Kilo almadan, hatta bir santim yağ almadan canınızın çektiği tüm lezzetli yiyecekleri yemek herkesin hayalidir. Ama ne yazık ki, çoğumuz hedef kilomuza ulaşmak için sıradan bir diyet uygulamak zorunda kalacağız. Ama artık değil! Size diyet yapmadan kilo vermenin 16 kanıtlanmış yolunu sunuyoruz. Şaka yapmıyorum! Bunlar kilo vermek ve herkes için çalışmak için en iyi saklanan sırlardır. Makaleyi gözden geçirmeden, verimli sonuçlar için bunları günlük rutininize uygulayın..

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir

Diyet Yapmadan Hızlı Kilo Vermenin 16 Kolay Yolu:

Birçoğumuz diyet isminden korkuyoruz, değil mi? Ancak bu yazıda bahsettiğimiz ipuçlarıyla yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapın ve diyet yapmadan bile kilo verebilirsiniz. Kulağa harika geliyor değil mi? Daha fazlasını öğrenmek için geçelim.

1. Daha Fazla Su İçin:

Su içmek veya susuz kalmamak, çoğumuzun birçok sağlık sorunuyla uğraşırken duyduğu ortak önerilerden biridir. İdeal olarak, kilo vermek için günde üç litre su içmelisiniz. Ancak egzersiz yapıyorsanız ve çok terliyorsanız dört ila beş litre su içmelisiniz. Yeterince su içmediğinizde daha yorgun ve bitkin olursunuz, bu da yağ kaybını önleyen metabolizmanın durmasına neden olur. Bu nedenle, su tüketimini kontrol etmek için telefonunuzda bir hatırlatıcı bulundurun (1).

2. Yeşil Çay İçin:

Yeşil çay, cinsiyetten bağımsız olarak her yaştan insanın kullandığı popüler içeceklerden biridir. EGCG adlı bir antioksidan içerdiğinden toksinleri temizleyerek genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, yeşil çay, bu içeceği kalori yakan bir motor yapan kateşinler adı verilen fitokimyasallara sahiptir. Düzenli olarak yeşil çay içerseniz haftada 400 kalori yakabilirsiniz (2).

3. Daha Fazla Lif Yiyin:

Viskoz lif, iştahınızı azaltmada, sindiriminizi yavaşlatmada hayati bir rol oynar (3). Bu nedenle lif açısından zengin besinler tüketerek daha uzun süre tok hissedeceksiniz. Ayrıca viskoz lif, su ile temas ettiğinde jel oluşturur ve besin emilim süresini artırarak midenizin boşalma sürecini yavaşlatır (4). Yüksek miktarda yapışkan lif içeren bazı yiyecekler keten tohumu, portakal, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, fasulye ve yulaf gevreğidir..

4. Diyetinize Daha Fazla Sebzeyi Dahil Edin:

Bir öğünde bir sebze yerine çeşitli sebzeler sunmayı deneyin. Tonlarca besin tüketme olasılığınız daha yüksektir ve bir dizi seçeneğe sahip olmak kilo kaybı için etkilidir. Ayrıca sebzeler lif ve su içerdiklerinden daha az kalori ile tok hissetmenizi sağlar (5). Ancak bu sebzeleri hazırlarken yüksek yağlı soslardan veya tereyağlı soslardan kaçındığınızdan emin olun..

5. Kuruyemiş Yiyin:

Diyet yapmadan kilo vermek, kendinizi abur cuburla doldurabileceğiniz anlamına gelmez. Ancak, atıştırma probleminize bir çözümümüz var. Kuruyemişler, yüksek miktarda antioksidan içerdikleri için yalnızca vücudunuzu sağlıklı tutmakla kalmayan süper gıdalar olarak sayılırlar. Bir avuç fındık, zengin lif, protein, sağlıklı yağlar, mineraller ve vitamin kaynakları olduğu için göbek yağını yakar ve kilo vermenize yardımcı olur (6). Bu nedenle, diyetinize kuruyemişleri dahil etmeye çalışın ve faydalarından yararlanın..

6. Her Gün Kahvaltı Yapın:

Birçok insan, kahvaltıyı atlamanın kilo vermenin bir yolu olduğu yanılgısına kapılır, ancak bu gerçeklerden çok uzaktır. Günün en önemli öğünü olduğu için kahvaltınızı hiç atlamamanız en doğrusu olacaktır. Vücudunuzun gün boyunca yakıt ikmaline ihtiyacı vardır, ancak kahvaltıyı atladığınızda öğle yemeğinden önce bile aşırı yeme eğilimindesiniz. Kahvaltınızı kaçırdığınızda metabolizmanız da yavaşlar. Bunun yerine, güne bir kase tam tahıllı mısır gevreği ve az yağlı süt içeren besleyici bir yemekle başlayın..

7. Yemekten Önce Çorba Yemek:

Başlangıç ​​olarak ana yemeğinizden hemen önce çorba tüketmek, diyetinizi değiştirmeden kilo vermenin etkili bir yolu olabilir. Ancak çorba fikrinin işe yaraması için kremalı çorbalardan kaçınmanız ve tortilla çorbası, won-ton, sebzeli çorbayı tercih etmeniz gerekir. Siz de sevdiğiniz sebzeleri ekleyerek evde çorbalar hazırlayabilirsiniz..

8. Yavaş Yiyin:

Araştırmalara göre, yemeğinizi çiğnemek için zaman harcadığınızda muhtemelen daha az kalori tüketiyorsunuz. Bunun nedeni, çiğnediğinizde midenizden bir sinyal almak için beyninizin fazladan zaman almasıdır, bu da yavaş yavaş aşırı yemeyi önler. Porsiyon boyutunuzu sınırlamaya ve uygun sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan ağız dolusu başına yaklaşık 35 ila 50 kez çiğnenmesi önerilir..

9. Ev Yemeklerini Tercih Edin:

Diyet yapmadan zayıflama yolculuğuna çıktığınızda, dışarı çıkmak yerine ev yapımı bir yemek yemek önemlidir. Ama hepimizin arada bir yemek pişirmeye ara vermesi gerekiyor. Bu nedenle haftada en az beş kez ev yemekleri tüketmeye çalışın. Salatalarınızı önceden yıkayabilir, sebzelerinizi önceden kesebilir ve yemek hazırlama süresini hızlandırmak için ızgara somon kullanabilirsiniz. Renkli sebzeler kullanarak görsel olarak çekici bir yemek yapın.

10. Kontrol Bölümü Boyutu:

Diyet yapmadan hızlı bir şekilde kilo vermek istediğinizde, yediğiniz porsiyonların büyüklüğüne dikkat etmeniz büyük bir fark yaratacaktır. Bu süreçte diyet yapmıyorsunuz ama porsiyonlarınızı %10-20 oranında kontrol ettiğiniz için fazla gıda tüketmekten kaçınıyorsunuz. Kendinizi mahrum bırakmadan bolca yediğinizi hissettiğiniz daha küçük kaseler seçerek akıllı olabilirsiniz..

11. Sağlıksız ve İşlenmiş Gıdaları Kesin:

Yaştan bağımsız olarak hepimiz atıştırmayı severiz. Ancak işlenmiş ve abur cubur yiyeceklerin size faydası yok ya da çok az besin var. Sadece sağlıksız olmakla kalmayıp kilo vermenizi de engelleyen katkı maddeleri ve tatlandırıcılar içerdiğinden gazlı içecekleri, enerji içeceklerini kesin. Bunun yerine, diyet yapmadan zayıf olmak istediğinizde yer fıstığı, patlamış mısır, meyve, antep fıstığı, salatalık, pancar, havuç gibi besleyiciliği yüksek ve düşük kalorili yiyecekleri atıştırma seçenekleri olarak dahil etmeye çalışın..

12. Yemek Yerken Başka Bir Şey Yapmamak:

İçinizi çekebilir ama büyüklerimizin dediği gibi yemek yerken yemekten başka bir şey yapmayın. Birçoğumuz hayatımızda çok görevliyiz ve bu alışkanlığı hayatımızın her alanına dahil ediyoruz. Yemek yerken televizyon izlemek birçok evde tanıdık gelen manzaralardan biridir. Bu yüzden diyet yapmadan kilo vermek istiyorsanız, ne yediğinize dikkat etmeye başlayın..

13. Daha Fazla D Vitamini Alın:

Sağlıklı kalabilmek için vücudumuzun yağda çözünen bir vitamin olan D vitaminini emmesi gerekir. Bu besin, paratiroid hormonu gibi sinyal veren kimyasalların aşırı emilimini önler ve vücudunuzun kalsiyum gibi mineralleri tutmasına yardımcı olur. Ayrıca D vitamini fosfor ve kalsiyumun emiliminde önemli bir rol oynar, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutar, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlü tutar (7). Bununla birlikte, araştırmalara göre, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, D vitamini eksikliği daha fazla kilo almanıza neden olur (8).

14. Yürüyüş:

Yürümek, çoğumuza çeşitli sağlık sorunlarıyla başa çıkmak için sunulan standart çözümlerden biridir. Gün boyunca elinizden gelen her şeyi yaparak aktif kalmaya çalışın, örneğin telefonda konuşurken, köpeğinizi yürüyüşe çıkarın ve reklamlar sırasında yerinde yürüyün. Ancak yürüyüşe çıkıyorsanız, yavaş başlayın ve ardından günde 10.000 adım atana kadar artırın. Sayımı tutmak ve kalp atış hızınızın yağ yakma bölgesinde olduğundan emin olmak için bir adımsayar alabilirsiniz..

15. Tırmanma Merdivenleri:

Günde fazladan 100 kalori yakmak, yeme alışkanlıklarınız değişmese bile, bir yılda 10 kiloluk kilo kaybına neden olabilir. Kilonuza bağlı olarak kalori yakabilirsiniz. Kalori yakmanıza yardımcı olan aktivitelerden bazıları şunlardır:

  • Asansör yerine merdivenleri kullanmak.
  • 30 dakika ev temizliği.
  • 10 dakika hafif koşu.
  • Yirmi dakikalık çim çalışması.

16. 8 Saat Uyku:

Diyet yapmadan kilo vermek istediğinizde en az sekiz saat uyumak şarttır. Bunun nedeni, vücudunuzun aşınma ve yıpranma nedeniyle oluşan hasarları iyileştirmesi ve siz uykudayken sisteminizi düzenlemesidir. Uykusuz kaldığınızda hormon seviyelerinde, özellikle insülin ve kortizolde bir değişiklik olur. Uykusuz kaldığınızda kilo vermek daha da zordur çünkü kortizolü tetikleyerek insülin seviyelerini yükseltir..

Bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak diyet yapmadan kilo verebilirsiniz. Bu makalede sunulan ipuçlarının, kendinizi aç bırakmadan kilo vermenize rehberlik edeceğini umuyoruz. Ancak aynı anda çok fazla şeyi takip etmediğinizden emin olun, bir veya iki ile deneyin ve ardından kademeli olarak değişiklik yapın. Birkaç basit değişiklik yaparak uzun vadeli bir sonuç elde edebilirsiniz..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler yalnızca araştırmaya dayanmaktadır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bu yazıda bahsedilen bilgilerin doğruluğundan ve doğruluğundan web sitesi sorumlu değildir..

SSS:

1. Yemek günlüğü tutmak kilo vermenize yardımcı olur mu??

Cevap: Yiyecek alımınızı günlüğe kaydetmek, zararlı kalıplarınızı düzeltmenize yardımcı olur ve ne kadar yiyecek tükettiğinizin farkında olmanızı sağlar. Ayrıca yiyecekleri yemeden önce iki kez düşünmenizi sağlar ve sizi daha sorumlu hale getirir..

2. Ağır bir öğle yemeğinden sonra akşam yemeğini atlamak kilo vermenize yardımcı olur mu??

Cevap: Numara! Öğün atlamak sizi daha acıktırabilir ve bu da aşırı yemeye neden olabilir. Kilo vermeye çalışırken, bir egzersiz rutini eklemeniz gerekir, ancak öğünleri atlamak sizi daha az enerjik hissettirebilir ve egzersiz yapmaktan tamamen kaçınabilir..

3. Kendinizi tartmak, genellikle kilo vermede motivasyon olarak yardımcı olur mu??

Cevap: Kendinizi haftada en az bir kez tartmak, kilo verdiğinizde kilonuz hakkında farkındalık yaratmanıza yardımcı olur. Uzmanlar ayrıca kilonuzu kontrol etmenin sizi motive ettiğini düşünüyor.