Bir tarafta, bazı insanlar kilo vermek için mücadele ederken, spektrumun sonunda, eşit derecede kilo almak için mücadele eden insanların adil bir yüzdesi var! Bu kişiler ne kadar yerlerse yesinler asla “ideal kilo” sınırına ulaşamazlar ve hayal kırıklığına uğrarlar. Bu gruba dahilseniz, size güzel bir haberimiz var! Kilo almak için kilo hedeflerinize ulaşmanıza ve tekrar kendinize güvenmenize yardımcı olabilecek pek çok meyve vardır.!

Ama kilo almak için meyveler? Bu nasıl mümkün olabilir? Meyveler genellikle ‘diyet yiyecekleri’ olarak sınıflandırılsa da, vücudunuza sağlıklı kalorileri pompalayan ve kitle kazanımına katkıda bulunan birçok çeşidi vardır. Bu meyveler, bütünsel beslenme sağlamak için gerekli vitamin ve minerallerin yanı sıra çok sayıda karbonhidrat ve hatta yağ içerir. Bunları bütün olarak yemek veya kilo alma smoothie’lerinize eklemek, tartınızın daha yüksek bir okuma göstermesini sağlamanın en iyi yoludur.!

Hızlı ve Güvenli Kilo Alımı İçin En İyi Sağlıklı Meyveler

Kilo Alımı için En İyi Meyve ve Kuru Meyvelerin Listesi:

Kilo almanıza yardımcı olacak en iyi meyve ve kuru meyvelerden bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin:

Kilo Alımı İçin En İyi Meyveler:

1. Hindistan Cevizi Eti:

Hindistan Cevizi Eti kilo alımı için en iyi meyve

Hindistan cevizi eti, tatlı bir tada sahip olan ve kilo almanıza yardımcı olabilecek en iyi meyvelerden biri olan hindistancevizinin beyaz, yenilebilir etidir. Oldukça tatlı ve sulu olan çiğ olanını ya da gevrek ve sert olan kurutulmuş halini tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi eti, 100 gram porsiyon boyutunda yaklaşık 354 kalori (çiğ hindistan cevizi eti) ve 650 kalori (kuru hindistan cevizi eti) sunan enerji açısından yoğun bir besindir. Ek olarak, hindistancevizi eti karbonhidratlar ve yağlar, özellikle orta zincirli trigliseritler veya MCT’ler açısından zengindir ve bu da kitle kazanımına katkıda bulunabilir..

2. Muz:

Kilo veren muz meyveleri

Muz kilo alımı için en sağlıklı meyvelerden biridir. Bu kalori yoğun meyveler, 2 muz porsiyonu için 210 kalori sunar ve ayrıca kilo almanıza yardımcı olabilecek karbonhidratlar açısından da zengindir. Buna ek olarak, C, B6 gibi vitaminler ile demir ve magnezyum gibi minerallerden oluşan muzun besin açısından zengin profili bağışıklığımızı güçlendirir ve daha iyi kemik sütünü destekler. Şeker yerine bal eklemek, sağlığa faydalarının yanı sıra lezzet zenginliğini de artırabilir..

3. Avokado:

Kilo almak için yemek için avokado meyveleri

Avokado, kilo almanıza yardımcı olmak için bir cazibe gibi çalışır. Sadece bir büyük avokadoda yaklaşık 322 kalori alabilirsiniz, bu da onu ideal bir kilo alma meyvesi yapar. Avokado, yağ içeriğinde de yüksektir ve 100 gram porsiyon başına yaklaşık 15 gram doymamış yağ içerir. Avokado, vücudunuza sağlıklı kalorileri pompalamanın yanı sıra “kötü kolesterol” seviyelerini de düşürür. Bunları smoothielerinize, salatalarınıza ekleyebilir veya olgunlaşmış olanlardan lezzetli guacamole yapabilirsiniz.!

4. Mangolar:

Kilo alımı için mango sağlıklı meyveler

Mango sadece ‘meyvelerin kralı’ değil, aynı zamanda kilo almanıza yardımcı olacak en iyi meyvelerden biridir. 100 gramlık bir porsiyon 60 kalori ve 15 gram karbonhidrat sunar. Mangolar düşük enerjili gıdalar olabilir, ancak doğru miktarlarda tüketildiğinde kilo alma sürecini hızlandırabilir. Glikoz, fruktoz ve sakaroz gibi yaklaşık 14 gram meyve şekeri ile mangolar, vücut yağını da kazanmanıza yardımcı olabilir! Mangoyu doğal bir kilo alımı takviyesi haline getirmek için tam yağlı süt veya dondurma ile smoothie veya shake hazırlayabilirsiniz..

5. Çilek:

Hızlı kilo almak için çilek

Çilek, kilo veren küçük kırmızı meyvelerdir. Çilek, size sağlıklı parlayan bir cilt veren C vitamini açısından zengindir. Süt ve şekerle birleştiğinde, şeker ve yağ seviyelerini artırarak ve hızlı kilo alımına yardımcı olarak harika sonuçlar verirler. Kilo almak için meyve arıyorsanız, çilekli milkshake en iyi arkadaşınız olmalıdır. Birkaç gün içinde sonuçlara şahit olmak için günde iki bardak çilekli sütü yudumlayın ve kilo almaya iyi gelen meyvelerden biridir..

6. Çiko:

Kilo almak için yüksek kalorili chikoo meyveleri

Halk arasında Sapota olarak bilinen Chikoo, hızlı kilo almak için yenmesi gereken kalorisi yoğun meyvelerden biridir. 100 gr taze Chikoo küspesi size 83 kalori verebilir. Ek olarak, vücutta yağ olarak depolanan enerjiye dönüşen karbonhidratlarda yüksektir. Böylece, chikoo biraz vücut kazanmanıza da yardımcı olabilir. Bu tropikal meyveyi smoothie, bütün meyve ve hatta donmuş meyve kreması şeklinde tüketebilirsiniz..

7. Elmalar:

Elma kilo aldırır

Elma kilo alımının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olan bir meyvedir. Elmalar makul miktarlarda tüketildiğinde fazla kiloların atılmasına yardımcı olur. Ancak fazla tüketildiğinde elmanın içindeki lif bir süre sonra daha acıkmanızı sağlayarak kalori alımınızı artırmanıza olanak tanır. Elmalarda bulunan meyve şekerleri de hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Elmaları smoothie, bütün meyve vb. şeklinde yiyebilirsiniz..

Kilo Alımı İçin En İyi Kuru Meyveler:

8. Kuru erik:

kuru erik

Kuru erik, etkileyici bir beslenme profiline sahip kuru eriklerdir. Sadece 28 gramlık bir porsiyon 67 kalori sunar ve bu da onları kilo alımı için yenebilecek en iyi kuru meyvelerden biri yapar. Kuru erik ayrıca vücudunuzdaki “kütleyi” temizleyen ve sindirim sürecini hızlandıran diyet lifi açısından da zengindir. Bu dönüş iştahınızı düzenler ve daha iyi yemenize yardımcı olur. Kuru erik en iyi kendi başına tüketilir veya smoothie ve ekmeklere eklenebilir..

9. Kuru Kayısı:

Kilo almak için kuru kayısı

Genel kalori alımınızı artırmak söz konusu olduğunda kuru kayısı oldukça etkilidir. Bu besin açısından zengin kuru meyveler, 100 gramlık porsiyondan 241 kalori sunar ve bu da onları ideal kilo alımı kuru meyveler haline getirir. Kuru kayısı, gerekli tüm vitamin ve mineralleri sunarak bağışıklığınızı artırır ve sisteminizi güçlendirir. Ek olarak, bu altın meyvelerde bulunan Beta-karoten göz sağlığını iyileştirebilirken diyet lifi sindirim sürecini hızlandırabilir. Kuru kayısı lezzetlidir ve en iyi öğün ara öğünleri veya smoothie’ler olarak tüketilir..

10. Kuru İncir:

Kilo alımı için kuru incir

Kuru incir, sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olan birçok meyve arasındadır. 100 gramlık bir kuru incir porsiyonu 209 kalori sunar ve bu da onları kilo almak için yenebilecek en iyi enerji yoğun meyveler yapar. Ek olarak, kuru incir, genel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmek için gerekli olan demir, bakır, potasyum ve kalsiyum gibi minerallerle birlikte iyi miktarda karbonhidrat, diyet lifi sunar. Kuru incirleri sıcak suda 15 dakika bekletmek ya da smoothie ve milkshakelere ekleyerek tüketmek en iyisidir..

11. Kuru üzüm:

Kuru üzüm kilo almaya yardımcı olur

Kuru üzüm, taze muadillerinden daha fazla kalori içeren kuru üzümlerdir. Sadece 100 gramlık bir kuru üzüm porsiyonu ile 300 kaloriye yakın alabilirsiniz. Bu enerjinin çoğu şeker ve karbonhidratlardan elde edilir, bu da fazla alındığında kilo alımına neden olabilir. Ayrıca sistemi güçlendirirken potasyum, demir, bakır, magnezyum, manganez gibi birçok vitamin ve mineral açısından da zengindir. Bir veya iki kuru üzümü atıştırmalık olarak alabilir veya salatalara, smoothie’lere ve hatta fırınlanmış ürünlere ekleyebilirsiniz..

12. Sultanlar:

Sultanlar

Sultanas, Thompson çekirdeksiz çeşit üzümlerden yapıldığında kuru üzümdür. Kuru üzüm gibi diğer kuru üzüm çeşitlerine kıyasla tadı çok daha dolgun ve suludur. Kalori değerine gelince, Sultanas enerji bakımından nispeten düşüktür ve 100 gramdan 40 kalori sunar. Bununla birlikte, şeker oranı yüksektir, bu da fazla tüketildiğinde kilo alımını teşvik edebilir. Onları bütün olarak yiyebilir veya daha iyi tat için smoothie’lerinize ve salatalarınıza ekleyebilirsiniz..

13. Kuş üzümü:

Siyah frenk üzümü

100 gram porsiyon boyutunda 280’den fazla kalori ile kuş üzümü, en çok kilo aldıran kuru meyvelerden biri haline gelir. Kuş üzümü, Zante, Corinth vb. birçok üzüm çeşidinin kurutulmasıyla elde edilir. Küçük boyları sizi yanıltmasın! Kuş üzümü, taze olanları yenebilecek inanılmaz bir besin değerine sahiptir. Sağlıklı bir vücudu ve zihni destekleyen iyi miktarda meyve şekeri, bakır, demir, karbonhidrat vb. içerirler. Bu tatlı ve keskin kuru meyveleri salatalarınıza, smoothielerinize ekleyebilir veya bütün olarak tüketebilirsiniz..

14. Kaju Fıstığı:

Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, popüler kilo aldıran kuru meyvelerden biridir. 100 gram kaju fıstığı, çoğu yağ ve karbonhidratlardan gelen 553 kalori sağlar. Kaju fıstığı, içinde bulunan yüksek miktarda protein nedeniyle vücut geliştirici yiyeceklerdir. Ek olarak, bakır, demir, fosfor, potasyum vb. içerirler, bu da onları iyi bir kilo alımı takviyesi yapar. Sadece bu kuruyemişlerin bir kısmını kızartın ve üzerlerine atıştırmak için tuz ve karabiber serpin..

15. Ceviz:

Ceviz

Ceviz, toplam kilonuzu artırabilecek süper gıdalardır. 100 gram ceviz, 65 gram yağ ve 14 gram karbonhidrat ile birlikte 587 kalori sunar. Biraz daha yüksek miktarlarda tüketildiğinde kilo alımına katkıda bulunan omega yağ asitleri bakımından zengindirler. Ek olarak ceviz, diyet lifi ile birlikte magnezyum, demir gibi birçok önemli mineralin deposudur ve onları kilo almak için ideal kuru meyveler yapar. Bunları bütün fındık olarak alabilir veya unlu mamullere ekleyebilirsiniz..

16. Badem:

Badem

Badem, kilo almaya çalışanlar için bir nimettir. 100 gr badem vücuda 579 kalori sağlar. Badem, enerji açısından yoğun bir gıda olmasının yanı sıra birçok vitamin, mineral, protein ve karbonhidrattan oluşan inanılmaz bir beslenme profiline sahiptir. Bademde bulunan tekli doymuş yağlar, kalp sağlığınızı etkilemeden kilo alma sürecini hızlandırır. Sadece bir avuç bademi gece suya batırın ve sabahları kahvaltınızla birlikte yiyin ve kuru meyveler kilo almaya yardımcı olur..

17. Tarihler:

Tarih

Hurma, biraz kilo almak isteyenler için en iyi kilo aldıran meyvelerden biridir. 100 gram hurma boyutunda servis yapmak 277 kalori sunar. Hurmaların yaklaşık yüzde 60-70’i kilo alımına katkıda bulunan doğal şekerlerden oluşur. Bu meyvelerde bulunan yüksek miktarda diyet lifi, hızlı sindirime izin verir. Bu bileşimi nedeniyle hurma, vücudumuzu oldukça uzun süre enerjik ve aktif tutar. Hurmayı bütün meyveler, ıslatılmış kuru meyveler gibi birçok formda veya smoothie ve milkshake’lerde doğal şeker alternatifleri olarak kullanabilirsiniz..

18. Antep fıstığı:

Antep fıstığı

Antep fıstığı, kilo vermeye yardımcı olan kalorisi yoğun kuru meyvelerdir. Ham antep fıstığı, 1 ons porsiyon başına yaklaşık 159 kalori sunar ve bu, boyutundaki yiyecekler için oldukça yüksektir. Genel kalori alımınızı artırmanın yanı sıra, Antep fıstığı ayrıca kötü kolesterol içermez ve sağlıklı yaşam için gerekli olan manganez, bakır, B6 vitamini vb. gibi çok çeşitli vitamin ve mineraller sunar. Her gün bir avuç dolusu antep fıstığını tuzlu kuruyemişler, baharatlar şeklinde yiyin veya biraz çıtır olması için patates kızartmalarınıza ve körilerinize ekleyin..

Kilo Alımı İçin Ek İpuçları:

Bu kilo aldıran meyvelere ve kuru meyvelere aşırı düşkünlük dışında, tartıdaki sayıları korumak için şu önemli ipuçlarını da takip edebilirsiniz:

  • Zayıfsanız veya kilo almakta zorlanıyorsanız, temel nedeni belirlemek için bir doktora danışmalısınız. Kilo alımını engelleyen faktörlere örnek olarak tiroid, diyabet, yeme bozuklukları, mide problemleri vb. gösterilebilir. Doğru tedaviyi uygulamak bu sorunu hızla aşmanıza yardımcı olabilir..
  • Genel kilo alımı ile birlikte kas kütlesini artırmak için protein alımınızı artırın. Günlük diyetinize yumurta, yağsız et, kuruyemiş, baklagiller gibi yiyecekleri dahil edebilirsiniz..
  • Karbonhidratlar ve yağlar kilo almak için gereklidir. Öyleyse, onları atlamayın! Kilo alma sürecini hızlandırmak için pirinç, buğday, patates, tohum, mandıra, zeytinyağı, hindistancevizi yağı vb. gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler yiyin..
  • Yemeklerden önce su içmemeye çalışın. Su iştahınızı bastırır ve istediğiniz miktarda kalori almanızı engeller..
  • Bel çevrenizde yağ biriktirmek yerine vücudunuzu geliştirmek için kuvvet antrenmanı içeren bir fiziksel egzersiz programına kaydolun..
  • Yiyecek miktarına odaklanmak yerine, kilonuzu artırmak için toplam kaloriyi hedefleyin. Mevcut BMI’nize göre her gün ihtiyacınız olan kalori sayısını kaydetmek ve hesaplamak için bir araç kullanabilirsiniz..
  • En önemlisi, yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Uyku eksikliği iştah kaybına neden olabilir ve bu da kilo almanızı engeller..

Artık kilo alımında meyvelerin rolünü anladığınıza göre, tekrar iyi hissetmek için bu tatlı doğal ikramların tadını çıkarmaya başlamanın zamanı geldi. Kilonuzu belirlemede genetik, yaş, sağlık durumu, yaşam tarzı ve etnik kökenin önemli bir rol oynadığını unutmayın! Bu yüzden sabırlı olun ve bir mucize yerine yavaş sonuçları hedefleyin.!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sunulan bilgiler yalnızca bilgi amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye yerine geçmez. Yazar veya web sitesi, tıbbi veya sağlıkla ilgili sorunlar hakkında herhangi bir tavsiyede bulunma yetkisine sahip değildir. Okuyucu, burada belirtilen noktalardan herhangi birini izlemeden önce gerçekleri çapraz kontrol etme sorumluluğunu üstlenmelidir..

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

1. Kilo almak için meyveli süt tüketmek zorunlu mu??

Cevap: Meyvelerle birlikte süt tüketmek zorunlu değildir; ancak rejiminize biraz süt eklerseniz kilo alma sürecinizi hızlandıracaktır. Süt yağ içeriği yüksektir ve kilo almanıza yardımcı olur. Daha iyi sonuçlar için daha yüksek krema yüzdeli tam yağlı süt içmeyi deneyin..

2. Meyve bazlı smoothielere biraz şeker eklemek uygun mudur??

Cevap: Evet yapabilirsin! Bununla birlikte, normal beyaz şekeri bal veya hurma şurubu gibi daha sağlıklı bir alternatifle değiştirmenizi öneririz. Yemeğinize tatlılık katmanın yanı sıra, bu ajanlar ayrıca daha fazla besin sağlar. Hatta biraz ıslatılmış kuru üzüm, kayısı veya çekirdeksiz kuru üzüm eklemeyi deneyebilirsiniz..

3. Kilo almak için sadece meyve veya kuru meyve yiyebilir miyim??

Cevap: Kilo almak için meyve ve kuru meyve yemenin yanı sıra, kalorisi yüksek dengeli bir diyete de bağlı kalmalısınız. Ayrıca, sadece meyve veya kuru meyve yemek, kilo almanın ideal bir yolu değildir. Aksine, zayıf sindirim ve sağlık bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilir..