Gebeliğin 9. ayına girmek, çok fazla heyecan ve gerginlik yaratır, çünkü küçük neşe paketiniz yakın zamanda elinize geçer. Bebeğin beyni ve ciğerleri geliştiği bu dönemde maksimum yağ ve vücut kütlesi kazandığı için doğru yemek yemek çok önemlidir. 9. ay hamilelik diyeti, bebeğe uygun kilo alımına yardımcı olacak yiyecekleri tam olarak içerir..

9. Ay Gebelik Diyeti

Gebeliğin 9. Ayında Diyet ve Besinlerin Önemi:

Gebeliğin dokuzuncu ayında bebeğin vücut yapısı neredeyse gelişmiştir. Bebek kilosunun büyük bir kısmını bu dönemde alır. Bu aya girerken daha fazla kilo hissedebilirsiniz, bu da sindirim sürecinizi etkileyebilir. Bu yüzden vücut besinlerinizi uygun diyetle yedeklemeniz gerekir. Bu yazıda, maksimum fayda için almanız gereken doğru yiyecekleri ve 9. aylık hamilelikte Hint diyetinin nasıl göründüğünü tartışacağız..

9 Aylık Hamile Diyet Tablosu:

Burada beslenme açısından hangi besinlerin yenmesi ve nelerden kaçınılması gerektiğini söz konusu besinleri sağlayan besinlerden örneklerle özetlemeye çalıştık. Buraya bir göz atın:

9. Aylık Gebelik Diyetinde Yenilebilecek Besinler:

 Lif Açısından Zengin Gıdalar:

Lif, hamilelik boyunca ve özellikle kabızlık sorununun şiddetli olduğu 9. ayda gereklidir. Taze sebze, meyve, baklagiller ve tahıllar vb. tüketerek bu bileşeni Hamileliğin 9. Ay Diyetine dahil etmelisiniz. Ayrıca daha yaygın kaynaklar avokado, brokoli, beyaz fasulye, siyah fasulye, karnabahar, yeşil yapraklar, mısır vb. Tüketimi dengeleyin. bağırsaklardaki su seviyesinin uygun şekilde korunmasını sağlayacak bol su içerek lif.

Demir Açısından Zengin Gıdalar:

Demir, hamilelikte kansızlığı önleyen mineraldir. Hamilelik, olağandışı kan kaçışının veya kan damarlarının kanamasının nedeni olabilir. Vücudunuzdaki hemoglobin eksikliğine yol açabilir. Etkisini azaltmak için, günde 25 ila 27 mg demir tüketimi dahil olmak üzere, Hamileliğin 9. Ayında Diyet yapmanız gerekir. Bazı taze ve doğal kaynaklar mercimek, yumurta, çilek, kuru üzüm, ıspanak, kuru gıdalar, soya fasulyesi tavuk, balık vb..

Folik Asitten Zengin Gıdalar:

Folik asit, asspina Bifida gibi bir bebekte doğuştan gelen engellere direnmeye yardımcı olur. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin ve DNA yapısının oluşturulmasına yardımcı olur. Günde 600 ila 800 mg tüketerek yeterli olabilecek 9 Aylık Gebelik Diyet Planı sırasında vücudun ihtiyaç duyduğu hayati bileşenlerden biri olduğunu söylemeye gerek yok. Elinizin altındaki bazı çok yaygın folik asit kaynakları nohut, baklagiller, yeşil yapraklar, papaya, tahıl, yulaf, kuşkonmaz, mercimek, portakal vb..

Kalsiyum Açısından Zengin Gıdalar:

Kalsiyum bu aşamada büyük miktarda gereklidir. Bebeğinize güçlü bir kemik yapısı kazandırmanız ve yaklaşan bir doğum için kendinizi uygun hale getirmeniz gerekir. Sağlıklı bir bebek doğurmak için Gebeliğin 9. Ayında Kalsiyum bileşenlerini Diyete dahil etmek her şeyden daha önemlidir. Muz, yeşil yapraklar, balık, yağsız et, fındık, yumurta, süt ürünleri, susam, badem, yulaf gibi çeşitli gıdalarda kalsiyumdan yararlanabilirsiniz..

DHA Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Beyin gelişimi için gerekli olan yağ asidi türüdür. Beynin ön döngüsünü geliştirecek temel bileşenleri iç bebeğe sağlamak için çeşitli gıdalarla günde 200 mg DHA tüketmelisiniz. Bu element meyve suları, yumurta, süt, fıstık ezmesi vb. yoluyla elde edilebilir..

A Vitamini Zengin Gıdalar:

A vitamini, bebek vücudunda kan hücrelerinin, gözlerin, cildin, bağışıklığın ve enfeksiyona direnme gücünün gelişmesine yardımcı olur. A vitamini yönünden zengin besinler tatlı patates, ıspanak, kavun, havuç gibi besinlerdir. Bu vitamini günlük olarak da tüketmeniz gerekir..

C Vitamini ile Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Bu üç aylık dönemdeki temel bileşenlerden biridir. Kandaki demirin yanmasını hızlandırmaya yardımcı olur. Günde 80 mg C vitaminini doğal besinlerle almalısınız. Farklı narenciye gıdaları, brokoli, domates, portakal, karnabahar vb..

Proteinle Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Vücudun doğru miktarda protein içermesi, hamileliğin bu son ayında çok önemlidir. Bebeğe ve size güç kaynağı veren hayati bileşendir. Bu aşamada günde 50 ila 55 gram protein tüketmeniz gerekir. Yaygın kaynaklar yumurta akı, soya peyniri, süt, yoğurt, balık, tavuk vb..

B12 Vitamini ile Zenginleştirilmiş Gıdalar:

B12 Vitamini bileşenini tavuk, balık, süt ürünleri, süt vb. doğanın çeşitli kaynaklarından alabilirsiniz. Ayrıca bu vitamin için takviye alabilirsiniz..

Karbonhidratla Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Bazı yaygın ve mevcut karbonhidrat kaynakları arasında meyveler, sebzeler, tam tahıllı ekmek, baklagiller, makarna, tatlı patates, fasulye karpuzları vb. sayılabilir. Basit karbonhidratlar yerine günlük olarak doktor tavsiyesine göre karmaşık karbonhidratları tüketin..

9. Aylık Gebelik Diyetinde Yenilmemesi Gereken Besinler:

Diyet Önerileri PRGNACY

Yumuşak peynir:

Brie, mavi damarlar vb. olgunlaşmış peynirlerden kaçının. Teslimat için beklenmeyen bir bileşen olan listeria miktarı içerebilir. Hamilelik sırasında zorluklar yaratabilir. Peynire düşkünseniz sert peynir tercih edin..

Kahve:

Kafein içeriği hamileliğin son döneminde kabızlık semptomlarını artırabilir. Kahveye alıştıysanız, bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerekir. Bunu kolaylaştırmak için bol miktarda meyve suyu tüketebilirsiniz..

Alkol ve Tütün:

Alkol ve tütün hamilelik döneminde çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca olağandışı kanama gibi olumsuz bir etkisi vardır ve bu son aşamada düşüklere neden olabilir. Bu yüzden tüm bu bağımlılıktan kanca veya sahtekarlıkla kaçınmalısınız..

Pastörize edilmemiş Süt:

Pastörize edilmemiş süt, özellikle son aşamada hamile bir bayan için son derece tehlikeli olabilir. Hamilelik döneminde çok riskli olduğu için keçi sütü ile birlikte çiğ sütten kesinlikle kaçınılmalıdır. Gebeliğin üçüncü trimesterinde toksoplazmoz oluşturabilir..

Pate:

Listeria içerir ve rahim yatağında listeriosis oluşturarak zarar verebilir. Herhangi bir ciddi komplikasyondan kaçınmak için hamilelikte kaçınılmalıdır. Aksi takdirde bu içeriğin tüketilmesi bebeğin rahim içindeki yaşamına zarar verebilir. Düşük doğum nedeni olabilir ve hasta bir bebeğin doğmasına neden olabilir. Sağlıklı bir doğum için pateden kaçınmalısınız..

9. Aylık Gebelikte Hint Diyeti:

Aşağıdaki, Hindistan’da 9. aylık hamilelik diyetinin tipik bir örneğidir. Ne yiyeceğinizi ve nelerden kaçınacağınızı bildiğiniz için ona varyasyonlar getirebilirsiniz. Buradaki diyet planı, normal bir Hintli 9 aylık hamile kadının ihtiyaç duyduğu 3000 Kcal’a dayanmaktadır:

Kahvaltı:
 • Süt veya paneer.
 • Aşağıdakilerden herhangi biri.
 • Sebze Dalyası.
 • Bir Sebze Upması.
 • sebze poha.
 • buğday gevreği.
Kuşluk atıştırması:
 • Bir kase taze meyve.
Öğle yemeği:
 • Bir tabak salata.
 • Bir kase dal.
 • Dilediğiniz bir kase sebze.
 • 3 turta.
 • Raita/lor/ayran.
Akşam atıştırmalığı:
 • Bir bardak A2 inek sütü.

  Aşağıdakilerden herhangi biri:

 • Bhunna channa.
 • Bir besan chilla.
 • Bir haşlanmış yumurta.
 • Bir kase taze meyve.
 • Bir kase filiz.
Akşam yemeği:
 • Bir tabak taze salata.
 • Bir kase sebze.
 • Bir kase dal veya lor.
 • 3 papağan.
Uyku zamanı:
 • tatlı veya.
 • Süt.

9. Aylık Gebelikte Alınması ve Alınmaması Gereken Takviyeler:

Her hamile kadının hamilelik boyunca alması gereken iki takviye demir takviyesi ve folik asit takviyesidir. Yeterli miktarda kan üretilmesi ve kansız kalmamanız için demir takviyesi gerekirken, yenidoğanda doğuştan gelen herhangi bir engeli önlemek için folik asit takviyesi hayati önem taşır. Bunların dışında 9. aylık hamilelikte herhangi bir ek alınmasının gerekip gerekmediği duruma göre değişir. Muayenede doktorunuz, sizin tarafınızdan ne tür takviyelerin alınması gerektiğine karar verecektir..

9. Ay Gebelik Diyetinde Kilo Alımı:

Gebeliğin 9. ayındaki hamile bir kadın, bu dönemde bebek maksimum kilo aldığından maksimum kilo alır. Bebek tamamen bilerek gelişir ve bu dönemde maksimum yağ ve kütle alır. Bu nedenle 9. ayda bebek ağırlığını artırmak için uygun yiyeceklerin tüketilmesi gerekir..

9. Ay Gebelik Diyeti İçin Ek İpuçları:

 • Diyetinizin gerekli tüm besin maddelerini içerdiğinden emin olun ve diyet gereksinimleri karşılayamıyorsa, aşağıdakiler gibi ek takviyeler almalısınız:
 • Demir takviyesi.
 • Kalsiyum takviyesi.
 • multivitamin takviyesi.
 • folik asit takviyesi.
 • Şeker, peynir, kızarmış yiyecekler, kalorisi yüksek ve besleyiciliği düşük tatlılar gibi yiyecekleri gereksiz yere hamilelik kilonuzu artıracağı için azaltın..
 • Bu sağlıksız yiyecek seçenekleri yerine çok fazla sebze, meyve ve kepekli tahıl yiyin.
 • Öğünleri 3 büyük öğün yerine 6-7 küçük porsiyona bölün.
 • Çok su iç.
 • Şişlik, kabızlık, mide ekşimesi gibi durumları kontrol etmek için 15-20 dakika egzersiz yapın..

  Strese girmekten kaçının.

Tüm hamilelik dönemi boyunca uygun bir diyet, sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Dokuzuncu ay hamilelik diyetinde, besleyici bir diyete daha fazla dikkat etmelisiniz. Besinleri ve temel bileşenleri uygun oranda almanız gerekir. Diyetinizi yapmanın yanı sıra, kendinizi hijyenik tutmanız ve çok yakın teslim tarihine kadar formda kalmanız gerekir..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları;

S1. Gebeliğin 9. ayında iyi yürüyor mu??

Cevap: Yürüyüş hamilelik sırasında önemli bir egzersizdir ve hamilelik boyunca takip edilmelidir. Bazı inanılmaz faydaları var. Yürüyüşe çıkmak ve 9. aylık hamilelik diyetini uygulamak bebeğin normal doğumuna yardımcı olabilir.

S2. Hamileliğimin 9. ayında kilomu nasıl artırabilirim??

Cevap: Gebeliğin 9. ayında bebek maksimum vücut ağırlığını kazanır ve dolayısıyla bu 9. ayda gebelik ağırlığı çok artar. 9. aylık hamilelik diyetini takip ederek ve sadece sağlıklı ve besleyici yiyecekler yiyerek, hamilelik kilosuna fazladan kilolar koymadan bebeğin düzgün büyümesini sağlayabilir. Hamilelik sırasında çok fazla vücut ağırlığı almak, bebeği normal şekilde doğurmakta zorluk çekebilir..

S3. Dokuzuncu ayda doğum belirtileri nelerdir??

Cevap: Aşağıdakiler, emeğin yaklaştığının ortak işaretleridir:

 • Sık idrara çıkma isteği.
 • Rahim ağzının genişlemesi.
 • Sırt ağrısı.
 • kasılmalar.
 • Mukus tıkacı geçer.
 • Su torbası patlamaları.
 • Rahim ağzının incelmesi.