Yoga, vücudunuzu formda tutmanın ve egzersiz yapmanın en iyi yollarından biri olarak bilinir. Aynı zamanda vücudunuzu esnek hale getirir. Bu esneklik, insanların normal doğum için hamilelik sırasında yogayı seçmeye başlamasının önemli nedenlerinden biridir. Yoga sadece vücudunuzu daha esnek hale getirmez. Ama aynı zamanda kaslarınızı ve pelvik kemiğinizi güçlendirmenin yanı sıra gevşetmeye de yardımcı olur. Yoganın ne kadar etkili olduğunu öğrenelim. Ayrıca bu eski Hint egzersiz formunun hamile kadınlar üzerindeki olası yan etkileri nelerdir?.

Normal Doğum için Yoga

Doğal Doğumda Yoga Nasıl Faydalıdır??

Yoga birçok asanadan (pozlar/pozisyonlar) oluşur; bu asanalar belirli vücut bölümlerine odaklanır ve bu bölümün daha esnek ve daha güçlü olmasına yardımcı olur. Yoga ayrıca nefes egzersizleri ve diğer benzer yöntemlerle zihin ve beden bağlantısı kurmaya yardımcı olur..

Hamilelik sırasında, bir kadın vücudunda birçok değişiklik geçirir ve doğum öncesi yoga asanaları vücut kaslarını gevşetmeye yardımcı olur, aynı zamanda pelvik bölgeyi güçlendirir ve vücudu da yapar. Tüm bu nitelikler, zihinsel güçle birleştiğinde doğum ve kasılmalar sırasında yardımcı olur. Bu nedenle Yoga, özellikle doğum öncesi yoganın normal doğum için faydalı olduğu düşünülmektedir..

Normal Doğum için En İyi 10 Yoga Asanası:

Artık doğum öncesi yoganın faydalarını öğrendik. Normal doğum için yoga egzersizinize dahil etmek için asanalara göz atalım,

1. Vajrasana (Yıldırım Duruşu):

normal doğum için hamilelik yogası

Yıldırım, sırtınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve duruşunuzu dikleştirir. Bu, birçok hamile kadının yaşadığı şiddetli sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kasların gevşemesine yardımcı olur.

2. Kati Chakrasana (Bel Dönmesi):

Hamilelik genellikle hareket eksikliğine veya tek belirli hareket tipine yol açar. Bel rotasyonunu içeren bir egzersiz, vücudun çekirdeği olan sırtın güçlendirilmesine yardımcı olur ve sonunda sizi daha esnek hale getirir..

3. Utthanasana (Çömelme ve Yükselme):

Utthanasana, normal doğum için hamile bir bayan için en iyi yogalardan biridir. Çömelme, pelvik kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur ve ardından yükselme, vücudun daha esnek ve rahat olmasına yardımcı olur..

4. Tadasana (Palmiye Ağacı Duruşu):

Yogadaki asanalar, çevremizdeki yaşamla büyük benzerlik gösterir. Bunu, daha çok palmiye ağacı pozu olarak bilinen Tadasana’da görebiliriz. Çok basit ve önemsiz görünse de, pozisyon vücudun duruşunu dikleştirmeye yardımcı olur..

5. Utkatasana (Sandalye Duruşu):

doğal doğum için yoga

Adından da anlaşılacağı gibi, sandalye pozu, bir sandalyede oturuyormuş gibi yaptığınız ancak sandalyenin olmadığı yerdir. Bu duruş aynı zamanda pelvik bölgenin ve omurganın güçlenmesine de yardımcı olur..

6. Bhadrasana (Kelebek Pozisyonu):

Eğlenceli bir poz olan Bhadrasana, bacaklarınızı bir kelebeğin kanatları gibi görünecek şekilde katlanmış halde tutmanızı gerektirir. Bu duruş, tüm bu vücut bölümlerinin genel katılımı nedeniyle kollarınız, uyluklarınız, pelvik bölgeniz ve sırtınız için etkilidir..

7. Konasana (Açı Pozisyonu):

normal doğum için doğum öncesi yoga

Konasana veya açı pozisyonu, vücudu herkes için esnek tutmanın harika bir yoludur. Hamile kadınlar için bu egzersiz tam olarak aynı şeyi yapar, kasları gergin olmadığı için doğum sırasında yardımcı olduğu için onları daha esnek ve daha esnek hale getirir..

8. Paryankasana (Ham’ın Duruşu):

normal doğum için yoga asanaları

Paryankasana, aynı anda vücudun esnekliğinin artmasına yardımcı olurken kemikleri ve kasları güçlendirmeye yardımcı olan başka bir poz..

9. Yastikasana (Çubuk Duruşu):

Shavasana’ya (ölü poz) çok benzeyen yastikasana, elleriniz uzanmış olarak sırt üstü düz bir pozisyonda uzanmanızı gerektirir. Bu duruş rahatlamanıza yardımcı olurken aynı zamanda sırtınızı da esnetmenize ve güçlendirmenize yardımcı olur..

10. Parvatasana (Dağ Duruşu):

yoga doğum için pozlar

Bu kulağa zor gelse de, Parvatasana/dağ pozu, bacak ve uzuv kaslarınızla birlikte kaslarınızı ve sırtınızı güçlendirmenin başka bir kolay yoludur. Duruşun bakımı kolaydır.

Normal Doğum İçin Prenatal Yogaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler:

Kendinizi yoga fikriyle tanıştırmaya başlamadan önce veya daha önce herhangi bir egzersizi denemediyseniz, bilmeniz gereken birkaç şey vardır.,

  • Hiçbir yoga asanasını denemeyin, hamile bir bayana uygun sadece belirli asanalar vardır..
  • Bu egzersizleri tek başınıza denemeyin, çünkü bunları bir profesyonel gözetiminde yapmak her türlü spazm veya yaralanmayı önleyebilir..
  • Her zaman bir ısınma ile başlayın, harekete geçmeden önce vücudunuzun biraz açılmasına izin verin..
  • Herhangi bir egzersizi yaptıktan sonra veya yaparken sizi etkileyen herhangi bir rahatsızlık yaşarsanız doktorunuza danışın..
  • Normal doğum için doğum öncesi yoga %100 normal doğum şansı sağlamaz çünkü bazen dahili komplikasyonlar normal doğumu zor bir seçenek haline getirebilir.

Kendinizi Yogaya Nasıl Hazırlayacağınıza İlişkin İpuçları:

Nedeni ve ne olduğu anlaşıldı, şimdi doğal bir doğum için yoga egzersizine nasıl ve neye başlamamız gerektiğini hızlıca kontrol edelim.,

  • İhtiyacınız olan ilk ve en önemli şey, uygun bir takım elbise, eşofman veya spor kıyafeti gibi vücut hareketlerinizde herhangi bir sıkıntıya neden olmayan kıyafetler giymek yoga için uygundur..
  • Kendi matınızın olması kıyafet kadar önemlidir. Kendinize ait bir mat, dersi kaçırmanız durumunda evde bazı egzersizler yapmanıza da olanak tanır..
  • Yoga veya başka bir egzersiz türü olsun, egzersiz yaparken susuz kalmamak çok önemlidir. Yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun ve düzenli aralıklarla yudumlamaya devam edin..
  • Egzersizlere devam edin, ancak zamanında yemek yemeyi ve uyumayı unutmayın, çünkü sadece egzersiz herhangi bir fayda sağlamaz. Doğru yemek ve iyi uyumak, meşgul olmak için ne kadar zaman harcarsanız harcayın bir zorunluluktur.

Yoga, şüphesiz, her yaştan insanın çok fazla para harcamadan kendini şımartabileceği en iyi egzersiz biçimlerinden biridir. Bu, atalarımızın önerdiği gibi ‘normal doğum keliye yoga’yı (normal doğum için yoga) nasıl gerçekleştirdiğimiz gibi başka faydalar elde ederken aynı zamanda formda kalmanın çok güvenli bir yoludur..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Hamilelik sırasında herhangi bir yoga egzersizi yapabilir miyim??

Cevap: Hayır, hamilelik sırasında insan vücudu kırılgandır, o aşamaya uygun olmayan her türlü egzersizin yapılması hem anneye hem de fetüse zarar verebilir, bu nedenle sadece doğum öncesi yoga yapılması önerilir..

2. Herhangi bir gözetim olmadan normal doğum için doğum öncesi yoga yapabilir miyim??

Cevap: İlk aşamalarda doğru duruşun alınmasına yardımcı olabileceği için egzersizlerin bir profesyonel rehberliğinde yapılması önerilir, daha sonraki aşamada bu egzersizler evde de yapılabilir, ancak denerken etrafta birinin olması uygundur. daha zor pozisyonlar.

3. Hamilelikten sonra yoga yapmayı bırakmalı mıyım??

Cevap: Hamilelik sırasında yoga yapıyorsanız, vücudunuzda birkaç olumlu değişiklik fark etmiş olabilirsiniz. Yaşam boyunca yoga yapmak, yalnızca bu tür olumlu değişiklikler getirecektir. Doğumdan sonra birkaç gün ara verin ve ardından yavaşça tekrar yogaya dalın..