çok önemlidir. Bu nedenle yeterli miktarda demir almazsanız komplikasyonlar olabilir. Üstelik gün boyunca kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Yeterli miktarda metal içeren besinler tavuk, balık, kuru meyve vb..

3. 2. Ay Gebelikte Kalsiyumun Önemi:

Hamileliğin ikinci ayı, bebeğin kemikleri geliştikçe çok önemlidir. Bu nedenle vücutta yeterli miktarda kalsiyum sağlanması esastır. Hamile kalmak günde 1000 mg kalsiyum içermelidir. Bu nedenle kemikler kalsiyum ile daha fazla güçlendirilebilir. Yeşil sebzeler iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

4. 2. Ayda Gebelik Dönemi İçin Gerekli Proteinler:

Hepsinin en hayati bileşenlerinden biridir. Protein hamileliğin başlangıcından itibaren gereklidir. Ekstra protein, bebeğinizin düzgün gelişmesini sağlar. Protein kasların büyümesi için de gereklidir. Yüksek protein içeren besinler yumurta, süt, balık, sebze vb. Hamile kalmak için doktor tavsiyesine göre günde 75 gr protein tüketmelisiniz..

5. Hamilelik Yemeği Olarak Tavuk:

Tavuk, bu dönem için gerekli olan iyi bir protein kaynağıdır. Doktora göre 2 aylık hamilelik diyeti çok önemlidir. Birçoğu, tavuğun şu anda sadece verimli olmadığını düşünüyor. Ancak doktora göre neredeyse tüm etler hamile bir kadın için güvenlidir. Korumak için gerekli olan tek şey pişirme sırasında hijyendir..

6. 2. Ay Gebelikte Gerekli Yeşil Sebze Diyeti:

Yeşil sebzeler her zaman protein ve vitamin olarak faydalıdır. Bunlar hamilelik sırasında yiyeceklerin en önemli iki yönüdür. Birkaçı dışında tüm bitkiler proteince zengindir; bir kısmı demir vb. içindedir. Bu nedenle hamile kadın için her zaman faydalıdır. Gerçekten iyi bir enerji kaynağı.

7. 2. Ay Gebelik Diyeti İçin Meyveler:

Meyveler en temel ihtiyaçlardan biri olarak kabul edilir. Birkaçı dışında bütün kuruyemişler vücuda enerji sağlamak için gereklidir. Özellikle sulu meyveler bu aralar çok önemli. Taze meyveler vücuda yeterli miktarda vitamin sağladıkları için her zaman avantajlıdır. Meyve suyu içmek yerine her gün meyve yiyin. Şüphesiz vücudunuzu güçlendirecek.

8. Çinko:

2 aylık hamilelik yemek çizelgesi ayrıca çinko içeren yiyecekler gerektirir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için çok sorumludur. Asit metabolizması, kararlı biyolojik fonksiyonlar vb. için gerekli olan hayati bir elementtir. Tavuk, balık, süt ürünleri, yumurta, fasulye vb. çinko içeren gıda olarak kabul edilir. Yeterince emin değilseniz, o zaman ihtiyacı olan doktorunuza danışın..

9. Yağlar:

Yağlar günlük beslenmenizin önemli bir parçasıdır ve uzun vadede bebeğiniz için faydalı olan yağları tüketmelisiniz. Yağ alımı bebeğin gözünün ve beyninin gelişimini sağlar. Ayrıca plasenta ve dokuların büyümesine yardımcı olur. Yağlar ayrıca doğum sırasında herhangi bir anormalliği önlemeye yardımcı olur..

10. Elyaf:

Bu, hamile bir bayan için günlük diyetin önemli bir bileşenidir. Dengeli bir yemek için lif tüketmek gereklidir. Hamileyken her gün yaklaşık 14 gram lif almalısınız. Lif tüketimi kabızlık şansınızı azaltır ve kan basıncınızı korur. Ayrıca hamilelikle ilişkili risklerin azaltılmasına yardımcı olur..

2. Ay Gebelikte Hangi Yiyecekler Yenilmez:

2 aylık hamilelik diyet çizelgesinde hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini görelim..

1. Et Ezmeleri Çok Önlenir:

Gebeliğin 2. döneminde gıda olarak et sürülmesine izin verilmez. Bu dönemde uzak durmanız gereken yiyecekler. Listeria’yı vücudun her yerine yayar. Çok şey bebeğinizin büyümesini ciddi şekilde etkileyebilir. Hamilelik döneminde çok zararlıdır. Bu nedenle çocuğunuzu taşırken etten kaçındığınızdan emin olun..

2. Yumuşak Peynir:

Brie, Camembert gibi yumuşak peynirlerden kaçınılmalıdır. Bu yoğun zamanda bu kadar yumuşak peynirleri tüketmemelisiniz. 2.ay gebelik gıdası olarak kesinlikle yasaktır. Bunun nedeni, hamileliğe komplikasyon getiren E Coli bakterisi içermesidir. Peynirler birçok kişinin favorisidir, ancak hamile kalmanın bir yolu yoktur..

3. Çiğ Yumurtalar:

Hamileliğiniz sırasında taze yumurtalardan kaçınmak daha iyidir. Vücudunuza salmonella enfeksiyonu yaymak için mükemmel bir neden olabilir. Siz de bebeğinizle birlikte bundan derinden etkilenebilirsiniz. Bebeğin ortalama büyümesi bu enfeksiyon nedeniyle durdurulabilir. Yarım kaynatılmış veya hafif pişmiş yumurtalar bu amaç için çok tehlikelidir..

4. 2. Ay Gebelikte İşlenmiş Etlerden Uzak Durulması Gerekenler:

Herhangi bir işlenmiş gıda veya et türü hamilelik için hiç sağlıklı değildir. İkinci ay hamilelik diyeti olarak, seçenek kesinlikle hayır. Bu tür ördekler uzun süre korunur ve bu nedenle aldığınız bebeğe çok zararlı bakterileri taşırlar. Şüphesiz sağlığınızı bozar.

5. Çiğ Balık:

Yengeç, karides, karides gibi deniz ürünlerini yemekten kaçının. Bu tür balıklar cıva gibi elementler taşır. Genellikle düşüklere yol açar. Kimyasal hamile bir kadın için çok zararlıdır. Lezzetli olmalarına ve protein almamalarına rağmen, hamilelik döneminde bundan kaçınmak daha iyidir..

Tüm hamilelik dönemi boyunca taze yiyecekler yemelisiniz. Ağırlıklı olarak yüksek protein ve vitamin taşıyanlar. Sebze ve meyveler bu dönemde her zaman çok önemlidir. Yeterli miktarda ihtiyaç duyulan şeyleri sağlarlar. Bu süre için uygun temel gıdaların neler olduğuna dikkat etmelisiniz. Amacınıza hizmet ediyorlarsa, hamilelik sırasında enerji kazanmak için satın alın..

Doğmamış Bebek İçin Gebelik Diyeti Hakkında Gerçekler & Hamile kadın:

2 aylık diyet hakkında daha fazla bilgi görelim, hamile kadınlar. 2 aylık hamileler için sağlıklı beslenme gereklidir ve hamilelerin günlük 600 mikrogram folik asit alması tavsiye edilir. Hamilelikte sağlıklı ve besleyici bir diyet yapmak çok önemlidir. Bazı besinlerden yoksun bir diyet bebeğin sağlığına zararlı olabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı kilo alımı da çocuğun sağlığı için kötüdür. İyi beslenme alışkanlıkları, doğum yaptıktan sonra hamilelik kilolarınızı vermenize yardımcı olacağından yardımcı olacaktır..

Hamileliğin İkinci Ayı İçin Diyet Tablosu:

Hamileliğin ikinci ayı için özel bir diyet çizelgesi olduğunu biliyor muydunuz? Hem annenin hem de fetüsün sağlığı için yeterli ve dengeli alım ve beslenme gereklidir. Bu nedenle, hamileliğin ikinci ayında iyi bir diyet çizelgesi üzerinde çalışmak açıktır. 2 aylık hamilelik için en iyi yiyecek şunları içerir:,

 • Lif.
 • Kalsiyum.
 • Demir.
 • Çinko.

Bu nedenle, 2 aylık hamilelik için hangi yiyecekler iyidir? Sabah, doğru ve dengeli bir diyetle başlayın. Meyve, sebze, süt ve süt ürünleri ve tahıllar içeren yiyecekler yiyin. Günün ilerleyen saatlerinde sindirileceği için sabahları zengin yiyecekler yemeyi tercih edebilirsiniz..

Öğleden sonraları ise yemek olarak salataları tercih etmek sizi zinde tutacağı için iyi bir seçenektir. Şu anda yumurta, pirinç, dal, rotis, sebzeler ve besleyici yemekler gibi yiyecekleri dahil edebilirsiniz..

Akşam yemeklerini hafif tutun. Her zaman mantradır. Pişmiş sebzeler veya haşlanmış olanlar ve salatalar var. Kızartılmış yiyeceklerden kaçının ve özellikle akşam yemeklerinde aşırı yemek yemeyin. Vücudunuza giren ve fetusa yardımcı olan beslenme, tamamen yiyecek ve diyet yoluyladır. Bu nedenle her zaman sadece sağlıklı yemekler yemeyi unutmayın..

Hamileliğin İkinci Ayında Yenilebilecek Besinler:

Hamileliğin 2. ayında ne yemeli? Size yardım etmemize izin verin. Sağlıklı yiyeceklere sahip olmak şu anda ihtiyacınız olan tek şey. 2 aylık hamile kadınlar için sağlıklı yiyecekler şunları içerir:

 1. Baklagiller
 2. Somon.
 3. Süt Ürünleri.
 4. Brokoli.
 5. Yumurtalar.
 6. Tatlı patates.
 7. çilek.
 8. yağsız et.
 9. tam tahıllar.
 10. Kurutulmuş meyve.

Bunlar hamileliğin 2. ayı ne yemeli listesi. Şimdi nelerden kaçınacağımızı görelim.

Hamileliğin İkinci Ayında Kaçınılması Gereken Yiyecekler:

Bilmek ister misiniz, hamileliğin 2. ayında ne yememelisiniz? İşte hamileliğin 2. ayında kaçınılması gereken yiyeceklerin bir listesi var..

 • Cıva oranı yüksek balıklar.
 • Çiğ et ve kabuklu deniz ürünleri.
 • Taze yumurtalar.
 • Füme deniz ürünleri.
 • Delhi eti.
 • Pastörize edilmemiş süt ürünleri.

Takviyeler & İki Aylık Gebelik Diyetinde Alınacak Besinler & almamak

Alınacak takviyeler demir, çinko, folik asit ve D vitaminidir. Bunlar şu anda vücudunuz için gereklidir ve sağlam ve iyi bir pozisyonda kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kaçınılması gereken takviyelerin A vitamini olduğundan emin olun..

2. Ay Gebelik Diyetinde Kilo Alımı:

ABD İlaç Enstitüsü’nün verdiği rakamlara göre vücut kitle indeksi 18,5 – 24,9 arasında olan bir kadının yaklaşık 25-35 pound (11.4-15.9 kilogram) alması gerekiyor. Hamilelikten önce fazla kilolu olan kadın, 15-25 pound (6.8-11,4 kilogram) arasında kazanmalıdır..

2. Ay Gebelik Diyeti İçin Ek İpuçları:

İşte hamileliğinizin ikinci ayını kolaylıkla atlatabilmeniz için birkaç ipucu.

 • stiletto giymeyin.
 • Aşırı dozda kafein almayın.
 • Alkol içme.
 • İkinci el sigara içmeyin.
 • Çok uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın.

Yani, şimdi hamileliğinizin ikinci ayındasınız. Bu ilk üç aylık dönemdir ve bu sizin ve bebeğiniz için çok önemli bir aşamadır. İki aylık hamileler için en iyi besinleri ve yukarıda saydığımız takviyeleri almalısınız. Hamile, yukarıda sıralanan belirli yiyeceklerden ve belirli alışkanlıklardan kaçınmalıdır. Bebeğiniz için sağlıklı bir diyet gerekliyse, alımın gerekli olduğunu aklınızda bulundurmalısınız..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamileliğin ikinci ayında genellikle ne olur??

Cevap: Genellikle mide bulantısı, yorgunluk, yorgunluk, baş dönmesi ve aşerme gibi benzer semptomlarla karşılaşırsınız. Ayrıca sık idrara çıkma dürtüsü hissedebilirsiniz. Bu nedenle, sağlığınıza ve ayrıca fetüsün gelişimine yardımcı olabilecek sağlıklı ve iyi bir diyete sahip olduğunuzdan emin olun..

S2. Regl olup ikinci ayda hamile kalabilir miyim??

Cevap: Evet, ancak fark edebileceğiniz hafif noktalardır. Bunu normal bir dönem olarak kabul edemezsiniz. Adet dönemi ile aynı zamanda gelebileceğinden, birçok kadının kafasının karışması yaygındır. Uygun dönemi görmeniz durumunda daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın..

S3. Hamileliğin ikinci ayında almam gereken önlemler nelerdir??

Cevap: Her zaman nemli kalın ve yeterince su için. Sigara ve alkol alışkanlıklarını bırakın ve kafein tüketimini sınırlayın. Egzersiz yapın ve düzgün yiyin. Mide bulantısı nedeniyle güçlü kokulardan uzak durun. Uygun bakım ve iyi bir diyet ile bu aşamayı rahatlıkla rahatlıkla atlatabilirsiniz..