Kilo verme kararınızın arkasındaki sebep ne olursa olsun, net olan bir şey var! Doğru yoldasın! Kilo kaybı sadece güven seviyenizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı ve esenliğinizi de iyileştirir. Bununla birlikte, gerçek faydalarından daha fazla yan etkisi olan pahalı diyetlere çok fazla harcamak zorunda değilsiniz.!

Açlık seviyenizi tatmin eden ve aynı zamanda kilo vermeyi teşvik eden düşük kalorili yiyecekler olan Sebzeler şeklinde kolay bir çözüm geliyor..

Bu yazıda, çoğu yerel mandis ve süpermarketlerde bulunan, kilo vermek için en iyi sebzelerden bazılarına bakacağız..

Kilo Kaybı İçin En İyi Sebzeler

Sebzeler Kilo Kaybına İyi Gelir mi?:

Annen sana sebzelerin vücudun için nasıl iyi olabileceğini söylediğinde yalan söylemiyordu! Sebze tüketimi ile kilo kaybı arasındaki ilişkiyi belirlemek için yeterli bilimsel kanıt bulunmaktadır. Belirli bir çalışma, sebze alımını artıran kişilerin, yapmayanlara kıyasla daha az kilo alma riski ve daha hızlı kilo verme sonuçları kaydettiğini göstermektedir. (1)

Sebze açısından zengin bir diyet yemenin kilo vermeyi teşvik etmesinin birçok nedeni vardır. Sebzeler, sindirimi hızlandıran, iştahı bastıran ve vücut metabolizmasını artıran yüksek miktarda diyet lifi içerir. Ayrıca sebzelerin kalorileri düşüktür, ancak vitaminler ve mineraller gibi temel besin maddeleri bakımından yüksektir. Daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir ve günlük toplam kalori alımınızı azaltabilirler..

Kilo Kaybı İçin En İyi 12 Sağlıklı Sebze Listesi:

Şimdi kilo vermeyi teşvik eden sebzelerin listesine bakalım ve faydalarını ayrıntılı olarak anlayalım:

1. Kilo Kaybı İçin Yapraklı Yeşil Sebzeler:

Yapraklı yeşillikler gezegendeki en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak kabul edilir! Lahana, ıspanak, amaranthus, kara lahana, mikro yeşillik, su teresi vb. yeşillikler, göbek yağını ve fazla kiloları kaybetmek için mükemmel seçeneklerdir. Bu sebzeler vücutta kalori açığı oluşturarak enerji seviyelerini dengelemek için daha hızlı yağ yakmayı sağlar. Bir çalışma ayrıca, yapraklı yeşillikler gibi yüksek lifli ve düşük glisemik indeksli gıdaların alımının artmasının, birkaç kaloride daha yüksek tokluk nedeniyle kilo kaybına yol açtığını göstermektedir (2).

2. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilecek Turpgillerden Sebzeler:

Karnabahar, Brüksel Lahanası ve Brokoli, hızlı kilo vermenize yardımcı olabilecek turpgillerden sebzelerdir. Bu sebzeler diyet lifi bakımından yüksektir ve kalori artışına katkıda bulunmadan açlığınızı giderir. Sebze diyetinin kilo kaybı üzerindeki etkisi üzerine uzun süreli bir çalışma, turpgillerden önemli miktarda sebze yemenin obezitenin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.3). Ek olarak, bu sebzeler vücudu güçlendirmek ve beslemek için potasyum, çinko, B kompleksi vb. gibi mineraller ve vitaminler açısından yoğundur..

3. Kilo Kaybı İçin Domates:

Domates, vücut metabolizmanızı artırarak çalışan kilo kaybı için en iyi sebzelerden biridir. İştahınızı azaltan ve kalori yakma sürecini hızlandıran yüksek miktarda diyet lifi ve su içerirler. 2015 yılında yapılan bir araştırma, 2 ay boyunca günde 280 ml domates suyu verilen kadınların bel çevresinde ve vücut ağırlığında azalma kaydettiğini gösteriyor. Bilim adamları bu etkiyi domateslerde bulunan ve onlara kırmızı rengi veren Likopen adlı bir enzime bağlıyor..

4. Biberler:

Acı biber, sizi terletmenin ve dilinizi yakmanın yanı sıra vücudunuzdaki fazla yağları da yakabilir. Biberler, birçok kilo kaybı takviyesinde önemli bir bileşen olarak kullanılan Kapsaisin adlı bir enzim içerir. Bir araştırmaya göre, yemeklerden önce kapsaisin yüzdesi yüksek baharatlı kırmızı biber tüketen bireylerin, yemeyenlere göre daha hızlı yağ metabolizması nedeniyle iştah azalması ve enerji harcamasının arttığı görülmüştür.4). Ayrıca, kilo verme diyetinize daha küçük miktarlarda Kapsaisin içeren baharatlı olmayan biberleri dahil etmeyi deneyebilirsiniz..

5. Kabak:

Hızlı kilo vermeyi planlıyorsanız, pirinç gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri Balkabağı ile değiştirmeyi deneyin. Kabak, sağlığımıza sayısız fayda sağlayan lif, vitamin ve mineral gibi besinlerle doludur. Ek olarak, 1 fincan pişmiş Balkabağı sadece 49 kalori ve %0 yağ içerir, bu da onu öğün yerine geçen mükemmel bir sebze yapar (5). Bir daha acıktığınızda, açlığınızı gidermek için tahılları Kabak ile değiştirin, suçluluk duymadan!

6. Havuç Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Havuç, kilo verme adayları için süper gıdalar olarak kabul edilir. Bu parlak renkli sebzeler beslenme, su ve diyet lifi açısından yoğundur ve bu da onları kilo vermek için ideal besinler yapar. Ayrıca havuçların enerji yoğunluğu düşüktür ve 100 gram başına sadece 35 kalori sunar (6). Havucun düşük glisemik indeksi, diyabetik hastalarda insülin duyarlılığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ara öğün açlık sancılarınızı iyileştirmek için sağlıklı bir atıştırma seçeneği olarak 2-3 havuç yiyebilirsiniz..

7. Soğan ve Kilo Kaybı:

Soğan yemeklerinizin lezzetini arttırmanın yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olabilir. Soğan soğanları, anti-obezite etkileri olduğu bilinen Quercetin adlı güçlü bir diyet antioksidanı içerir.7). Soğanlar ayrıca sizi uzun süre tok tutmak ve aşırı yemekten kaçınmak için yüksek miktarda çözünür diyet lifi ile birlikte çok az kalori sunar. Kilo kaybı sonuçlarını hızlandırmak için salatalarınıza çiğ soğan ekleyebilir veya çorba veya hatta seyreltilmiş meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz..

8. Tatlı Patates:

Tatlı Patates, patateslere sağlıklı bir alternatif olarak popülerlik kazanıyor. Bu çok yönlü sebze, çok fazla kalori vermeden aktif bir yaşam tarzını desteklemek için vitaminler, mineraller ve sağlıklı karbonhidratlarla yüklüdür. Bir çalışma ayrıca, 8 sekizli öğün yerine kontrollü beyaz patates porsiyonları tüketen bireylerin vücut ağırlığı, vücut yağı ve BMI’de bir azalma kaydettiğini göstermektedir (8). Bu, tatlı patatesin tahıllara ve yüksek kalorili gıdalara akıllı bir diyet alternatifi olabileceğini gösteriyor..

9. Kilo Kaybı İçin Salatalık:

Salatalık, kalori endişesi olmadan yiyebileceğiniz en iyi kilo verdiren sebzeler arasındadır! Sıfır yağ içeren ve bir fincan porsiyonda sadece 16 kalori sunan su açısından zengin bir sebzedir (9). Salatalık, tokluğu artırmanın yanı sıra kabızlık, şişkinlik ve asitlik gibi rahatsızlıkları önleyerek sindirim sağlığınızı da iyileştirir. Daha iyi tat ve daha hızlı yağ yakımı için salatalıkları tuz, karabiber ve limonla birlikte kesebilirsiniz..

10. Fasulye ve Baklagiller:

Baklagiller ve fasulyeleri düzenli olarak sınırlı miktarlarda yerseniz kilo vermenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, günde dörtte üç fincan bakliyat yiyenlerin, yemeyenlere göre 0,75 kilo daha fazla kilo verdiğini gösteriyor (10). Bunun nedeni, baklagillerin düşük kalorili, protein ve diyet lifi açısından yüksek olmasıdır, bu da daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, baklagillerin iştah bastırıcı etkileri, onları bitki krallığındaki en iyi zayıflama gıdalarından biri yapar..

11. Kuşkonmaz:

Kuşkonmazın kilo verme üzerindeki etkisini kanıtlayan büyük bir çalışma olmamasına rağmen, birçok sağlık uzmanı ve diyetisyen, kilo vermek için bu sebzeye yemin ediyor. Kuşkonmaz, 100 gram başına sadece 22 kalori, %8 diyet lifi ve %0 yağ sunan düşük kalorili bir sebzedir, bu da onu mükemmel bir kilo azaltıcı sebze yapar.11). Kuşkonmaz özü, anti-obezite etkileri nedeniyle kilo verme takviyelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır..

12. Kilo Kaybı İçin Kereviz:

Kereviz, birçok kilo verme faydası ile gelen düşük kalorili başka bir sebzedir. Yüksek miktarda diyet lifi daha hızlı sindirime yardımcı olurken, elektrolitler ve su içeriği vücuttaki dehidrasyonu önler. Ek olarak, bir araştırma kereviz suyu gibi düşük kalorili herhangi bir içeceğin içilmesinin iştahınızı azaltabileceğini ve normalden daha az kalori almanızı sağladığını doğrulamaktadır (12).

Bunlar, kilo vermek için sayısız şekilde tüketilebilecek en iyi sebzelerden bazılarıdır. Salata, çorba, köri veya çiğ olarak tüketebilirsiniz. Bu sebzeleri tek başına yemenin kilo vermenize yardımcı olmayacağını unutmayın! Bunları günlük diyetinize dahil etmenin yanı sıra, daha iyi sonuçlar için fiziksel aktiviteye ve sağlıklı bir yaşam tarzına da girmelisiniz.!

SORUMLULUK REDDİ: Bu makalede oluşturulan içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla çevrimiçi olarak yazılmış ve yayınlanmıştır. Profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini alması amaçlanmamıştır. Sağlık durumunuzla ilgili tüm sorularınız için daima doktorunuzun veya kalifiye bir sağlık uzmanının rehberliğine başvurun..

SSS:

1. Sadece Sebze Yiyerek Zayıflayabilir miyim??

Cevap: Kilo vermenin anahtarı vücutta kalori açığı yaratmaktır. Sebze gibi düşük kalorili yiyecekleri tükettiğinizde, kalori alımını en aza indirmiş olursunuz. Bir açık yaratmak için egzersiz yapmalı ve fazla kalorileri yakmalısınız. Ayrıca, sadece sebze içeren katı bir diyet, beslenme yetersizliklerine ve genel kas kütlesine yol açabilir..

2. Sebzeleri Pişirirken Baharat Eklemek Doğru mu??

Cevap: Sebzelere çok fazla baharat ve masala eklemek sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu bozukluklar dolaylı olarak kilo alımına katkıda bulunabilir. Bunun yerine sebzelerinizi pişirirken bütün baharatları ve daha az miktarda yağ eklemeyi deneyin..

3. Kilo Kaybı İçin En İyi Sebze Yeme Şekli Nedir??

Cevap: Tüm sebzeler çiğ olarak yenemez. Bazıları en iyi yarı pişmiş, haşlanmış veya buğulanmış formlarda tüketilir. Bu nedenle, kilo verme diyetiniz için sebze hazırlamak gibi genel bir kural yoktur. Çok fazla yağ, tuz, baharat eklemediğiniz veya aşırı pişirmediğiniz sürece, yemek zamanınızı daha ilginç hale getirmek için çeşitli tarifler deneyebilirsiniz..