Sağlığınız ve vücudunuz artık çok önemli hale geliyor. Hamile olup olmadığınızı bile zar zor anlayabilirsiniz. İlk ay fark edilmeden geçer. Ancak, öğrendiğinizde, sağlam bir eylem planı oluşturmaya başlamanız çok önemlidir. İlk ay hamilelik için sağlıklı yiyecekler peynir, sebze, meyve ve kuruyemiş karışımıdır. İşte diyet çizelgenizin nasıl görünmesi gerektiğine bir bakış.

hamileliğin ilk ayı diyeti

1 Aylık Gebelik Besinlerinin Önemi:

Gebe kalmayı planlamak, birçok şeyi azaltmak anlamına gelir. Aniden sokak yemeği yeme isteğinizi, kafeininizi, şekerinizi ve hatta gazlı içeceklerinizi azaltmanız gerekir. Bunu söylüyoruz çünkü bir kez çocuğun şekillenmesine izin vermeye karar verdiğinizde, yediğiniz her şeyin büyüyen bebek üzerinde bir etkisi olduğunu anlamanız gerekir. Bebeğin büyümesi ve birçok organının şekillenmesi sizin yemeğiniz aracılığıyla gerçekleşir. Bu nedenle, beslenme çizelgenizi dikkatli bir şekilde planlayın, böylece bebeğiniz ve siz gerekli besinleri ve besin takviyelerini alırsınız..

İlk Ay Gebelik Diyet Tablosu:

İlk günden sağlıklı başlayın. Burada hiçbir taviz vermeyin ve bir ritüel gibi diyeti takip edin. Hamilelik sırasında tüketilecek en iyi yiyeceklerden bazılarına ve nelerden kaçınılabileceğine bir göz atın. Hamileliğin ilk ayında ne yenir, artık endişelenmenize gerek yok. Onları sizin için buraya koyduk.

1 Aylık Hamile için Yemek Tablosu:

Bu dönemde ne yemeniz gerektiğine bir göz atın.

1. Gebelikte Folat Zengini Gıdalar:

Haplarınızı sağlıklı yiyeceklerle değiştirin. Folat bakımından zengin gıda, embriyonun düzgün büyümesi için önemlidir. Portakal, brokoli, fasulye, yumurta, patates gibi yeşil sebzeler folat içeren besinlerdir..

2. B6 Vitamini ile Zenginleştirilmiş Takviyeler:

Vitamin hamile bayanlar için en önemli takviyedir. B6 vitamini içeren besinler 1. ay gebelik diyeti için çok önemlidir. Hamilelik sırasında büyük bir sıkıntı olan kusmayı rahatlatır. Fıstık ezmesi, muz, somon ve fındık gibi yiyecekler B6 vitamini açısından zengindir..

3. 1. Ay Gebelikte Gerekli Meyveler:

Meyveler, şüphesiz hamilelikte 1. ay en iyi yemeğinizde yer almalıdır. Aslında, her zaman bir zorunluluktur. Sabahları büyük bir kase elma ile gitmeyi seçin. Yanları için biraz fındık ve bir bardak sütle doldurun. Mümkün olduğunca papayadan kaçının. Tavsiyemiz dışında meyve dostu beslenme için doktorunuza danışmayı unutmayınız..

4. Demirden Zengin Gıda Takviyeleri:

Demir bir destek direği gibidir. 1. aylık hamilelik diyetiniz, sürekli bir mineral kaynağı sağlamak için demir açısından zengin gıdalar içermelidir. Günlük olarak yulaf ezmesi ve tavuk, fasulye, kuru meyve, koyun eti gibi diğer yiyecekleri yemeyi düşünün. Zengin demir kaynağı, hem bebeğe hem de anneye iyi bir kan akışı anlamına gelir. Sabah ve akşam olmak üzere iki randevu almayı unutmayın..

5. Şeker İçeren Gıdalar:

Yine de aşırıya kaçmayın! Listeye şeker içeren yiyecekler eklenebilir. Ama en az üzerinde git.

6. İlk Ay Gebelik Besinleri Olarak Süt Ürünleri:

Süt ürünlerinin sindirimi kolaydır ve bu nedenle genellikle doktor tarafından tavsiye edilir. Folik asit, D vitamini, kalsiyum gibi zengin protein kaynakları içerir. Bu açıdan yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri de yeterince yenebilir. Süt yine sağlıklı bir seçenektir. Günde bir bardak süt içmeyi unutmayın.

7. Yeşiller İçin Ispanak:

Koyu yeşil sebzeler yüksek besin kaynağıdır. Doğru miktarda folat veya folik asit, bebeğinizi doğum kusurlarından ve erken doğum ihtimalinden korur..

8. Narenciye:

Turunçgiller C vitamini ile bol miktarda bulunur. C vitamininin fetüsün bağışıklığını arttırdığı bilinmektedir. Limonlar, hamilelik sırasında sık görülen bir rahatsızlık olan gripten uzak tutar. Fetusun sağlıklı gelişimi için ilk ay hamilelik diyetinize greyfurt ekleyin.

9. Fındık:

Dengeli bir diyet, fındık olmadan asla tamamlanmaz. Sabah ortası atıştırmalıklarınız olarak sağlıklı bir fındık porsiyonu yiyin. Kuruyemişler B ve E vitamini açısından zengindir. İyi bir yağ ve potasyum, çinko ve bakır kaynağıdır. Fıstık, badem ve kaju yağ bakımından zengindir ve iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır..

10. Hamilelik Diyetinizin İlk Ayında Et:

Birçok insan, etin hamile bayanlar için hiç güvenli olmadığı konusunda bir fikre sahiptir. Bu doğru değil. Çiğ pişmemiş et ve deniz ürünlerini uzak tutmayı unutmayın. Kontaminasyon riski olabilir. Arada bir et porsiyonu güvenlidir ve risk yoktur. Etin görünen yağını çıkarabilir ve eti birkaç dakika önceden pişirebilirsiniz..

1 Aylık Hamile Besin Tablosu: Nelerden Kaçınmalısınız??

İşte kesinlikle kaçınmanız gereken bazı yiyecekler.

1. Papaya:

Bu yiyecek bu dönemde bebeğinize zarar verebilir. Şu anda iyi olmayan vücudu ısıtıyor. Düşük gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, bundan kaçınmak daha iyidir.

2. Deniz Ürünleri:

Bazı deniz ürünleri, bebek için iyi olmayan yüksek miktarda cıva içerir. Bu nedenle hamileliğin ilk ayında kaçınmak daha güvenlidir. Ayrıca daha güvenli olan tatlı su balıkları da vardır..

3. Yumuşak Peynir:

Yumuşak peynir, listeria bakterisi içerir. Bu en iyi ihtimalle anne adayı tarafından tüketilmemelidir..

4. Sokak Yemekleri:

Hijyen kesinlikle bir endişe! Hijyenik olmayan pişirme ortamı ve malzemeler sağlığınıza zarar verebilir ve enfeksiyonlara ve ateşe maruz kalabilirsiniz. Sağlıklı düşün, sağlıklı beslen!

5. İşlenmiş Gıda:

İşlenmiş gıdaları da tavsiye etmiyoruz. İşlenmiş yiyeceklerin yanı sıra, meyve suyu paketleri, yoğunlaştırılmış süt, bu dönemde kaçınılması en iyisidir. Bu tür işlenmiş gıdalar uzun süre saklanabilir.

6. Kafein:

Kafein alımını sınırlayın. Bazı çikolatalar da kafein içerir. Birini seçerken dikkatli olun. Kafein çok hızlı emilir ve daha sonra plasenta ve fetüse nüfuz eder. Fetal büyümeyi ciddi şekilde kısıtlayabilir ve bebeğin düşük doğum ağırlığı riskini artırabilir..

Alınacak Takviyeler:

İşte hamileliğinizin ilk ayında almanız gereken bazı takviyeler

A. Folik asit: Sağlıklı bir başlangıç ​​için folik asit ile başlayın. 400mcg folik asit önerilen bir dozdur. Folik asit gebe kalmadan önce ve hamileyken de alınmalıdır. Nöral tüp defektlerini önler. Bu, beyni ve omuriliği etkileyebilir. Folik asit ıspanak, fındık ve fasulyede bol miktarda bulunur..

B. Kalsiyum: Bu bebeğin sağlıklı kemik gelişimi için önemlidir. Bebek yeterli kalsiyum desteği alamazsa annenin kalsiyumunu kullanmaya başlayacaktır. Bunun daha sonra anne üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bunu hamileliğin ilk ayı için diyet planınıza dahil edin..

C. Demir: En hayati olan demir hem annenin hem de bebeğin oksijen taşıması için gereklidir..

Kaçınılması Gereken Takviyeler:

a. A ve E Vitamini: A vitamini yağda çözünür ve bu nedenle karaciğerde yağ biriktirebilir. Bu birikim vücutta toksik etki yapacaktır. E vitamini, karın ağrısı ve amniyotik kesenin erken yırtılması riskini artırır..

B. Karayılan otunun: Karayılan otu düğün çiçeği ailesinin bir üyesidir. Ancak uterus kasılmalarına neden olabilir, böylece erken doğumu tetikleyebilir..

C. Dong Quai: Bu Çin tıbbında popülerdir. Rahim kasılmalarını uyarabileceği ve düşük yapma riskini artıracağı için hamile kadınların tüketmesi önerilmez..

Hamileliğinizin ilk ayı fark edilmeyeceğinden, kilo alımını neredeyse hiç görmeyebilirsiniz. Bir rutini takip etmeye başladığınızda, bebeğiniz küçük olduğu için üç ila dört kilo arası kilo almanız normaldir..

1. Ay Gebelik Diyeti İçin İpuçları:

  • Bol sıvı tüketmeyi unutmayın. Her zaman sulu kal.
  • Abur cuburlarınızı azaltın. Aksi takdirde gereksiz kalori ve kilo alımına son vereceksiniz..
  • Doğum öncesi vitaminleriniz diyetinizle birlikte alınmalıdır..
  • Düzenli aralıklarla daha küçük öğünler yemek iyidir ve tavsiye edilir..
  • Yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ekşimesini şiddetlendirebilir. onlardan uzak dur.

İlk ayınız önemlidir, ancak çoğumuz gerçekten tanıyamıyoruz. Sağlıklı bir yolculuk geçirdiğinizden emin olmak çok önemlidir. Çantanızı her zaman fındık ve tohumlarla paketleyin. Bazen gerçek bir kurtarıcı olabilirler.

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Ne Kadar Su İçmeliyim?

Cevap: Günde yaklaşık 2-3 litre su için, ancak yavaş alın. 1. günde silip süpürmek için yemin etmeyin. Susuz kalmamak gerçekten önemlidir..

S2. Alkol Alımımı Kesmeli miyim?

Cevap: Alkol ve tütünden kesinlikle uzak durun. Üzerinde kalan veya kokusunu taşıyan havadan bile uzak durmak isteyebilirsiniz. Bebeğin ciğerlerine zarar verebilir ve boğulabilir.

S3. Kafeini Tamamen Kesmeli miyim??

Cevap: Bir ila iki bardak güvenli tüketim olarak kabul edilir. Ancak doğru ve güvenli kafein alımı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir..