Geriausias būdas pradėti naują rytą yra puodelis karštos kavos! Nors kava gali suteikti jums momentinės energijos dozę ir atgaivinti jūsų mintis, per didelis jos vartojimas gali sukelti rimtų šalutinių poveikių. Priežastis – kofeinas! Taigi, kas yra kofeinas? Kavoje ir net gėrimuose, pavyzdžiui, arbatoje ar kakavoje, yra daug kofeino – cheminio junginio, žinomo kaip stimuliuojančio poveikio protui ir kūnui. Šio elemento perteklius gali sugadinti jūsų sistemą ir netgi sukelti ankstyvą mirtį. Kad išvengtume tokių problemų, mes padėsime jums suprasti kai kuriuos mažiau žinomus kofeino šalutinius poveikius mūsų sveikatai.

Šalutinis kofeino poveikis, kurį turite žinoti

Kas yra kofeinas?

Kofeinas yra kilęs iš vokiško žodžio „Kaffee“, kuris pažodžiui reiškia kavą. Tai vienas populiariausių psichoaktyvių vaistų, kuris atpalaiduoja nervus ir ramina kūną bei smegenis. Jis taip pat žinomas kaip gerinantis našumą gerinant psichinį budrumą. Kofeinas geriamas kavos, arbatos, tamsaus šokolado ir net tablečių pavidalu.

Kaip kofeinas veikia mūsų kūną?

Kofeinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, todėl suaktyvėja smegenų funkcijos. Kartu su psichinio budrumo gerinimu kofeinas taip pat gali padėti suvaldyti galvos skausmą, vangumą ir net migreną. Tačiau jo vartojimas dideliais kiekiais taip pat gali sukelti galvos skausmą, sukelti nerimą ir net sugadinti žarnyno sveikatą. Tai taip pat yra visiškai nekokybiškas maistas ir nesuteikia organizmui jokios energetinės vertės.

Rekomenduojama kofeino dozė organizme:

Taigi, kiek kofeino yra per daug organizmui? Remiantis tyrimais, apie 400 mg kofeino laikoma saugia suaugusio žmogaus kūno riba. Tai yra maždaug 4 puodeliai kavos, 10 kolos gėrimų arba apie du energetinius gėrimus kofeino pagrindu. Kofeinas, jokiomis formomis ar dozėmis, yra saugus vaikams!

Netikėtas kofeino šalutinis poveikis sveikatai:

Norėdami sužinoti daugiau apie tai, kas organizme gali negerai, kai vartojama daug kofeino; šis vadovas jums buvo pateiktas. Tai pagerins jūsų žinias apie tamsiąją šio cheminio junginio kofeino pusę ir jo šalutinį poveikį.

šalutinis poveikis per daug kofeino

1. Padidina nerimą:

Perdozavus kofeino kasdienėje dietoje, gali tekti sulaukti priešingų rezultatų. Per didelis šio cheminio junginio kiekis organizme sukelia tik padidėjusį nerimą, o kraštutiniais atvejais – net sutrikimus. Tai tikrai gali turėti neigiamos įtakos nuotaikai ir sukelti nuotaikų svyravimus, dėl kurių tikrai nebūsite patenkinti. Tai yra vienas iš trumpalaikio kofeino poveikio.

2. Suteikia lėtinį nemigą:

Kofeino poveikis miegui yra gerai žinomas medicinos pasauliui! Nors vienas iš kofeino privalumų yra protinis budrumas, jis neleidžia organizmui miegoti ir pailsėti ir sukelia nemigos situacijas. Tačiau tai tik per didelio vartojimo atveju. Puodelis ar du tikrai nepakenks. Sunkumai užmigti kitą dieną pavargs ir taps mieguisti.

3. Padidina kraujavimo sutrikimus:

Vienas iš pagrindinių neigiamų kofeino poveikių yra jo poveikis kraujavimo lygiui. Pasak specialistų, žinoma, kad kofeinas apsunkina ir padidina kraujavimo sutrikimus žmonėms, kurie jau kenčia nuo jo. Tai yra vienas iš šalutinių šios cheminės medžiagos poveikių, apie kuriuos turėtumėte žinoti ir kurie gali sukelti rimtų grėsmių.

4. Padidina širdies plakimo dažnį:

Tai yra vienas iš labai ekstremalių šalutinių poveikių, susijusių su šia chemine medžiaga, kurią mes žinome kaip kofeiną. Padidėjęs širdies susitraukimų dažnis reiškia tik didesnę širdies ir kraujagyslių problemų, tokių kaip priepuoliai ir insultas, riziką ir daugeliu atvejų gali sukelti mirtį. Įsitikinkite, kad kasdien vartojate mažą kofeino kiekį ir visiškai venkite, jei jau turite širdies problemų.

5. Laisvos išmatos ir viduriavimas:

Kofeinas, vartojamas dideliais kiekiais, gali pakenkti virškinimo sistemai ir sukelti toksinų bei bakterijų kaupimąsi, dėl kurio tuštinasi žarnynas ir atsiranda viduriavimas. Tai gali būti vienas iš subtilių šalutinių poveikių, tačiau verta įtraukti į šį sąrašą.

6. Gali sukelti pykinimą ir vėmimą:

Tarp įvairių šalutinių poveikių, susijusių su per dideliu kofeino vartojimu, turite tikėti, kad išgėrus daugiau nei 1–2 puodelius, jūsų būklė paprastai būna pykinimas ir vėmimas. Tai buvo įrodyta tiesa ir yra šalutinis poveikis, sukeliantis daug nepatogumų.

7. Gali sukelti depresiją:

Kofeinas paprastai veikia žmogaus psichinę būklę. Per didelis kofeino turinčių gėrimų vartojimas paveiks smegenis taip, kad gali būti gana rimta. Tai gali per daug suaktyvinti smegenis ir staiga pradėti rodyti atvirkštinį poveikį, sukeliantį depresiją.

8. Padidina kraujospūdį:

Vienas iš kenksmingų kofeino poveikių yra padidėjęs kraujospūdis. Žmonės, turintys problemų dėl aukšto kraujospūdžio, tik linkę jį dar labiau apsunkinti per daug vartojant kofeino. Jie turėtų kiek įmanoma sumažinti šių cheminių medžiagų kiekį dietoje. Kofeino poveikis širdžiai taip pat yra gana rimtas!

9. Dažnas šlapinimasis:

Kofeinas neabejotinai sukelia pernelyg dažnas ir dažnas žmonių šlapinimosi problemas. Tai žinoma priežastis, ir jūs galite tai patirti patys. Tai gali neigiamai paveikti kasdienį gyvenimo būdą. Tai reiškia, kad turėtumėte šiek tiek vengti kofeino. Tai yra vienas iš pagrindinių kofeino poveikio žmonių sveikatai.

10. Centrinės nervų sistemos ir smegenų poveikis:

Per daug suvartojamo kofeino dažnai skauda galvą, nes kofeinas greitai stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir smegenis. Nors tai veikia kaip priemonė nuo migrenos ir galvos skausmo, turime užkirsti kelią neigiamam poveikiui. Kofeino perdozavimas taip pat gali sukelti haliucinacijas ir sumišimą, kuris yra vienas iš pagrindinių kofeino poveikių nervų sistemai. Kartais perdozavimas taip pat gali sukelti mirtį dėl traukulių. Staigus pasitraukimas taip pat turėtų neigiamą poveikį mums, nes gali sukelti drebėjimą. Tai yra vienas iš nepageidaujamų kofeino poveikių smegenims.

11. Padidina nevaisingumo ir persileidimų riziką:

Perdozavus kofeino, moterims būtų sunku pastoti, nes kofeinas mažina nevaisingumą. Tyrimai parodė, kad kofeinas sumažina moterų galimybes pastoti 27%. Jei per daug kofeino, padidėja persileidimo rizika. Kofeinas veikia kaip stimuliatorius, kuris padidina kūdikio širdies ritmą nėštumo metu. Nors mažas kofeino vartojimas nėra mirtinas, tačiau per didelis jo kiekis sukelia rimtų problemų.

12. Poveikis jūsų virškinimui:

Rūgštingumas yra vienas iš pagrindinių kofeino poveikio organizmui. Tai taip pat sukelia skrandžio sutrikimus, nevirškinimą ir rėmenį. Žmonėms, turintiems rimtų virškinimo sutrikimų ar skrandžio problemų, tokių kaip opa, pageidautina jų nesirgti dažnai arba gauti gydytojo pasiūlymą. Kofeinas nėra troškulio malšintojas ir jis neveikia kaip vandens alternatyva, nes skatina organizmą atsikratyti vandens. Perdozavus kofeino, organizmo vandens lygis sumažėja. Tiesą sakant, staigus kofeino pašalinimas sukeltų vėmimą ir pykinimą.

13. Padidina osteoporozę:

Vartojant daugiau kofeino, jis sukelia kaulų retėjimą ar osteoporozę. Yra kaulų lūžių rizika, kuri daugiausia priklauso nuo suvartojamo kofeino kiekio. Kofeinas trukdo absorbuoti kalcį ir išsiskiria su šlapimu. Žmonės, kenčiantys nuo osteoporozės ar silpnų kaulų, turi imtis veiksmų, apribodami kofeino suvartojimą. Turime apsiriboti 2-3 puodeliais kavos per dieną. Vitaminas D ir kalcis susijungia kaulų formavimuisi, o tai gali sukelti problemų daugiausia tiems, kurie turi paveldimą sutrikimą.

14. Bipolinis sutrikimas:

Kiekvienas, kuris iš esmės kenčia nuo bipolinio sutrikimo, turėtų blogesnį poveikį, jei padidintų kofeino vartojimą. Rekomenduojama jį apriboti iki mažo kiekio, kitaip tai labai paveiktų jūsų sveikatą. Kofeinas suaktyvina bipolinį sutrikimą į aukštesnį lygį, kuris sukeltų rimtų problemų. Tiesiog valgykite kofeino kontroliuojamu būdu. Įvairiuose energetiniuose gėrimuose ar kitose medžiagose yra tam tikras procentas kofeino, todėl juos turėdami turime patikrinti.

15. Moterų krūtų audinių cista:

Daugelis tyrimų parodė, kad moterys, susidedančios iš mažesnio kofeino kiekio, turi mažesnę fibrocistinės krūties ligos riziką nei tos, kurios turi daugiau kofeino. Mokslininkai įrodė, kad ji turi rimtą problemą, nes padidiname kofeino suvartojimą ir sukelsime gerybinę krūties cistą. Dėl gerybinės krūties cistos rimto pavojaus nesukelia, tačiau krūtinė skaudėtų ir atrodytų gumbuota. Pastebėta, kad sumažinus kofeino kiekį sumažėja cistų skaičius ir dydis. Taigi jis turi būti tinkamai patikrintas valgant maistą, kas žino, ar jame yra nedidelis procentas kofeino, ir mes jo vartojame dažnai.

16. Stipriai skauda galvą:

Kofeino vartojimas dideliais kiekiais gali per daug suaktyvinti nervų sistemą ir sukelti stiprų galvos skausmą. Net staigus kofeino pašalinimas gali būti gana erzinantis ir sukelti šaudymo galvos skausmą. Jūsų smegenys yra nuolat pripratusios prie kofeino poveikio ir apsunkina jo palaikymą be jo. Štai kodėl be ryto kavos puodelio jaučiatės nepatogiai.

17. Suteikia virškinimo trakto problemų:

Kofeinas gali padidinti jūsų nerimo lygį, o tai savo ruožtu gali turėti įtakos jūsų skrandžio sveikatai. Tai gali sukelti rūgšties refliuksą ir jūsų gaubtinės žarnos veiklą. Kofeinas taip pat yra vidurius laisvinantis vaistas, galintis padidinti raumenų susitraukimus virškinimo sistemoje ir sukelti dažną tuštinimąsi. Štai kodėl nerekomenduojama gerti daugiau kavos.

18. Dehidratacija ir burnos džiūvimas:

Kofeinas veikia kaip diuretikas. Kai jo sukaupiama per daug, kofeinas gali išplauti vandenį iš organizmo ir jį dehidratuoti. Pernelyg didelė dehidratacija gali sukelti širdies problemų, burnos džiūvimą ir net įtrūkusią odą. Jei jau kenčia nuo dažno šlapinimosi ar inkstų sutrikimų, laikykitės atokiau nuo kofeino!

19. Gali sukelti menstruacines problemas:

Jei turite PMS problemų, kofeinas gali ją pabloginti! Žinoma, kad kofeinas sukelia stiprų menstruacijų spazmą, skrandžio sutrikimus ir emocijų disbalansą. Remiantis tyrimais, kofeinas gali suteikti jums ilgą laiką. Kofeino diuretinis poveikis gali sukelti stiprų kraujavimą ir skausmingus mėšlungį.

20. Nutukimas:

Jei per daug kofeino, galite staiga priaugti svorio. Tai sukelia nervingumą, nemigą ir stresą, o tai gali turėti įtakos jūsų mitybos įpročiams. Štai kodėl per daug puodelių kavos ar arbatos gali padidėti kalorijų skaičius ir nenormalus riebalų ląstelių susilaikymas organizme.

21. Gali sukelti haliucinacijas:

Žinoma, kad kofeinas sukelia haliucinacijas, atsirandančias dėl didelio jausmo dėl per didelio smegenų funkcijos suaktyvėjimo. Žinoma, kad per didelis kofeino gėrimų vartojimas padidina polinkį girdėti balsus, kalbėtis su savimi ir net matyti žmones, kurių nėra. Tačiau šie poveikiai gali būti laikini!

22. Gali sukelti alergiją:

Kofeinas gali sukelti tam tikras alergines reakcijas žmonėms, kurie yra jautrūs šiam agentui. Kai kurie iš pagrindinių simptomų yra galvos skausmas, nervingumas, dirglumas, nerimas, padažnėjęs širdies plakimas ir kt. Taip pat gali padidėti alergijos tikimybė, susilpnėjus imuninei sistemai.

23. Pavojinga 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams:

Kofeinas gali padidinti cukraus kiekį kraujyje, kai jo yra per daug. Tai taip pat sumažina jūsų jautrumą insulinui, o tai dar labiau apsunkina diabetu sergantiems pacientams. Tyrimai taip pat rodo, kad kofeinas veikia jūsų angliavandenių apykaitą, todėl nerekomenduojamas pacientams, sergantiems lėtiniu diabetu.

24. Slopina kolageno gamybą odoje:

Tie, kurie per daug vartoja kofeino, dėl kolageno praradimo gali atsirasti raukšlių ir senėjimo požymių. Žinoma, kad kofeinas mažina kolageno, kuris yra būtinas jūsų odai, sintezę. Dėl šios priežasties narkomanai dėl kofeino atrodo senyvo amžiaus dėl kolageno pažeidimo. Tai yra vienas iš pagrindinių kofeino šalutinių poveikių odai.

25. Gali sutrikdyti klausą:

Kita priežastis, kodėl kofeinas gali būti jums kenksmingas, yra jo poveikis jūsų ausims. Tiems, kurie sukelia kofeino perdozavimą, gali sutrikti klausa, kuri kartais gali būti negrįžtama. Kofeino derinimas su TTS (laikinas slenksčio perkėlimas) esant aukštai akustikai gali sukelti visišką ausų pažeidimą.

26. Sukelia spuogus:

Įdomu, kodėl jūsų veidas užpildytas negražiomis dėmėmis ir spuogais? Tai gali būti dėl to, kad perpildėte savo kūną kofeinu. Nors kofeinas gali tiesiogiai neprisidėti prie spuogų, jis gali padidinti jūsų kūno stresą, kuris gali sukelti hormoninį disbalansą. Būtent dėl ​​to atsiranda veido ir kūno plyšimai

Dabar, kai supratote kofeino šalutinį poveikį, laikas kontroliuoti savo potraukį kavai! Nors kava gali pagyvinti jūsų pojūčius ir iš karto sukelti „pakilimo“ jausmą, tačiau jos perteklinis vartojimas tikrai pakenks jūsų kūnui ir protui. Be kavos, vadinamieji „energetiniai“ gėrimai taip pat yra labai pavojingi ir nėra rekomenduojami būdai, kaip sustiprinti savo energetinę sistemą. Taigi, išmatuokite savo gyvenimą pagal kasdien išgeriamų kavos šaukštų skaičių!