Ebeveyn olma ve yeni bir hayat doğurma düşüncesi, sizi duyguların hız trenine götürebilir. Sevinçten heyecana, gerginliğe ve endişeye kadar değişen bir dizi karma duygu. Bu fiziksel bir zorluktur ve bu nedenle sağlığınıza ve esenliğinizin yanı sıra hamilelik boyunca aldığınız beslenmeye gereken özeni göstermeniz hayati önem taşır. Bebeğin düzgün büyümesini sağlamak için günlük alımınıza dahil etmeniz gereken bazı yiyeceklerden kaçınmanız gereken bazı yiyecekler olduğu için yeme alışkanlıklarınızda değişiklikler getirmeniz gerekebilir. Bu yazıda, hamilelik sırasında çok faydalı olabilecek ilk üç aylık dönem diyeti hakkında eksiksiz bir rehber sağladık..

İlk üç aylık dönemde hangi yiyecekleri yemeli:

İşte hamileliğin ilk üç ayında yenmesi gereken besinler….

1. Ispanak:

ilk trimester diyeti ıspanak

Hamileliğin ilk üç ayı için en iyi besin ıspanaktır. Ispanak folik asit ve demir açısından son derece zengindir. Bu folik asit, uygun şekilde gebe kaldıktan sonraki ilk ayda bebeğinizin nöral tüpünün kaynaşmasına yardımcı olur. Yüksek miktarda demir, birçok kadının hamilelikleri sırasında karşılaştığı anemik bir durumla savaşmanıza yardımcı olacaktır. Ispanağı çiğ tüketmek, kahvaltınıza bir avuç çırpılmış yumurta koymak, salatanızda düzenli olarak yemek gibi çeşitli yollarla diyete dahil edebilirsiniz..

2. Mercimek ve tam tahıllar:

Hamilelikte 1. trimester diyeti için mercimek

Protein, vücudun büyümesine ve korunmasına yardımcı olduğu için diyetin önemli bir parçasıdır. Özellikle bebeğinizin doku ve kaslarının gelişimine ve plasentanın büyümesine yardımcı olur. Hamilelikte mercimek, çok sağlıklı olan çorba yaparak kolayca diyetinize dahil edilebilir veya canınız lezzetli baharatlı yiyeceklere yöneliyorsa mercimekleri ıspanak ekleyerek burgerinizde kullanabilirsiniz. Buğday, pirinç, arpa, yulaf, darı, mısır gibi diğer tam tahıllar 1. trimesterde diyete dahil edilmelidir..

3. Fındık:

İlk üç aylık dönemde hamile bayan için diyet tablosu - Kuruyemiş

Hamilelik diyetiniz ilk trimesterde kesinlikle fındık yemelisiniz, çünkü bunlar çok sağlıklıdır. Şimdi bir yerine iki bedeni beslemeniz gerektiğinden, fazladan 60 gram proteine ​​ihtiyacınız var ve fındık, güvenebileceğiniz çok iyi bir protein kaynağı. Her gün bir avuç kuruyemiş yiyebilir ve birkaçını ezerek yoğurt veya dondurmanın üzerine serperek dondurma özleminizi giderebilirsiniz ve bu da onu sağlıklı kılar..

4. Narenciye:

Hamileliğin ilk üç ayında yenebilecek meyveler - Narenciye

Ispanak gibi turunçgiller de vücudun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan folik asit bakımından zengindir. Bunlar ayrıca folik asitle birlikte doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilecek sitrik asit içerir. Narenciyeleri salata şeklinde diyetinize rahatlıkla dahil edebilirsiniz ya da en kolay yolu sağlıklı meyve sularına sahip olmaktır. Hamile 1. trimester için narenciye, sağlıklı bir hamilelik sağlamak için diyetinize günlük olarak dahil edilmelidir..

5. Kuşkonmaz:

ilk üç aylık dönem için sağlıklı beslenme planı - Kuşkonmaz

Hamilelik sırasında vücut iki kişinin metabolizmasını desteklediği için vitamin ve mineral eksikliği ortaya çıkar. D vitamini eksikliği bunlardan biridir. D vitamini içeriği çok yüksek olan kuşkonmaz, eksikliğini gidermenize yardımcı olur ve ayrıca kemiklerinizi güçlendirir. Akşam yemeğinde ıspanak gibi yumurtalarınızla birlikte sabah diyetinize dahil edebilirsiniz. Ayrıca kuşkonmazı salata şeklinde günlük rutininize dahil edebilirsiniz..

6. Yumurtalar:

Hamileliğin ilk üç ayında iyi beslenme - Yumurta

Yumurta, mükemmel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, kalsiyum ve D vitamini içeriği açısından da oldukça zengindir. Bu besinler bebeğin büyümesi ve gelişmesi için son derece gereklidir. Bebeğin doğum kusurları ile doğmamasını sağlar. Kemik gelişimi için de önemlidir. Sağlıklı kalmak için katı haşlanmış yumurtaları ilk üç aylık dönem diyetinize dahil edebilirsiniz..

7. İncir:

İncir (Anjeer)

Kuru meyveler olarak da bilinen incir, demir ve demir açısından zengindir ve hamilelik sırasında anemiyi yenmek için ihtiyacınız olan temel bir besindir. Hamilelik sırasında bebeğin vücudunun kırmızı kan hücresi üretme talebi artar ve bu nedenle vücudunuzda yüksek miktarda demir gerekir ve incir bunun zengin bir kaynağıdır. İncir ayrıca zengindir, bu da onu çok besleyici yapar. Sağlıklı olmak için günlük diyetinize dahil edebilirsiniz. İncirde potasyum, fosfor ve magnezyum gibi ek elementler de bulunur ve bu da onu çok sağlıklı kılar..

8. Brokoli:

Hamileliğin ilk üç ayında vejetaryen diyet - Brokoli

Brokoli lif ve demir açısından oldukça zengindir. Demir, hamileliğiniz sırasında kırmızı kan hücrelerinin üretimi için çok önemlidir ve bu nedenle brokoli, demir ve lif ihtiyacını karşılama amacına hizmet eder. Brokoliyi günlük salatalarınıza dahil edebilirsiniz. İçine brokoli ekleyerek daha yaratıcı olabilir ve tarifler yapabilirsiniz..

9. Bamya:

bamya (bamya)Bamya folik asit açısından oldukça zengindir ve diyetinize dahil etmek çok lezzetlidir. Hamileliğiniz sırasında yüksek miktarda folik asit, bebeğinizde doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur ve bebeğin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde farklı tatlara olan özleminizi gidermek için lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Bamya yemek için iyi bir fikir, biraz un ve zeytinyağı ile hafifçe kızartmaktır..

10. Fasulye:

İlk üç aylık dönemde hamileyken ne yenir - FasulyeHamilelik sırasında, kas büyümesi ve enerji için besinlere ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, hamileliğin ilk üç ayı için en iyi besin, günlük diyetinize yeterli miktarda fasulye eklemektir! Fasulye, kas büyümesi ve gelişimi için besin ihtiyacınızı karşılayacak zengin bir protein kaynağıdır. Bunları diğer yiyecekler gibi salatanıza dahil edebilirsiniz ve bir bahşiş için siyah fasulye burgerleri çok lezzetlidir.!

11. Yoğurt:

Hamileliğin ilk üç ayında ne yenir - Yoğurt

Yoğurt kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir ve hamileliğiniz sırasında günlük olarak yoğurt yemek, vücudunuzun bu besinlerden yeterli miktarda almasını sağlar ve vücudunuzda ve kemiklerinizde her türlü zayıflığı önler. Lezzetli hale getirmek için biraz meyveli bir kase yoğurt deneyebilirsiniz. Ayrıca dondurmaya alternatif olarak çikolata veya vanilya ile karıştırılmış yoğurdu da deneyebilirsiniz..

12. Somon:

Somon

Hamilelik döneminde balık yemek çok besleyicidir. Somon bunlardan biridir ve hem kemiklerinize hem de bebeğinizin kemik gelişimine iyi gelen kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir. Makarna veya sebzelerde ek bir bileşen olarak diyetinize biraz somon ekleyebilir veya yumurtalı sabah diyetinize ekleyebilirsiniz..

13. Tavuk:

1. trimesterde diyet - TavukTavuk, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan ve vücudunuza yeterli oksijen sağlayan yüksek miktarda demir içerir. Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için hamile kadınların hamilelik sırasında organik hormonsuz etleri dahil etmeleri en iyisidir..

14. Yağsız Sığır Eti:

Yağsız sığır eti

Yeterince pişmiş sığır eti alırsanız, hem sizin hem de doğmamış bebeğiniz için sağlıklı olan bol miktarda demir içerdiğinden sizin için oldukça besleyicidir. Otla beslenmiş, organik ve hormonsuz sığır eti, sağlıklı bir bebek ve anne için diyetinize dahil edilmesi çok sağlıklı ve besleyicidir..

15. Karalahana Yeşilleri:

ilk üç aylık dönem için gıda - Collard-GreensKadınların çoğu hamilelikleri sırasında demir eksikliği yaşadığından ve bu nedenle kara lahana, demir eksikliği sorunuyla mücadele için iyi bir kaynaktır. Bunu çorbanıza ekleyebilir veya biraz yaratıcı olabilirsiniz ve kara lahanayı diyetinize dahil etmek için pek çok tarif mevcut..

16. Süt ürünleri:

Süt Ürünleri

Süt ürünleri sadece protein açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda kemik ve kas gelişimi için gerekli olan yeterli miktarda kalsiyumu da sağlar. Hamileliğin 1. trimesterinde tüketilebilecek çeşitli süt ürünleri A2 inek sütü, yoğurt, lor, peynir, süzme peynir vb..

1. trimester diyetinde kaçınılması gereken yiyecekler:

Hamilelik boyunca, özellikle 1. trimesterde, aşermeler çok normaldir. Bununla birlikte, bazı yiyecekler vardır, canınız ne kadar isterse ondan uzak durmalısınız. 1. trimesterde kaçınılması gereken yiyeceklerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Kılıç balığı, kral uskumru gibi yüksek cıva içeriğine sahip balıklar
 • Çiğ yumurta veya altında pişmiş balık
 • Çiğ et veya kümes hayvanları
 • pastörize edilmemiş süt
 • çiğ filizler
 • Yumuşak peynir
 • çiğ lahana
 • Papaya
 • Ananas
 • Patlıcan
 • siyah üzüm
 • Çok şekerli şeyler

İlk üç aylık dönem için gereken takviyeler:

Vitamin, mineral, kalsiyum ve diğer besin maddelerinin dengeli bir şekilde alınması hamilelik boyunca, özellikle hamileliğin ilk üç ayında çok önemlidir. Aşağıdakiler, ilk üç aylık dönemde takviye şeklinde ek beslenme gereksinimleridir:

1. Doğum Öncesi Vitaminler:

Sağlıklı ve dengeli bir diyet alıyorsanız, ek olarak ihtiyacınız olan tek şey 400 mcg folik asit içerecek bir doğum öncesi vitamin tabletidir. Bu, çocuğun uygun sinir gelişimine yardımcı olacak ve doğum kusurları olasılığını azaltacaktır..

2. Temel ek:

Hamilelik sırasında ihtiyaç duyulacak bir diğer takviye ise uygun kan akışını sağlayacağı için demirdir. Bununla birlikte, diyetiniz diğer besinler açısından zengin değilse, hamilelik sırasında besin değeri izin verilen sınırlar içinde olmak koşuluyla diğer multivitaminleri de alabilirsiniz. Hamilelik sırasında herhangi bir multivitamin tableti almadan önce doktorunuza danışın..

1. trimester için diyet planı:

Artık beklediğiniz ve 2 canınız olduğu için, yiyecek alımınızı ikiye katlamanız gerektiği anlamına gelmez. Yiyecekleriniz kalorilerde değil, besin maddelerinde iki katı olmalıdır. Birçok taze meyve ve sebze, 1. trimester diyet planınızın ayrılmaz bir parçasını oluşturmalıdır. Rafine ve şekerli yiyecekleri kontrol ederek çok fazla kepekli yiyecek yiyin..

1. trimester için diyet tablosu:

Aşağıdaki 1. trimesteriniz için örnek bir diyet çizelgesidir..

Kahvaltı:

 • Süt veya paneer
 • Aşağıdakilerden herhangi biri
 • Sebze Dalyası
 • sebze upma
 • sebze poha
 • buğday gevreği
 • Kuşluk atıştırması
 • Bir kase taze meyve

Öğle yemeği:

 1. bir tabak salata
 2. bir kase dal
 3. seçtiğiniz bir kase sebze
 4. 3 turta
 5. Raita/lor/ayran

Akşam atıştırmalığı:

1 su bardağı A2 inek sütü

Aşağıdakilerden herhangi biri:
 • Bhunnachanna
 • 1 besan biber
 • 1 haşlanmış yumurta
 • Bir kase taze meyve
 • 1 kase filiz

Akşam yemeği:

 1. 1 tabak taze salata
 2. bir kase sebze
 3. 1 kase dal veya lor
 4. 3 papağan
 5. uyku zamanı
 6. tatlı veya
 7. Süt

1. trimester diyet ipuçları:

Aşağıdakiler 1. trimesterde yemek yemeye yönelik ipuçlarıdır.

 • Öğününüzü 5-6 parçaya bölün ve her seferinde daha küçük porsiyonlar alın..
 • Her gün 3-4 porsiyon meyve yenmelidir..
 • 3-5 porsiyon sebze de günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır..
 • Süt ürünleri günde üç kez alınmalıdır..
 • 2-3 porsiyon protein ve kepekli tahıllar bir zorunluluktur.
 • Çok fazla şekerli yiyeceklerden kaçının veya bu, gestasyonel diyabete neden olabilir.
 • Mümkün olduğunca sağlıksız sokak yemeklerinden kaçının.

Artık 2 hayatla ilgilenmeniz gerektiğine göre, ilk üç aylık dönem ve hatta hamilelik boyunca sağlıklı bir diyet planı izlemeniz önemlidir. Bu, doğru beslenmeyi elde etmenize ve sağlıklı ve sağlam bir bebeğe sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı alışkanlıkları takip etmek hamileliği çok pürüzsüz ve keyifli hale getirebilir..