Kramp, erken gebelik belirtisi olarak görülmese de. Gebeliğin çoğunda ortaya çıkan en yaygın semptomdur. Hamilelik sırasında vücut, bebeğe yer açmak için çeşitli durumlarda birçok değişiklik ve esneme geçirir ve bu da kramplara neden olur. Küçük ve ara sıra yaşanan hamilelik krampları güvenle göz ardı edilebilse de bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir. Bu yazıda, hamileliğin çoklu trimesterlerinde krampların çeşitli nedenlerini, semptomlarını ve tedavisini analiz ettik..

Hamilelikte Kramplar - Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ancak yapmanız gereken ilk şey kendinize iyi bir jinekolog bulmak ve onlara danışmak. Konfor seviyesinden ödün vermeyin. Daha sonra bildiğinizden daha fazla ihtiyacınız olduğu için doktorunuzla birlikte olabilirsiniz veya alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, tanımlanmış bir kişi harika bir seçim olacaktır. Ancak, birini bulursanız, açık, özgür ve şeffaf olduğunuzdan emin olun. Sorularınız, düşünceleriniz, söylentileriniz ve yanlış anlamalarınız hakkında yeterli.

Hamilelikte krampların olması normal mi??

Hamileliğin erken döneminde kramp olması korkutucu olsa da hamilelik sırasında hafif kramplar normaldir ve endişelenmenize gerek yoktur. Çeşitli nedenler kramplara neden olabilir. Mesanenin dolması, egzersiz, idrar yolu enfeksiyonu, orgazm gibi nedenlerle uterus kasıldığında veya genişlediğinde, uterusu destekleyen bağlar ve kaslar gerilir ve karında kramp hissedilebilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında kramp tamamen farklı bir nedenden dolayıdır. Aşağıdakiler, hamileliğin farklı aşamalarındaki çeşitli kramp türleridir..

Hamilelikte Kramp Nedir?

Yaşadığınız kramplar hakkında endişeli misiniz? Eh, bu şekilde endişelenmek için gerçek bir neden olmayabilir. Hamilelikte kramplar oldukça standart olabilir ve bazen vücudun basit hareketleri nedeniyle olabilir. Ancak, bazen ciddi bir sorun olabilirler. Panik yapmaya başlamadan önce, kampların C.S.T’lerinden geçmek isteyebilirsiniz, yani. Hamilelik sırasında krampların nedenleri, belirtileri ve ardından tedavileri.

Az önce kramplar yaşadıysanız ve bu konuda panikliyorsanız, herhangi bir sonuca varmadan önce rahatlamanız ve derin bir nefes almanız ve okumaya devam etmeniz gerekir. Ayrıca eğer kramp hamilelik belirtisi midir diye merak ediyorsanız haklısınız. Tanıdık ama korkutucu olan kramp, hamileliğin bir belirtisidir. Ancak buna kanmayın ve sonuçları doğrulamak için doktorunuza danışın. Rahim başka bir kas olarak kabul edildiğinden ve kasılmadan başka bir şey yapmak üzere eğitildiğinden, bu kasılmalar kramp gibi görünebilir..

Sert bir egzersiz seansı da rahim kramplarına neden olabilir. Artık basit şeylerin de kramplara neden olabileceğini bildiğimize göre, bunların nasıl ayırt edileceğini anlamak çok önemlidir. Hamileyken yaşanan kramplara bir göz atalım..

Hamilelikte Krampların Nedenleri:

Hamilelikte Kramp

Erken gebelikte (1. Trimester) kramplar:

Hamilelik dönemini üç evreye ayırarak bunlara trimester diyoruz ve onları ilk trimester, ikinci trimester ve benzer şekilde üçüncü trimester olarak adlandırıyoruz..

Bazıları için kramp, rahim duvarına bir yumurta implante edildiğinde ortaya çıkan bir hamilelik belirtisidir. Aynı zamanda yumurtanın yerleştiğinin işareti de olabilen implantasyon krampları, ilk üç aylık dönemde yaşayabileceğiniz bir şeydir. İmplantasyon yapıldığından, uterus büyüme faktörü de ilk iki trimesterde kramplara neden olabilir..

Hamile kadınların çoğunda, ilk üç aylık dönemde krampların düşük belirtisi olduğu için tehlikeli olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama vardır, ancak bu doğru değildir. Dünyaca ünlü doktorların çoğu, önemli sayıda hamile kadının hamileliğin ilk 15 ila 16 haftasında kramp yaşadığı gerçeğini kabul etti ve onayladı. Dünyanın dört bir yanından doktorlar, krampların bir düşük belirtisi olduğunu reddetti ve reddetti ve bunun aynı zamanda düşüklerin bir nedeni olmadığını söylediler..

Yani, eğer bu kramp izlenimine sahipseniz, bu düşünceyi aklınızdan silebilirsiniz, çünkü rahim duvarına yapışan yumurtanın uygunsuz gelişimi olduğunda düşükler meydana gelir ve vücut hamileliği reddeder..

Gebeliğin 2. trimesterinde kramplar:

İkinci üç aylık dönem genellikle en rahat olanıdır ve kramplarla karşılaşma şansınız en azdır. Katları hamile değilseniz (Birden fazla çocuk). Rahminizde büyüyen katlar varsa, rahminizin büyüme hızı artar ve üçüncü trimesterde zaten girmesi gereken seviyelere ulaşır..

Ancak eklem bağ ağrısı da bir istisnadır çünkü bağların gerilmesi rahmin büyümesi nedeniyle bu tür ağrılara neden olur. Ayrıca, geçmişte rahim miyomları yaşadıysanız, hamileliğinizin 15. ila 18. haftalarında şiddetli ağrı yaşayacağınızı bilmeniz sizin için önemli olabilir..

Terimi bilmeyenler için rahim miyomları zararsız dokuların aşırı büyümesidir. Şimdi, bu aşırı büyüyen dokular, devam etmeleri için yeterli kan kaynağı olmadığında parçalanır. Bu olduğunda, şiddetli ağrı yaşayabilirsiniz ve hatta aşırı ve merak uyandıran ağrıyla baş edebilmek için bir süre hastanenize yatırılmanız gerekebilir..

Gebeliğin 3. trimesterinde kramplar:

Üçüncü üç aylık dönem krampları yanıltıcıdır. Doğum krampları veya kasılmaları yaşayacağınız bir aşama olmak. Bunları sık sık yaşayabilirsiniz ve henüz doğum sancıları olmayabilir. Bununla birlikte, bunları üçüncü trimesterin ikinci veya ilk aşamasında yaşıyorsanız, erken doğum belirtisi olabileceğinden kontrol ettirmek isteyebilirsiniz..

Hamilelik sırasında kramp belirtileri:

Şimdi endişelenmeniz gereken birkaç semptom var. Ancak, endişelenmenize gerek olmayan bazı şeyler var. Neleri göz ardı edip, neleri görmezden gelmemiz gerektiğine bir göz atalım.

Hamilelikte Kramp 3

İşte Gözardı Edebilecekleriniz:

Bağırsaklarınız veya gaz çıkışınız sizi rahatlatıyorsa, bu sizi rahatsız edecek bir durum değildir. Mide sorunu olabileceğinden çok şiddetli değilse geçmesine izin verebilirsiniz. Ancak, ağırlaştırılmış gibi görünüyorsa, lütfen bir doktora danışın. Çoğu insan kramplarla ilgili sorunlar için arasa da, deneyimli doktorların çoğu onlara yakın zamanda seks yapıp yapmadıklarını soruyordu..

Cinsel ilişki, hamilelik sırasında krampların en yaygın nedenlerinden biridir. Eğer yaptıysanız, endişelenecek bir şeyiniz yok ve kendinizi nemli tuttuğunuz sürece bu konuda sakin olabilirsiniz. Değişen pozisyonlar, rahim gerebileceğinden hamilelikteki krampları daha iyi veya daha kötü hale getirebilir. Bu yüzden size en uygun olanı görün ve ona bağlı kalın.

İşte Göz ardı etmemeniz ve hemen doktora başvurmanız gerekenler:

Hamilelikte kramp için doktorunuza başvurmanız gereken durumlar şunlardır:

 • Bir saat içinde sadece altı veya daha fazla krampınız varsa, erken doğum olabileceği için bunu görmezden gelmek istemezsiniz..
 • Krampların eşlik ettiği baş dönmesi ve kanama hafife alınacak bir şey değildir. Düşük yapmanın temel belirtilerini oluşturan kanama, hafife alınmamalıdır..
 • Erken doğum eyleminin bir başka belirtisi de, servikal uzunluğunuz değiştiğinde ortaya çıkabilecek pembe bir akıntıdır..
 • Kısa bir serviks teşhisi konduysa veya erken doğum geçmişiniz varsa, ısrarcı kramp, düşünmeden bırakmak isteyeceğiniz bir şey değildir..
 • Kusma, mide bulantısı, ateş ile birlikte şiddetli karın veya sırt ağrıları böbrek taşı veya safra kesesi hastalığının belirtileridir. Bu durumda lütfen en kısa zamanda hastanenizi ziyaret edin..
 • Zamanla pozisyonunuzdaki değişiklikle ağrınız düzelmiyorsa, bunu görmezden gelmeyin. Derhal doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında kramp tedavisi:

Doktorunuz sizi tekrar görmekten çok mutlu olacak ve iyi olduğunuz konusunda sizi temin edecektir. Müdahale ederek bir şeylerin yapılabileceği bir şeyi dikkatine getirmekte çok geç kalmaktansa. Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü doktorlarından birkaçı, hamileyken kramplarla başa çıkmak için aşağıdakileri önermektedir..

Dinlenin & Rahatlamak:

Öncelikle dinlenmeniz ve rahatlamanız ve bol sıvı tüketmeniz önerilir, eğer ağrı çok fazlaysa ağrı kesici tablet almak isteyebilirsiniz. Ancak, bu hapları patlatmadan önce doktorunuza danışın..

Hamilelik sırasında içerideki sıcaklığı artıracak herhangi bir şeyle uğraşmak ve en önemlisi ilk trimesterde kaçınılması oldukça riskli olabileceğinden, karnınıza ısıtma yastığı veya benzeri ağrı kesici maddeler kullanmanız önerilmez..

Sıcak Duşlar:

Kramplar uzun süre tek pozisyonda kalmaktan ağırlaşabileceğinden, ılık duşlar almanız ve gün içinde biraz esneme ve oturma için birkaç mola vermeniz şiddetle tavsiye edilir..

Artık krampların ne olduğunu bildiğinize göre, yukarıda belirtilenlere dikkat edin ve neyi görmezden geleceğinizi seçerken akıllı olun. Konuya hala güvenmiyorsanız, kendi elinize almayın. Doktorlarınız, endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan ve bunları sizin için sıralamaktan memnuniyet duyacaktır. Söylentileri ve yanlış anlamaları en iyi onlar açıklığa kavuşturur.

Doktorunuz olmadıkça, tanıdığınız birinin size söylediğine inanmayın. Ve bunların ayrıntılarının gizlenmemesi ve onlara ayrıntılı olarak açıklanmaması en iyisidir, böylece neler olup bittiğini tam olarak bilirler. Bu nedenle, cinsel yaşamınızı kapsasa bile mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalışın. Hamilelik sırasında kramplar yeterince korkutucu olabilir.

Onlara sahip olmak oldukça makul olsa da, ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olması için partnerinizin yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Eşinizden hiçbir şey saklamayın, çünkü ona göre hareket eden onlar olabilir ve doğal olduğunu hissetmeyi unutmanız ve görmezden gelmeniz gerektiğinden takip edin..

Hamilelik sırasında ağrılı krampları rahatlatmak için alternatif yöntemler:

Hamilelik sırasında ağrılı krampları tedavi etmenin çeşitli alternatif yolları şunlardır:

 • Oturduğunuz, ayakta durduğunuz veya yattığınız pozisyonu değiştirin.
 • ılık su banyosu yapın.
 • Farklı gevşeme egzersizleri yapın.
 • Bir havluya sarılmış sıcak su torbasını ağrının olduğu yere koyun ve kısa sürede biraz rahatlama hissedebilirsiniz..
 • Bol sıvı tüketin.

Kendinize ait bir bebeğe sahip olmak, doğadaki ve insanlıktaki en büyülü şeylerden biridir ve hayatınızın bu dönemine mümkün olduğunca değer verilmesi gerekir. Hiçbir şeyin hamileliğinizi mahvetmesine izin vermeyin. Kaşınma arzusu kadar küçük bir şey varsa, halledin. Sizin ve bebeğinizin önüne hiçbir şeyin çıkmasını istemezsiniz. Ve hamilelik sırasında karın krampları söz konusu olduğunda, çıldırmayın ve paniklemeyin. Hayatta karşılaştığımız sorunların çoğu endişelenmeye değmez. Bunu akılda tutarak, bazıları da aktarılmamalıdır..

Bu nedenle, akıllı, sabırlı ve kendinden emin olun ve daha önce hiç yapmadığınız kadar kendinize özen gösterin çünkü içinizde yepyeni bir insan gelişiyor. Sağlıklı beslenmeyi, bol sıvı tüketmeyi ve çalıştığınızdan daha fazla dinlenmeyi unutmayın. Ayrıca, tüm bunlar boyunca kendinize baskı yapmamak için son üç aylık dönemde çalışmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Her anın kıymetini bilin ve sizin için en iyisi.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Erken gebelikte kramplar normal midir??

Cevap: Çoğu durumda, hamilelik sırasında hafif mide krampları, hamileliğin erken evresinde olağan bir semptomdur. Vücut bebeği taşımak için hazırlanırken. Çoğu zaman, embriyo kendini rahmin duvarlarına yerleştirdiğinde, kadınlar kramplarla birlikte hafif kanama bile yaşarlar. Bu nedenle, yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi birini hissetmiyorsanız, doktora başvurmanız gereken hafif kramplar için endişelenmenize gerek yoktur..

2. Kramplar düşük yapmak anlamına mı geliyor??

Cevap: Çoğu durumda, hamilelik sırasında hafif kramp normal kabul edilir. Bu ağrı kısa sürelidir ve vücut bebeği taşımaya hazırlanırken ortaya çıkar. Ancak kramplar kendi içinde düşük yapmak anlamına gelmez. Hamilelik sırasında şiddetli kramplara ağır vajinal kanama eşlik ediyorsa, bunun nedeni düşük olabilir. Yumurta doğru şekilde implante edilmediğinde, vücut aynı şeyi atar, bu da düşük olarak bilinir. Kramplar kendi içinde düşük anlamına gelmez.

3. Hamilelik krampları adet krampları gibi mi hissettiriyor??

Cevap: Hamileliğin erken döneminde hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Bu kramplar, hamileliğin erken dönemindeki dönem kramplarına benzer, ancak alt sırtta veya alt midededir. Hamilelikte, bu tür krampları haftalarca veya belki birkaç aya kadar yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, vücudun rahimde yer açması ve kendisini bebeği taşımaya hazırlamasıdır..