Jaggery veya Gud, beyaz şeker ticari değerini almadan önce geleneksel bir Hint tatlandırıcıdır! Pekmez içeren konsantre ve rafine edilmemiş şeker kamışıdır. Jaggery mineraller açısından zengindir ve beyaz şeker için sağlıklı bir ikamedir. Oldukça çok yönlüdür ve kahve, çay, tatlılar ve diğer yemekler gibi hemen hemen tüm günlük yiyeceklerinizle iyi çalışır. Düşük kalorili profili ve metabolizmayı hızlandırma yeteneği nedeniyle, birçok insan kilo vermek için jaggery’e geçiyor.!

Ama Jaggery ve Kilo kaybı arasındaki ilişki nedir? Jaggery’nin kilo vermenize yardımcı olabileceği doğru mu? Evet, birçok uzman söyleyin! Jaggery’nin kilo kaybı için faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun..

Kilo Kaybı İçin Jaggery

Jaggery Nasıl Hazırlanır?:

Jaggery’nin kilo vermedeki rolünü öğrenmeden önce, hazırlanma sürecini anlayalım.!

Jaggery, filtrelenmiş ve konsantre Şeker kamışı suyunun koyu kahverengi, kalın bir kütleye dönüşene kadar kaynatılmasıyla yapılır. Kalıntı daha sonra metal kalıplarda soğumaya ve katılaşmaya bırakılır, bu da büyük jaggery blokları ile sonuçlanır..

Üretim sürecindeki farklılık nedeniyle jaggery, şekerden farklı bir dokuya ve tada sahiptir. Şeker kamışının bu iki yan ürününün beslenme profili bile büyük bir farka sahiptir..

Jaggery Kilo Kaybı İçin İyi mi?:

Kalori açısından, hem Jaggery hem de Sugar, 10 gramlık porsiyon başına aynı 39 kaloriyi sunar. Ancak şekerden aldığınız şey, vücutta doğrudan yağ olarak oturan boş kalorilerdir. Jaggery ise vücuda enerji vermek için çok çeşitli besinler sunar. Ek olarak, sindirimi iyileştirmek ve genel metabolik hızı artırmak için vücudun sıcaklığını artırabilir. (1) Jaggery’nin bu özelliği, onu kilo vermek için şeker yerine ideal bir ikame yapar..

Jaggery’nin Kilo Kaybı İçin Diğer Faydaları:

İşte kilo kaybı için jaggery almanın temel faydalarından bazıları:

 • Jaggery, kilo yönetimi için gerekli olan demir, bakır, potasyum, magnezyum, manganez vb. gibi bir dizi temel besin içerir..
 • Jaggery, kilo alımına katkıda bulunan trans yağ veya başka tür yağlar içermez..
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan detoks özelliklerine sahiptir. Bunu yaparak, jaggery vücudunuzu kilo verme sürecini engelleyen zararlı ajanlardan kurtarır..
 • Jaggery, sindirim enzimlerinizi uyarır, bağırsak hareketlerini düzenler ve hatta kabızlık, gaz gibi mide problemlerini giderir..
 • Yemeklerden önce jaggery tüketmek açlığı azaltabilir ve günlük kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir..
 • Şekerle karşılaştırıldığında, jaggery, Tip-2 Diyabet ve aşırı tatlı tüketiminin neden olduğu kalp sorunları gibi kronik sorunlara fazla katkıda bulunmaz..

Jaggery Kilo Kaybı İçin Nasıl Kullanılır?:

Daha önce de belirtildiği gibi, jaggery, geleneksel ve modern yemeklerde işe yarayan çok yönlü bir bileşendir. Vücutta kilo kaybını tetiklemek için sayısız şekilde kullanabilirsiniz. Aşırı kiloyu azaltmak için jaggery kullanmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

1. Limonlu Su ve Jaggery:

Sabahın erken saatlerinde bir bardak limonlu su içmek, kilo vermeye mükemmel bir başlangıç ​​yapmanızı sağlayabilir. Limon metabolizmanızı artırır ve sindirim sürecini uyarır. Ayrıca limondaki yüksek miktarda C vitamini kilo vermenize yardımcı olmak için kalorileri etkili bir şekilde yakabilir. Ilık limon suyuna biraz jaggery eklemek, daha iyi kilo verme sonuçlarına katkıda bulunur ve ayrıca içeceğinizin tadını gerçekten güzelleştirir..

İçindekiler:
 1. Limon Suyu – 2 yemek kaşığı
 2. Ilık Su – 1 Bardak
 3. Jaggery – 1 küçük parça (ezilmiş)
İşlem:
 • Bir bardak ılık suya biraz limon suyu ekleyin.
 • Şimdi ezilmiş jaggery ekleyin
 • Topak kalmaması için iyice karıştırın
 • Hemen tüketin

2. Zencefil ve Jaggery Zayıflama İçeceği:

Zencefil, jaggery ile birleştirildiğinde çok etkili olduğunu kanıtlayabilen inanılmaz bir kilo verme uyarıcısıdır. Ayrıca Zencefil, vücutta obezite önleyici etkisi olan Gingerols gibi birçok antioksidan içerir. Gingeroller, yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesini ve hatta düzenli bağırsak hareketlerini destekler. Ayrıca lipid profil seviyelerini düşürmeye ve yağ yakma oranını artırmaya yardımcı olurlar..

Ginger’ı Jaggery ile nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

İçindekiler:
 1. Taze rendelenmiş zencefil – 1 Adet
 2. Jaggery – 1 Adet (Ezilmiş)
 3. Su – 1 Bardak
İşlem:
 • Kaynar suya biraz rendelenmiş zencefil ekleyin
 • Şimdi jaggery ekleyin ve 1-2 dakika kaynatın
 • Hazır olduğunda, ısıdan çıkarın
 • Sıvıyı süzün ve sıcak olarak servis yapın.

3. Jaggery ve Ilık Su:

Jaggery suyu veya Gud suyu, kilo vermek için sabahın en erken içeceğidir. Bu sıvı, sindirim sisteminizi harekete geçirmek ve harekete geçirmek için jaggery ve ılık suyun iyiliğini içerir. Jaggery suyu vücudunuzu nemlendirir ve hatta demir, potasyum vb. gibi temel besin maddelerinin hızlı bir şekilde artmasını sağlar. Bu sudan bir bardak içmek tokluğunuzu artırır ve yiyecekleri aşırı yemenizi önler..

İçindekiler:
 1. Jaggery – 1 Adet (Ezilmiş)
 2. Ilık Su – 1 Bardak
İşlem:
 • Biraz su ısıtın ve kaynama noktasından önce çıkarın
 • Biraz jaggery ekleyin ve iyice karıştırın
 • Faydalarından yararlanmak için su hala sıcakken içiniz.

Jaggery ve Şeker:

Jaggery’nin şeker üzerinde neden üstün olduğuna dair bazı açıklamalar:

Beyaz şeker, vücuda ‘şeker’den başka bir şey sunmayan, yoğun şekilde işlenmiş ve rafine edilmiş bir şeker kamışı ürünüdür. Şeker vücuttaki glikoz seviyelerini arttırır ve şeker okumalarında ani bir artışa neden olur. Uzun süreli beyaz şeker tüketimi, Tip-2 Diyabet, Obezite ve diğer sağlık sorunları riskini en üst düzeye çıkarır. Şeker aynı zamanda aşermeye neden olarak daha fazla yemek yeme isteği uyandırır ve sonuçta kilo almanıza neden olur..

Öte yandan jaggery, demir, potasyum vb. tüm önemli vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran rafine edilmemiş bir üründür. Vücudu gün boyu aktif ve zinde tutar. Jaggery’nin düşük glisemik indeksi vardır, bu da onu Diyabetik hastalar için ideal bir tatlandırıcı yapar. Sindiriminizi artırır, genel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmek için beslenme eksikliklerini tedavi eder. Jaggery, makul miktarlarda tüketildiğinde kilo vermeyi de destekler..

NOT: Aşırı Jaggery tüketimi kalori sayısını artırır ve kilo alımına neden olabilir. Bu sorunu önlemek için günlük sınırlara bağlı kaldığınızdan emin olun..

Artık jaggery’nin Kilo vermeyi nasıl desteklediğini biliyorsun, değil mi?! Kilo vermek ve sağlıklı, kendinden emin bir yaşam sürmek için beyaz şekeri şekerli şekerle değiştirmeye başlamanın zamanı geldi. Kilo kaybı için jaggery kullanmanın başka yollarını biliyor musunuz? Evet ise, bize bildirin!

SORUMLULUK REDDİ: Bu makale yalnızca belirli araştırma makalelerine, web sitelerine ve dergilere dayalı olarak bilgi amaçlıdır. Bilgiler tıbbi tavsiyeye alternatif olarak değerlendirilmemelidir. Okuyucu, bir tedavi olarak uygulamadan önce sonuçları tam olarak anlamak için bir beslenme uzmanı veya doktorla konuşmalıdır..

SSS:

1. Kilo Kaybı İçin En İyi Jaggery Hangisi?

Cevap: Saf jaggery ile karıştırılmış olanı ayırmak söz konusu olduğunda, her zaman “Daha koyu, daha iyi” kuralına uyun! Evet! Saf jaggery koyu kahverengi renktedir ve aşırı tatlı değildir. Karışık jaggery, kimyasal işlemden dolayı açık, altın sarısı renklidir. Bu farkı fark ederseniz, jaggery’yi hemen atın ve saf olanı için gidin.!

2. Palm Jaggery, Normal Jaggery ile Aynı mı??

Cevap: Hurma jaggery, hindistancevizi veya palmiye ağacı bitkilerinin özünden yapılan şeker için başka bir sağlıklı alternatiftir. Yumuşak bir dokuya sahiptir ve bitter çikolataya benzer. Hurma şekeri ayrıca iyi miktarda besin içerir ve normal jaggery ile karşılaştırıldığında zengin bir tada sahiptir..

3. Günde Ne Kadar Jaggery İçebilirim?

Cevap: Jaggery’nin güvenli dozu 10-15 gramdır. Çay, kahve, limonata ve hatta suyla içebilirsiniz. Bu sınırın aşılması vücuttaki şeker seviyelerini pompalayabilir ve kilo alımını tetikleyebilir. Ayrıca çok fazla jaggery yemek, kan şekeri ölçümlerinizin yükselmesine ve diyabet riskinizin artmasına neden olabilir..