Hamilelik sırasında kramplar birçok kadın için oldukça yaygın bir şeydir. Kadınlar bu aşamada çeşitli vücut değişiklikleri geçirdiğinden, hamilelik sırasında bacak krampları birçok kişi için endişe kaynağı olabilir. Ağrılı olabilirler ve birçoğunun rahatlaması için bu kramplara dikkat edilmesi gerekebilir. Bunlar ne kadar zor olursa olsun, hamilelik sırasındaki bacak krampları ve bununla ilgili endişeler hakkında her şeye sahibiz – sadece size yardımcı olmanız için.

Birkaç bekleyen anne bu aşamada bacak krampları ve hamilelikle karşı karşıya kalır ve işte bu konuda bilinmesi gerekenler. Bacak kramplarına neden olan şeyden, onları nasıl önleyeceğinize ve bunlarla ilgilenmenin çarelerine kadar her şey bizde! Bugün onlar hakkında her şeyi öğrenelim.

hamilelikte bacak krampları

Bacak Krampları Nedir ve Ne Zaman Başlar??

Hamilelikte bacak krampları baldır ve ayak kaslarında veya her ikisinde birden oluşan istemsiz kasılmalardır ve bunlar hamilelikte oldukça yaygındır. Bacak kramplarının spazmları gün boyunca baldırlarınızda yukarı ve aşağı doğru yayılabilir, ancak genellikle geceleri daha belirgindir. Yorgunluğun, sıvı birikiminin ve tutulmasının zirvede olduğu zamandır. Hamilelikte bacak krampları özellikle hamileliğin ikinci üç aylık döneminden sonra, hamilelik nedeniyle kilo alımı olduğunda, kan dolaşımındaki değişiklikler nedeniyle şişkinliğin arttığı ve genel yorgunluğun arttığı durumlarda yaygındır..

Hamileliğiniz ilerledikçe ve karnınız büyüdükçe daha da kötüleşebilirler. Kramplar çoğunlukla gece saatlerinde yaşanır. Bununla birlikte, kişi gün içinde kramplar da yaşayabilir. Bacak kramplarının dayanılmaz ağrısı, gece uyumanızı ve gündüz çalışmanızı zorlaştırabilir. Araştırmalara göre, tüm hamile kadınların yaklaşık yüzde yarısı yolculuk sırasında bacak krampları yaşıyor (1).

Hamilelikte Bacak Kramplarının Nedenleri:

Hamilelik sırasında bacak kramplarının kesin nedeni ve nedeni bilinmemektedir. Yine de krampların vücut değişiklikleri, hamilelik sürecindeki kilo değişiklikleri, yorgunluk ve kan dolaşımı değişikliklerinden nasıl kaynaklandığına dair tahminler var..

Hamilelik sırasında bacak kramplarının en yaygın nedenleri şunlardır:

1. Kan dolaşımı değişiklikleri:

Hamilelik sırasında kan dolaşımı süreci yavaşlar. Vücuttaki değişiklikler, hızlı genişleme ve kilo alımı, hormonal değişiklikler genellikle kan dolaşımı sürecindeki değişikliklerin arkasındaki nedenlerdir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, vücuttaki kan hacminde bir artış olur, ancak dolaşım yavaşlar. Bu, özellikle ikinci üç aylık dönemden sonra ve üçüncü üç aylık dönemin yakınında bacaklarda kramplara neden olabilir..

2. Kilo alımı:

Hamilelik sırasında kilo alımı oldukça ortalamadır; İçinde büyüyen vücut göz önüne alındığında, ağırlık ölçeğinde de artırabilirsiniz. Kilodaki bu artış sinirlerinizi, kan damarlarınızı ve damarlarınızı etkileyebilir. Bu, bu dönemde bacak kramplarına neden olabilir. En yaygın ipucu, aktif kalmak ve kramplardan biraz kurtulmak için küçük yürüyüşler yapmaktır..

3. Dehidrasyon:

Çoğumuz yetişkinlere, özellikle de hamile kadınlara reçete edilen günlük su alımını ciddiye almayız. Su alımının ve dehidrasyonun azalmasının makul ölçüde bacak kramplarına yol açabileceğini biliyor musunuz? Bunu artırmaya çalışın ve siz de bir değişiklik fark edebilirsiniz..

4. Kan pıhtısı:

Hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre derin ven trombozu kan pıhtıları geliştirmeye daha yatkın olduğunu biliyor muydunuz? Evet, birkaç çalışma aynı şeyi kanıtlıyor (2). Bu, bu aşamada şiddetli ila hafif bacak kramplarına yol açabilir ve kolay çıkış yolu tekrar aktif kalmak ve hareket etmeye devam etmektir..

5. Yorgunluk:

Yorgunluk ve vücut zayıflığı, kasların yakınında baskıya yol açarak bacak kramplarına neden olabilir. Yeterince su içerek, gün içinde hafif esnemeler ve yürüyüşler yaparak bu sorunun üstesinden gelinebilir..

6. Kalsiyum ve Magnezyum eksikliği:

Uygun dozda vitamin, ek kalsiyum ve magnezyum (3) Takviyeler, huzursuzluk da dahil olmak üzere krampları ve ağrıları azaltabilir. Takviyeler, bireye göre farklılık gösteren fiziksel gereksinimleri karşılamak için doktorun verdiği doza göre olmalıdır. Genel olarak araştırmalar, düzenli takviyelerin kramplara yardımcı olabileceğini desteklemektedir (4).

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Tedavi Edilir:

Bacak krampları, anladığımız gibi, birkaç hamile kadın ve anne adayı için oldukça yaygındır. Ancak onları yönetmek veya her gün acıdan geçmek o kadar kolay değil. Ani bir bacak krampları atağı size çarptığında, kendinizi rahatlatmak için şunları yapabilirsiniz:.

 • Bacağınızı düzeltin ve ayak bileğinizi ve ayak parmaklarınızı birkaç kez kaval kemiğinize doğru hafifçe esnetin..
 • Bazen spazmı durdurabilecek soğuk bir yüzeyde durmayı deneyebilirsiniz..
 • Kasılmayı azaltmak için baldır ve bacak kaslarınıza masaj yapın.
 • Bacak kaslarını gevşetmek için biraz dolaşın.
 • Krampları iyileştirmek için sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı kullanmayı deneyin..
 • Hiçbir şey işe yaramazsa, kan pıhtılaşması olabileceğinden bir doktora veya uzmana gidin..

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Önlenir??

Ani bir saldırıda bununla başa çıkmaya çalışmak için henüz sert vurmamışken, hamilelik bacak kramplarını önlemek ve rahatlatmak en iyisidir. İşte krampları önlemenin birkaç yolu.

1. Aerobik Egzersiz:

Germe egzersizleri, krampları vurmadan önce bile durdurmak için kolay olabilir. Uzun ve yorucu bir günün ardından yatağa çarpmadan önce, iki metre uzakta durarak ellerinizi duvara yaslayın. Topuklarınızı yerde tutun ve öne doğru eğilin. Bu pozisyonda yaklaşık on saniye kalın ve ardından yaklaşık beş saniye rahatlayın. Bu basit egzersizi her gece yatmadan önce üç kez tekrarlayın..

2. Duruş:

Vücudunuzu fazla çalıştırmamak gibi her alternatif aktivite döneminde dinlenme periyotları yapın. Otururken ayaklarınızı olabildiğince sık kaldırın.

3. Giyim:

Etrafınızdaki ağırlığı desteklemek için gün boyunca bir destek hortumu giyin. Bu noktada rahatsız edici kıyafetler ve kıyafetler giymeyin.

4. Kendinizi Nemlendirin:

Günde en az sekiz bardak olmak üzere yeterince sıvı içtiğinizden emin olun. Kendinizi sulu ve aktif tutun. Bu, bacak kramplarını da hafifletebilir ve önleyebilir.

5. Uygun Diyet:

Bol miktarda kalsiyum, magnezyum, vitamin ve mineral içeren dengeli bir diyet yapın. Yoğurdun sağlığa birçok faydası vardır. Diyetinizde yoğurttan oluşabilir. Muz ayrıca yüksek dozda magnezyum içerdiğinden popülerdir. Temel vitamin ve minerallerin tüketimini garanti altına almak için onaylanmış ve önerilen vitamin takviyelerini alın. Hamilelik sırasında bacak kramplarını önlemek için iyi besleyici yiyecekler alın.

6. Günlük Yürüyüş:

Doktorunuz aksini şiddetle tavsiye etmedikçe, her gün kısa bir yürüyüş, bacak kaslarınızın gece uykunuzu rahatsız etmemesine yardımcı olacaktır. Bacak kaslarının kasılmasını ve geceleri spazm geçirmesini önleyecektir. Bu, bacaklardaki kas ve ayak krampları da dahil olmak üzere hamilelik sırasında üst ve alt bacak kramplarını genel olarak kontrol etmeye yardımcı olur..

7. Sıcak Banyo:

Kaslarınızı gevşetmek ve uzun ve yorucu günün yorgunluğunu atmak için her gece yatağa girmeden önce ılık bir banyo yapmayı deneyebilirsiniz. Bu hamilelik sırasında bacak kramplarıyla savaşmaya yardımcı olacaktır..

8. Fazla Çalışmayın:

Herhangi bir nedenle çok yorulmaktan kaçının. Bacaklarınızdaki dolaşımı iyileştirmek için sol tarafınıza yatın. Ev işleri veya diğer fiziksel işlerle kendinizi strese sokmayın.

9. Uygun Ayakkabı:

Rahatlığı, desteği ve kullanışlılığı büyüleyen ayakkabıları seçin. Sert bir topuk dolgulu ayakkabı giyilmesi faydalı olacaktır. Ayakkabının topuğu çevreleyen ve ayağın ayakkabıya kilitlenmesine yardımcı olan kısmına sayaç denir. Uygun olmayan topuklu ve ayakkabılardan kaçının.

Hamilelik sırasında bacak krampları için ev ilaçları

Hamilelikte Bacak Krampları İçin Evde Tedavi Yöntemleri:

Aşağıdaki kolay ev ilaçları, hamilelik sürecinde bacak krampları arasında rahatlık aramaya yardımcı olabilir..

A. Esneme:

Hamilelik tedavisinde ilk ve en önemli bacak krampları germe içerir. Önleme tekniği gibi, bacak kramplarından kurtulmak için esneme de yapabilirsiniz. Duvara bakacak şekilde durun ve ellerinizi önünüzdeki duvara koyun. Sağ ayağınızı geriye, topuklarınızı yere koyun ve sol dizinizi yavaşça bükün. Sağ bacağınızın düz bir duruşta olduğundan emin olun. Baldır kaslarındaki bükülme ile gerginliği hissedin.

B. Genel Egzersiz:

Tıpkı germe gibi, düzenli küçük aktiviteler ve egzersiz, hamilelik sırasında bacak krampları için vücudun aktif kalmasına yardımcı olabilir. Yoga, yürüyüş veya yüzme olsun, genel sağlığınıza ve bebeğinize önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır, sağlıklı bir kiloya yol açar ve kas kramplarınızı rahatlatır..

Bu da boş durmamayı ve hareketsiz kalmamayı vurguladığımız anlamına geliyor. Günde birkaç saat aktif olun ve vücudunuzu dinleyin. Herhangi bir egzersiz veya aktivitede aşırıya kaçmayın, ancak boşta da oturmayın. Ölçüleri bilin ve sağlığınızın en iyisi olacaksınız.

C. Sulu Kalın:

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bol su için. Hamilelik sırasında krampları önleme sürecinde hidrasyon kadar önemli bir şey yoktur. Dehidrasyon kramplarda artışa neden olabilir ve iyi hidrasyon sadece etkiyi azaltabilir..

D. Masajlar:

Ağrıyı ve krampları hafifletmek için kendi kendine masaj yapın. Yaklaşık 1 dakika ağrı veren baldır ve bacak bölgenize masaj yapın. Alternatif olarak, rahatlamak için bir terapisti ve doğum öncesi masaj merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Bu ayrıca hamilelik sırasında geceleri bacak kramplarını önlemeye ve yönetmeye yardımcı olabilir..

E. Isı Uygulaması:

Kasların ve krampların yakınına ısı uygulamak için sıcak bir bez veya ısı torbası kullanın. Nazikçe masaj yapın ve birkaç saniye kalmasına izin verin ve en iyi sonucu almak için prosedürü tekrarlayın. Bu, hamilelik sırasında şiddetli ve sık görülen bacak kramplarını yönetmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir..

F. Epsom Tuzu:

Sıcak genellikle kramp ve ağrıya yardımcı olur, ancak Epsom tuzu ile ılık bir banyo yapmayı deneyin. Genellikle biraz daha pratiktir. Bu tuzla yapılan ılık banyo, genel olarak rahatlamanıza yardımcı olur ve kaslarınızdaki gerginliği azaltır..

G. Zencefil:

Zencefil neredeyse vazgeçilmezdir. İçindeki magnezyum içeriği bacak kramplarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Zencefil çayı yapmak için şu yöntemi deneyin:

 • Bir yemek kaşığı taze zencefili rendeleyin.
 • İki bardak suya ekleyin ve kaynatın.
 • Tencerenin üzerinde kapağı kapalı olarak yaklaşık 10 dakika bekletin..
 • çayı süzün.
 • Bir kaşık bal ekleyin ve yarım limonun suyunu sıkın ve bu çayın tadını çıkarın..

Bu ev yapımı zencefil çayı sadece krampları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda sindirim, grip, öksürük vb..

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız??

Bacak krampları, ikinci ve geç gebelik sırasında ve sonrasında yaygın olsa da, yönetimi kolay değildir. Bacak kramplarınız çok düzenli, inatçı ve çok ağrılıysa, belirli bir süre boyunca azalmaz veya kontrol altına alınmaz gibi görünüyorsa, sağlık uzmanınıza ve doktorunuza danışmanız en iyisidir. Çok fazla ağrı ve huzursuzluğa neden oluyorsa ilaç ve tedaviye ihtiyacınız olabilir. Kramplar sırasında ağır şişlik veya genişlemiş damarlar yaşasanız bile, tedavi için doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir..

Hamilelik sırasında bacak krampları, anne adaylarının ve hamile kadınların karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, evde tedavi ve ilaçlarla kontrol edilebilir ve yönetilebilirler. Bazı durumlarda şişlik ve kızarıklık ile şiddetlenebilir, bu noktada doktorunuza danışmanız gerekir. Umarız bacak kramplarını ve hamileliği nasıl yöneteceğinizi öğrenmişsinizdir. Düşüncelerinizi bize bildirin; senden haber almayı seviyoruz!

Sorumluluk Reddi:

Yukarıda verilen bilgiler sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Sağlık koşullarınıza ve vücut tipinize bağlı olarak daha iyi girdiler ve kişiselleştirilmiş bilgiler için daima doktorunuza ve sağlık uzmanınıza danışın. Herhangi bir hatadan sorumlu değiliz.