Keten tohumu, tam anlamıyla unvanını hak eden orijinal “süper gıdalardan” biri olarak bilinir. Bu minik kırmızımsı kahverengi tohumlar, vücudumuz için etkileyici sağlık yararları ile doludur. Keten tohumu, obez kişilerde kilo kaybının azaltılması ve sağlıklı bireylerde kilo kontrolü için de kullanılmaktadır. Günlük diyetinize keten tohumu dahil etmenin aşırı kilo ile ilişkili bir dizi hastalığı önlediğine inanılmaktadır.!

Keten tohumu, Avrasya ve Akdeniz bölgeleri ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilen bir gıda bitkisidir. Ayrıca “Keten Tohumu” veya “Ortak Keten” olarak da bilinirler. Hindistan’da Hintçe’de “Alsi”, Gujarati ve Pencapça, Tamilce’de “Ali Vidai”, Kannada’da “Agase”, Marathi’de “Jawas veya Alashi”, Telugu’da “Avise Ginjalu”, “Tish” gibi farklı isimlerle anılırlar. veya Pesi” Bengalce’de.

Bu yazımızda keten tohumlarının bileşimini ve vücut ağırlığımızı nasıl etkilediğini öğreneceğiz..

kilo kaybı için keten tohumu kullanımı

İçerik tablosu:

 • Keten tohumu (Alsi) Kilo Kaybına İyi Gelir mi??
 • Keten Tohumları Kilo Kaybına Nasıl Yardımcı Olur??
 • Kilo Vermek İçin Keten Tohumunu Kullanmanın Yolları Nelerdir??
 • Kilo Kaybı İçin Keten Tohumu İçecek Tarifi
 • Günde Ne Kadar Keten Tohumu Yemeliyim??

Keten tohumu (Alsi) Kilo Kaybına İyi Gelir mi??

Keten, çözünür diyet lifi ile yüklü, lif açısından zengin bir üründür. (1) Su veya tükürük ile karıştırıldığında, bu madde, doğal bir müshil olarak işlev gören yapışkan, mumsu bir maddeye dönüşür. Keten tohumu, sağlıklı vücut ağırlığı için çok önemli olan yumuşak bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Sadece bu değil, aynı zamanda keten tohumu lifinin açlık seviyenizi kontrol altında tuttuğu ve yeme isteğinizi azalttığı ve böylece dolaylı olarak kilo kaybına katkıda bulunduğu bilinmektedir. (2)

Keten Tohumları Kilo Kaybına Nasıl Yardımcı Olur??

keten tohumu ağırlığı azaltır

Karbonhidratlar, Proteinler, Vitaminler ve Mineraller gibi önemli besinlerin yanı sıra, keten tohumu vücut kütle kompozisyonunuzu etkileyen bazı ajanlar açısından da zengindir. Göbek ve aşırı kilo vermek için keten tohumu almanın başlıca faydaları şunlardır:

1. Omega Yağ Asitleri:

Tohumlar yaklaşık %42 Yağ içerir ve bunun %73’ü Omega-6 ve Omega 3 asitleri gibi çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bunların dışında, geliştirilmiş kan lipid profilleri ve vücut metabolik parametreleri ile ilişkili Alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen özel bir ajan bulunur..

2. Liganlar:

Lignanlar bitkilerde bulunan kimyasal bileşiklerdir ve güçlü antioksidanlardır. Yağ yakan hücrelerinizin işleyişini iyileştirerek dolaylı olarak kilo kaybına katkıda bulunurlar. Lignanlar, lifin etkileri ile birleştiğinde, obezite ve kalp sağlığı ile doğrudan bağlantılı olan kötü kolesterol seviyelerini (LDL) azalttığı bilinmektedir. (3)

3. Elyaf:

Keten tohumlarının inanılmaz bir %95 oranında diyet lifi içerdiğini öğrenince şaşıracaksınız. Bu bileşenden 2 yemek kaşığı bir porsiyon günlük lif ihtiyacınızın %15-25’ini karşılamanıza yardımcı olabilir. Bu lif, tümü iyi bağırsak sağlığına ve karın yağ kaybına katkıda bulunan müsilaj zamkları, selüloz ve ligninden oluşur..

Kilo Vermek İçin Keten Tohumunu Kullanmanın Yolları Nelerdir??

Alsi’nin kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğinin etkileyici yollarını anladığınıza göre, bunları günlük diyetinizde nasıl kullanacağınızı öğrenmenin zamanı geldi:

 • Keten tohumu farklı şekillerde alınabilir – bütün tohumlar, yağ, öğütülmüş hamur veya kavrulmuş toz. Bu formlardan, bütün tohumların sindirilmesi biraz daha zaman alabilir. Mide enzimleri tarafından parçalanmadan kanaldan dışarı çıkarlar ve bu nedenle çok az fayda sağlarlar..
 • Özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için tohumların her zaman düzgün bir şekilde çiğnendiğinden emin olmalısınız. Tükürük ile karıştırılarak lif çıkarılır ve aktarılır..
 • Keten tohumlarını yemenin en iyi yolu, onları kabaca öğütmek ve kahvaltılık gevreklerinize veya salatalarınıza eklemektir..
 • Hatta onlardan bir macun yapabilir ve daha iyi doku ve faydalar için smoothie’lerinizle karıştırabilirsiniz.
 • Kavrulmuş tohumlar baharatlarla karıştırılarak aromatik bir toz haline getirilebilir, bu da yemeklerinizi baharatlamak için kullanılabilir..
 • Keten tohumu yağının kilo vermede de faydalı olduğu bilinmektedir ve salatalara veya çorbalara eklenebilir. Ancak lif içermez ve tohumun kendisi kadar verimli olmayabilir..

Kilo Kaybı İçin Keten Tohumu İçecek Tarifi

İşte kilo verme yolculuğunuzu ilerletmek için keten tohumu ile evde kolayca deneyebileceğiniz lezzetli ve sağlıklı bir tarif:

İçindekiler:

 • Öğütülmüş Keten Tohumu – 1 yemek kaşığı
 • Limon Suyu – 1 yemek kaşığı
 • Sıcak su – yaklaşık 200ml

Hazırlık metodu:

 • Bir bardak sıcak su alın ve üzerine keten tohumu ekleyin..
 • Yapışkan bir kıvam elde edilene kadar bunları iyice birleştirin..
 • Birkaç damla limon suyu ekleyin.
 • Daha iyi faydalar için hemen alın.

Bunu Ne Sıklıkta Yapmalıyım?: Günde bir kez.

Günde Ne Kadar Keten Tohumu Yemeliyim??

Uzmanlar, günde yaklaşık 16 gram olan 2 yemek kaşığı Keten tohumu tüketmenizi tavsiye ediyor. Aşırı kilolu veya kötü kolesterol seviyelerinden muzdarip kişiler, 5 yemek kaşığı kadar porsiyon alabilirler. Ancak, vücut tipinize ve gereksinimlerinize göre bu sınırla ilgili olarak bir beslenme uzmanı veya eğitimli bir tıp uzmanıyla iletişime geçmeniz önerilir..

Keten tohumu kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza kesinlikle yardımcı olsa da, bunun sihirli bir bileşen olmadığını unutmamalısınız. Vücut kitlenizi veya yağ seviyenizi azaltmak için tek başına yeterli değildir. Keten, önemli bir iyileşme elde etmek için sağlıklı bir diyet, egzersiz ve yaşam tarzı ile birleştirilmelidir. Daha hızlı sonuçlar elde etmek için doktorunuzla tabletler ve haplar gibi keten tohumu takviyeleri hakkında konuşabilirsiniz. Yani, Keten rotasını kullandığınızda?

Kilo kaybı için keten tohumu nasıl kullanılır