Bu, günümüzde birçok insanın saç dökülmesinden muzdarip olduğu ve araştırmaların gösterdiği gibi çoğunlukla başlarında kepek olduğu bilinen bir olgudur. Bu tür problemlerden muzdarip çoğu insan genellikle genç yetişkinlerdir ve bu herhangi bir bireyde olabilir. Genellikle yoğun bir programı olan kişilerin düzenli olarak başını yıkamaya, kiri ve kiri çıkarmaya vakit bulamadıklarını görürüz. Yağ bezleri düzenli olarak yağ salgılar ve bu da birikir. Bunlar uygun şekilde temizlenmediğinde, daha fazla kir ve zararlı olan diğer yağlı maddelerin birikmesine neden olabilir. Bu nedenle bunları temiz tutmak, sorunları önlemek için yapılabilecek temel şeydir. Ayrıca sorun daha da kötüleşirse, kaşıntıya ve ayrıca aşırı incelmeye yol açabilecek düzenli tel kayıplarına neden olabilir..

Mantar Enfeksiyonunun Neden Olduğu Kepek

Mantar Enfeksiyonu Nasıl Yayılır ve Hasara Yol Açar:

Malassezia, çoğu durumda mantara neden olan temel puldur. Bir insan vücudunun iç nedenlerinden gelen bağışıklık, çeşitli kimyasal tedavilere veya hatta bazı hormonal dengesizliklere tepki gösterdiğinde, bununla savaşmaya başlar ve bu, çeşitli pul pul oluşumlara yol açabilir ve buna bağlı olarak kepeklenmeyi artırır..

Bu aynı zamanda yüzde ve hatta kaşlarda kaşıntının yaygın bir nedenidir. Kaşıntıya ve ayrıca çok acı veren çıbanlara yol açabilecek başka problemler de olabilir. Çoğu zaman insanlar bunları delmeye çalışır ve bu durumu daha da kötüleştirir. Bu aynı zamanda daha fazla şişmiş gözeneklere yol açabilecek bir nedendir ve bunlar oldukça acı vericidir. Bunların içinde ayrıca bakteriler vardır, bu yüzden bir kişi bunları diktiğinde, bu köklere daha fazla saldırır ve bu tür ağrılı şişliklere yol açabilir..

Bir kişinin üstünü temiz tutmaması ve ayrıca bölümleri kirden arındırmak için uygun araçları kullanmaması durumunda, hasarı görmeye başlayabileceğini gösteren araştırmalar vardır. Genellikle yoğun bir rutini olan ve kafasını yıkamaya vakit bulamayan kişilerin bundan en çok etkilenen kişiler oldukları görülmektedir. Bu tür problemlerden muzdarip bir hastaya, kafanın kapsamlı bir muayenesi yapılırsa, bu daha iyi gösterilebilir. Bu, hastanın bu tür değerlendirmelerine yönelik mikroskobik ekipmanlarıyla sertifikalı bir trichologist tarafından yapılabilir..

Bunu Önlemek İçin Yapılabilecekler:

1. Yağ ve kirin birikmemesi için kafayı derinlemesine temizleyen bir şampuanla temiz tutmak.

2. Kepek önleyici losyon ve kremlerin kullanımı. Gerekirse bir kişi tıbbi temizleyiciler ve anti-bakteriyel temizleyiciler alabilir.

3. Masaj ve ilaçların doğru rutin uygulanması gibi düzenli tedaviler.

4. Sorun devam ederse, bir kişi sorunun boyutunu öğrenmek için tıbbi muayeneye gitmelidir. Bu günlerde birkaç özel klinik var ve bu tür muayeneler, kafanın durumunu ve sağlığını ve ayrıca hijyenini bilmek için arada bir yapılabilir. Bunlarla çeşitli prosedürler de alınabilir ve kişi önerilen ilaçları kullanmalıdır..

5. Stres, bu sorunu tetikleyebilecek bir diğer bilinen faktördür. Bu da hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir. Bunun için uygun danışmanlık yapılmalıdır..

6. Çoğu zaman, yağ bezlerinin anormal işleyişinin ardındaki nedenin hormonal problem olabileceği de bilinmektedir. Bu nedenle bu da incelenmeli.