Hepimiz arada bir oruç tutarız ama aralıklı orucu hiç duydunuz mu? Sadece sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlık açısından da birçok faydası olan bir kısıtlı yeme şeklidir. Kilo kaybı için aralıklı oruç tutmanın sağlık meraklıları arasında popülerlik kazanmasının nedeni budur..

Aralıklı orucun kilo kaybı için faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.!

Kilo Kaybı İçin Aralıklı Oruç

Aralıklı Oruç Nedir??

Yeme ve oruç arasındaki kalıp, Aralıklı oruç olarak da bilinen bir döngü oluşturur. Mevcut diğer birçok beslenme alışkanlığının aksine, bu uygulama size yiyecekleri belirtmek yerine yemek için belirli bir zaman verir..

16 ila 24 saat, haftada iki kez uygulayabileceğiniz standart aralıklı oruç yöntemidir. Tüm dini uygulamalarda oruç tutabileceğiniz durumlar vardır..

Oruç, evrimden bu yana insan yaşamının bir parçası olmuştur ve bu, çoğumuzun yol boyunca değişikliklerle aralıklı oruç tutmayı kolaylaştırmasını sağlamıştır. Günde üç ila dört öğün yemek yemek yerine oruç tutmak her zaman sağlıklıdır..

Aralıklı Oruç Kilo Vermede Etkili midir??

Aralıklı oruç tutarken kilo kaybını artırmada çeşitli mekanizmalar hayati bir rol oynar. Bu yöntemin çekiciliği, kalori alımını kısıtlamaktan daha fazla kas kütlesini korumaya yardımcı olmasıdır (1).

Öğünlerinizi ve ara öğünlerinizi bu zaman aralığında kısıtlayarak, doğal olarak kilo vermenize neden olacak kalori alımını sınırlayabileceksiniz..

Aralıklı oruç, norepinefrin hormonunun artan seviyeleri ile metabolizmanızı hızlandırarak vücudunuzdaki kalori yakımını artırır (2).

Aralıklı oruçtaki yeme düzeni, insülin seviyelerini düşürerek vücudunuzun kan şekerini yönetmeye yardımcı olabilir. Bu işlem aşırı yağ yakabilir ve kilo kaybını teşvik edebilir (3).

Aralıklı orucun itici noktası, oruç tutarken genel olarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olmasıdır. Yemek yeme dönemleriniz sırasında çok miktarda yiyecek yerseniz kilo veremeyebilirsiniz..

Hangi Aralıklı Oruç Yöntemi Kilo Vermek İçin En İyisidir?

Aralıklı oruç tutmanın birçok yolu vardır. Bunlar, gün veya haftayı bölerek yeme ve oruç dönemleri arasında geçiş yapmayı içerir. Oruç dönemlerinde az yemeyi veya hiç yememeyi seçebilirsiniz. Popüler yöntemler şunlardır:

1. 16/8 yöntemi:

Bu süreç, sekiz saatlik bir günlük yeme periyodunu, yani 1-9 arası, kahvaltıyı tamamen atlamayı içerir. Arada her zaman oruç tutmalısın.

2. Ye-dur-ye:

Bu yöntem, 24 saat boyunca haftada bir veya iki kez oruç tutmayı içerir. Bu, bir günün kahvaltısından ertesi günün kahvaltısına kadar hiçbir şey yememek demektir..

3. 5:2 diyet:

Bu yöntemde normalde haftanın diğer beş günü yemek yiyebilirsiniz ancak haftanın iki ardışık gününde sadece 500-600 kalori tüketebilirsiniz..

4. Savaşçı Diyeti:

Savaşçılar gündüzleri oruç tutarlar ve geceleri ziyafet verirler, bu nedenle adı. Protein açısından zengin gıdalar ve çökmekte olan akşam yemeği dahil olmak bu modeli takip etmenin anahtarıdır..

5. Öğün Atlayın:

Bu modelde, kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği gibi günün ana öğünlerinden herhangi birinin derisini yemeyi seçebilir, böylece kalori tüketimini azaltabilirsiniz..

6. Alternatif Gün Orucu:

Bu süreçte bir gün ziyafet çekecek, diğer gün oruç tutacaksınız. Bir bayram gününde 2000 kalori yerseniz, oruç gününde 400 kalori tüketebilirsiniz..

Tüm bu yöntemler etkili olsa da, birçok kişi aralıklı orucun 16/8 yolunu en kolay ve sürdürülebilir yollardan biri olarak görüyor. Kilo vermeye yardımcı olmayabilecek yeme dönemlerinde fazla yemediğinizden emin olun..

Aralıklı Orucun Kanıta Dayalı Sağlığa Faydaları:

İşte aralıklı oruçla bağlantılı diğer sağlık yararlarından bazıları:.

 • Küçük bir çalışma, aralıklı oruç tutmanın tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor (4).
 • Aralıklı açlığın, kalp sağlığını iyileştiren LDL ve trigliseritler gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı gösterilmiştir.5)(6).
 • Aralıklı oruç yardımı ile belirli kan iltihabı belirteçlerini azaltabilirsiniz. Bu, iltihaplanmada bir azalmaya neden olabilir (7)(8).
 • Daha fazla insan denemesi gerekli olsa da, hayvan denemelerine göre aralıklı oruç, beyin fonksiyonlarını iyileştirerek Alzheimer gibi durumlarla savaşabilir (9).
 • Aralıklı oruç, insan büyüme hormonunu (HGH) doğal olarak artırarak vücut kompozisyonunu ve metabolizmayı iyileştirebilir (10).
 • Bazı hayvan çalışmalarına göre, aralıklı oruç yaşam süresini uzatabilir ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir.11), daha fazla insan denemesine ihtiyaç duyulmasına rağmen.

Aralıklı Oruç Kas Kaybına Neden Olur mu??

Vücudunuz oruç sırasında enerji için glikojeni glikoza parçalar ve ayrıca vücudunuzdaki yağ yıkımını artırarak güç sağlar..

Zayıf bireyler kilolu bireylere göre kas kütlesine daha yatkın olsa da bazı araştırmalara göre aralıklı oruç süresindeki kas kaybı miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir..

Vücudumuz enerji için fazla amino asit içerdiğinden kaslarını mecbur kalmadıkça yakıt olarak kullanmaz. Bu nedenle aralıklı oruç tutan birçok insanda önemli bir kas kaybı olmaz..

Aralıklı Orucun Yan Etkileri:

Aralıklı oruç, vücudunuzun alışması biraz zaman alabilen bir rutindir. Faydaları olmasına rağmen, sahip olabileceği bazı yan etkilerin bir listesi:

 • rahatsız uyku.
 • İştah kaybı.
 • Metabolizmayı yavaşlatır.
 • Artan sinirlilik, ruh hali değişimleri ve istekler.
 • Kafeine çok fazla bağımlılık.
 • Ayrıca, özellikle diyabet, düşük tansiyon, düşük kilo, yeme bozukluğu öyküsü, hamilelik veya emzirme gibi önceden mevcut tıbbi durumlarınız varsa doktorunuza danışmanız önerilir..

Diğer birçok diyet gibi kilo kaybı için aralıklı oruç, bazı insanlar için zorlayıcı sonuçlar verebilir, ancak birkaçı için çok iyi sonuçlar vermeyebilir. Ancak, yeterli egzersiz ve uygun uyku ile harmanladığınız sürece, sağlığınızı iyileştirmenin ve doğal olarak kilo vermenin güçlü bir yoludur. Aralıklı oruç tutmayı alışkanlık haline getirmediğinizden emin olun. Bu yöntemi uygulamadan önce doktorunuzla konuşmanız her zaman daha iyidir..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler geneldir ve profesyonel bir tıbbi görüşün yerini tutmaz. Web sitesi hikayeden sorumlu değildir ve yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışın..

SSS:

1. Oruçlu Olduğunuzda Sıvı İçmek Güvenli midir??

Cevap: Evet! Az miktarda krema ve süt iyi olabilir, ancak herhangi bir içeceğe şeker eklemeyin. Çay, kahve ve su gibi kalorisiz içecekler de tüketebilirsiniz. Açlığınızı bastırmak istiyorsanız kahve içmek faydalı olabilir..

2. Oruçluyken Egzersiz Yapmak Güvenli mi??

Cevap: Oruçluyken yapılan egzersizlerin etkileri kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar bununla iyi, ancak diğerleri baş dönmesi hissediyor. Düşük yoğunluklu bir antrenmanla başlamak ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğine bağlı olarak kademeli olarak artırmak daha iyidir..

3. Kilo Vermek İçin Aralıklı Oruç Tutarken Akılda Tutulması Gereken Bazı Şeyler Nelerdir??

Cevap: Aralıklı oruç tutarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

 • Öğün aralarında abur cubur tüketmemeye çalışın.
 • Gün boyunca aktif kalarak kasınızı geliştirin.
 • Kalorisiz elektrolit içecekleri içerek susuz kalmayın.
 • Oruç döneminde kahve veya çay içebilirsiniz..
 • aşırı yemeyin.