“Dünyada annelikten daha büyük bir iyilik yoktur. Bir annenin çocuklarının hayatındaki etkisi hesaplanamaz.”

Hamilelik güzel bir yolculuktur. Bir kadının yeni doğmuş bir bebeği bu dünyaya kabul etmek üzere olması bile başlı başına büyüleyici. Ancak aşama ve yolculuk kolay değil – onunla ilişkili birkaç iniş ve çıkış, acı ve mutluluk var. Böyle bilinen bir gerçek, hamilelik sırasında yemek yeme isteğidir. Çoğumuz bu zamanda lezzetli ve lezzetli yemek yeme isteğini olumlu bir şey olarak görürüz. Ama durum öyle mi?

Yeterli beslenme veya hamilelik hormonlarının eksikliği, hamilelikte aşırı istek, yaygın bir senaryo olmasına rağmen, sağlıklı ve sağlıksız veya riskli tarafını bilmek önemlidir. Bugün, istek türleri ve bunları kontrol etmek için ipuçları hakkında sizi bilgilendirmek ve uyarmak için buradayız. Neden bekle, hadi buna girelim!

Hamilelikte Yiyecek İstekleri

Hamilelikte Aşermeler Nelerdir:

Genelde sevmediğiniz veya yemediğiniz farklı türde yiyecekleri yemek istiyorsanız, bunlar hamilelik istekleridir. Hamilelik istekleri genellikle sekiz hafta ila 12 hafta arasında başlar ve ayrıca sabah bulantısı ile ilişkilidir. Yemek yemek için bu tür istek ve istek duymak oldukça yaygındır ve araştırmalar, ABD’deki kadınların yaklaşık %50 ila %90’ından fazlasının aynı şeyi yaşadığını ortaya koymuştur. Ama şımartmak için güvenli mi? Hadi bulalım!

Hamilelik İsteklerine Neden Olan Nedir??

Hoşunuza gidebilecek veya hoşlanmayabileceğiniz bir veya daha fazla yiyecek kombinasyonu için özlem bu dönemde yaygındır. Anne adayı genellikle sevdiği veya en sevdiği mutfaklar arasında yer alan bir yemek için can atıyorsa, bunda bir anormallik yoktur. Ancak öte yandan, kadınların yeme bozuklukları ve olağandışı isteklere sahip olduğu birkaç vaka kaydedilmiştir. Doktorlar, bunun arkasındaki kesin nedeni tam olarak söyleyemezler. Bununla birlikte, isteklere neden olabilecek belirli bir dizi faktör vardır..

Hamilelik isteklerinin neden oluştuğuna ilişkin açıklamalardan birkaçı, hamilelik sırasında hormona dayalı kayma, diyabet sorunu, yeterli beslenme veya sağlıklı dengeli mineral ve protein alımı veya tat özelliklerinde ve hassasiyetlerinde değişiklik içerir..

Hamilelik isteği ne zaman başlar??

Çoğu kadın için, arzunun hamileliğin ilk üç ayında başladığını fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, ikinci trimesterde artar ve üçüncü trimesterde çoğunlukla azalır veya normale döner. Her gün yemek yeme isteği duymak burada oldukça yaygın bir senaryodur..

Hamilelikte En Yaygın Yiyecek İstekleri:

Bu noktada yer alan en yaygın ve popüler hamilelik özlemi listesine ve bunların neden kaynaklandığına bir göz atalım. En sık bildirilen istekler,

1. Buz:

Hamilelikte Yiyecek İstekleri

Bize oldukça tuhaf görünen şey, Hamile kadınlar Buz küplerini kazmayı severler. Böyle bir aşermenin bilimsel bir temeli olmamakla birlikte, genellikle hamile kadınların bu evrede kısa süreli anemi nöbetleri geçirdiğine inanılır. Aneminin yaygın bir belirtisi ağız ve dil iltihabıdır. Buz, iltihaptan kurtulmayı amaçlar. Ayrıca, düşük kalsiyum ve demir çinko seviyelerinin buz ve mısır nişastası gibi benzer maddeler için can atmaya neden olduğunu söyleyen az sayıda çalışma vardır..

2. Çikolatalar ve Diğer Tatlılar:

Çikolatalar ve Diğer Tatlılar

Hepimiz çikolata yemeyi severiz! Ancak hamile bir kadının bir seferde iki ya da üç kişiye yetecek kadar çok çikolata çektiğini görmek garip. Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu hormonal dengesizliğe maruz kalır. Çikolata tüketimi vücutta iyi hissettiren hormonlar olan ‘Dopamin’i serbest bırakır ve eşitsizliğin etkisini bir şekilde nötralize eder. Çikolata ve benzeri yiyecekler hamilelikte en çok aşermeler arasında yer alır ve genellikle karbonhidrat ve kalori eksikliği ile ilişkilidir..

3. Baharatlı Yiyecekler:

baharatlı yiyecekler

Sağlıklı bir bireyin ruhunu dışarı atabilecek baharatlarla dolu yiyecekler anne adayını heyecanlandırır. Bir sinir uyarıcısı olan Kapsaisin’in varlığı nedeniyle, bu besinler vücudun adrenalin içeriğini bir anda arttırır. Hamilelik sırasında böyle baharatlı Hint yemeklerini özlemek, batıda bile kadınlar için oldukça makul..

4. Ekşi Gıdalar:

Hamilelik sırasında limon gibi ekşi yiyecekleri istemek bile oldukça yaygındır. Limon ve benzeri narenciye yemeklerini duymak olağandışı olsa da, bunlar sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Böyle bir yemek için can atıyorsanız endişelenmeyin, size her zaman söylediğimiz gibi ölçülü olun.!

5. Turşu:

turşu

Tartışmalar Sodyum ve tuz eksikliği olan kadınlar lehine olsa da, hamile kadınların neden Turşu için can attıklarına dair bir kanıt yoktur. Çoğu kişi, Turşunun Keskin tadı, o aylarda ‘sağlıklı yiyeceklere’ alışmış tat tomurcukları için hoş bir değişiklik olduğu konusunda hemfikirdir. Ayrıca, hormonal dalgalanmaların da hamilelik sırasında turşu yeme isteğinin yaygın nedenleri arasında olduğu söylenir..

6. Dondurma:

DONDURMA

Şekerler ve ekstra kalorilerle dolu zengin ve kremalı dondurma, hamile bir kadının zevk listelerinin başında gelir. Hamile bir kadının en sevdiği vanilya külahını almak için saatlerce en yakın dondurmacıya gittiğini görmenize şaşmamalı. Hamilelik sırasında bu yaygın dondurma özlemi, çoğunlukla vücudunuzdaki düşük kalsiyum seviyelerinden kaynaklanır. Alternatif olarak, vücuttaki kalori ihtiyacı da bu isteklere neden olabilir..

7. Kahve:

Hamilelikte Yiyecek İstekleri

Kahve, ruh halini yükselten ve uyuşuk bir vücudu şarj eden başka bir sinir uyarıcısı olan kafein içerir. Doktorlar hamilelik sırasında kahve aşermesini önermese de, kahve ile hamile bir kadının arasına kim girmeye cesaret edebilir? Yine de hamilelikte kahve tüketimi sıkı denetim altında olmalıdır..

8. Soda ve Gazlı İçecekler:

Hamile kadınlar genellikle sabah uyandıklarında mide bulantısından şikayet ederler. Soda fizz, güçlü Karbondioksit varlığı nedeniyle mide bulantısını gidermeyi vaat ediyor. Hamilelik sırasında gazlı içecekler için çok fazla istek duymak yaygın olsa da, onlardan kaçınmak en iyisidir! Ancak kafein içeren gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır..

9. Süt Ürünleri:

Hamilelikte Yiyecek İstekleri

Yakında emzirecek bir annenin Süt, Peynir, yoğurt ve sade tereyağı (ghee) gibi süt ürünlerini istemesi şaşırtıcı değildir. Süt ürünleri, büyüyen fetüs ve anne için son derece önemli olan zengin Kalsiyum ve protein kaynaklarıdır. Kalsiyum eksikliği olan kadınlar çoğunlukla bu tür süt ürünleri için can atıyorlar. Hamileyken peynir, süt ve yoğurt özlemi hiç de nadir değildir..

10. Meyve ve Meyve Suları:

Meyve ve Meyve Suları

Hamilelikte meyve özlemi? Düşük folik asit seviyeleri genellikle kadınları meyve alımı için can atıyor. Hamileyken en sağlıklı yiyecek isteklerinden biri olan fındık, zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Meyve özlemi çeken hamile kadınlar, öncelikle portakal ve mango gibi turunçgil yiyecekleri tercih ederler. Karpuz, üzüm ve elma gibi diğer meyvelerin tüketimi hamilelik aylarında eşit derecede ferahlatıcı ve faydalıdır. Hamilelikteki tüm abur cubur isteklerinden bir nefes alır. Daha önce meyve sularının büyük bir hayranı değilseniz, bu sağlıklı takıntı birçok kişiye garip gelebilir..

11. Tuz:

Tuz

Teknik olarak bir yiyecek olmasa da, hamile bir kadının ortalamadan fazla tuz alımıyla başını çevirmesi kimin umurunda? Anne adaylarının vücudundaki düşük sodyum seviyeleri, tamamen tuzlu yiyecekler ve tuz alımı için aşermeye neden olabilir. Aşırı tuz tüketimi zararlıdır!

12. Et:

Et

Et, özellikle kırmızı et, hamilelikte en sık görülen isteklerden biridir. Zengin bir protein, potasyum ve demir kaynağıdır. Yani vücudunuz bunlardan herhangi birinde daha azsa, o zaman et için can atabilirsiniz. Et yüksek tuz içeriğine sahip olduğundan, hamilelik sırasında tuzlu yiyeceklere aşerme söz konusu olduğu için konserve etten kaçının..

13. Deniz Ürünleri:

Hamileyken balık ve diğer deniz ürünleri için çok fazla istek duyuyorsanız, vücudunuz size iyi miktarda omega-3 asit tüketmeniz için sinyal veriyor olabilir. Omega-3 yağ asitleri eksikliğiniz varsa, o zaman bu özlemi yaşamak yaygındır..

14. Fast Food:

Bazı araştırmalar, kadınların hamilelik sırasında isteklerini tatmin etmek için yüksek yağlı ve fast food çeşitlerini bile arzuladığını gösteriyor. Bu senaryoya birkaç neden atfedilirken, çoğu zaman yağ asidi eksikliğinin azalması bu isteklere yol açabilir..

Hamilelik Aşermesi İçin Sağlıklı Gıda Alternatifleri:

Canınız bazı sağlıksız yiyecekler için can atıyorsanız endişelenmeyin, vücut eksikliklerine dayalı olarak iştahınızı gidermek için sağlıklı seçeneklerimiz sizi bekliyor..

Hamilelikte Yiyecek İstekleri 11

Hamilelik İsteklerinin Riskleri:

Sadece canınız çekiyor diye, kişinin yemek gibi hissettiği her şeyi tüketmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Olumsuz yan etkilere ve sağlık kusurlarına neden olabilirler. Örneğin, tuza aşerme, çok fazla tuz tüketimi anlamına gelmez ve bu da uzun süreli doğum bozukluklarına yol açabilir..

Ayrıca, sık sık aşerme nedeniyle gıda isteksizliği de olabilir. Aşerme, sabah bulantısı ile birlikte mide bulantısı ve kusma ile de ilişkilidir. Bunlar hormonal reaksiyonlar veya iştah açıcı olmayan yiyecekler nedeniyle olabilir. Ayrıca, bir dizi sağlıksız yiyecek isteği ve tüketimi, gebelik diyabetine, ağır kilo alımına ve diğer doğum sorunlarına yol açabilir. Hem anne hem de çocuk için gerekli olan aşermeler ve sağlıklı gıda ihtiyaçları arasında bir denge kurmak çok önemlidir..

İştahı Kontrol Etmek İçin İpuçları:

Hamileyken garip istekleri durdurmak için çalışamazsınız. Bu yüzden burada size bunları yönetme konusunda bazı alternatifler ve tavsiyeler veriyoruz.,

  1. Buzdolabınızda hamilelik istekleri için sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Her durumda abur cuburdan uzak durun.
  2. İştahınız için sağlıklı bir alternatif bulun. Bol bol meyve ve sebze yiyin ve hamileyken iştahınızı bu sağlıklı alternatiflerle değiştirin..
  3. Doğru beslenmeye odaklanın. Bir zamanlar, hileli yiyecekler yapardı ama alışkanlık haline gelmemeli. Hamilelik stresli olabilir ve bunu hatırlamanız gerekir..
  4. Vücudunuzun kan şekeri seviyelerini stabilize etmesi ve aşermelerin kontrol edilebilmesi için düzenli aralıklarla sık sık yiyin..
  5. Bol su için ve susuz kalmayın.
  6. Ölçülü olun. Bir çizgiyi ne zaman sınırlayacağınızı ve çizeceğinizi ve ne zaman tamamen atlayacağınızı bilin.

Arada bir en sevdiğiniz yemeği şımartmak sorun değil, ama alışkanlık haline getirmeyin. Hamilelik sırasında tatlılar, tuz, şeker ve ekşi yiyecekler için istek oldukça yaygındır ve hepsi aynı şeyi dengelemekle ilgilidir. Umarım bu kapsamlı rehber size hamilelik sırasında en iyi ne yemeniz ve nelerden kaçınmanız gerektiğine dair bir fikir verir. Bu nedenle, bu noktada alabileceğiniz sağlıklı alternatifleri bilmek çok önemlidir..

Sağlık profilinize göre ne yiyeceğiniz ve atlayacağınız konusunda en iyi tavsiye ve ipuçları için daima sağlık uzmanınıza danışın. Miktarların istekleri ve sınırları vücut ve sağlık türüne göre oldukça farklılık gösterebilir ve kendi kararını vermeden önce doktora gitmesi hayati önem taşır..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik istekleri hakkında doktorunuza ne zaman danışmalısınız??

Cevap: Bazı istekler oldukça tehlikeli olabilir. Toprak, kir, sabun veya diğer gıda dışı maddeleri yemek istiyorsanız, acele edip doktorunuza danışmanız gerekir..

S2. Hamilelik döneminde gıda isteksizlikleri nelerdir??

Cevap: Hamilelik sırasında, birinci trimestere yakın erken bir aşamada veya hatta ikinci trimesterin ortasında olsun, gıda isteksizlikleri olabilir. Bu yaygın bir durum değildir, ancak kadınlar kendilerini yemekten tiksinti duyarlar, yiyecek olmayan şeyleri yemek isterler veya her zamanki istekleri yemekten hastalanırlar. Kusma, mide bulantısı ve sabah bulantısı bu dönemde sık görülür..

S3. Hamilelik sırasında yemek yeme isteği bebeğin cinsiyetini tahmin edebilir mi??

Cevap: Yiyecek isteklerinin bebeğin hangi cinsiyetten olacağını tahmin edebileceğine dair efsaneler var. Bununla birlikte, aynı şey için yerleşik bir bilimsel kanıt yoktur..

S4. Hamilelik sırasında hiç yemek yememek veya garip bir şekilde aşermek normal midir??

Cevap: Hamilelik sırasında herhangi bir istek duymamanız tamamen normaldir. Bu dava için endişelenme. Bununla birlikte, belirtildiği gibi, gıda dışı ürünler için alışılmadık bir istek duyuyorsanız, o zaman bir doktora gitmelisiniz..